تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۶
کد خبر : 12364

کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با شهر بورس:

افت دلار تا 15 هزار تومان دور از ذهن نیست/ لزوم نگاه ویژه سهامداران به سهام بزرگ در بورس

شهاب موسوی در گفت‌وگو با شهر بورس، درباره وضعیت بازارهای مالی اظهار داشت: گزارش‌های بانک مرکزی در زمینهٔ آمار و گزارش کل مانده تسهیلات و سپرده‌های بانکی حاکی از آن است که در ماه‌های گذشته میزان سپرده‌های بانکی روند صعودی داشته و پول در حال حرکت به سمت بانک است. وی افزود: آمار و ارقام

شهاب موسوی در گفت‌وگو با شهر بورس، درباره وضعیت بازارهای مالی اظهار داشت: گزارش‌های بانک مرکزی در زمینهٔ آمار و گزارش کل مانده تسهیلات و سپرده‌های بانکی حاکی از آن است که در ماه‌های گذشته میزان سپرده‌های بانکی روند صعودی داشته و پول در حال حرکت به سمت بانک است.

وی افزود: آمار و ارقام خرید، فروش، رهن و اجاره در بازار مسکن نیز رو به کاهش است و تعداد معاملات در ماه‌های اخیر کاهش چشمگیری داشته که به نظر می‌رسد بازار مسکن به سمت رکود حرکت می‌کند.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: داده‌های موجود حاکی از آن است که اقتصاد در حال حرکت به سمتی است که نگهداری پول ارزشمند محسوب می‌شود و انتظار می‌رود در آینده شاهد رکود در اقتصاد کشور باشیم.

تحلیلگر بازار سرمایه تصریح کرد: متأسفانه سیاست‌گذاری‌های نادرست در بازار سرمایه نیز باعث شد تا شاهد ریزش این بازار باشیم و پول‌های بزرگی نیز از بازار خارج‌شده و در ادامه نمی‌توان انتظار رشد شارپی از این بازار داشت. اما در مقایسه با سایر بازارهای مالی داخلی، این بازار می‌تواند در ماه‌های آینده عملکرد بهتری داشته باشد.

شهاب موسوی ادامه داد: در حال حاضر روند بازار سرمایه به شکلی است که سرمایه‌گذاران باید مسیر جریان پول را شناسایی کنند و از نوسانات موجود بهره کافی را ببرند. بر اساس تحلیل شخصی بنده سهام بزرگ روند بهتری در روزهای مانده تا پایان سال خواهند داشت و جریان پول به سمت نمادهای بزرگ و بنیادی بازار خواهد بود.

مدرس بازار سرمایه افزود: در برخی از روزهای اخیر شاهد بودیم که سهام شرکتی مانند ملی مس ایران ارزش معاملاتی بالاتری از مجموع 300 شرکت بورسی داشت. همین موضوع حاکی از آن است که جریان پول به سمت این نمادها در حرکت است. لذا پیشنهاد می‌کنم سرمایه‌گذاران 80 شرکتی که حجم معاملاتی و نقد شوندگی بالایی دارند را شناسایی کرده و با توجه به وضعیت بنیادی و تکنیکالی این نمادها با دید نوسانی ورود کنند.

این تحلیل‌گر اقتصادی درباره روند آتی ارز و سکه نیز تأکید کرد: با توجه به رویه‌ای که سیاست‌گذار در نظر گرفته است انتظار دلار 15 هزارتومانی چندان دور از ذهن نیست و احتمال اینکه در ماه‌های آینده شاهد افت قیمت دلار تا این محدوده باشیم وجود دارد، هرچند که دلار زیر 20 هزار تومان اقتصادی نیست ولی به نظر می‌رسد دولت در کوتاه‌مدت نرخ دلار را تا محدوده 15 هزار تومان کاهش دهد.

شهاب موسوی ادامه داد: درصورتی‌که دلار به محدوده زیر 18 هزار تومان حرکت کند فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری دلاری (نه دلار کاغذی) است که طلا و سکه در این زمینه می‌تواند بهترین سرمایه‌گذاری پس از کاهش قیمت‌ها باشد.
موسوی افزود: هر افزایش قیمتی در طلا و سکه می‌تواند فرصت خوبی برای خروج پله‌ای است و انتظار کاهش قیمت طلا و سکه را در کوتاه‌مدت داریم لذا فعالان بازار بهتر است در خرید طلا و سکه احتیاط کنند و منتظر کاهش قیمت‌ها باشند.

این تحلیل‌گر اقتصادی در پایان گفت: سرمایه‌گذاران باید نقش هر یک از بازارهای مالی را در پورتفو سرمایه‌گذاری خود تعیین کنند چراکه برخی بازارها به‌عنوان بازاری برای کسب سود محسوب می‌شود و برخی از بازارها برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد لذا تفکیک این بازارها از اهمیت خاصی برخوردار است.

برچسب ها :

ناموجود
محل تبلیغات شما !محل تبلیغات شما