تلگرام شهر بورس

تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۱
کد خبر : 11714

روحانی: موج سوم را سریعتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد، مهار کردیم

به گزارش پایگاه خبری شهر بورس، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز شنبه در ستاد ملی مقابله با کرونا از مردم به خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام سوگواری حضرت زهرا(س) و سالروز شهادت سردار سلیمانی گفت: مردم علاقه‌مند بودند که در ایام شهادت سردار سلیمانی برای این عزیز، مراسم باشکوه‌تری در سراسر کشور برگزار

به گزارش پایگاه خبری شهر بورس، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز شنبه در ستاد ملی مقابله با کرونا از مردم به خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام سوگواری حضرت زهرا(س) و سالروز شهادت سردار سلیمانی گفت: مردم علاقه‌مند بودند که در ایام شهادت سردار سلیمانی برای این عزیز، مراسم باشکوه‌تری در سراسر کشور برگزار کنند. از مردم تشکر می‌کنم ضمن ابراز احساسات پاک‌شان نسبت به این شهید، پروتکل‌های بهداشتی را در همه رده‌ها رعایت کردند.

وی با تاکید بر اینکه موضوع کرونا یک بیماری عادی یا اپیدمی معمولی نبود بلکه پاندمی بود که تقریبا سراسر جهان را فراگرفت، اظهار داشت: کرونا یک آزمایش تاریخی برای کشورها و رهبران کشورها نیز بود. برخی از کشورها وقتی این اپیدمی شیوع یافته بود، فقط به فکر مسائل اقتصادی بودند و می‌گفتند به هیچ عنوان اجازه محدودیتهای اقتصادی را نمی‌دهیم اما در نهایت، مردم و اقتصادشان را گرفتار کردند.

رئیس‌ دولت تدبیر و امید ادامه داد: در برخی از کشورها در آغاز این پاندمی که هنوز این ویروس به آنها وارد نشده بود، کشورهای گرفتار و شیوه‌های مقابله را مسخره می‌کردند که بعد از مدت کوتاهی آنها دومرتبه گرفتار شدند.

روحانی گفت: برخی از کشورها فکر می‌کردند با ایجاد شرایط پلیسی و قرنطینه سختگیرانه می‌توانند این ویروس را در زمان کوتاه کنترل کنند ولی بعد دیدند مثمرثمر واقع نشد و دیدند شرایط قرنطینه طولانی را نمی‌توانند اجرا کنند و ویروس دومرتبه فعال شد.

وی ادامه داد: برخی از رهبران پروتکل‌های بهداشتی از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی را به باد مسخره می‌گرفتند. در میان این کشورها مردمی که همکاری بیشتری کرده، اعتماد بیشتری به رهبران‌شان داشتند و رهبران‌شان توجه به بیماری داشتند، موفق‌تر عمل کردند.

رییس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه در ایران موفقیت خوبی را در این مدت چه در موج اول و دوم و اخیرا در موج سوم داشتیم، خاطرنشان کرد: با فعالیت همه ارگان‌ها که به صحنه آمدند، موج سوم را سریعتر از آنچه دیگران پیش‌بینی می‌کردند، توانستیم آن را مهار کنیم.

 بجز چهار شهرستان اغلب شهرستان‌ها زرد و نارنجی هستند

روحانی اظهار کرد: به جز چهار شهرستان، اغلب شهرستان‌ها، زرد و نارنجی هستند و با شرایط مساعد و مناسبی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه در موفقیت این کار نقش رهبری را باید همیشه مد نظر قرار بگیریم، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی از آغاز بر پروتکل‌های بهداشتی تاکید کردند و هم تکلیف کردند شرعا و قانونا به همه که باید مراقبت کنند، هم شخص خود ایشان بیشتر از همه توجه کردند و مراعات کردند. دیدیم که ایشان مجلس عزایی تشکیل می‌دادند و خودشان و کسی که مداحی  یا سخنرانی می‌کرد بود. این در واقع الگوی تاثیرگذاری برای کشور و برای همه ما بود.

رییس جمهور در ادامه به تشکیل ستاد ملی کرونا اشاره کرد و گفت: امروز ستاد ملی کرونا پنجاه و یکمین جلسه خود را تشکیل داد و در کنار آن قرارگاه کمیته‌های مختلف آن که در طول این مدت فعال بودن همه دست به دست هم دادند و شرایط مناسبی را ما امروز شاهد هستیم.

روحانی افزود: در موجی که گرفتار آن بودیم، اروپا و آمریکا هم گرفتار بودند و آنها همچنان در مسیر تصاعدی این ویروس و بیماری هستند و به کنترل و مهار نرسیدند. این عمدتاً به خاطر این است که مردم ما در صحنه مسئولیت پذیر بودند، همکاری کردند و کادر درمان با همه قدرت به صحنه آمد و مخصوصاً افزایش تست‌ها بسیار تاثیرگذار بود که باعث شد شرایط را کنترل و مهار کنیم.

وی با بیان اینکه رسیدن به روند کاهشی بسیار سخت و پرهزینه برای اقتصاد، فرهنگ، آموزش و روابط اجتماعی جامعه است، گفت: نزولی شدن پیک و رسیدن آن به شرایط مناسب برای همه خیلی نفس‌گیر است. کار درمان از یک سو، از طرف دیگر آنهایی که برای نظارت و مراقبت و کمک در جامعه فعال هستند و از سمت دیگر آنهایی که لحاظ اقتصادی خسارت می‌بینند. همه اینها بسیار پرهزینه و سخت و زمانبر است.  

رییس جمهوری گفت: برعکس آن هم شرایط مناسب بخواهد به دلیل عدم مراعات به خاطر مناسبت‌های خانوادگی یا ملی و مذهبی بهم بریزد این بار جبران آن بسیار سخت‌تر از قبل است.

 احتمال شیوع موج دیگر کرونا در بهمن و اسفندماه 

روحانی افزود: هم وزیر بهداشت و هم معاونین و هم سخنگو در هفته اخیر بارها تذکر دادند که اگر همه مردم همچنان مراقبت نکنند، احتمال دارد با موج دیگری در بهمن یا اسفند درگیر شویم. باید به این نکته توجه کنیم که هزینه در اواخر بهمن و در اسفند از لحاظ اقتصادی بسیار سنگین است چرا که تمام کسب و کار عده‌ای اواخر بهمن و اسفند است بنابراین باید شرایطی را به وجود بیاوریم که بهمن و اسفند شرایط مناسب‌تری باشد.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: امیدواریم که فعالان اقتصادی ما هم در این فرصت بهترین استفاده را داشته باشند و شب عید خوب و مناسبی را داشته باشیم و شرایطی باشد که مردم در ایام عید بتوانند سفر بروند چرا که شرایط مطلوب دلخواه ما است.  

وی اضافه کرد: این شرایط مطلوب در صورتی امکان پذیر است که از امروز که سیزدهم دی ماه هستیم تا بهمن و اسفند مراعات کنیم. چرا که مسئله عادی انگاری یک معضل بزرگ برای ماه‌های آینده ما خواهد بود.

روحانی خاطرنشان کرد: مردم باید در رفت و آمدهای خانوادگی و شب نشینی‌ها و هم در وسائل حمل و نقل مثل اتوبوس، مترو بیشتر مراقب باشند چرا که بسیاری از سرایت‌ها یا در وسایل حمل و نقل یا در محل‌هایی که برای خرید یا برای امور دیگر تجمع و اجتماع می‌کنند، یا در دورهمی‌های خانوادگی رخ می‌دهد.  

باید مراقب ویروس جدید باشیم

رییس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نگرانی مردم از ویروس جهش یافته انگلیسی گفت: ویروس جدید، ویروسی جهش‌یافته است که نام آن را می‌توان ویروس انگلیسی یا هر نام دیگری گذاشت. اگر ما مراعات نکنیم، دروازه‌ها را محکم نگیریم و این ویروس جدید وارد کشور شود با مشکل بسیار بزرگی مواجه می‌شویم و مجددا کنترل کردن این ویروس بسیار سخت است بنابراین باید خیلی مراقبت کنیم.  

روحانی با اشاره فصل سرما به عنوان مساله دوم خاطرنشان کرد: اکنون ایام سرد و زمستانی است. در این ایام اگر از بودن یا نبودن آنفلوانزا هم بگذریم خود به خود به خاطر سرما درها بسته می‌شود و خانواده‌ها کنار هم قرار می‌گیرند و خطر ابتلا بیشتر است.

وی با اشاره به مساله آلودگی هوا  اظهار کرد: وقتی در فصل سرما باد و باران وجود ندارد ما با مشکل وارونگی هم مواجه هستیم. بنابراین تقاضای من از مردم عزیز و همه آنهایی که مسئولیت نظارت و مراقبت دارند این است که با توجه و مراقبت بیشتر بتوانیم این ایام را بگذرانیم و اسفند و فروردین خوبی در انتظار ما باشد.

منبع: ایرنا

 

نویسنده:

برچسب ها :

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

نیلی

کارگزاری بانک صادرات

کارگزاری بانک صادرات

پراپ تریدینگ

کمان