تلگرام شهر بورس

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۸
کد خبر : 53702

شهر بورس گزارش می‌دهد؛

16 نماینده مجلس حامی عرضه خودرو در بورس کالا

16 نماینده مجلس حامی عرضه خودرو در بورس کالا
تعلیق شبانه عرضه خودرو در بورس کالا حواشی زیاده در پی داشته؛ علی‌رغم حمایت نمایندگان مجلس و عموم جامعه، تصمیمات اتخاذ شده درباره صنعت خودروسازی کمی عجیب است.

به گزارش شهر بورس، بحث عرضه خودرو در بورس کالا از مدت‌‎ها پیش داغ بود و این اتفاق سرانجام در واپسین روزهای اردیبهشت ماه رخ داد تا طلسم معاملات خودرو در بورس کالا شکسته شود. نخستین خودرویی که بر روی تابلوی بورس کالا رفت، خودروی کارا محصول گروه بهمن موتور بود که منجر به کاهش قیمت این محصول در بازار آزاد شد.

عرضه کارا در بورس کالا، راه را برای سایر محصولات شرکت‌های خودروساز هم باز کرد و برخی دیگر از خودروها هم در تالار شیشه‌ای مورد معامله قرار گرفتند.

عرضه خودرو در بورس کالا مورد استقبال مردم عادی هم قرار گرفت و صف‌های دریافت کد معاملاتی بورس کالا مقابل برخی از کارگزاری‌ها شکل گرفت که بر اساس آمارهای غیررسمی، در همین یکی، دو هفته اخیر نزدیک به هفت هزار و 500 نفر کد معاملاتی بورس کالا دریافت کرده‌اند.

ورود خودرو به بورس کالا از آنجایی اهمیت دارد که شرکت‌های خودروساز بارها «قیمت گذاری دستوری» را عامل زیان شرکت‌ها دانسته و حتی مسئولان دولتی هم چندین بار بر حذف قیمت‌گذاری دستوری تاکید کرده‌اند. ورود خودرو به بورس کالا، این امیدواری را در ذهن‌ها ایجاد می‌کرد که شاید با این اتفاق، بخشی از مشکلات صنعت خودروسازی کشور برطرف شود.


بیشتر بخوانید: چرا برای تعلیق عرضه در بورس کالا شب‌نامه نوشتند؟!


با این حال، انتشار یک نامه در صبح روز چهارشنبه امیدواری‌ها نسبت به حل مشکلات صنعت خودرو و حذف دست‌های پشت پرده از این صنعت را تقریباً به طور کامل از بین برد. بر اساس این نامه، معاون حمل و نقل وزیر صمت به مدیرعامل بورس کالا اعلام کرده بود که عرضه خودرو در بورس کالا تعلیق شده است.

این اتفاق در حالی رخ داده که مسئولان دولتی بارها در محافل مختلف از تلاش خود برای حذف قیمت‌گذاری دستوری خبر داده بودند، اما این اتفاق بار دیگر ثابت کرد که سناریوی وجود مافیای خودرو و تاثیر آن در تصمیم‌گیری‌ها نقش بسیاری در این صنعت دارد.

16 نماینده مجلس حامی عرضه خودرو در بورس کالا

تعلیق عرضه خودرو در بورس کالا در حالی اتفاق افتاده که پیگیری‌ها از بهارستان از تمایل نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای ورود این محصول به تالار شیشه‌ای خبر می‌دهد. در این راستا، 16 نماینده مجلس شورای اسلامی به صورت علنی موافقت خود را با عرضه خودرو در بورس کالا اعلام کرده‌اند که بخشی از نظرات آنها را در زیر می‌خوانید.

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی: باید شرایطی فراهم شود که امکان معامله برای همه افراد وجود داشته باشد، نه اینکه انحصار خرید و فروش در دست عده‌ای خاص باشد.حاجی دلیگانی در این باره تاکید کرده، عرضه خودرو در بورس کالا باید منجر به قیمت‌گذاری واقعی از مسیر رقابت واقعی شود، چرا که بار افزایش قیمت را مصرف کننده نهایی متحمل می‌شود.

همچنین محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در صحبت‌هایی از حمایت مجلس نسبت به شفافیت بازار خودرو با سازوکار عرضه خودرو در بورس کالا خبر داد.

مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس هم عرضه خودرو در بورس کالا را یکی از راهکارهای جدی جایگزین قرعه کشی خودرو می‌داند.

علی رضایی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس روی شفاف شدن معاملات خودرو با عرضه مستمر خودرو در بورس کالا تاکید کرده است.

محمد خدابخشی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس روی مسئله شفافیت بازار خودرو با استفاده از سازوکار بورس کالا تاکید کرده است.
البته محسن علیزاده و مسلم صالحی، دو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم از با اهمیت خواندن عرضه خودرو در بورس کالا، از این راهکار حمایت کرده‌اند.

در تازه ترین اظهار نظرها هم علی موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز از موضوع عرضه خودرو در بورس کالا حمایت کرده‌اند.

به جز کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس، کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم نسبت به عرضه خودرو در بورس کالا ابراز خشنودی کرده است. مهدی عسگری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این خصوص از پینشهاد عرضه خودرو در بورس کالا در راستای حذف قرعه کشی ها خبر داده بود.

مصطفی طاهری، دیگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است با عرضه خودرو در بورس کالا، تقاضای سرمایه ای حذف می‌شود.

علی جدی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم تداوم عرضه خودرو در بورس کالا را الزام رسیدن به تعادل در بازار می‌داند.

حجت‌اله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم روی ساماندهی بازار خودرو با استفاده از بورس کالا تاکید و گفته است: سازوکار بورس کالا می‌تواند به رانت و سوداگری‌ها در بازار خودرو پایان دهد.


بیشتر بخوانید: بیانیه فعالان بازار سرمایه در اعتراض به تعلیق عرضه خودرو در بورس کالا


فرهاد طهماسبی، عضو هیئت رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم روی شفافیت اطلاعات با استفاده از عرضه خودرو در بورس کالا تاکید کرده است.

معصومه پاشایی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم روی پایان دلالی با عرضه خودرو در بورس کالا تاکید می‌کند.

روح‌اله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم از عرضه خودرو در بورس کالا به عنوان فرصت بی‌نظیر خودروسازان نام برده است.

در انتظار شفاف‌سازی وزارت صمت

علاوه بر نظر نمایندگان مجلس، مرور نظرات کاربران در شبکه‌های اجتماعی نیز از ذهنیت مثبت مردم نسبت به ورود خودرو به بورس کالا حکایت دارد. از طرفی دیگر، فعالان بازار سرمایه نیز صبح امروز با انتشار بیانیه‌ای، اقدام اخیر وزارت صمت در تعلیق عرضه خودرو در بورس کالا را فاجعه تمام عیار و اقدامی در راستای منافع مافیای صنعت خودرو دانستند.

با کنار هم قرار دادن اتفاقاتی اعم از تمایل نمایندگان مجلس، نظر مساعد بسیاری از مقامات دولتی و خواسته عموم مردم می‌توان به این نتیجه رسید که بسیاری از مردم و مسئولان با عرضه خودرو در بورس کالا موافق هستند، اما در این شرایط، سوالی که پیش می‌آید این است که آیا چه کسانی اجازه عرضه خودرو در بورس کالا را نمی‌دهند؟ عرضه خودرو در بورس کالا، منافع چه کسانی را تحت‌الشعاع قرار می‌‎دهد و موجب متضرر شدن چه افرادی می‌شود؟ اصلاً مگر این افراد که البته تعدادشان هم زیاد نیست، چقدر دارای نفوذ و قدرت هستند که می‌توانند یک شبه تصمیم و همه تلاش‌های مسئولان وزارت صمت و سازمان بورس را به باد داده و تصمیم آنها را تغییر بدهند؟

انتظار می‌رود وزارت صمت نسبت به این موضوع شفاف‌سازی‌های لازم را انجام بدهد و افکار عمومی را قانع کند که تصمیم شبانه برای تعلیق عرضه خودرو در بورس کالا ارتباطی به مافیای خودرو که همه از آن دم می‌زنند ندارد و دلیل قانع‌کننده‌ای برای آن وجود دارد.

جهت مشاهده آخرین اخبار اقتصادی اینستاگرام شهر بورس را دنبال کنید.

نویسنده:

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نیلی

کیش اینوکس

بانک توسعه تعاون

کارگزاری بانک سپه

کارگزاری بانک صادرات

ملل

پراپ تریدینگ