تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۵
کد خبر : 10867

چگونه افزایش سرمایه را بازارخوانی کنیم؟

اهمیت بازارخوانی افزایش سرمایه طبیعتا افراد مختلف با شرایط یکسانی سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. هر یک از آن‌ها با توجه به دید معاملاتی خود طرز فکر متفاوتی دارند. استراتژی معاملاتی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت سه شیوه سهام‌داری است که ممکن است هر یک از معامله‌گران بنا به دلایلی یکی از آن‌ها را برگزینند. افراد در هر یک

اهمیت بازارخوانی افزایش سرمایه

طبیعتا افراد مختلف با شرایط یکسانی سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. هر یک از آن‌ها با توجه به دید معاملاتی خود طرز فکر متفاوتی دارند. استراتژی معاملاتی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت سه شیوه سهام‌داری است که ممکن است هر یک از معامله‌گران بنا به دلایلی یکی از آن‌ها را برگزینند. افراد در هر یک از این شیوه‌ها دید متفاوتی نسبت به افزایش سرمایه دارند.

توجه به همین تفاوت‌ها اهمیت بازارخوانی افزایش سرمایه را نشان می‌دهد. آگاهی از نحوه انجام افزایش سرمایه و روند اطلاع‌رسانی و اخبار مرتبط با آن امری مهم است. از همین رو برای اینکه متوجه شویم بازارخوانی افزایش سرمایه در استراتژی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت به چه صورتی انجام می‌شود بهتر است ابتدا شیوه‌ها و روش افزایش سرمایه را بررسی کنیم.

بانک تجارت

شیوه‌های مختلف افزایش سرمایه

اهمیت بازارخوانی افزایش سرمایه برای سهام‌داران

به طور کلی افزایش سرمایه به چهار طریق انجام می‌شود. این چهار شیوه عبارتند از:

  • افزایش سرمایه از محل سود انباشته
  • افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت
  • افزایش سرمایه از محل آورده‌های نقدی و مطالبات حال شده سهامداران
  • افزایش سرمایه از طریق سلب حق تقدم

شرکت‌ها بر طبق نیازها و شرایط خود به سراغ یکی از این شیوه‌ها برای افزایش سرمایه می‌روند. نکته‌ مهم در این میان نحوه سرمایه‌گذاری افراد است. یعنی سرمایه‌داران با توجه به دید معاملاتی خود، هر یک می‌توانند به طریقی باید به اخبار و حواشی مرتبط با افزایش سرمایه واکنش نشان دهند.

در بازارخوانی افزایش سرمایه قوانین نانوشته‌ای وجود دارد. برای مثال افرادی که با دید کوتاه‌مدت اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند، بهتر است در مجمع شرکت‌ نکنند. اما این امر به آن معنا نیست که این افراد نباید وارد سهمی شوند که در آستانه افزایش سرمایه است. گاهی اوقات اخبار و حواشی مرتبط با افزایش سرمایه در کوتاه‌مدت هم می‌تواند منجر به سوددهی سهام شرکت شود.

آشنایی با فرایند افزایش سرمایه

در گام نخست، هیئت مدیره پیشنهاد افزایش سرمایه را ارائه می‌دهد. این پیشنهاد بر اساس نیازهای شرکت و به منظور تامین مالی ارائه می‌شود. محل افزایش سرمایه نیز در قالب این پیشنهاد به سازمان بورس ارسال می‌شود. در مرحله بعد، حسابرس سازمان پس از انجام محاسبات و تحقیقات، نظر خود را در مورد این پیشنهاد اعلام می‌کند. حسابرس ممکن است این پیشنهاد را تایید و یا اصلاح کند.

به عنوان نمونه، فرض کنید که پیشنهاد افزایش سرمایه به میزان ۳۰۰ درصد بوده است. اما حسابرس تشخیص می‌دهد که از محل یاد شده فقط ۱۰۰ درصد می‌توان افزایش سرمایه داد. یا ممکن است در مورد محل افزایش سرمایه نظری متفاوت از آن‌چه در پیشنهاد ارائه شده است، داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان معامله در بورس چه ساعتی است؟

با تمام شدن این مرحله وارد گام بعدی می‌شویم. این مرحله مربوط به اجرایی شدن افزایش سرمایه است. این بخش از فرایند همزمان با آگهی دعوت به مجمع آغاز می‌شود. این آگهی باید حداقل ۲۰ و حداکثر ۴۰ روز زودتر از موعد از طریق سامانه کدال به اطلاع سهام‌داران برسد. طبق این آگهی، شرکت تمام سهام‌داران را به مجمع دعوت می‌کند.

پس از این کار سهام مورد نظر به مجمع می‌رود. بعد از این مرحله، بازگشایی نماد پس از افزایش سرمایه اتفاق می‌افتد. در این بازگشایی سهم با قیمت جدیدی ارائه می‌شود. در واقع تصمیمات در مجمع اتخاذ و افزایش سرمایه قطعی می‌شود. پس از این مراحل سهم قابل معامله می‌شود.

فرآیند ثبت افزایش سرمایه ممکن است چند هفته تا چند ماه به طول بینجامد. به این ترتیب سهام جدید که متاثر از افزایش سرمایه است، مجددا آماده معامله می‌شود.

بازارخوانی افزایش سرمایه در استراتژی‌های معاملاتی مختلف

میان بازارخوانی افزایش سرمایه و استراتژی معاملاتی رابطه تنگاتنگی وجود دارد. به کمک این مهارت می‌توان زمان ورود و خروج افراد به سهام را در هنگام افزایش سرمایه مشخص کرد. این موارد نیاز به بررسی‌های فراوانی دارد. در حقیقت برای هر کدام از این شیوه‌ها سناریوهای متفاوتی وجود دارد. برای مثال همان‌گونه که پیش‌تر اشاره شد، بهتر است افراد با دید معاملاتی کوتاه‌مدت در مجمع شرکت نکنند. در ادامه می‌توانید توصیه‌های مفید در زمینه بازارخوانی افزایش سرمایه را در هر یک از این شیوه‌های معاملاتی مطالعه کنید.

استراتژی کوتاه‌مدت

افراد با استراتژی معاملاتی کوتاه‌مدت می‌توانند از هیجانات بازار سود برند. آن‌ها می‌توانند پس از انتشار گزارش توجیهی روی سامانه کدال، اقداماتی مناسب انجام دهند. اگر در این گزارش،‌ شرایط افزایش سرمایه از نظر درصد و محل افزایش سرمایه جذاب و سودده به نظر برسد، کوتاه‌مدت‌ها می‌توانند خرید خود را انجام دهند. اما بازارخوانی افزایش سرمایه فقط مختص ورود به یک سهم نیست. بلکه خروج از سهم نیز در این مقوله می‌گنجد. مثلا افراد با دید معاملاتی کوتاه‌مدت باید قبل از برگزاری مجمع، سهام خود را بفروشند. دلیل این امر آن است که فرآیند تبدیل شدن سهام جدید و قابل معامله‌شدن آن امری زمان‌بر است. این زمان طولانی با استراتژی کوتاه‌مدت در تضاد است. به همین دلیل ترک سهام پیش از مجمع از جمله مواردی است که بر آن تاکید فراوان می‌شود.

اما در مورد افزایش سرمایه‌های سنگین (مثلا بالای ۳۰۰ الی ۴۰۰ درصد) سهام‌داران کوتاه‌مدت می‌توانند بعد از برگزاری مجمع وارد سهم شوند. دلیل این امر آن است که در چنین مواقعی قدرت تقاضا بیشتر از عرضه است. در صورتی که سهم در محدوده قیمتی خوبی باز شود، ورود به آن منطقی و سودمند است. این افراد می‌توانند قبل از ثبت افزایش سرمایه از سهم خارج شوند .چرا که پس از ثبت، قدرت عرضه مجددا به تقاضا می‌رسد و حتی ممکن است از آن پیشی نیز بگیرد. در چنین شرایطی طبیعی است که سهم با افت قیمت مواجه می‌شود.

استراتژی میان‌مدت

در این بین، در استراتژی معاملاتی میان‌مدت نیز شاهد رفتاری مانند دید کوتاه‌مدت خواهیم بود. بازارخوانی افزایش سرمایه در این حیطه مشابه مواردی است که در سطرهای پیشین به آن اشاره شد. یعنی در مورد این دسته از سهام‌داران نیز ترجیح بر شرکت نکردن در مجمع امری منطقی به نظر می‌رسد.

استراتژی بلندمدت

در بخش‌های قبل و در خصوص بازارخوانی افزایش سرمایه برای سهام‌داران کوتاه‌مدت نکاتی بیان شد. به طور کلی گفتیم این افراد می‌توانند با تکیه بر هیجانات بازار سوددهی داشته باشند. خرید به هنگام انتشار آگهی توجیهی و فروش قبل از مجمع یکی از روش‌های مرتبط با این مسئله است. هم‌چنین گفتیم که در افزایش سرمایه‌های سنگین خرید باید پس از مجمع صورت گیرد. در چنین شرایطی خروج از سهم پیش از ثبت افزایش سرمایه امری منطقی است. اما در استراتژی معاملاتی بلندمدت شرایط متفاوت است.

سرمایه‌گذاران بلندمدت به محض انتشار گزارش توجیهی افزایش سرمایه باید آن را به دقت مطالعه کنند. معیارهای بنیادی برای این دسته از افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع این افراد تصمیمات خود را بر این اساس انجام می‌دهند. در صورتی که افزایش سرمایه و گزارش توجیهی مثبت بود، می‌توان سرمایه‌گذاری بلندمدت را پیش گرفت. افراد با استراتژی معاملاتی بلندمدت می‌توانند در مجمع شرکت کنند. آن‌ها می‌توانند سهم را قبل از افزایش سرمایه خریداری کنند و پس از مجمع نیز آن را نگهداری کنند. سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌تواند از شش ماه تا یک سال یا حتی بیشتر از این به طول بینجامد.

طی این مدت زمان، انتظاراتی که سرمایه‌دار از سهام دارد، محقق خواهد شد. در واقع سهم اهدافی دارد که سهام‌دار در نظر دارد با تحقق آن‌ها از سوددهی حاصل بهره ببرد. سهام‌دار منتظر می‌ماند تا افزایش سوددهی را به صورت عملی و در صورت‌های مالی مشاهده کند. در طول مدت‌زمانی که او سهام‌داری می‌کند، می‌توان شاهد رشد قیمت در بازه بلندمدت بود.

بازارخوانی افزایش سرمایه در یک نگاه

در این مطلب و در خصوص بازارخوانی افزایش سرمایه به رابطه میان سه استراتژی معاملاتی و کسب سود از طریق بازارخوانی افزایش سرمایه پرداختیم. عموم مردم گمان می‌کنند در سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت نمی‌توان از افزایش سرمایه بهره برد. اما راهکارهایی عملی در این خصوص ارائه شد که می‌تواند منجر به کسب سود شود.

بار دیگر باید به بیان اهمیت بازارخوانی افزایش سرمایه اشاره کرد. آن‌چه که حاصل تجربه است به سادگی به دست نمی‌آید. از همین رو استفاده از تجربیات دیگران در این خصوص شیوه‌ای مفید و کارآمد به حساب می‌آید. تسلط بر ترفندهایی نظیر بازارخوانی یا تابلوخوانی قطعا در سرمایه‌گذاری افراد مثمر ثمر خواهد بود.

منبع: اخبار بورس

تبلیغات

برچسب ها :

ناموجود

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.