تلگرام شهر بورس

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۲
کد خبر : 9556

وضعیت بازار مسکن یک هفته مانده به انتخابات آمریکا

به گزارش پایگاه خبری شهر بورس، در فاصله یک هفته‌ای باقی‌مانده به مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا، دو سمت عرضه و تقاضا در بازار مسکن با وجود «نگاه متفاوت» اما «یک تاکتیک مشترک» از خود بروز داده‌اند. متقاضیان خرید ملک با اعتقاد به اثرگذاری متفاوت انتخاب هر یک از دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

به گزارش پایگاه خبری شهر بورس، در فاصله یک هفته‌ای باقی‌مانده به مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا، دو سمت عرضه و تقاضا در بازار مسکن با وجود «نگاه متفاوت» اما «یک تاکتیک مشترک» از خود بروز داده‌اند. متقاضیان خرید ملک با اعتقاد به اثرگذاری متفاوت انتخاب هر یک از دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر روند قیمتی بازار مسکن، به‌طور کامل از بازار عقب‌نشینی کرده‌اند.

وضعیت کنونی بازار معاملات مسکن یک تفاوت عمده با نیمه نخست سال‌ جاری به شکل «حذف یک گروه از فروشندگان» دارد. فروشندگانی که به‌دلیل هیجان سایر بازارها، به قصد تبدیل دارایی، ملک خود برای فروش عرضه می‌کردند اکنون بازار مسکن را پناهگاه امنی برای دارایی خود را می‌دانند و در این بازار ماندگار شده‌اند.

با آغاز شمارش معکوس انتخابات آمریکا که به‌عنوان یک پارامتر مهم بین‌المللی در روند بازارهای دنیا نقش‌آفرینی می‌کند و فضای بین‌المللی را متوجه خود کرده، فعالیت‌های اقتصادی ایران هم (حداقل به لحاظ روانی) تحت تاثیر آن قرار گرفته است. بازار مسکن هم از این قاعده مستثنی نیست به‌طوری‌که مشتریان و معامله‌گران این بازار شامل خانه اولی‌ها، سرمایه‌گذاران و سفته‌بازان، انتخابات را به‌عنوان یک پارامتر مهم اثرگذار بر روند آتی بازار مدنظر قرار دادند.

مشاهده‌های میدانی نشان می‌دهد: در هفته‌های اخیر «تغییر رفتار خریداران و فروشندگان مسکن» در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و تاثیر این عامل بین‌المللی در تصمیم‌گیری هر یک از این دو بازیگر بازار، بیشتر نمود پیدا می‌کند و هر چه به این رویداد نزدیک‌تر می‌شویم افراد بیشتری از این موضوع تاثیر می‌پذیرند و تصمیم برای ورود به بازار را به انتخابات پیش روی آمریکا گره می‌زنند‌. پارامتری که در نهایت می‌توان اثرات آن بر بازار مسکن را در اولین گزارش رسمی وضعیت معاملات، در هفته‌های پس از انتخابات قضاوت کرد.

خریدار و فروشنده؛ قبل و بعد از انتخابات

هر چند اکثریت هر دو گروه بایدن را از پیش‌به‌عنوان برنده انتخابات تلقی می‌کنند، غالب تقاضای بازار مسکن با این توجیه که احتمالا بایدن برنده انتخابات پیش رو است، «کاهش قیمت مسکن» را محتمل می‌دانند. از دیدگاه آنها انتخاب مجدد ترامپ در این انتخابات می‌تواند فرضیه استمرار افزایش قیمت‌ در بازار مسکن را تقویت کند.

با وجود چنین دیدگاهی در میان سمت تقاضا، تجربه دوره‌های گذشته نشان می‌دهد: در دوره‌های زمانی پساجهش قیمت، اگرچه قیمت اسمی چندان کاهش پیدا نمی‌کند اما حداقل تورم قیمتی ملک به سمت صفر نزدیک می‌شود. در این بین البته هستند «خریداران کم‌ریسک» که برای حفظ ارزش سرمایه خود دست به خرید می‌زنند و تامل نمی‌کنند.

طرف دیگر بازار، یعنی فروشندگان هم غالبا بیشتر به دو دلیل ملک خود را پیش از انتخابات عرضه نمی‌کنند؛ گروه نخست به‌دلیل افت تقاضا در بازار مسکن و کاهش خریدار «پیش از انتخابات» را دوره مناسبی برای فروش ملک خود نمی‌دانند و آنها هم ترجیح می‌دهند ملک خود را یا «بلافاصله بعد از انتخابات» یا «پس از کاهش تاثیر روانی انتخابات بر بازارها» عرضه کنند.

فروشندگانی که زمان «بلافاصله پس از انتخابات» را برای فروش ملک خود انتخاب کردند، غالبا بر این باورند حتی به‌رغم پیروزی بایدن موجی از تقاضا برای خرید وارد بازار می‌شود و از این فرصت تقاضای پرحجم سریع برای عرضه ملک خود استفاده می‌کنند.

در عین حال «فروشندگان کم‌ریسک» هم بار روانی کاهش قیمت ملک بعد از پیروزی احتمالی بایدن را مقطعی می‌دانند و با همین توجیه برای عرضه ملک خود عجله ندارند، حتی حاضر هستند فروش ملک را چند ماه هم به تاخیر بیندازند تا از سود خود نزنند و به اصطلاح از تورم مسکن عقب نمانند.

بی‌اعتنایی مسکن به دلار و سکه

اما مشاهده‌های میدانی از وضعیت بازار، در دو منطقه مصرفی پایتخت یعنی مناطق چهار و پنج نشان می‌دهد، کاهش چند روزه حباب بازارهای موازی مانند دلار و سکه در هفته گذشته و روند هر چند کند اما صعودی آنها در پایان هفته، تاثیری بر بازار مسکن نداشته است و این موضوع هم در کنار «انتخابات پیش‌رو» در کاهش تمایل به عرضه ملک از سوی فروشنده در مناطق مصرفی موثر بوده است. در عین حال برخی فروشندگانی که بازارهای موازی و حتی انتخابات را زیاد در تصمیم خود دخیل نمی‌دانند، همچنان با اصرار بر همان قیمت‌های پیشنهادی خود حتی به‌رغم نبود مشتری، در بازار حضور دارند.

برآیند کلی بازار مسکن در مناطق مصرفی نشان می‌دهد، «نتیجه انتخابات آمریکا» و «بازارهای موازی» به ترتیب مهم‌ترین عوامل در کاهش تقاضا برای خرید هستند.

اما در «مناطق جنوبی» نیز به‌رغم کاهش معاملات متاثر از عوامل مطرح شده، یک تفاوت در رفتار خریدار و فروشنده نسبت به «مناطق مصرفی نیمه‌شمالی» دیده می‌شود.

با توجه به اینکه در مناطق مصرفی تقاضا از دو جنس «خانه اولی» و «سرمایه‌گذاری» دیده می‌شود، اما تقاضای نوع نخست به‌دلیل رشد قیمت در این مناطق در ماه‌های گذشته کمتر شده و تقاضای مصرفی در این مناطق، بیشتر به جنس سرمایه‌گذاری متمایل شده، درحالی‌که تمایل «خانه اولی‌ها» در مناطق جنوبی در محدوده قیمتی ۵۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان بیشتر شده است.

براساس گزارش دنیای اقتصاد، فروشندگان در مناطق جنوبی مشروط بر توانایی برای «تبدیل به احسن» حاضر به فروش ملک خود هستند که این موضوع در مناطق مصرفی پایتخت کمتر دیده می‌شود چراکه تب‌وتاب انتخابات و وضعیت بازارهای موازی در این مناطق بیشتر است.

بیشتر بخوانید؛
عقب‌نشینی شاخص بورس در نخستین هفته آبان
تحویل زمین برای ساخت مسکن ملی به ۱۳۵ هزار متقاضی

نویسنده:

برچسب ها :

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نیلی

کیش اینوکس

بانک توسعه تعاون

کارگزاری بانک سپه

کارگزاری بانک صادرات

ملل

پراپ تریدینگ