فارابی پاداش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶
کد خبر : 12086

عدم ایجاد صف خرید در هیچ یک از معاملات

به گزارش شهر بورس و به نقل از ایلنا، محمد آقابابایی درباره دریافت ۱۰۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه و نحوه استفاده از آن در بازار اظهار داشت: برای استفاده از منابع، چارچوب و قواعدی در اساسنامه تعریف شده است که بر اساس آن نمی‌توان هر روزی خرید و

به گزارش شهر بورس و به نقل از ایلنا، محمد آقابابایی درباره دریافت ۱۰۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه و نحوه استفاده از آن در بازار اظهار داشت: برای استفاده از منابع، چارچوب و قواعدی در اساسنامه تعریف شده است که بر اساس آن نمی‌توان هر روزی خرید و فروش کرد یا هر سهمی را خرید.

وی ادامه داد: روزهایی که می‌توان خرید انجام داد، مشخص است و باید اتفاقاتی بیفتد تا معاملات را به نفع بازار انجام دهیم که جزئیات آن در اساسنامه ذکر شده و طبق اساسنامه باید عمل کنیم.

بانک آینده

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه افزود: در اساسنامه قید شده که در مواقع بحران باید خرید انجام شود که در سال ۱۳۹۶ هم در اساسنامه، بحران تعریف شده است. بنابراین هر روز و در هر تاریخی امکان خرید نیست.

آقابابایی بیان داشت: طبق اساسنامه، هیات امنا با سه دلیل کمی و یک دلیل کیفی، ما را مجاز به خرید کرده‌ است که امکان تصریح جزئیات آن وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: مجموع واریزی ریالی صندوق توسعه ملی به 5 هزار و 500 میلیارد تومان رسید

وی با بیان اینکه در مواردی مثل افت سنگین قیمت‌های جهانی یا یک اتفاق سیاسی منفی قابل توجه برای انجام معامله از طریق صندوق تثبیت تصمیم گرفته می‌شود، گفت: موضوع بسیار مهم این است که صندوق وظیفه جلوگیری یا جنگیدن با روند بازار را ندارد.

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه اظهار داشت: اگر به هر دلیلی روند بازار نزولی بود یا بر اساس پارامترهای بنیادی به سمت بالا یا پایین حرکت می‌کرد، صندوق تثبیت قرار نیست جلوی این روند را بگیرد و اساسا توان آن را هم ندارد.

آقابابایی تاکید کرد: نه صندوق تثبیت و نه هیچ حقوقی دیگری توان مقابله با روند بازار را ندارد.

وی درباره ادعاهایی مبنی بر اینکه در خرید توسط صندوق تثبیت رانت‌هایی برای برخی از نمادها ایجاد می‌شود، گفت: تمام این ادعاها دروغ محض است و یک جریان با اهداف خاص این اظهارات را بیان می‌کنند.

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه ادامه داد: برای خرید سهام هم یک قاعده مشخص در اساسنامه ذکر شده است. هرچند نمی‌توان جزئیات این قواعد را توضیح داد، اما در کل برای خرید سهام، چارچوبی وجود دارد که سازمان بورس آن را تحت عنوان چارچوب فعالیت‌های صندوق تثبیت بازار سرمایه تثبیت کرده است.

بیشتر بخوانید: ۱۱ همت در آستانه واریز به صندوق تثبیت بازار سرمایه

آقابابایی تاکید کرد: علاوه بر سازمان بورس، بازرس سازمان حسابرسی هم تمام فعالیت‌های ما را بر اساس صورت‌های مالی بررسی می‌کند و ما باید گزارش ویژه به بازرس سازمان حسابرسی ارائه دهیم که طبق آن تمام فعالیت‌های صندوق تثبیت رصد می‌شود تا چارچوب‌ها به صورت کامل به اجرا رسیده باشند.

وی با بیان اینکه ادعاهایی مبنی بر اینکه خریدهای صندوق تثبیت برای برخی از سهام رانت‌زا است، اظهار داشت: هیچگاه برای خریدها، ثبت خرید ایجاد نمی‌کنیم و تاکنون هم برای هیچ خریدی صفی ایجاد نشده است. چرا که سفارش خرید بالاتر از ۳ درصد مثبت نمی‌توان انجام داد از سوی دیگر یک سهم را هم نمی‌توان در زمان منفی بازار فروخت و حتما برای فروش، بازار باید مثبت باشد.

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه ادامه داد: با تمام این توضیحات می‌بینیم که این اظهارات و ادعاها مبنی بر ایجاد رانت برای برخی از نماد واقعیت ندارد.

آقابابایی درباره واریز ۲۵۰۰ میلیارد تومان دیگر از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت گفت: رقم درخواست شده بالاتر از ۲۵۰۰ میلیارد تومان است و تاکنون برای دریافت فوری آن دو بار به نهادهای ذیربط نامه ارسال کرده‌ایم و امیدواریم هرچه سریعتر با پرداخت یکجای آن موافقت کنند.

وی ادامه داد: صندوق توسعه ملی برای پرداخت این وجوه به صندوق تثبیت بازار سرمایه نباید منتی داشته باشد. چراکه این تسهیلات با سود ۱۲ درصد پرداخت می‌شود که این بالاترین سود در بازار است.

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: ۱۰۰۰ میلیارد تومان هم با سررسید پنج ساله و ۱۲ درصد سود سالانه پرداخت شد که اگر منابعی که اگر برای صندوق می‌گذارند، پروژه‌ای مانند پارس جنوبی با نرخ ۱۸ درصد باشد ۶ درصد سود آن متعلق به بانک و ۱۲ درصد آن متعلق به صندوق توسعه ملی است و درواقع هیچ سودی عاید صندوق تثبیت نمی‌شود.

فارابی

برچسب ها :

ناموجود

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.