فارابی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۷
کد خبر : 14737

توصیه رییس‌جمهور به صرفه‌جویی مردم در مصرف آب‌ و برق

به گزارش شهر بورس به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در چهارمین هفته پویش #هرهفته_ الف_ ب_ ایران در سال ۱۴۰۰ پس از آیین بهره‌برداری از چهار طرح بزرگ صنعت آب با سرمایه‌گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریال در سه استان هرمزگان، مازندران و خوزستان به صورت ویدئوکنفرانس، خاطرنشان کرد: کشوری

به گزارش شهر بورس به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در چهارمین هفته پویش #هرهفته_ الف_ ب_ ایران در سال ۱۴۰۰ پس از آیین بهره‌برداری از چهار طرح بزرگ صنعت آب با سرمایه‌گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریال در سه استان هرمزگان، مازندران و خوزستان به صورت ویدئوکنفرانس، خاطرنشان کرد: کشوری هستیم که همیشه با خشکسالی مواجه هستیم، متاسفانه ترسالی ها وقتی شروع می‌شود خیلی کوتاه است و خشکسالی ها متاسفانه طولانی هستند. امیدواریم که خداوند این خشکسالی که امروز شاهد هستیم، برای مدت طولانی برای مردم منطقه و مردم ایران عزیز مقرر نکرده باشد.

وی با بیان اینکه امسال با خشکسالی مواجه هستیم و منابع آبی که در اختیار ما از آسمان قرار می گیرد، ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است، گفت: تقریبا دوران بارش ها رو به اتمام است و ما به سمت هوای گرم و تابستان می‌رویم، بنابراین همه ما امسال باید بیش از سال‌های گذشته برای مصرف آب و برق مراعات و صرفه جویی کنیم تا جایی که امکانپذیر است. سدهای ما مثل پارسال نیست. بسیاری از ظرفیت سدهای ما امروز خالی است و در بخش برق، نیروگاه‌های برق‌آبی ما مسلما امثال دچار مشکلاتی می شوند و ما باید ملاحظه بیشتری را داشته باشیم.

بانک آینده

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی با ابراز خرسندی از افتتاح پنجاه و سومین سد ملی و پنجاهمین تصفیه خانه و هشتادوسومین تصفیه خانه فاضلاب در شصت و پنجمین پنج شنبه افتتاح طرح‌ها، افزود: در ماه مبارک رمضان و میلاد حضرت امام حسن مجتبی(ع)  قرار داریم، امام صلح و صبر و امامی که وحدت دنیای اسلام و حفظ جامعه اسلامی به دست مبارک ایشان انجام شد و حفظ جامعه اسلامی از انحراف به دست برادر برومندش حضرت اباعبدالله الحسین(ع) صورت گرفت. و این دو عزیز موجب فخر جامعه اسلامی برای ما شیعیان و برای همه مسلمانان جهان هستند.

روحانی گفت: بسیار خوشحالم که به طور منظم از آغاز سال ۹۹ تا امروز هر هفته شاهد افتتاح های بسیار مهم بودیم و امروز هم در شصت و پنجمین افتتاح، شاهد افتتاح طرح ها و پروژه های مهم آب و برق به ارزش ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان هستیم. مساله آب برای کشور ما بسیار مهم است. اینکه یک سد افتتاح می شود یا یک مرکز آب شیرین کن، آب شرب مردم را تامین می کند یا کیفیت آب با تصفیه خانه آب بهبود پیدا می‌کند یا چرخش آب با تصفیه خانه فاضلاب انجام می‌گیرد، بسیار باعث خوشحالی است.

دشمن محاسبه درآمدهای ما از پتروشیمی، فولاد و گاز و برق را نکرده بود

رییس جمهوری افزود: در سال‌هایی که جنگ اقتصادی داشتیم (از سال ۹۷ به بعد) برخی از درآمدهای ما کم شد و به مرز قطع شدن رسید، اما یکسری درآمدهای دیگر به میدان آمدند و به ما کمک کردند. یعنی بخش پتروشیمی، فولاد به صحنه آمدند، در صادرات گاز و برق شرایط جدیدی را داشتیم، همچنین در زمینه فرآورده‌های نفتی توفیقاتی داشتیم و اینها مواردی بود که دشمن نمی‌توانست محاسبه کند.

وی بیان کرد: مردم می‌دانند که قبل از دولت یازدهم، در بسیاری از فرآورده‌ها قدرت صادرات نداشتیم بلکه واردکننده بودیم، گازوئیل و بنزین، حتی گاز را در فصل زمستان وارد می کردیم اما امروز صادرکننده گازوئیل، بنزین، گاز و برق هستیم.

روحانی افزود: بنابراین ما توانستیم با شرایط جدید و تحولاتی که در کشور ایجاد شد، با اقدامات بسیار ارزشمندی که شرکت‌های دولتی و خصوصی در بخش‌های مختلف انجام دادند و با سرمایه‌گذاریی هایی که از پایان سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ در سایه اجرای برجام انجام دادیم.

وی با بیان اینکه برجام درآمدهایی را در اختیار ما قرار دارد، گفت: در آن دوره  نفت ما قبل از برجام، یک میلیون بشکه در روز صادر می شد و قرار بود این رقم هر ۶ ماه ۲۰ درصد کاهش یابد.

روحانی افزود: بعد از برجام صادرات نفت را به ۲ میلیون و ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز رساندیم و درآمدهای حاصل از این محل بخش بزرگی به صندوق توسعه ملی واریز شد و برای طرح‌های مهم سرمایه‌گذاری شد.

رییس جمهوری گفت: اینکه امروز در برق، آب، تصفیه‌خانه، پتروشیمی و فولاد شاهد رشد هستیم علاوه بر ایثار و فداکاری مردم، شرکت‌های دانش بنیان که در این زمینه نقش داشتند مردم باید بدانند در اقتصاد بخش مهم سرمایه‌گذاری است و وقتی سرمایه نباشد نمی توانیم پروژه بزرگ اقتصادی افتتاح کنیم ولو اینکه علم و دانش و فناوری نو هم داشته باشیم.

وی تاکید کرد: ما نیازمند سرمایه هستیم، برای اینکه به تولید برسانیم، تولید را به بازار برسانیم. البته باید توجه داشته باشیم که تولید بیش از نیاز داخلی باشد برای اینکه بازار صادرات را هم در اختیار بگیریم و در این بازار کمیت و کیفیت را ارتقا دهیم.

روحانی ادامه داد: اگر بازار صادرات نباشد، نمی‌توانیم کمیت را افزایش دهیم برای اینکه ۸۰ میلیون جمعیت هستیم و اگر کالایی ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تولید کردیم به بازار صادرات نیاز داریم و این بازار به کمیت کمک می‌کند و در این شرایط تولید و اشتغال افزایش می‌یابد، قیمت کالا کاهش می‌یابد و در برابر صادرات چون در میدان رقابت دنیا هستیم کیفیت نیز افزایش می‌یابد.

وی تصریح کرد: بنابراین بازار خارج بر کمیت و کیفیت تولید اصل است و اگر رونق و جهش تولید، حرکت بزرگ در تولید و اشتغال و درآمدهای ارزی می‌خواهیم باید بازار را توسعه دهیم و در زمینه برق نیز توانستیم بازارهای بیرون را در کنار تامین داخل نیز در اختیار داشته باشیم.

رییس جمهوری با اشاره به تولید برق تجدید پذیر در کشور یادآورشد: استفاده از باد و نیروگاه‌های بادی و خورشیدی برای ما مهم بود و تولید برق تجدیدپذیر ۸۰ درصد در دولت یازدهم و دوازدهم محقق شد.  وزارت نیرو از سال ۹۸ پویش الف ب ایران را شروع کرد و امسال در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه دارد و وزیر نیرو اعلام کردند که این برنامه دولت دوازدهم نیست و تا پایان امسال نیز برنامه‌ریزی کردیم که هر هفته برنامه افتتاح داریم و این خیلی مهم است که وزارتخانه به فکر اتمام دولت نباشند و بحث کشور، ملت و نیازمندی‌ها را مدنظر قرار دهند.

وی تاکید کرد: نباید بگوییم چون در این دولت هستیم باید فعال باشیم و با اتمام دولت وقت نباید فعالیتی داشته باشیم، بلکه هر فردی در حد توان برای مردم، سربلندی کشور تلاش کند.

رییس جمهوری گفت: سدهای افتتاح شده علاوه بر اینکه آب را تامین می‌کند، کشاورزی و صنعت را پشتیبانی می‌کند و زندگی مردم را حیات می‌بخشد در شرایط سیل هم مانع بزرگی است یعنی آب را با دبی بالا پشت سد تحویل می‌گیرد و با دبی قابل قبول در خروجی رها می‌کند و این برای حفظ بخشی از استان‌ها که به دلیل بارندگی‌ها دچار مشکل می‌شوند مهم است.
دکتر روحانی ادامه داد: امروز سدی در بالارود اندیمشک افتتاح شد که یکی از وظایف آن این است که در شرایط سیلابی شدن منطقه می‌تواند از شهرستان اندیشمک و مزارع مردم حفاظت کنند.

وی گفت: مردم بدانند با وجود همه مشکلاتی که در چهار سال اخیر به دلیل جنگ اقتصادی، شیوع بیماری کرونا بودیم مقایسه آمار و ارقام نشان می‌دهد امروز پنجاه و سومین تصفیه خانه آب را افتتاح کردیم در حالی که در کل تاریخ ۱۶۹ تصفیه خانه داریم و ۵۰ تصفیه خانه مربوط به این دولت است.

آیین بهره‌برداری از چهار طرح بزرگ صنعت آب با سرمایه‌گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریال امروز پنجشنبه در چهارمین هفته پویش #هرهفته_ الف_ ب_ ایران در سال ۱۴۰۰ با دستور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری افتتاح شده است. «رضا اردکانیان» در این مراسم از بهره برداری چهار طرح بزرگ صنعت آب در استان‌های هرمزگان،‌ مازندران و خوزستان خبرداد.

نویسنده:

برچسب ها :

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.