تلگرام شهر بورس

تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۳:۱۸
کد خبر : 99858

کاهش زعفران به دلیل سرمازدگی

کاهش زعفران به دلیل سرمازدگی
به گفته بسیاری از کشاورزان و بررسی‌های صورت گرفته امسال میزان تولید زعفران در استان خراسان جنوبی بسیار افت داشته است.

به گزارش شهر بورس، زعفران کاران در خطه تولیدکننده مرغوب‌ترین طلای سرخ جهان در سال زارعی جاری بدترین فصل برداشت را سپری می‌کنند.

سکوت زعفرانی مسئولان

علی رغم اینکه برداشت زعفران در استان از مهرماه آغاز شده اما تا کنون مسئولان جهادکشاورزی آماری از میزان تولید و برداشت ارائه نکرده‌اند.

پیگیری‌ها برای ارائه آمار نیز بی‌نتیجه ماند و در این زمینه اطلاعاتی ارائه نشد که به نظر می‌رسد با افت شدید تولید زعفران در استان مواجه هستیم و خبرهای خوبی در این زمینه وجود ندارد که مسئولان مصلحت را در این دیده‌اند که فعلا در این موضوع سکوت کنند.

تنها آمار ارائه شده از میزان تولید زعفران را چند روز گذشته مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فردوس اعلام کرده و گفته است: برداشت زعفران در این شهرستان نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد کاهش داشته است.

علی امیرزاده با بیان اینکه سه هزار و ۱۵۰ هکتار از مزارع شهرستان فردوس زیر کشت زعفران است، بیان کرده است: میانگین برداشت زعفران از هر هکتار ۶ کیلوگرم زعفران خشک در بازه ۱۰ ساله گذشته بوده که به دلیل خشکسالی و تنش گرمایی تابستان با خسارت ۶۰ درصدی روبه‌رو هستیم و میزان برداشت زعفران خشک از هر هکتار به دو کیلوگرم کاهش یافته است.

همچنین دلایل مختلفی توسط کشاورزان استان برای کاهش تولیداتشان بیان شده که عمده‌ترین آن همان قصه همیشگی و ریشه اصلی، خشکسالی‌های پی در پی استان است.

خشکسالی و عدم بارش مناسب باران و برف سبب تضعیف پیاز زعفران شده و این امر در کاهش تولید بسیار تأثیرگذار بوده است.

کاهش زعفران به دلیل سرمازدگی

حسین عنانی یکی از کشاورزان زعفرانکار استان اظهارکرد: سطح زیرکشت زعفرانم حدود یک هکتار بوده که سالانه حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم گل زعفران از آن برداشت می‌کرده ام.

وی با اشاره به کاهش شدید تولید زعفران خود گفت: امسال این میزان تولید حدود ۱۰۰ کیلوگرم شده است.

وی دلیل این کاهش را سرمازدگی سال گذشته دانست و گفت: این سرمازدگی سبب شد تا گل‌های زعفران از بین رفته و یا بسیار ضعیف شوند.

عنانی ادامه داد: همچنین کاهش بارندگی‌ها سبب شده تا آب مورد نیاز به پیازهای زعفران نرسد و این امر گل دهی آنها را تحت تأثیر قرار داده است.

وی در خصوص حمایت هایی که از کشاورزان زعفران کار استان صورت گرفته افزود: متأسفانه حمایتی از ما نشده هر چند که دولت می‌تواند در بحث تأمین پیاز گل مرغوب و همچنین تأمین کود با کشاورزان همراهی کند.

زعفران کار خراسان جنوبی در مورد بیمه کشاورزی گفت: متأسفانه علی رغم اینکه هر ساله زمین‌های کشاورزی خود را بیمه می‌کنیم اما با اینکه سرمازدگی خسارت زیادی را به ما وارد ساخته هیچ گونه مبلغی به عنوان غرامت پرداخت نشده است.

عنانی بیان کرد: امسال به دلیل کاهش تولید زعفران قیمت آن صعودی بوده ولی هر ساله به جای اینکه سود محصولات در جیب کشاورزان برود وارد جیب دلالان و تاجران می‌شود.

وی در مورد تأثیر بورس زعفران گفت: بورس زعفران طرح خوبی بوده که می‌تواند خریدها را رقابتی کند و در کیفیت و افزایش قیمت محصول مؤثر باشد.

ابلاغیه مبنی بر خرید حمایتی زعفران نداشته ایم

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی نیز در مورد خرید حمایتی زعفران در گفت‌وگو با بازار اظهار کرد: امسال تاکنون ابلاغیه برای خرید حمایتی زعفران نداشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته یک تن خرید حمایتی زعفران در استان داشته ایم، گفت: امسال قیمت ثابتی برای زعفران هنوز وجود نداشته و قیمت‌ها رشد خوبی داشته بنابراین فعلاً دولت برنامه‌ای برای خرید حمایتی این محصول ندارد.

سید حسن رضوی بیان کرد: ابلاغ دستورالعمل مبنی بر خرید حمایتی محصولات کشاورزی از سوی وزیر جهاد کشاورزی صورت گرفته و بعد به شورای سیاست‌گذاری حمایت از کالاهای کشاورزی رفته و رأی نهایی در مورد خرید حمایتی از محصولات مختلف کشاورزی صادر می‌شود.

پرداخت ۵ میلیارد تومان غرامت به زعفران‌کاران خراسان جنوبب در سال زراعی گذشته

بخشی، مدیر صندوق بیمه کشاورزی خراسان جنوبی در خصوص بحث بیمه زعفران در گفت‌وگو با خبرنگار بازار اظهارکرد: آغاز بیمه گری زعفران در سال زراعی از نیمه آذرماه آغاز و اعتبار آن تا نیمه آذرماه سال بعد است.

وی تصریح کرد: در سال زراعی ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ بالغ بر ۵ میلیارد تومان غرامت برای خسارت به زعفران کارانی که اقدام به بیمه محصولات شان کردند پرداخت شده است.


بیشتر بخوانید:نحوه محاسبه سنوات، عیدی و اضافه کار اعلام شد


مدیر صندوق بیمه کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه میزان سطح بیمه شده زعفران در طی این مدت یک هزار و ۵۷۶ هکتار بوده است، یادآور شد: این سطح توسط ۲ هزار و ۹۰۰ بیمه‌گذار و یا بهره بردار بیمه شده است.

بخشی ادامه داد: غرامت پرداخت شده شامل خسارت‌های سرما و یخبندان، خشکسالی، سیل و باران‌های بی‌موقع در زمان برداشت محصول بوده است.

وی افزود: کشاورزانی که نسبت به بیمه محصول زعفران خود در مورخ ۱۶ آذرماه سال گذشته اقدام کرده‌اند تا ۱۵ آذرماه امسال دارای اعتبار بوده و در صورت کاهش عملکرد بر اثر سرما و یخبندان سال گذشته در منطقه غرامت پرداخت می‌شود.

مدیر صندوق بیمه کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: پرونده‌های بیمه محصولات کشاورزی که بر اثر سرما و یخبندان در دی ماه سال گذشته دچار خسارت شده‌اند در حال بررسی است.

بخشی یادآور شد: بیمه گذارانی که قبل از تاریخ سرمای شدید در دی ماه ۱۴۰۱ محصول زعفران خود را بیمه کرده باشند امسال پرونده آنها در صورت افت محصول در منطقه بررسی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کشاورزان زعفران کاری که از تاریخ ۱۶ آذرماه هر سال نسبت به بیمه محصولشان اقدام کنند بر اثر تمام عوامل خطر قهری می‌توانند از مزایای بیمه بهره‌مند شوند.

خرید حمایتی از آذرماه

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی پیش از این در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته بود: سطح زیر کشت زعفران در این استان ۱۶ هزار و ۹۸۲ هکتار است.

محمدرضا اکبری افزود: شهرستان قاینات با سطح زیر کشت پنج هزار و ۲۶۰ هکتار، رتبه نخست برداشت زعفران را در استان داراست.

وی اظهارکرد: براساس سند اصلاح الگوی کشت که اخیرا در وزارت جهاد کشاورزی رونمایی شد، زعفران در خراسان جنوبی یکی از محصولات مورد توجه در سبد الگوی کشت به دلیل کم آب‌بر بودن و اقتصاد خوب قرار گرفته است که ما هم توجه ویژه‌ای به این محصول خواهیم داشت و امیدواریم در سال‌های آینده افزایش سطح زیر کشت را داشته باشیم.

اکبری گفت: عملیات خرید حمایتی زعفران در خراسان جنوبی از ابتدای آذر ماه در استان آغاز می‌شود و امسال برای نخستین بار خرید دسته زعفران را در استان داریم.

زعفران محصولی است که در شهرهای مختلف خراسان جنوبی جایگاهش را از یک محصول کشاورزی به یک «فرهنگ عمومی» ارتقا بخشیده و معیشت بسیاری از روستائیان این استان نیز به این محصول گره خورده است اما متاسفانه خشکسالی و سرمازدگی در سال زراعی جاری باعث افت شدید محصول کشاورزان این استان شده است و بالا بودن هزینه‌های تولید نیز رمقی برای کشاورزان نگذاشته است.

منبع: فردای اقتصاد

نویسنده:

برچسب ها :

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نیلی

بانک توسعه تعاون

کارگزاری بانک سپه

کارگزاری بانک صادرات

ملل

پراپ تریدینگ