فارابی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۲ - ۹:۱۰
کد خبر : 94611

نحوه واریز افزایش حقوق فرهنگیان بازنشسته بعد از رتبه بندی اعلام شد

نحوه واریز افزایش حقوق فرهنگیان بازنشسته بعد از رتبه بندی اعلام شد
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، نحوه واریز افزایش حقوق فرهنگیان بازنشسته بعد از رتبه بندی معلمان در آموزش و پرورش را اعلام کرد.

به گزارش شهر بورس، علاوه بر نحوه محاسبه افزایش حقوق معلمان بازنشسته بعد از رتبه بندی، این سوال مطرح است که با این همه بررسی و رسیدگی در نهایت رتبه بندی معلمان برای دولت چقدر آب خورد؟

بر اساس آخرین اخبار از جزییات افزایش حقوق با رتبه بندی فرهنگیان بازنشسته با عنایت به محاسبه حقوق بازنشستگی از میانگین حقوق دو سال آخر کارمند تاثیر تصویب لایحه رتبه بندی معلمان در حقوق و پاداش بازنشستگی به شرح زیر است :

بانک آینده

با توجه به شمولیت لایحه رتبه بندی از تاریخ ۱۴۰۰/۶/۳۱بازنشستگان آموزش و پرورش قبل از این تاریخ هیچ مبلغی بابت رتبه بندی دریافت نخواهند کرد.

بازنشستگان آخر اسفند ۱۴۰۱ سه چهارم از مبلغ رتبه بندی که در حکمشان ثبت شده را در دوران بازنشستگی دریافت خواهند کرد.

بازنشستگان آخر شهریور ۱۴۰۲ کل مبلغ رتبه بندی که در حکمشان ثبت شده را در دوران بازنشستگی دریافت کردند.

بازنشستگان روز ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ و بعد از آن، برای محاسبه مبلغ پاداش بازنشستگی خود باید مبلغی را که در حکمشان بابت رتبه بندی ثبت همراه سایر بندها در عدد سنوات خدمتی خود (حداکثر ۳۰) ضرب کنند.

«مهدی اسماعیلی» نایب رئیس اول و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد وجوه مختلف رتبه‌بندی معلمان و تاثیر میزان بودجه در رتبه‌هایی که به معلمان اعطا می‌شود، اظهار کرد: اتفاقا در این خصوص بارها تذکر داده ایم؛ نظام رتبه‌بندی معلمان دو ماموریت مهم را پوشش می‌دهد؛ یکی ارتقای صلاحیت حرفه‌ای معلمان است و دیگری توجه به معیشت، منزلت و جایگاه معلم که هر دو مورد تاکید نظام است. برای اینکه به این جایگاه و موقعیت در خصوص معلمان برسیم نیازمند اجرایی کردن کامل نظام رتبه‌بندی هستیم.

اسماعیلی تصریح کرد: به مسئولان بارها متذکر شده‌ایم هر مبلغ و اعتباری را که برای اجرایی شدن کامل رتبه‌بندی لازم دارند را اعلام کنند تا دولت در بودجه آن را مدنظر قرار دهد و مجلس نیز بودجه موردنیاز را به تصویب برساند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: بنابراین اینکه بگویند با عدد محدودی رتبه بندی را به سرانجام برسانید مورد انتظار نیست و قطعا مجلس و کمیسیون آموزش نیز موافق چنین رویکردی نیست و نخواهد بود. بنابراین لازم است مسئولان ذی ربط، هر مبلغی را که برای اجرای رتبه‌بندی لازم است تامین کنند تا نظام رتبه‌بندی که اهمیت زیادی هم دارد، در جایگاه درست خود قرار بگیرد.

کل بودجه‌ای که وزارت آموزش و پرورش برای رتبه بندی لازم داشت، ۵۲ هزار میلیارد بوده است.

نائب اول کمیسیون آموزش اظهار کرد: کل بودجه‌ای که وزارت آموزش و پرورش برای رتبه بندی لازم داشت، ۵۲ هزار میلیارد بوده است. با این ۵۲ هزار میلیارد تومان می‌شد رتبه‌بندی را کارسازی کرد و ۳۸ میلیارد تومان بودجه برای این کار بسته شد. ارتقای رتبه معلمان هر مبلغی که لازم داشته باشد، باید از سوی آموزش و پرورش پیش‌بینی شود و رقم نهایی شده را درخواست کنند.

مراد قانون‌گذار از رتبه‌بندی مشخص است و انتظار دارد چنین نیازهایی از سوی دستگاه اعلام شود. اگر بخواهیم با عدد محدودی، فقط قسمت یا بخشی از رتبه‌بندی را اجرایی کنیم، با روح قانون سازگار نیست.


حقوق معلمان کمتر از حقوق کارمندان دولت است


به گفته اسماعیلی کمیسیون آموزش و به طور کلی مجلس شورای اسلامی به قضیه رتبه‌بندی معلمان نظارت می‌کند.

او در این مورد گفت: چند نفر از نمایندگان مجلس به عنوان ناظر در شورای‌عالی آموزش و پرورش و در مراحل تدوین آیین نامه رتبه‌بندی بوده‌اند. ما همواره نظارت را به عنوان وظیفه‌ای ذاتی انجام می‌دهیم. اگر موردی باشد که در نظارت‌ها لحاظ نشده باشد، سامانه‌ای وجود دارد که آموزش و پرورش راه‌اندازی کرده و نقطه نظرات و اعتراضات فرهنگیان در آن سامانه قابل ملاحظه است و مسئولان پیگیری می‌کنند.

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هر کجایی که مجلس بتواند ورود کند و اگر گزارش خاصی در خصوص رتبه‌بندی و تاثیر بودجه در رتبه‌هایی که اعطا می‌شود دریافت کند، قطعا ورود پیدا خواهد کرد.

در خصوص ایده‌هایی مثل اینکه کمیته‌ای از معلمان تشکیل شود تا روی رتبه‌بندی نظارت کنند؛ من فکر می‌کنم به دلیل اینکه رتبه‌بندی اقدامی تخصصی است، هرکسی نمی‌تواند وارد شود. افرادی با اطلاعات و تخصص کافی و فنی مدارک و مستندات معلمان را بررسی می‌کنند و در مورد رتبه‌های اعطایی تصمیم گیری می‌شود بنابراین نظارت و اجرای رتبه‌بندی کار هر فردی عادی نمی‌تواند باشد.

صندوق بازنشستگی در حال گروکشی با حقوق فرهنگیان بازنشستگان است

محمد وحیدی عضو ناظر مجلس در کمیته تدوین آیین نامه داخلی هم درباره پیگیری اعتراضات معلمان بازنشسته به نحوه اجرای قانون رتبه‌بندی عنوان کرد: در قانون به صراحت آمده است که رتبه‌بندی از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ به بعد انجام می‌شود.

در عین حال وزارت آموزش و پرورش سهم صندوق بازنشستگی برای سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ را پرداخت کرده است اما در ارتباط با ۶ ماه دوم سال ۱۴۰۰ که سهم صندوق بازنشستگی پرداخت نشده بود، آموزش و پرورش اخیراً اقدام به پرداخت این سهم کرده اما صندوق به دلیل اینکه سهم شاغلان پرداخت نشده، این موضوع را به صورت یک گروکشی نگه داشته و حکم بازنشستگان را با رتبه‌بندی تطبیق نداده است.

عضو ناظر مجلس در کمیته تدوین آیین نامه اجرایی رتبه‌بندی ادامه داد: با این وجود با توجه به جلسات متعددی که کمیسیون آموزش مجلس برای پیگیری حقوق فرهنگیان بازنشسته با وزیر داشت، آقای صحرایی در نهایت اعلام کرد که نامه وزارتخانه برای صدور احکام بازنشستگان به صندوق بازنشستگی ارسال شده که با تغییر مدیرعامل سازمان بازنشستگی امیدواریم هرچه زودتر احکام رتبه‌بندی برای بازنشستگان نیز صادر شود.

منبع: نبض بازار

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 22 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 22
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

یک × 5 =

کاظم چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 7:20

یعنی وزارتخانه ای مسخره تر، بی صاحب تر و نسبت به پرسنل خودش بی تفاوت تر از وزارت آموزش و پرورش در این مملکت وجود ندارد خدا لعنت کنه وزیر و اکیپی که توی اون خراب شده کار می کنن و خدا لعنت کنه کسانی که باعث شدن این بشه وزیر. خب بیشعورها اگه سهم 1400 سازمان رو دادید که وادار ش کنید تا حکم بازنشسته های بیچاره رو بزنه. اگه انجام نمیده اون زئیس بیشرفش رو برکنار کنید.چرا مجلس اینقدر مسخره شده که یه قانونی مصوب می کنه بعد که اجرایی نمیشه قدرت پیگیری و بازخواست دولت رو نداره. خو لامصبا اگه واقعاً سهم 1400 سازمان رو دادید نیازی به این همه مصاحبه و رای جمع کردن نیست. رئیس سازمان مسخره بازنشستگی رو همراه با وزیر وزارتخانه بی صاحب آموزش و پرورش بیارید توی مجلس همونجا وادارشوندکنید که ظرف یه روز همه احکام رو بزنن. یه روز اونجا نگهشون دارین اگر انجام شد که هیچ اگر نشد ظهر بهشون بگید چون بی عرضه ای و توان انجام کار نداری از فردا به جای اینکه بری محل کار، بمون خونه بگیر بخواب. خدا همه تون و نابود کنه که نابودمون کردین.

خیارشور چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 10:28

دولت مفتخور ،مجلس مفتخور ،قوه قضاییه مفتخور،استاندار مفتخور همشون هم ضداسلام و انقلاب.خدا شاهده از لحاظ سیاسی و اقتصادی مملکت روهواست.ولی یک نیروی عجیبی از مردم مظلوم مراقبت میکنه چرا که اگه جمهوری اسلامی نباشه مملکت را تیکه پاره میکنن

آروش چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 9:21

این امیدواری شما کی تمام میشه و مشکل ما حل میشه؟؟

ناصر چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 10:15

ظلم‌که‌شاخ‌ندارد‌طرحی‌که‌باید‌سال‌۸۶‌اجرا‌می‌شد‌وبارها‌از‌معلمان‌مدارک‌گرفته‌شد‌.حال‌بعد‌از‌۱۶‌سال‌اجرا‌می‌شود‌وبازنشستگان.دهه‌ی‌۹۰
را‌شامل‌نشود
مگر‌اینها‌آدم‌نیستند‌مگر‌اینها‌زحمت‌نکشیدند..مگر‌اینها‌با‌حد‌اقل‌حقوق‌کار‌نکردند؟لابد‌توقع‌داشتید‌اینها‌باید‌تاحالا‌می‌مردند
این‌افراد‌که‌حالا‌مسکلات‌بیشتری‌در‌زندگی‌دارند‌چرا‌باید‌حقشان‌ضایع‌شود
ما‌التماس‌نمی‌کنیم‌زیرا‌می‌دانیم‌که‌این‌طرحهای‌ظالمانه‌کار‌افراد‌انقلابی‌وولایتی‌نیست‌وکار‌نودیهای‌فرصت‌طلب‌است
اما‌بدانید‌که‌به‌زودی‌پرده‌ها‌کنار‌خواهد‌رفت‌…
ظلم‌پایه‌ندارد

جواد چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 10:23

از وقتی که بازنشسته شدم بدلیل تأخیر در اجرای رتبه‌بندی بازنشستگان و پاداش پایان خدمت ،بتدریج از مسئولین نفرت پیدا کردم.این تاخیر هنوز ادامه داره و من کلا متنفر شدم.فکر نکنم همکاران هم دل خوشی داشته باشن چون همین بی لیاقتی مسئولین باعث نفرت ده ها هزار معلم و بازنشسته شده است.این مسئولین نالایق نه تنها خدمت نمیکنن بلکه تیشه به ریشه نظام دارن میزنن.هشت تا جون دارن.آخه صد سال یکبار یک مسئول میمیره ولی هفته‌ای یک هنرمند میمیره زندگی هاشون آتش بگیره و تباه بشن ان شاء الله

رامی چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 21:07

منم از این سیستم متنفر شده ام

خیارشور چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 10:30

من از بیگانگان هرگز ننالم که با ما هر چه کرد مسئول ما کرد

علی چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 13:12

خدالعنتشون کنه باعث وبانی کسی روکه حق وحقوق این قشرمظلوم را گروگان گرفتن وپس نمی دن.همشون دروغگووفاسدن.

معلم چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 14:57

الهی بچه های شما یتیم بشن.الهی آه هزاران بازنشسته بی دفاع و مظلوم،شما رو نابود بکنه که این همه با روح و روان انسانهایی که خسته از ۳۰ سال کار هستند،بازی می کنید.الهی عاقبت بخیر نشید.الهی پیش فرزندان و نوه هایتان همیشه شرمسار بشید.الهی همیشه درگیر دوا و دارو و بیماری و خرج زندگی بشید.که با افرادی که در سن سال والدین شما هستند این همه بازی نکنید.

ا.ک چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 15:02

رتبه بندی باید برای تمام بازنشستگان سال۱۴۰۰ وبطورکامل اجرایی شود،هم درحکم حقوقی وهم پاداش بازنشستگی،همگی بازنشستگان ۱۴۰۰ از اول مهر دیگر سرکلاس نرفتند ودر تابستان ۱۴۰۰ تقاضای بازنشستگی دادند،اینکه ادارات آموزش وپرورش به دلخواه خود تاریخ بازنشستگی یک سری را ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ وسری دیگر را یکم مهر۱۴۰۰ زده اند،تقصیری رامتوجه بازنشستگان نمی کند وتفاوتی هم بین این دو سری ایجاد نمیکند.اینکه اداره آموزش وپرورش یا صندوق بازنشستگی برای این اختلاف تاریخها که دست خودشان بوده بهانه ایی برای عدم پرداخت حق مسلم فرهنگیان بعداز۱۳ سال پیدا کرده اند دیگر تمسّکی برای نپرداختن حق واقعی فرهنگی است نه چیز دیگر.لطفا سریعتر رتبه بندی فرهنگیان ۱۴۰۰ وپرداخت بقیه ی پاداششان بعداز رتبه بندی را به انجام رسانید.اینهمه کش وقوس وجدل واقعا بی معناست که حتا بعدازاجرای کامل رتبه بندی هم حقوق مابازنشستگان درحکم به ۱۵ تومان نمی رسد.واقعا خجالت وشرم برشما !!!!! خودتان میتوانید با دریافتی ۷ و۸ تومان یک ماه زندگی کنید؟؟!!!!

بازنشسته اموزش وپرورش ۱۴۰۱ چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 15:09

سلام صندوق بازنشستگی وآموزش و پرورش خواهشمندم زودتر با هم کنار بیایید وحکم بزنید ممنون از همکاریتان ما تابع قانون تصویب شده بدست خودشما هستیم تشکر

حسین چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 15:43

الان ۶ ماه از زمان ثبت اعتراضات رتبه بندی میگذره و هنوز نتیجه رتبه بندی خیلی از معلمان اعلان نشده و هر موقع به سایت مای مدیو مراجعه میکنیم پیام میده که به کارگروه تخصصی ارسال شده . مگر میخوان موشک هایپر سونیک بسازن که این همه طولش دادن؟

الف چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 19:36

میدونید رتبه بندی برا دولت چقدر آب می خوره؟ نگران نباشید، به اندازه یه قلم اختلاس کوچک روزمره و معمولی.

رامی چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 21:06

شرف داشته باشید! در زندگی مانده آیم .برا زدن یک حکم برای بازنشستگان۱۴۰۱ ویتیر مشمولین بازنشسته که نباید اینقدر خفت بکشیم! ما بازنشستگان اگر مهر ماه حکم رتبه بندی و معوقاتش را ندهند انتخابات را تحریم می کنیم و اگر پشتیبان هیچ کس و سیستمی نخواهیم بود.

اوس تقی بازنشسته چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 21:15

چندجای قانون همیشه باید بلغزد بازنشستگان سال‌های گذشته راوادارمی کنید بگویندافسوس چرااین رتبه بندی ها شامل همه بازنشستگان سال‌های گذشته نشود همیشه بایدادعاکنیم عدالت نیست؟ برای هربازنشسته یک ریال هم غنیمتی است لذا ازدولت اسلامی بعیداست که به قشری مساعدت برساندوسایرین که متعلق به سنه های گذشته هستند محروم بمانند آیان این درشان عدالتی است که نهج البلاغه فرموده است ؟ علی ع به سفیران خودگوشزدمی کندمباداکسی ازقلم عدالت بیفتد بگویم برسدفلان فرماندار عادل نیست . این فرازهای تاریخی آیافقط مربوط به آن دوران است ؟ هرزمان حکومت اسلامی باشد این فرازهای اخلاقی باید ضامن عدالت باشد.

علی چهارشنبه , 19 مهر 1402 - 21:35

چرابایدمسئولین مملکتی که روی نفت گاز شناورهستش این همه بی عرضه باشند.وجالب اینکه چرا ازبین این همه کارمنددولت به معلم ظلم بشه .بنظرم معلماهم (خیلی ببخشیدهمکارا )بی عرضه تشریف دارن.

فرهنگی بازنشسته پنجشنبه , 20 مهر 1402 - 1:41

معاش معلمو در قعر درآمد و زیرخط فلاکت و فقر نگه داشته شه کشور مامن دزدان و اختلاسگران و فاسدان اقتصادی و چپاولگران مشغول تاراج ثروت عظیم کشور.
دست آخر سودش به جیب همون کشورهای به اصطلاح دشمن میره و تمام درآمد در بانکهای خارجی غربی و آمریکاو کاناداو اروپا میره. البته میدونم انتشار نمیدید کامنت منو مثه سایر کامنتامو که انتشارش ندادید.
مهر۱۴٠۱ بازنشسته شدم یکسال الکی و با وعده و حقه بازی نزاشتن بازنشسته کنم خودمو جالبه تا الان حقوق بازنشستگیم بدون رتبه بندی سلیقه ایشون پرداخت میکنن و هنوز صندوق ذخیره سهم دولت تسویه نکردند با ما و پاداش هم ندادند. جالبه سود یکسال پاداشمون حداقل نصف پاداشمون میشه و با کاهش ارزش پول ملی عملا نصف کمتر پاداش به ما میرسه و ارزشش کاسته میشه. هیچ بازنشسته دولتی دیگه مثه ما حقوقشو کم نمیدن و اکثرا بالای سی میلیون بازنشستگی میگیرن و مبلغ پاداش و سهام و… بهشون یکجا پرداخت میکنن و اکثرا میرن ماشین و اپارتمان و ویلای شمال میخرن ولی ما فرهنگیان چی؟؟؟
پائین ترین حقوق صندوق بازنشستگی برای ما فرهنگیان است و کمتر از ۴٠ تا ۵٠ درصد سایر کارمندان دولتی بازنشستگی میگیرن و بیمه تکمیلی شون هم زمین تا آسمون با ما فرق داره.
البته بازم ممکنه کامنتمو انتشار ندید و فقط خودتون ببینید.

فرهنگی بازنشسته پنجشنبه , 20 مهر 1402 - 1:45

انتشار نمیدید چرا؟؟؟؟ کامنت من که نه توهینی کردم و نه افترا و نه دروغ
اینهمه کامنت فقط ۷ تا کامنتو انتشار دادید!!!!!

صمدی پنجشنبه , 20 مهر 1402 - 2:19

اینا همش بازیه
بین خودشون با هم می بندن که کش بدن موضوع صدور احکام بازنشستگان رو …
چراکه باید کلی مایه تفاوت از سال ۱۴۰۰ باید به بازنشستگان پرداخت بشه که رقم کنی هم نیست ….
چون حکم نخورده تکلیف پاداش بازنشستگان ۱۴۰۱ هم معلوم نشده … همه چی سردرگم و کسی هم پاسخگو نیست…

ناشناس چهارشنبه , 26 مهر 1402 - 21:20

سلام
خواهشا حقوق را کامل بدید . ۳۰ سال گچ و خاک خوردیم . که پایانش بشه نصف یا یه چهارم رتبه بندی .واقعا این انصافه

کورش دوشنبه , 1 آبان 1402 - 20:51

تو این ملک نیازی به معلم و کتاب و دانش آموز نیست عزیزان همکار ! ارشدترین میگه که : ما مصرفی هستیم ، تولیدی نیستیم .معلم تولیدی نیست .و اصولاً نباید به این قشر بالاتر از یه سطح عادی بها داد اگه بها بدیم چند برابر تلاش می کنه تا جامعه آگاه تر بشه و این بده . باید معلم خسته و درگیر باشه این یه هدیه عزیزان همکار !

لیسی رحمانی دوشنبه , 22 آبان 1402 - 8:20

واقعا جای تاسف دارد که بزرگترین سازمان کشور و اصلی ترین ارگان که سلطان مشاغل هست در بدترین وضعیت معیشتی قرار دارد چرا باید به بازنشستگان توهین شود چهارده ماه است فقط دروغ می‌گویند. آنهم بسیار با بی شرمی تمام. چرا امتیاز رتبه بندی هنوز هم روی فیش حقوقی بازنشستگان ۱۴۰۱ که مشمول یکسال دریافت هستند اعمال نمی‌شود و فقط دروغ دروغ و حقه بازی از سوی مسولین بی عرضه ادامه دارد. لااقل دروغ رسانه ای نگید از همه ی آنان اعلام تنفر و برائت میکنم باید از سمت خودشان کناره گیری کنند.