شهربورس
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۶
کد خبر : 113257

مبلغ بیمه بیکاری تامین اجتماعی چقدر است؟

مبلغ بیمه بیکاری تامین اجتماعی چقدر است؟
میزان بیمه بیکاری ۱۴۰۲ بر حسب قانون بیمه بیکاری تامین اجتماعی به کسانی که جزو مشمولین این بیمه محسوب می شوند تعلق می گیرد.

به گزارش شهر بورس، اگر شخصی ۱۱۰ ماه سابقه بیمه داشته باشد، ۱۸ ماه از از مزیت بیمه بیکاری بهره‌مند می شود. همین فرد اگر مشغول به کار شود و بعد از ۲۳۰ ماه سابقه کار مجدد بیکار شود، ۳۶ ماه بیمه بیکاری ندارد چون یکبار ۱۸ ماه بیمه بیکاری استفاده کرده است. باید ۳۶ ماه را منهای ۱۸ کرد تا میزان بیمه بیکاری مشخص شود.

برای استفاده از بیمه بیکاری محدودیتی وجود  ندارد و هر تعدادی میتوان از بیمه بیکاری استفاده کرد اما کلا در طول خدمت برای فرد مجرد ۳۶ ماه و برای افراد متاهل  ۵۰ ماه اجازه استفاده از بیمه کاری وجود دارد. در ادامه جدولی را مشاهده می کنید که بر اساس سابقه خدمت چند ماه میتوانیم از بیمه بیکاری استفاده کنیم.

سابقه پرداخت بیمه

 

مدت پرداخت مقرری مجردین

 

مدت پرداخت مقرری متاهلین

 

 از ۶ ماه تا ۲۴ ماه کامل

 

۶ماه

 

۱۲ ماه

 

از ۲۵ ماه تا ۱۲۰ ماه کامل

 

۱۲ماه

 

۱۸ ماه

 

از ۱۲۱ ماه تا ۱۸۰ ماه کامل

 

۱۸ماه

 

۲۶ ماه

 

از ۱۸۱ ماه تا ۲۴۰ ماه کامل

 

۲۶ماه

 

۳۶ماه

 

از ۲۴۱ ماه به بالا

 

۳۶ماه

 

۵۰ ماه

 

با توجه به این جدول اگر شخصی ۱۱۰ ماه سابقه بیمه داشته باشد، ۱۸ ماه از از مزیت بیمه بیکاری بهره‌مند می شود. همین فرد اگر مشغول به کار شود و بعد از ۲۳۰ ماه سابقه کار مجدد بیکار شود، ۳۶ ماه بیمه بیکاری ندارد چون یکبار ۱۸ ماه بیمه بیکاری استفاده کرده است. باید ۳۶ ماه را منهای ۱۸ کرد تا میزان بیمه بیکاری مشخص شود.

از نظر قانون بیمه بیکاری، فردی بیکار است که بدون میل و اراده خود بی کار شده و اکنون آماده به کار است و می‌تواند در محیط کار جدید فعالیت خود را آغاز کند. مقرری بیمه بیکاری به بیمه‌شدگانی تعلق می‌گیرد که شغل خود را از دست داده‌اند. برای دریافت این مقرری باید بیمه شده حداقل یک سال سابقه پرداخت بیمه را قبل از بیکاری خود داشته باشد. داشتن تابعیت ایرانی برای دریافت بیمه بیکاری الزامی است.

فرم های درخواست برقراری بیمه بیکاری

در قانون مربوط به حق بیمه بیکاری شرایطی لحاظ شده که پیرو این قانون اتباع خارجی مشمول دریافت بیمه بیکاری نمی‌شوند.

میزان پرداختی به فرد بیکار زیاد نیست و باید این موضوع را در نظر داشت که میزان پرداختی به عنوان بیمه بیکاری با این خرج و مخارج پاسخگوی کارگران به خصوص کارگران متاهل نیست و حداقل‌های زندگی با این پول‌ها محقق نمی‌شود.

بیمه‌شدگان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی چنانچه از کار بیکار شوند، ظرف حداکثر یک ماه از روزی که بیکار شدند باید به شعب تامین اجتماعی مراجعه کنند و نسبت به تشکیل پرونده اقدام کنند.

لازم به ذکر است؛ بیمه شده باید حداقل۶ ماه حق بیمه پرداختی داشته باشد در غیر این صورت حائز دریافت حق بیمه بیکاری نمی‌شود.

شعب سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور با بررسی پرونده فرد بیکار محاسباتی را انجام می‌دهند و میزان و مدت پرداختی را مشخص می‌کنند.

در چه شرایطی بیمه شدگان بیکار، استحقاق دریافت بیمه بیکاری را دارند؟

اگر قرارداد همکاری، کارگر از نوع قرارداد کار موقت یا معین باشد، باید حداقل یک سال در آخرین کارگاه به همراه پرداخت حق بیمه داشته باشد. مستمری بگیر، بازنشسته و یا از کار افتاده کلی نباشند. بیمه شده قبل از بیکاری حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد. بیمه‌شدگانی که به دلیل تغییرات در ساختار اقتصادی واحدهای مربوطه به تشخیص وزارتخانه مرتبط و تایید شورای عالی کار، بیکار موقت شناخته شوند، مشمول دریافت مقرری خواهند بود.

اگر فرد در حین دریافت بیمه بیکاری، مجددا شاغل شود ولی به سازمان تامین اجتماعی این مساله را اعلام نکند، در نهایت مقرری واریزی را باید بعد از اشتغال مجدد عودت نماید. اگر بیمه‌شده با دریافت دستمزد روزهای بلاتکلیفی به کار قبلی خود برگردد، باید مقرری دریافتی خود در این بازه را به سازمان تامین اجتماعی عودت نماید.


معافیت برخی افراد از پرداخت حق بیمه واحدهای مسکونی


مدارک لازم برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری

اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده

عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)

اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی

اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه

اصل و کپی کارت ملی

اصل و کپی گواهی کار از شرکت

اصل و کپی کارت پایان خدمت (فقط برای آقایان)

کپی صفحه اول دفترچه بیمه

میزان بیمه بیکاری ۱۴۰۲ بر حسب قانون بیمه بیکاری  تامین اجتماعی  به کسانی که جزو مشمولین این بیمه محسوب می شوند تعلق می گیرد، حداقل ۵۵% متوسط حقوق روزانه شخص بیمه شده است. به مقرری کسانی که متاهل هستند یا کسانی را تحت تکفل خود دارند، به ازای هر نفر ده درصد حداقل دستمزد اضافه می شود .

البته لازم به ذکر است که مجموع مقرری بیمه بیکاری ۱۴۰۲ که شخص دریافت می کند نباید از حداقل دستمزد وزارت کار در سال ۱۴۰۲ کمتر و از هشتاد درصد متوسط حقوق فرد، بیشتر باشد . از اولین روزی که شخص بیکار می شود می تواند مقرری تعیین شده برای بیکاری را دریافت کند اما بیمه بیکاری ۱۴۰۲، به طور کلی عیدی را در برنمی گیرد .

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =

نیلی

کارگزاری بانک صادرات

کارگزاری بانک صادرات

پراپ تریدینگ

کمان