تلگرام شهر بورس

تاریخ انتشار : شنبه ۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۵
کد خبر : 121191

قیمت اقلام اساسی در ماه رمضان

قیمت اقلام اساسی در ماه رمضان
با توجه به سیاست وزارت جهاد مبنی بر ایجاد شرایط مساعد تولید و واردات گوشت قرمز گرم و منجمد، قیمت این اقلام در ایام نوروز در سراشیبی قرار گرفته است.

به گزارش شهر بورس، همه ساله در ایام‌نوروز و ماه رمضان قیمت اقلام اساسی سبد خانوار به سبب ازدیاد تقاضا با نوساناتی روبرو بود، اما امسال به سبب حجم مناسب تولید و ذخیره سازی بازار از ثبات نسبی برخوردار است.

بررسی های میدانی حاکی از آن است که قیمت هرکیلو مرغ گرم ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان، ران مرغ ۸۰ هزار تومان، سینه مرغ ۱۶۰ هزار تومان، فیله مرغ ۲۰۰ هزار تومان، شقه گوسفندی ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان، سردست و ران گوسفندی ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان، سیب ۳۱ تا ۶۰ هزار تومان، پرتقال ۱۸ تا ۳۵ هزار تومان، کیوی ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان، خیار ۲۵ تا ۵۰ هزار تومان، نارنگی ۴۰ تا ۸۰ هزار تومان و موز ۷۰ تا ۹۰ هزار تومان است.

سال‌های قبل به دلیل اختلاف معنادار قیمت مرغ تنظیم بازاری و دولتی با مرغ بازار آزاد، مردم ساعت ها در صف خرید بودند. اما امسال به سبب فراوانی حجم تولید و عرضه خبری از صف های طولانی خرید نبود.

با توجه به سیاست وزارت جهاد مبنی بر افزایش حجم جوجه ریزی ها و واردات گوشت گرم و منجمد، خبری از التهابات و نوسانات قیمت در بازار نیست.

پرویز فروغی دبیرکانون پرورش  دهندگان مرغ گوشتی گفت: قیمت کنونی هرکیلو مرغ زنده درب مرغداری ۵۴ هزار تومان و مرغ گرم ۸۵ هزار تومان است.

به گفته او، با توجه به حجم تولید و جوجه ریزی پیش بینی می‌شود که نوسانی در بازار مرغ تا پایان ماه رمضان رخ ندهد.

فروغی ادامه داد: بنابر جوجه ریزی ماه‌های اخیر، تولید گوشت مرغ به حدود ۳۰۰ هزار تن رسیده که براین اساس ۶۰ تا ۷۰ هزار تن مازاد بر نیاز کشور است.

دبیرکانون پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: با توجه به افزایش هزینه های تولید، قیمت تمام شده هر کیلو مرغ بالای ۶۰ هزار تومان است که براین اساس مرغداران متحمل زیان هستند.

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام گفت: با توجه به حجم ذخایر و عرضه گسترده گوشت منجمد در کنار گوشت گرم وارداتی و داخلی، قیمت روند نزولی به خود گرفته است.

او نرخ هرکیلو ران و سردست گوسفندی منجمد را ۲۸۵ هزار تومان، ران و سردرست گوساله منجمد ۲۸۵ هزار تومان، لاشه گوسفندی ۲۸۵ تا ۲۹۰ هزار تومان، لاشه گوساله ۳۳۰ هزار تومان و لاشه گوشت داخلی را ۴۸۵ هزار تومان اعلام کرد.

پوریان با بیان اینکه مشکلات زیرساخت در شبکه توزیع از گذشته تاکنون مرتفع نشده است، افزود: اکنون تنها راهکار افزایش مراکز عرضه گوشت گرم وارداتی است که علاوه بر نقاط و محل های تعیین شده ثابت در روزهای پایانی سال مراکز عرضه سیار نیز ایجاد شود تا مردم در صف های طولانی نایستند.

رئیس شورای تامین کنندگان دام ادامه داد: روزانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ تن گوشت گرم وارداتی از کشورهای مبدا به ایران وارد می شود که در نهایت عرضه گسترده گوشت منجر به کاهش قیمت حتی کمتر از نرخ مصوب شده است.

او افزود: بنابر آمار سال گذشته واردات گوشت منجمد دو برابر افزایش یافت که براین اساس مصارف صنف و صنعت را به طور کامل تامین کردیم.

قیمت بسیاری از میوه های شب عید به زیر ۳۰ درصد  قیمت بازار رسیده است
همچنین با توجه به شرایط مساعد تولید و ذخیره سازی، کمبودی در عرضه سیب و پرتقال شب عید و تنظیم بازار نداریم.

مرتضی معتمد معاون فنی و بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان اینکه توزیع میوه شب عید در تمامی استان ها در حال انجام است، گفت: بیش از نیمی از ذخایر میوه ها در شب عید به اتمام رسیده است.

به گفته او، قیمت سیب و پرتقال تنظیم بازار برمبنای کارگروه استان ها مصوب شدند به طوریکه کمیته راهبری استانی، قیمت میوه های تنظیم بازار مشابه سطح خرید توزیع می کنند.

معتمد نرخ مصوب هرکیلو سیب زرد و قرمز تنظیم بازار شب عید را ۳۱ هزار تومان و پرتقال تامسون را ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

معاون بازرگانی تعاون روستایی گفت: طی روزهای اخیر قیمت بسیاری از میوه های شب عید به زیر ۳۰ درصد  قیمت بازار رسیده است.

بنابر گفته مسئولان با توجه به حجم مناسب تولید و ذخیره سازی اقلام اساسی کمبودی در عرضه نداریم که براین اساس پیش بینی می شود که بازار تا پایان ایام نوروز نوسانی نداشته باشد.

نویسنده:

برچسب ها :

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نیلی

کیش اینوکس

بانک توسعه تعاون

کارگزاری بانک سپه

کارگزاری بانک صادرات

ملل

پراپ تریدینگ