شهربورس
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۲
کد خبر : 59889

رونق معاملات بازار مشتقه فرابورس با آمارهای خیره‌کننده

رونق معاملات بازار مشتقه فرابورس با آمارهای خیره‌کننده

آمارها از بازار ابزارهای مشتقه نشان از روند رو به رشد و توسعه‌ای این بازار دارد.

به گزارش شهر بورس، به‌ این‌ ترتیب که در ماه گذشته حدود ۶۳ میلیارد تومان ارزش معاملات این بازار بوده که در مدت مشابه سال قبل این رقم تنها ۴۰۰ میلیون تومان بوده و با رشد خیره‌کننده نزدیک به ۱۴ هزار درصدی مواجه شده است.

براساس گزارش فرابورس ایران، بازارهای فرابورس در اولین ماه فصل پاییز شاهد دادوستد نزدیک به ۶۲ میلیارد ورقه انواع دارایی مالی به ارزش بالغ‌ بر ۶۶۷ هزار میلیارد تومان بودند که در حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نوبت معاملاتی به ثبت رسید.

به‌ این‌ ترتیب طی ۱۸ روز معاملاتی مهر ماه در حالی حجم معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته با دو درصد رشد، تغییر قابل‌توجهی نداشته است ارزش معاملات با افزایشی ۵۹ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات به تفکیک بازارها نشان می‌دهد که در میان بازارهای سهام فرابورسی، طی این مدت بازار پایه با معاملاتی به ارزش ۶.۶ هزار میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را داشته است، رتبه دوم هم متعلق به بازار اول با ارزش معاملاتی ۵ هزار میلیارد تومانی بوده و بازار دوم نیز در این یک ماه ارزش معاملاتی ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان را تجربه کرد.

بازار ابزارهای نوین مالی نیز در این مدت با ارزش معاملات نزدیک به ۶۵۲ هزار میلیارد تومان نسبت به مهرماه سال گذشته ۶۸ درصد افزایش داشت.

آمارهای خیره‌کننده از بازار مشتقه فرابورس

همچنین آمارها از بازار ابزارهای مشتقه نشان از روند رو به رشد و توسعه‌ای این بازار دارد. به‌این‌ترتیب که در ماه گذشته حدود ۶۳ میلیارد تومان ارزش معاملات این بازار بوده که در مدت مشابه سال قبل این رقم تنها ۴۰۰ میلیون تومان بوده و با رشد خیره‌کننده نزدیک به ۱۴ هزار درصدی مواجه شده است.

نگاهی به جزییات معاملات این بازار نشان می‌دهد در ماه گذشته بیش از ۲۰۹ میلیون برگه حجم معاملات این بازار بوده است که رشدی نزدیک به ۲۳ هزار درصدی نسبت به مهر سال قبل داشته است.

رونق معاملات etf ها در مهرماه

رصد معاملات بازار ابزارهای نوین مالی نیز نشان می‌دهد در مهرماه ارزش معاملات اوراق بدهی رشدی ۶۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته، همچنین معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله طی این مدت نیز بارونق همراه شده است.

به‌این‌ترتیب که در این مدت بیش از ۱۷ میلیون واحد به ارزشی بالغ‌بر ۱۹ هزار میلیارد تومان از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله مورد دادوستد قرارگرفته که رشدی ۳۱۷ درصدی در حجم و افزایشی ۱۴۶ درصدی در ارزش معاملات را شاهد بودیم.


بیشتر بخوانید: رشد ۱۷ درصدی ارزش معاملات هفتگی فرابورس

اما در سوی دیگر این بازار شاهد کاهش اقبال به اوراق گواهی تسهیلات مسکن هستیم، به‌این‌ترتیب که دراین مدت بیش از ۲۷۵ میلیارد تومان اوراق گواهی تسهیلات مسکن خریدوفروش شد که ۷ درصد نسبت به مهر سال گذشته کم شده است.

بازارهای سهام فرابورس در مهرماه چه کردند؟

در ادامه این گزارش نگاهی به روند معاملات سهام در مهرماه نشان می‌دهد طی این مدت به‌طور میانگین روزانه بیش از ۲ میلیارد برگه سهم به ارزشی بالغ‌بر ۸۵۰ میلیارد تومان در این بازارها دادوستد می‌شده که بازار پایه با معاملات ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون حجمی به ارزش ۶.۶ هزار میلیارد تومان بیشترین سهم را در مبادلات بازارهای سهام داشته است.

پس از آن، بازارهای اول و دوم با ارزش معاملاتی ۵ هزار و ۳۷۰۰ میلیارد تومانی، بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

در ادامه رصد معاملات سهام فرابورس به ارزش معاملات خرد می‌رسیم. طی این مدت ارزش معاملات خرد سهام بیش از ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود که ۵ صنعت بزرگ بازار بالغ‌بر ۴۰ درصد از ارزش معاملات را در اختیار داشتند. به‌این‌ترتیب نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان ارزش معاملات خرد متعلق به صنایع سرمایه‌گذاری‌ها، خودرویی‌ها، بیمه، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بود.

بزرگ‌ترین بازار فرابورس

در ادامه این گزارش بررسی ارزش بازارها نشان می‌دهد ارزش فرابورس در پایان مهرماه ۱.۷ میلیون میلیارد تومان شامل ۱.۸ هزار میلیارد سهم است که از این عدد ۴۶ درصد متعلق به بازار دوم است تا این بازار عنوان بزرگ‌ترین بازار فرابورس را از آن خود کند.

بازار اوراق مالی اسلامی نیز ۲۲ درصد و پس از آن نیز ۲۰ درصد از ارزش کل فرابورس به بازار پایه اختصاص دارد.

در پایان این گزارش شایان ذکر است شاخص کل فرابورس با افتی ۲.۹ درصدی در سطح ۱۷ هزار و ۸۵۵ واحد پرونده مهر ماه را بست.

نویسنده:

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =

نیلی

کارگزاری بانک صادرات

کارگزاری بانک صادرات

پراپ تریدینگ

کمان