فارابی پاداش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۹
کد خبر : 12951

دینی بر دوشم نیست / به مردم گفتم سوددهی بورس تضمین شده نیست

به گزارش شهر بورس، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد، در جمع خبرنگاران در خصوص چرایی تغییر دامنه مثبت و منفی در بورس گفت: مسئله مثبت و منفی دو درصد در گذشته در شورای عالی بورس رد شده، این بار پیشنهاد را تغییر دادیم و در قالب نامتقارن رای آورد. این مسئله یک تصمیم‌گیری فردی نیست. وی

به گزارش شهر بورس، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد، در جمع خبرنگاران در خصوص چرایی تغییر دامنه مثبت و منفی در بورس گفت: مسئله مثبت و منفی دو درصد در گذشته در شورای عالی بورس رد شده، این بار پیشنهاد را تغییر دادیم و در قالب نامتقارن رای آورد. این مسئله یک تصمیم‌گیری فردی نیست.

وی گفت: اتفاقا اول، من همیشه گفته‌ام مطالعه، مشاوره و سپس معامله و دوم اینکه باید دقت داشت و سوم همه سرمایه را در یک جا نگذاشت، اینها را خوشبختانه بنده گفته‌ام. در حال حاضر نیز که وضعیت بازار رو به بهبود است.

بانک آینده

دژپسند اظهار کرد: مطرح شدن بحث‌های اقتصادی مشکلی ندارد، اما پالس‌های منفی آن بحث‌های سیاسی و رقابتی است. بورس باید یک بازار کاملا حرفه‌ای باشد یعنی هیچ کس نباید با زبان سیاسی به بورس نگاه کند. اگر بازار حرفه‌ای باشد، مانایی، پویایی و پایداری آن مطلوب خواهد بود.

وزیر اقتصاد تاکید کرد، هرکسی می‌خواهد می‌تواند تحلیل اقتصادی بیان کند، به طور مثال نظر بنده این است که اگر تحریم‌ها لغو شود بازار بورس آسیب نمی‌بیند چرا که صادرات روان خواهد شد و هزینه مبادله به یک چهارم کاهش پیدا خواهد کرد، بنابراین وضعیت شرکت‌های بورسی که صادرات دارند بهتر خواهد شد.

دژپسند در مورد دعوت دولت از مردم برای حضور در بورس و زیان‌های وارده به آنها گفت: به مردم گفتم سوددهی بورس تضمین شده نیست و دینی بر دوشم نیست.

دژپسند در خصوص چرایی تاخیر در تغییر دامنه مثبت و منفی بورس گفت: مسئله مثبت و منفی دو درصد در گذشته در شورای عالی بورس رد شد، این بار پیشنهاد را به نامتقارن تغییر دادیم و در قالب نامتقارن بود که در شورای عالی بورس رای آورد. این مسئله یک تصمیم‌گیری فردی نیست.

وی در واکنش به این انتقاد که آیا پر مقابل خسارت‌ها و زیانهای مردم در ماههای اخیر احساس دین و مسئولیت اخروی دارید، گفت: اتفاقا بنده در مورد بورس همیشه سه نکته را گفته‌ام، اول، مطالعه، مشاوره و سپس معامله و دوم اینکه باید دقت داشت و سوم، نباید همه سرمایه را در یک جا گذاشت. اینها را خوشبختانه بنده گفته‌ام. در حال حاضر نیز که وضعیت بازار رو به بهبود است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه مطرح شدن تحلیل‌های اقتصادی مشکلی ندارد، گفت: پالس‌های منفی در واقع آن بحث‌های سیاسی و رقابتی است. بورس باید یک بازار کاملا حرفه‌ای باشد یعنی هیچ کس نباید با دیدگاه سیاسی به بازار بورس نگاه کند. اگر بازار حرفه‌ای باشد، مانایی، پویایی و پایداری آن مطلوب خواهد بود.

دژپسند افزود، هرکسی می‌خواهد می‌تواند تحلیل اقتصادی بیان کند، به طور مثال نظر بنده این است که اگر تحریم‌ها لغو شود بورس آسیب نمی‌بیند چرا که صادرات روان خواهد شد و هزینه مبادله به یک چهارم کاهش پیدا خواهد کرد، بنابراین وضعیت شرکت‌های بورسی که صادرات دارند بهتر خواهد شد.

وی گفت: درست است که ممکن است نرخ ارز کاهش پیدا کند اما از این زاویه وضعیت بهتر خواهد شد و از طرف دیگر نرخ بهره‌برداری از ظرفیت فیزیکی افزایش پیدا می‌کند، این بدین معنا است که اگر شما یک کارخانه با ۱۰۰ تن ظرفیت دارید ولی در حال حاضر با ۳۰ تن تولید می‌کنید، در آن زمان و در نتیجه افزایش تقاضا این ظرفیت تولید می‌تواند تا ۷۰ الی ۸۰ تن افزایش پیدا کند.

دژپسند تاکید کرد: این مسائل اقتصادی است و اگر موافق و مخالف داشته باشد اشکالی ندارد. اتفاقا دانش و سطح آگاهی فعالان بازار را افزایش می‌دهد ولی بحث‌های سیاسی که مطرح می‌شود، مناسب نیست.

منبع: تسنیم 

فارابی

برچسب ها :

ناموجود

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.