تبلیغات
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۶
کد خبر : 3510

جدال مرکز آمار و بانک مرکزی ادامه دارد/ رشد اقتصادی مثبت است یا منفی؟

جدال مرکز آمار و بانک مرکزی ادامه دارد/ رشد اقتصادی مثبت است یا منفی؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهر بورس، از آذر ماه سال ۱۳۹۷ وظیفه انتشار برخی آمارهای کلان اقتصادی از جمله رشد اقتصادی از بانک مرکزی گرفته شد و در انحصار مرکز آمار قرار گرفت، با این حال همچنان برخی آمارها مانند رشد اقتصادی به صورت غیررسمی از سوی مسئولان بانک مرکزی اعلام می‌شود. بررسی‌ها نشان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهر بورس، از آذر ماه سال ۱۳۹۷ وظیفه انتشار برخی آمارهای کلان اقتصادی از جمله رشد اقتصادی از بانک مرکزی گرفته شد و در انحصار مرکز آمار قرار گرفت، با این حال همچنان برخی آمارها مانند رشد اقتصادی به صورت غیررسمی از سوی مسئولان بانک مرکزی اعلام می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد همواره متغیرهای اقتصادی که از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی مورد محاسبه قرار می‌گیرد مقدارهای متفاوتی را به خود اختصاص می‌دهد و معیار محاسبات این دو نهاد آماری از یکدیگر متفاوت بوده، همانطور که پیش‌تر در خصوص تورم و به همچنان درمورد نرخ رشد اقتصادی این موضوع صدق می‌کند.

مرکز آمار طی روزهای اخیر اقدام به انتشار جزئیات نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۸ کرد که بر اساس گزارش آن، نرخ رشد اقتصادی کشور در سال گذشته منفی بوده است.

اما آماری که عبدالناصر همتی به عنوان نماینده بانک مرکزی طی روزهای اخیر از وضعیت رشد اقتصادی کشور اعلام کرده متفاوت با آمارهای مرکز آمار است.

بلافاصله پس از اعلام رسمی نرخ رشد اقتصادی سال ۹۸ از سوی مرکز آمار، رییس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود به صراحت رشد اقتصادی کشور در سال گذشته را مثبت و متفاوت با مقدار اعلام شده از سوی مرکز آمار عنوان کرد.

همواره میزان نرخ رشد اقتصادی اعلام شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار متفاوت از یکدیگر بوده است.

اختلاف‌های فاحش آماری در اعلام برخی از متغیرهای اقتصادی از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی از گذشته وجود داشته و همچنان نیز ادامه دارد؛ به نظر می‌رسد نهاد مسئولی برای یکپارچه کردن و هماهنگی بین این دو نهاد وجود ندارد. با این حال مساله مهمی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که به کدام آمار باید اتکا کرد؟ کدام آمار باید منبع موثق برای محققان، پژوهشگران و مردم کشور قرار بگیرد؟

منبع: تجارت نیوز

تبلیغات

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.