فارابی پاداش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۹
کد خبر : 100452

توضیحات عضو کمیسیون برنامه و بودجه درباره متناسب سازی حقوق بازنشستگان

توضیحات عضو کمیسیون برنامه و بودجه درباره متناسب سازی حقوق بازنشستگان
سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، درباره متناسب سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش شهر بورس، سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی در مورد متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان گفت: بر اساس مصوبه امروز سه‌شنبه ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۲ در مجلس، مقرر شد که مستمری بازنشستگان ظرف ۳ سال متناسب کارکنان و شاغلان شود.

وی گفت: بر این اساس ظرف سه سال مستمری بازنشستگان باید حداقل به ۹۰ درصد حقوق شاغلان متناظر برسد و در سال اول یعنی ۱۴۰۳ به میزان ۴۰ درصد و در دو سال بعدی هر سال به میزان ۳۰ درصد و در مجموع ۶۰ درصد اضافه شود تا در پایان سه سال میزان مستمری و دریافتی بازنشستگان به حداقل معیار ۹۰ درصد شاغلان و کارکنان متناظر برسد و فاصله دریافتی بازنشسته و شاغل بیش از ۱۰ درصد نشود.

بانک آینده

نماینده تبریز گفت: متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان هم برای صندوق‌های کشوری و لشکری و هم برای تأمین اجتماعی است که امروز در مجلس به تصویب رسید.

میرتاج‌الدینی همچنین در مورد روش‌های کاهش ناترازی صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری گفت: با توجه به ناترازی‌های موجود، مهمترین راه‌حل برای آن افزایش سن بازنشستگی و پرداخت میزان بیمه‌پردازی صندوق‌ها است. نسبت پشتیبانی در صندوق‌ها  یعنی تعداد شاغلان بیمه‌پرداز نسبت به بازنشستگان طبق استاندارد باید ۶ شاغل در مقابل یک بازنشسته باشد، در حالی که در صندوق تأمین اجتماعی این نسبت در حال حاضر ۴ نفر شاغل در مقابل یک بازنشسته و در صندوق‌های کشوری  ۰.۷ نفر و در صندوق لشکری ۰.۴ نفر در مقابل یک بازنشسته است، یعنی بحران در صندوق‌های کشوری و لشکری پدید آمده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: نسبت استاندارد باید ۶ بیمه‌پرداز در مقابل یک مستمری‌بگیر باشد.


شرکت بیش از پنج هزار نفر در کارزار همسان سازی حقوق بازنشستگان


وی در پاسخ به این پرسش که در لایحه برنامه هفتم چگونه سن بازنشستگی افزایش یافته است، گفت: برای کسانی که از ابتدا شروع کرده‌اند، سن بازنشستگی افزایش می‌یابد، نسبت امید به زندگی قبل از انقلاب ۵۵ سال بود، الان این رقم به ۷۵ سال افزایش یافته است. یعنی فرد بعد از بازنشستگی می‌تواند حداقل ۲۰ سال کار کند و چون با تجربه است و بیمه هم لازم نیست، ظرفیت اشتغال برای یک جوان را اشغال می‌کند، بنابراین مجلس تصمیم گرفت سن بازنشستگی به صورت پلکانی افزایش یابد.

میرتاج‌الدینی گفت:‌ البته مصوبه مجلس برای کسانی که بیش از ۲۸ سال سابقه دارند، تفاوتی ندارد و برای کسانی که کمتر از این میزان سابقه دارند، سن بازنشستگی نیز افزایش یابد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مورد اینکه بدهی دولت به صندوق‌های بازنشستگی چگونه پرداخت می‌شود، گفت: قرار شد هر سال حداقل ۱۰ درصد از میزان بدهی دولت به صندوق‌های بازنشستگی و تأمین اجتماعی پرداخت شود و همچنین اگر قرار است دارایی‌هایی از سوی دولت به عنوان بدهی پرداخت شود، دارایی‌های سودده باشد و اموال زیان‌ده و دارایی زیان‌ده به تأمین اجتماعی اختصاص نیابد.

میرتاج‌الدینی گفت: در صندوق‌های کشوری و لشکری ۹۰ درصد حق بیمه را دولت می‌دهد و همچنین در قالب قانون بودجه ۱۴۰۲ مقرر شده است ۳۱۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری پرداخت شود تا مقداری از میزان ناترازی صندوق‌ها کاسته شود.

منبع: فارس

فارابی

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها