تلگرام شهر بورس

تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۰
کد خبر : 87550

توسط مرکز آمار:

تورم تیر ۱۴۰۲ اعلام شد

تورم تیر ۱۴۰۲ اعلام شد
مرکز آمار ایران شاخص قیمت مصرف‌کننده در تیرماه 1402 را اعلام کرد. بر اساس اعلام این مرکز، تورم نقطه به نقطه در ماه قبل، کاهش یافته است.

به گزارش شهر بورس، طبق اعلام مرکز آمار ایران، تورم نقطه به نقطه تیر ماه ١٤٠٢، در مقایسه با ماه قبل، ٣,٢ واحد درصد کاهش یافته است.

شاخص قیمت

در تیر ١٤٠٢ شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور به عدد ١٩٣,٠ رسیده است که نسبت به ماه قبل 2 درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٩.٤ درصد افزایش و در 12 ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٤٧.٥ درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در تیر ماه ١٤٠٢، تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ٣٩,٤ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ٣٩.٤ درصد بیشتر از تیر ماه ١٤٠١، برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده ­اند. تورم نقطه به نقطه تیر ماه ١٤٠٢ در مقایسه با ماه قبل، ٣,٢ واحد درصد کاهش یافته است.


بیشتر بخوانید: قیمت خودرو امروز سه مرداد 1402


تورم ماهانه خانوارها

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. در تیرماه ١٤٠٢ ،تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢,٠ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.٢ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٤ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوارها

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. در تیر ماه ١٤٠٢، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ٤٧,٥ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١,٠ واحد درصد کاهش یافته است.

تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای

نرخ تورم سالانه کشور در تیرماه ١٤٠٢، برابر ٤٧,٥ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٧.١ درصد برای دهک­‌های نهم و دهم تا ٥٠.٢ درصد برای دهک اول است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٣.١ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٥.٢ واحد درصد) ٢.١ واحد درصد کاهش داشته است.

منبع: اکو ایران

نویسنده:

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نیلی

کیش اینوکس

بانک توسعه تعاون

کارگزاری بانک سپه

کارگزاری بانک صادرات

ملل

پراپ تریدینگ