تلگرام شهر بورس

تاریخ انتشار : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۹:۰۵
کد خبر : 125402

بیماری زونا + علائم و عوارض + درمان

بیماری زونا + علائم و عوارض + درمان
شهر پلاس: زونا یک بیماری عفونی است که به صورت بثورات پوستی  بخصوص تاول هایی که به صورت نواری ظاهرمیشود .زونا توسط واریسلا یا همان ابله مرغان ایجاد میشود. حالا ما در این مقاله میخوایم بیشتر به زونا و علائم و درمان بیماری بپردازیم.

به گزارش شهر پلاس، زونا یک بیماری عفونی است که به صورت بثورات پوستی  بخصوص تاول هایی که به صورت نواری ظاهرمیشود .زونا توسط واریسلا یا همان ابله مرغان ایجاد میشود . ممکن بعد از سالیان سال دوباره ظاهر شود ولی این بار به شکل زونا . زونا اکثرا در کسانی که دچار ابله مرغان نشده اند  احتمال ابتلا به بیماری را بالا میبرد . اغلب در سنین بالای 50 سال بروز میکند و در نوجوانان امار کمتری دارد .  حالا ما در این مقاله میخوایم بیشتر به زونا و علائم و درمان بیماری بپردازیم .

اگر یبوست یا تنبلی روده کلیک کنید : تنقیه در منزل

زونا چیست ؟

همانطور که گفتیم زونا یک بیماری عفونی است که از طریق ویروس واریسلا یا همان ابله مرغان است اغلب در سنین  بین 3 تا 15 سال شایع تر است . پس از بهبود ابله مرغان ویروس  درناحیه گره های ریشه ی پشتی عصبی در ستون فقرات باقی میماند . که با فعال شدن ویروس ها باعث زونا میشود . که این فعال شدن از طریق مختل شدن سیستم ایمنی یا استرس و افزایش سن موجب بروز زونا میشود . زونا به شکل تاول های نواری و الرژیک و بثورات پوستی  دردناک در ناحیه مختلف بدن بخصوص در نیمه ی بالا یی بدن مانند: روی شکم ،پشت ، گردن،صورت ،دهان ، چشم ظاهر میشود . با پژوهش های انجام شده در این زمینه نسان

داده شده که افراد کمتری در سنین پایین دچار این بیماری میشوند .و در سنین بالای 50 سال رایجتر است .

علائم زونا چیست؟

درد

سوزش

خارش

پثورات پوستی

تاول های حاوی مایعات و ترشحات

تب

خستگی

 راه تشخیص زونا چگونه است؟

شما میتواند از طریق نوع زخم ها والتهاب ها به راحتی زونا را تشخیص دهید. زونا در روز های اول شروع به ایجاد لکه های قرمز روی پوست میشود که اغلب در نیمه ی بالایی بدن بروز میکند . این لکه ها با گذشت زمان به تاول های پر مایع و ترشح میشود. که این تاول ها و لکه ها مشابه بهلکه های دوران ابله مرغان است و میتوان گفت حدودا نشانه های مشابهی دارند مانند : سوزش ،خارش ، التهاب ،تب… که شروع به گسترش میکند. و شما میتواند به راحتی زونا را تشخیص دهید و به پزشک مراجعه کنید.

ایا زونا واگیر دار است ؟

زونا هم میتواند واگیر دار باشد و هم نمیتواند راه انتقال را داشته باشد، البته به شدت بیماری نیز بستگی دارد . زونا بیماری نیست که بتواند از طریق راه تنفسی منتقل شود . و تنها راه انتقال بیماری از طریق تماس با ضایعات پوستی ترکیده شده  که حاوی معایعات و ترشحات  و لمس پثورات پوستی میتواند از فرد مبتلا به فرد سالم منتقل شود ، البته این بیماری احتمال سرایت را در افرادکه تا به حال مبتلا به ابله مرغان نشده اند را بالا میبرد و بهتر است که تا بیماری خود را به دیگران منتقل نکردیم روی زخم هاو ضایعات را با گاز استریل بپوشانیم.

بهترین فیزیوتراپیست ها را کلیک کنید و پیدا کنید : فیزیوتراپی در منزل

 ایا زونا خطرناک است ؟

زونا نمیتواند عامل تهدید کننده حیات باشد ولی زونا چون در ناحیه های حساس بدن مانند ناحیه نیمه ی بالایی بدن ظاهر میشود که موجب بروز عامل خطرناک و حمله ی مشکلات عفونی در بدنفرد فرد شود و موجب میشود این ضایعات برای فرد ازار دهنده باشد. ولی خوشبختانه یکسری واکسیناسون ها هستن به باعث خطر ابتلا به زونا را کاهش دهد

 خطرات جدی زونا چگونه است ؟

عفونت چشم : در این نوع زونا اکثرا در اطراف چشم  مانند :پلک ، پیشانی و گاهی  در نوک بینی به شکل تاول و پثورات  ایجاد میشود . پس از بهبود ممکن است ویروس در سلول های عصبی باقی بماند و فرد دچار اسیب جدی مانند کم بینایی یا نابینایی میشود.

کم شنوایی و یا ناشنوایی: زونا میتواند باعث کم شنوایی ویا ناشنوایی شود و این عارضه به علت سندروم رمزی هانت بروز میکند.

فلج صورت :  این نوع زونا به ندرت پیش میاد که فرد دچار فلج صورت میشود . فلج صورت به علت  اینکه زونا بیشتر در نیمه ی بالایی بدن شایع تر است . موجب فلج خفیف صورت شود که این عارضه از طریق عفونت شدید یا عفونت های باکتریایی صورت بروز میکند

ذات الریه: ذات الریه از طریق مختل شدن درمان  ویا به علت شدیدبودن عفونت ایجاد میشود

سرگیجه : سر گیجه یا از دست دادن حس چشایی و لامسه

عوارض زونا چیست ؟

زونا یکسری عوارض کوتاه مدت و یا دائمی میتوان داشته باشد . از عوارض کوتاه مدت ان میتوان به سوزش ،خارش ،حساسیت پوستی اشاره کرد.

و از عوارض جدی ان میتوان به کسانی که سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به بقیه افراد دارند یا کسانی که مبتلا به سرطان و ایدز 1هستن باعث میشود احتمال انتشار زونا به کل بدن چه در روی اعضای بدن چه در اعضای داخلی بدن را بیشتر میکند .

کسانی که دورهای شیمی درمانی و پرتو درمانی را طی میکنند و یا از داروهایی مانند استرویید ها ، داروهای پیوند استفاده میکند احتمال درگیر شدن به بیماری در این افراد بالا میرود

برخی افراد بعد از بهبودممکن است تاول ها به طور کامل درمان نشودو این تاول ها به عفونت تبدیل شودومنجر به ذات الریه و التهاب مغزی شود.دراین مواقع بهتر است از پزشک کمک بگیرید.

کنکور 2

 عوارض بعد از زونا چیست ؟

زونا به ندرت پیش میاد که بخواد بعد از درمان اسیب جدی ایجاد کند . از جمله آسیب های بعد از زونا

آسیب جدی به چشم که منجر به نابینایی  یا کم بینایی میشود .

عفونت ریه (پنومونی)

مشکلات شنوایی

التهاب مغزی (انسفالیت)

مرگ

 زونا در افراد باردار چگونه است ؟

زونا در زنان باردارخطر ناک تر از بقیه افراد است زیرا ممکن است جنین نیز دچار زونا و یا یکسری از بیماری های عفونی شود. این صورت در اول فرصت به پزشک مرتبط اطلاع دهید  تا مشکلی برای خود و فرزندتان پیش نیاید.  اگر هم در دوران باردری یا بعد ازبدو تولد حتما کودک را از تماس با بثورات پوستی و ضایعات دور نگهدارید. همچنین مرتبا دست های خود را با اب و صابون شست و شو دهید.

 زونا در کودکان

به ندرت پیش میاد که کودک دچار زونا شود و بیشتر در سنین بالا رخ میدهد . و زونا در کودکان باعث ایجاد باکتری عفونی و عفونت پوستی به نام سلولیت است . و پس از بهبود ممکن دردی طولانی مدتی در بدن کودک باقی بماند که این عارضه به نام نورالژی شناخته شده است.

زونا در سالمندان

همانطور که زونا در سنین بالای 50 سال رایجتر است. تا امروز بالاترین امار در سالمندان مرتبط به کشور ایالات متحد است یعنی از هر 4 سالمند 1 سالمند دچار زونا میشود .و به علت اینکه زونا در سنین بالای 60 رخ میدهد وافراد سیستم ضعیف تری نسبت به بقیه دارند. دیگر نمیتوان دوره ی درمان را شروع کرد و منجر به مرگ فرد میشود.

درمان زونا چگونه است؟

1استفاده از ضد ویروس ها مانند اسیکلوویر ،والاسیکلوویر، فامسیکلووفر که موجب کاهش درد و بهبود سریع التهاب و ویروس در بدن فرد مبتلا میشود.

2استفاده ار ضد التهاب ها مانند ایبوپروفن ها که موجب کاهش درد و تورم التهاب ها میشود و میتوانید هر 8 ساعت میل کنید.

3 استفاده از انتی هیستامین ها مانند دیفن هیدرامین ها  که ضد حساسی هستن و موجب درمان خارش میشود که میتوانید هر 8 ساعت میل کنید .

4 استفاده از استامنیفون که باعث کاهش تب و سردرد در فرد میشود که میتوان هر 8 ساعت میل کنید .

5 استفاده از کرم ها موضعی و چسب ها بی حس کنند مانند لیدوکائین که موجب کاهش درد و بهبود سریع التهاب ها و تاول ها میشود .

 درمان های خانگی زونا چگونه است؟

1 منطقه ی اسیب دیده را نخارانید تا تاول ها ترکند که منجر باقی ماندن التهاب ها میشود.

2 کمپرس یخ : یخ باعث میشود خارش و سوزس التهاب ها تسکین شود. شما میتوانید چند تکه یخ را داخل نایلون قرار دهید و روی ناحیه اسیب دیده قراردهید .

نکته: (برای درمان زونا : ویزیت در منزل )

3عسل

عسل به علت اینکه ضد باکتری است بسیار برای زونا مفید است شما میتوانید هر روز عسل را روی ناحیه اسیب دیده قرار دهید و پس از 10 دقیقه شست و شو دهید . و بهتر است که از عسل طبیعی استفاده کنید .

4 روغن چای

استفاده ی روزانه از روغن های گیاهی ماندد اسطوخودوس ،زیتون ، و روغن چای باعث کاهش درد و سوزش .. میشود شما میتوانید روغن را داخل یک ماهیتابه حرارت دهید سپس روی یک پارچه تمیز یا گاز استریل قرار دهید و پس از 15 دقیقه روی ناحیه درگیر شده قرار دهید و سپس شست و شو دهید .

5 سیر به علت اینکه خاصیت ضد باکتری و ویروسی دارد باعث کاهش درد میشود . شما میتوانید به دو روش استفاده کنید روش اول : چند حبه سیر را له کرده و داخل اب جئشاننده و سپس به مدت 15 دقیقه روی ناحیه درگیر قرار دهید .

روش دوم : چند حبه سیر را لبه کرده و با گاز استریل روی زخم ها قرار دهید وپس از 10 دقیقه با اب گرم شست و شو دهید .

6 دوسین

دوسین یک محلول طب درمانی است که با ترکیب یا واحد سیاه8 دانه و سه واحد عسل ایجاد میشود که شما میتوانید محلول را به مدت 10 دقیقه روی ناحیه اسیب دیده قرار دهید و سپس با اب گرم شست و شو دهید.

7 نمک اپسوم

نمک اپسوم را داخل وان اب گرم قرار دهید سپس قسمتی از بدن که دگیر زونا است داخل اب قزاز دهید و پس از 20 دقیقه با اب معموله شست و شو دهید و با حوله ی تمیز خشک کنید

8 روغن بابونه

روغن بابونه باعث تسکین درد و بهبود سریع زونا میشود  وحتی خاصیت باز سازی سلول ها ی مرده و لایه برداری را نیز دارد  شما میتوانید روغن بابونه را روزانه مقداری روی زخم هایمان ما ساژدهید.

9 منطقه ی اسیب دهید را  تمیز و خشک کرده و سپس در معرض گرم و نور افتاب قرار دهید.

10 هندوانه به علت اینکه حاوی ویتامین سی است میتواند از بیماری هایی که به بافت های پوستی بدن اسیب میزند جلوگیری کرد.

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

3 × یک =

نیلی

کارگزاری بانک صادرات

کارگزاری بانک صادرات

پراپ تریدینگ

کمان