شهربورس
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۸
کد خبر : 113417

برای بازار سرمایه خبر‌های خوبی داریم

برای بازار سرمایه خبر‌های خوبی داریم
فرزین گفت: گواهی سپرده برای پروژه‌های با بازدهی بالا بسیار مناسب است و تاکنون استقبال بسیار خوبی از آن شده است. برای بازار سرمایه نیز خبر‌های خوبی داریم.

به گزارش شهر بورس، محمدرضا فرزین؛ رئیس کل بانک مرکزی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: از ابتدای سال سیاست بانک مرکزی بر سیاست تثبیت تمرکز داشت تا شاخص‌های اقتصادی کلان را به ثبات رسانده و اقتصاد را پیش بینی‌پذیر کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی بیان داشت: ثبات اقتصادی و نبود نوسانات در آن برای فعالان اقتصادی می‌تواند در رشد فعالیت‌های اقتصادی موثر باشد و امنیت اقتصادی را فراهم می‌کند.

فرزین تصریح کرد: در سال گذشته شاهد نوسانات شدید نرخ ارز بودیم و سیاست‌های مختلفی را اعمال کردیم تا نوسانات را به حداقل برسانیم و مرکز مبادله بر همین اساس تاسیس شد و عمده عرضه و تقاضا در مرکز مبادله از سوی تولیدکنندگان است.

وی اضافه کرد: بر همین اساس تاکنون ۵۹ میلیارد دلار ارز در مرکز مبادله تامین شده است که ۶۰ درصد بیشتر از متوسط چهار سال گذشته است و ۱۰ درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد: در سال گذشته ارزش صادراتی کشور کاهش پیدا کرد، اما تلاش کردیم تا تامین ارز به خوبی انجام شود و با تکیه بر منابع ارزی آزاد شده در کشور‌های مختلف سعی کردیم ارز را به طور موثری تامین کنیم.

فرزین اظهار کرد: در خصوص نرخ هم گرچه بازار غیررسمی بیشتر به بازار دارایی‌ها علامت می‌دهد، متاسفانه به دلیل تلاطمات سیاسی در ماه گذشته نوساناتی را داشتیم و همانطور که گفتیم با آرام شدن هیجانات سیاسی نرخ ارز کاهش می‌یابد، در روز‌های گذشته شاهد روند کاهشی نرخ ارز بودیم.

وی اضافه کرد: در بانک مرکزی تلاش کرده‌ایم نرخ ارز را در محدوده‌ای در بازار غیررسمی تثبیت کنیم و در مرکز مبادله نیز با یک نرخ شناور آن را تثبیت کنیم تا نیاز‌های وارداتی کشور از طریق مرکز مبادله تامین می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی ابراز داشت: در حوزه سیاست‌ها در حوزه بانکی طبیعی است برای کنترل ارز باید ریال را نیز کنترل کنیم. بر همین اساس در چارچوب سیاست‌های تثبیت یکی از سیاست‌ها رساندن نرخ رشد نقدینگی به نرخ ۲۵ درصدی بود.

فرزین تاکید کرد: در سال‌های گذشته هم رشد نقدینگی و هم رشد پایه پولی به شدت افزایش پیدا کرد، اما با اتخاذ سیاست تثبیت اقتصادی و اصلاحات اقتصادی سیسات‌های پولی را اتخاذ کردیم و نرخ رشد نقدینگی در دی ماه به ۲۵.۲ درصد و نرخ رشد پایه پولی به ۳۱.۳ درصد رسید. این در حالیست که نرخ رشد پایه پولی در فروردین ماه به ۴۵ درصد رسیده بود.

سلف ارزی در مرکز مبادله ایجاد می‌کنیم

وی اضافه کرد: با ثبات در متغیر‌های اقتصاد کلان تجار هم می‌توانند در این شرایط بهتر فعالیت کنند. برای ایجاد ثبات اقتصادی از ابزار‌های لازم نیز در بازار پول و ارز استفاده می‌کنیم و تصمیم داریم به زودی ارز بازار سلف یا همان فروارد را در مرکز مبادله ایجاد کنیم و از این طریق ارز را پیش‌فروش می‌کنیم. سعی می‌کنیم در ابتدا با حداقل یک ماه شروع کنیم و سپس دوره پیش فروش را طولانی‌تر می‌کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون فاصله زمانی تامین ارز کاهش پیدا کرده است، اما همچنان تا حدی بی‌نظمی وجود دارد، اما بخشی از این بی نظمی اختلالاتی در عرصه تجارت و عدم نظم این حوزه است.

فرزین گفت: نرخی که کانال‌ها ارائه می‌دهند نرخ واقعی ارز در کشور نیست، بلکه نرخ پولشویی و قاچاق است که در این کانال‌ها معامله می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد:نرخ ارز کشور نرخی است که اعلام می‌کنیم و حاضر هستیم آن را بپردازیم و تامین ارز را نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد بیشتر کرده ایم و همچنین نسبت به چهار سال گذشته ۶۰ درصد بیشتر تامین ارز کرده ایم.

وی اضافه کرد: نرخ مرکز مبادله بر اساس توافق شکل می‌گیرد. در خصوص برخی خشکباری‌ها و کالا‌های صادراتی توافق کرده‌ایم که حتی با نرخی بالاتر از ETS خریداری کنیم. نرخی که تا پریروز ۵۹ تومان بوده، اما امروز ۵۵ تومان شده، نرخ ارز کشور نیست.


بیشتر بخوانید:اختصاص تسهیلات 15 هزار میلیاردی به خودروسازان


فرزین بیان داشت: برای حمایت از صادرات از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنیم و حتی راهکار‌هایی مانند توافق صادرات در برابر واردات نیز وجود دارد.

عرضه درهم بیشتر از تقاضاست

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: برای ایجاد اطمینان خاطر در حوزه نوسانات نرخ ارز از ابزار سلف و ابزار‌های دیگر در مرکز مبادله استفاده می‌کنیم. در گذشته بیشتر نیاز کشور درهم بود و سعی کرده‌ایم یوان را با درهم سواپ کنیم و امروزه میزان عرضه درهم و یورو بیشتر از میزان تقاضا است.

وی اضافه کرد: در حوزه سیاست‌های پولی طبیعی است در ابتدا برخی از واحد‌های تولیدی دچار مشکل شوند، اما چاره‌ای جز محدودیت بر بانک‌ها از طریق بازار باز و فروش ریپو و کنترل مقداری ترازنامه بانک‌ها نداشته‌ایم. خوشبختانه تاکنون این سیاست‌ها به خوبی اثرگذار بوده است.

فرزین عنوان کرد: در حال حاضر ۹۰ درصد تامین مالی توسط نظام بانکی انجام می‌شود و این در حالی است که حتی در کشور‌های بانک محور نیز حداکثر ۶۰ درصد از تامین مالی بر دوش نظام بانکی است. همه تامین مالی کشور به دوش بانک‌ها افتاده است و خلق نقدینگی بانک‌ها از این ناحیه اثرات تورمی خواهد داشت.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: بر همین اساس برای حمایت از فعالیت‌های تولیدی و تامین مالی تولید، مجوز انتشار ۲۸۰ همت گواهی سپرده را داده‌ایم تا سرمایه در گردش و نقدینگی مورد نیاز واحد‌های تولیدی تامین شود. با این اقدام هدایت نقدینگی در کنار جلوگیری از ایجاد نقدینگی جدید انجام می‌شود و فعالیت‌های تولیدی می‌توانند از این طریق تامین مالی شوند، اما برای رشد بیشتر در اقتصاد باید به سمت راه‌های جایگزین تامین مالی برویم.

سیاست ما در سال آینده ایجاد اصلاحات در نظام بانکی است

وی افزود: در سال آینده سیاست ما ایجاد اصلاحات اساسی در نظام بانکی است. البته در سال جاری نیز اصلاحات آغاز شده است و تاکنون دو موسسه منحل شده‌اند و یک موسسه دیگر نیز منحل خواهد شد.

فرزین گفت: ممکن است برخی از این اصلاحات هزینه داشته باشد، اما برای ایجاد ثبات در اقتصاد کشور باید از ناترازی‌ها جلوگیری کنیم. در این راستا هشت بانک را در مسیر اصلاح قرار داده‌ایم و دائما آن‌ها را چک می‌کنیم. هر موسسه و بانکی که اصلاح نشود آن را منحل خواهیم کرد. بخشی از ناترازی نظام بانکی ناشی از ناترازی دولت و اقتصاد است و باید ناترازی‌ها را کاهش دهیم تا مسیر تورمی را متعادل کنیم و به روند‌های بلند مدت شاخص‌های اقتصاد کلان کشور برسیم.

وی اضافه کرد: در حوزه ارز سیاست ما پیش‌بینی پذیری نرخ ارز و تامین نیاز ارزی کشور در مرکز مبادله است.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: صحبت‌هایی در خصوص اینکه تراز گمرکی کشور منفی شده است می‌شود، اما تراز تجاری کشور مثبت است. تراز گمرکی که شامل کالا‌های غیرنفتی و واردات است، به دلیل کاهش جزئی صادرات غیرنفتی و افزایش واردات منفی شده است، اما در واردات بیشتر تمرکز بر وارد کردن کالا‌های سرمایه‌ای و واسطه‌ای شده است که به رشد اقتصاد کشور کمک می‌کند.

وی اضافه کرد: در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲، بالغ بر ۸۷.۷ درصد از کل واردات گمرکی کشور به کالا‌های واسطه‌ای و سرمایه‌ای اختصاص پیدا کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: آمار‌های رشد نیز نشان می‌دهد نسبت به دهه‌های قبلی نرخ رشد قابل قبولی داریم، اما نسبت به رشد ۸ درصدی فاصله داریم و تلاش می‌کنیم در سال آینده نرخ رشد بالاتری را داشته باشیم.

برای بازار سرمایه خبر‌های خوبی داریم

فرزین در پایان تاکید کرد: گواهی سپرده برای پروژه‌های با بازدهی بالا بسیار مناسب است و تاکنون استقبال بسیار خوبی از آن شده است. برای بازار سرمایه نیز خبر‌های خوبی داریم که در آینده اعلام می‌شود.

منبع: ایبنا

نویسنده:

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

یک × یک =

نیلی

کارگزاری بانک صادرات

کارگزاری بانک صادرات

پراپ تریدینگ

کمان