زهرا هادی، کارشناس بازار سرمایه در اعتراض به شیوه بازگشایی نماد بورس، گفت: ناظر بازار درباره عدم شفافیت در بازگشایی‌ها توضیح دهد

به گزارش شهر بورس، بازار سرمایه از صبح امروز (دوشنبه) آغاز سرخی داشته و اکثر سهم‌ها در محدوده‌های منفی معامله می‌شدند.

در اواسط بازار، با بازگشایی نمادِ بورس با مثبت 50 درصد و رسیدن آن به صف فروش، فشار فروش جدیدی به بازار تحمیل و بزرگان را راهی صف فروش کرد.

بیشتر بخوانید:
شاخص کل تا پایان سال به نزدیکی دو میلیون واحد می‌رسد/ در معاملات نمادهای خودرویی احتیاط کنید

زهرا هادی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با شهر بورس درباره وضعیت بورس اظهار داشت: انتظاری که از بازگشایی نماد بورس وجود داشت، این بود که تأثیر مثبتی بر روی بازار داشته باشد، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد و آقای ناظر هم که اسمش ناظر است، اما هیچ نظارتی بر سهم‌ها نمی‌کند. دوستان از اتفاقات رخ داده برای سهم‌های خودشان چشم‌پوشی می‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: نمادهای «کالا» و «فرابورس» نیز امروز متعادل معامله می‌شدند، اما پس از رسیدن بورس به صف فروش، آنها نیز با فشار عرضه مواجه شدند و به صف فروش نشستند.

وی افزود: بازگشایی نمادهای «شفن» و «غنوش» نیز انجام شده، اما ناظر اجازه بازگشت آنها به تابلوی معاملات با درصدهای بالاتر را نداد، ولی بازگشایی نماد بورس با مثبت 50 پذیرفته شد. ناظر باید درباره این عدم شفافیت توضیح بدهد که این نمادها با نماد بورس چه تفاوتی دارند؟

بیشتر بخوانید:
ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف نمی شود/ واکنش منفی بورس

هادی یادآور شد: عدم شفافیت و نبود نظارت باعث فرار سرمایه‌های آزاد از بورس و بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران نسبت به این بازار می‌شود و در نتیجه سرمایه‌ها را به سمت بازارهای موازی مانند ارز دیجیتال، دلار و طلا؛ سوق می‌دهد.

وی راجع به کلیت بازار سرمایه، گفت: با توجه به تحلیل زمانی که داشتیم، بازار می‌تواند در ماه‌های آینده متعادل‌تر شود. پیش‌بینی می‌شود شاخص کل بورس تا پایان سال به حوالی یک میلیون و 750 هزار تا یک میلیون و 850 هزار واحد برسد. اگر اتفاق خاص و غیرقابل پیش‌بینی در بازار رخ ندهد، به سهامداران توصیه می‌کنم که تا شاخص یک میلیون و 850 هزار واحد صبر کرده و سپس در مورد خروج و یا ادامه فعالیت‌شان در بازار تصمیم‌گیری کنند.