تلگرام شهر بورس

تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۸
کد خبر : 118020

ارث عمه بین چه کسانی تقسیم می شود؟

ارث عمه بین چه کسانی تقسیم می شود؟
شهر پلاس: پس از فوت یک شخص، اموال به جا مانده از وی که ترکه یا ماترک، نامیده می‌شود میان وارثان نسبی و سببی متوفی تقسیم می‌شود.

به گزارش شهر پلاس به نقل از ایسنا، بسیاری از اوقات و در متون قانونی مطالعه می‌کنیم که بعد از فوت، عده‌ای از افراد، به عنوان وراث، برای تقسیم ارث اقدام می‌کنند. شخص متوفی ممکن است هر یک از اعضای خانواده باشد. این احتمال وجود دارد که عمه یک خانواده فوت کند در حالی که اولاد و پدر و مادر برای دریافت سهم او حضور ندارند. در این صورت، سوالی تحقق می‌یابد: تقسیم ارث عمه بین چه کسانی انجام خواهد شد؟

در مطلب امروز تصمیم گرفتیم نحوه تقسیم ارث عمه را بررسی کنیم. همچنین به ورثه‌ای که احتمالا از اموال عمه سهم دارند، اشاره خواهیم کرد. در حقیقت اولاد برادر از اموال عمه خود سهم خواهند داشت. با این وجود، سهم بردن فرزندان برادر وابسته به شرایطی است و در نتیجه تقسیم ارث عمه ممکن است بین سایر وراث نیز انجام شود.

ابتدا به پرسشی که در بخش قبل نیز به آن اشاره کردیم، پاسخ خواهیم داد. به ورثه اشخاص، در متن ماده ۸۶۲ قانون مدنی اشاره شده است. ورثه شخص فوت شده، به سه طبقه مختلف تقسیم می‌شوند. این طبقات به شرح زیر هستند.

طبقه اول وراث در تقسیم ارث عمه

افراد حاضر در درجه اول: ابوین متوفی، اولاد او
وراث درجه دوم: اولاد اولاد
ورثه درجه سوم: اولاد اولاد اولاد

طبقه دوم وراث در تقسیم ارث عمه

درجه اول: برادران و خواهران، جد و جده
درجه دوم: فرزندان برادران و خواهران

طبقه سوم وراث در تقسیم ارث عمه

درجه اول: عمو، عمه، خاله، دایی
درجه دوم: فرزندان آن‌ها

نکات مهم طبقات وراث

توجه داشته باشید که با حضور حداقل یک شخص در هر یک از طبقات، نوبت به سهم بردن سایر وراث نمی‌رسد؛ بنابراین در فرضی که در طبقه اول، اولاد حضور داشته باشند و شما نیز برای سهم بردن از اموال عمه، در طبقه دوم حضور دارید، به دلیل حضور وارث طبقه اول، سهمی به شما تعلق نمی‌گیرد.
حتی اگر وراث طبقه اول نیز حضور نداشته باشند، اولویت در سهم بردن با وارث حاضر در درجه اول از طبقه دوم است؛ بنابراین در فرضی که برادران و خواهران

عمه حضور دارند، شما نمی‌توانید سهمی را از اموال او دریافت کنید. البته اگر پدر شما بعد از عمه فوت کرده است، به عنوان قائم مقام او، می‌توانید برای دریافت سهم، اقدام کنید. در نظام حقوقی ما، اشخاص نمی‌توانند وراث خود را از ارث بردن محروم کنند. شرط سهم بردن از اموال متوفی، زنده بودن در زمان فوت او است. افرادی که قبل از فوت متوفی از دنیا رفته‌اند، سهمی از اموال او نخواهند داشت.


بیشتربخوانید: روش انتقال سریع و رایگان سود و اصل سهام عدالت متوفیان به وراث


قوانین حاکم بر نحوه تقسیم ارث عمه

در حال حاضر دو متن قانونی بیشتر از سایر قوانین، مباحث مربوط به ارث را شرح داده‌اند:

قانون مدنی ایران

قانون امور حسبی

اولین سند حقوقی اشاره شده (قانون مدنی)، مهم‌ترین قانونی است که در صد سال گذشته، در ایران به تصویب رسیده است. این قانون، مباحث متعددی را شامل می‌شود. احکام عقود، نکاح و طلاق، حجر، وقف و … از جمله موضوعاتی است که در این متن قانونی بررسی شده است. البته توجه داشته باشید که قوانین خاصی نیز در خصوص مواردی که اشاره کردیم، به تصویب رسیده‌اند.

به هر حال، نحوه تقسیم ارث عمه در این متن قانونی بررسی می‌شود. در این قانون مشاهده می‌کنیم که قانون گذار، به سهم هر یک از ورثه اشاره می‌کند؛ بنابراین حتی اگر ورثه نخواهند تقسیم ارث توافقی را برای دریافت سهم خود انتخاب کنند، می‌توانند سهام تعیین شده در این متن را مورد توجه قرار دهند.

نحوه تقسیم ارث عمه

ورثه حق دارند راه‌های متفاوتی را برای تقسیم ارث عمه خود انتخاب کنند. مراجعه به مراجع قضایی می‌تواند گزینه خوبی برای تقسیم سهام باشد. همچنین می‌توان تقسیم ارث قانونی را با استفاده از صلح نامه سهم الارث به انجام رساند. به هر حال، دو راه زیر برای دریافت سهم قانونی توسط ورثه، پیشنهاد می‌شود:

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

6 + سیزده =

نیلی

کارگزاری بانک صادرات

کارگزاری بانک صادرات

پراپ تریدینگ

کمان