اخبار ارزهای دیجیتال

در این صفحه می توانید آخرین اخبار ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید

بیت کوین در بازار رمزارزها به زیر 20 هزار دلار آمد ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

بازار رمز ارزها امروز 26 شهریور 1401 قرمزپوش شده است.

بر اساس گزارش اقتصاد آنلاین، در ساعات نخست معاملات روز چهارشنبه بازار رمزارزها شاهد ریزش بوده و‌ اکثر کوین‌ها در محدوده قرمز قرار دارند.

ارزش بازار جهانی رمزارزها در حال حاضر ۱ تریلیون دلار است که ۵.۹۷ درصد افت را نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد.

همچنین حجم کل معاملات در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۳.۱۵ درصد افزایش یافته و به ۱۰۰.۸۶ میلیارد دلار رسیده است.

از طرفی، ۱۵.۰۸ میلیون دلار موقعیت شورت در معاملات آتی بیت‌کوین، در طول ۲۴ ساعت گذشته لیکویید شده است.

 

بیت‌کوین با ریزش نزدیک به ۹ درصد به قیمت ۲۰ هزار و ۳۸۴ دلار و اتریوم با افت بیش از ۵ درصد به قیمت هزار و ۶۲۰ دلار معامله می‌شوند.

سایر رمزارزهای مشهور مانند دوج‌کوین، شیبا اینو، کاردانو و ریپل نیز شاهد افت قیمت بودند.

بیت+کوین


رمز ریال ملی از اوایل امسال راه‌اندازی می شود ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

در سال های اخبر ورود به بازار رمز ارزها بسیار گسترش داشته است و به طبع کلاهبرداری و مالباختگی نیز در این حوزه افزایش یافت،به همین خاطر در ایران نیز رمز ریال ملی توسط بانک مرکزی راه اندازی خواهد شد.

بر اساس گزارش ایسنا،حدود ۱۲- ۱۳ سال است که گرایش جدیدی در حوزه پولی دنیا با نام رمزارزها به وجود آمده و این روزها با توجه به اینکه جنبه‌های جدیدی از رمزارزها نمود بیشتری یافته، بنابراین آنها تحت عنوان رمزدارایی‌ها شناخته می‌شوند. فلسفه اصلی رمزارزها مبتنی بر تمرکززدایی است؛ به این معنا که فضایی نوین را در حوزه پولی و سایر حوزه‌ها تصویر می‌کند که به جای آنکه یک مرکز مبدأ اعتماد مردم مانند نهادهایی همچون بانک‌های مرکزی داشته باشیم، جایگزین آن و برمبنای آنچه مردم به آن اقبال دارند، ارزشی ارائه شود.

در این فضا بیشترین حوزه‌هایی که مورد هدف قرار می‌گیرند، نهادهایی هستند که مردم برای حل مشکلاتشان به آن مراجعه می‌کنند و یکی از آنها بانک مرکزی است. هر پولی که در هر کشوری تبادل می‌شود، به اعتبار بانک مرکزی آن کشور ارزش می‌یابد؛ به بیان بهتر در صورتی که بانک‌های مرکزی نباشند، تمام اسکناس‌های رایج، سکه‌ها و سایر موارد مرتبط از ارزش ساقط می‌شوند.

به گفته مهران محرمیان – معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی- در حال حاضر در حوزه رمزارزها، فضایی شکل گرفته که از آن تمرکززدایی شده بود؛ یعنی بانک مرکزی هیچ کشوری از آن ارزها پشتیبانی نمی‌کند و ارزش فیزیکی و پشتوانه‌ای ندارد. طبیعتاً در چنین فضایی بانک‌های مرکزی طی چند سال در مقابل رمزارزها، مواجهه منفی داشتند و البته در همان حال این موضوع را بررسی می‌کردند. چراکه موضوع حاکمیت پولی در هر کشوری جزو خطر قرمزهای آن کشور به حساب می‌آید. اما پس از چندی رویکردی در بانک‌های مرکزی شکل گرفته و بانک‌های مرکزی از این فناوری و برخی ویژگی‌های آن که به حاکمیت پولی لطمه‌ای وارد نمی‌کند، استفاده و مفهوم جدیدی ارائه شود. براین اساس در صورتی که پول‌های سنتی را یک سر طیف و سمت دیگر آن را رمزارزها در نظر بگیریم، رمزپول بانک مرکزی (Central Bank Digital Currency) در میانه این دو طیف قرار دارد.

در سال‌های اخیر توجه سرمایه‌گذاران و عامه مردم به رمزارزها برای سرمایه‌گذاری در این بازار به‌منظور حفظ ارزش پول و سرمایه جلب شد و افراد زیادی وارد این حوزه شدند که سوءاستفاده‌های زیادی نیز در پی این موضوع از استخراج غیرمجاز تا مالباختگی با مبادله رمزارز غیرقانونی صورت گرفت.

 

در این بین، به‌دلیل ناشناخته بودن دنیای رمزارزها، سیاستمداران در کشورهای مختلف آگاهی کافی برای چارچوب‌گذاری و تدوین قانون‌ در این حوزه نداشتند و تاکنون نیز تکلیف مجاز یا ممنوع بودن مبادله رمزارزها مشخص نشده است. از سوی دیگر، از آنجا که در بسیاری از کشورهای دنیا هنوز رمزارزها را به رسمیت نشناخته‌اند و عمده واکنش نسبت به این فناوری مبتنی بر قاعده‌گذاری و کنترل فعالیت کاربران است، ایران نیز تلاش خود را می‌کند تا بتواند به تدوین قوانینی در این حوزه دست پیدا کند. در کنار تدوین قوانین برای رمزارزها، مسئولان در ایران به فکر راه‌اندازی رمز ارز ملی هستند که براساس اعلام رئیس کل بانک مرکزی، رمز ریال ملی از اوایل امسال راه‌اندازی و این رمز ریال توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود.

بر این اساس، در اوایل پاییز سال گذشته بود که صحبت‌هایی از سوی مسئولان مبنی بر راه‌اندازی رمز ارز ملی بر پایه ریال مطرح می‌شد و رئیس کل بانک مرکزی نیز اعلام کرد رمزپول ملی از جمله موارد مهم در دستور کار بانک مرکزی است که زیرساخت و دستورالعمل‌های مربوط به آن تدوین شده و در آینده نزدیک به صورت آزمایشی راه اندازی خواهد شد.

در کنار تدوین قوانین برای رمزارزها، مسئولان در ایران به فکر راه‌اندازی رمز ارز ملی هستند که براساس اعلام رئیس کل بانک مرکزی، رمز ریال ملی از اوایل امسال راه‌اندازی و این رمز ریال توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود.

طبق گفته صالح‌آبادی، با انتشار رمزریال، افراد اسکناس ریال خود را تحویل بانک مرکزی می‌دهند و رمز ریال تحویل می‌گیرند که این رمز ریال قابل استفاده برای سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جایگزین اسکناس خواهد شد.

بانک مرکزی هدف خود از طراحی رمزریال را تبدیل اسکناس به یک موجودیت قابل برنامه‌ریزی و برنامه‌نویسی اعلام کرده تا با این فرآیند پول دارای موجودیت هوشمند شود.

یکی از ویژگی های حائز اهمیت رمز ارز ریال در مقایسه با اسکناس سطح امنیت بالای آن است؛ در واقع طراحی رمز ریال به صورتی است که ردیابی وجوه دقیق قابل انجام است و حتی درصورت سرقت اطلاعات رمز ریال و هک گوشی تلفن هوشمند توسط سارقان و هکرها انکان ردیابی وجود دارد.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی «رمز ریال» یا «ریال دیجیتال» جایگزین اسکناس ریال است و کارهای آن انجام شده است و  ریال دیجیتال طبق وعده به صورت آزمایشی در شهریور ماه اجرایی می‌شود. در چین نیز چنین اقدامی مشابه انجام شده و ۷۵ میلیون نفر از «یوآن دیجیتال» استفاده می‌کنند. ناشر ریال دیجیتال، بانک مرکزی است و مردم می‌توانند بجای اسکناس از آن استفاده کنند.

همچنین به تازگی هم علی صالح آبادی – رئیس کل بانک مرکزی- به ایسنا اعلام کرده بود ریال دیجیتال پایان شهریورماه به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

وجه تمایز میان رمز ریال و رمز ارزهای رایج چیست؟

در بسیاری از موارد زمانی که مردم عنوان رمزریال بانک مرکزی (رمزپول) به گوششان می‌خورد، تصوری به مانند رمزارز برای آنها ایجاد می‌شود. لازم به توضیح است که رمزریال یک رمزارز جهان روا مانند بیت کوین و بی‌پشتوانه و نیازمند استخراج نیست؛ کمااینکه تمام رمزارزهای جهان روا نیز قابل استخراج نیستند، اما بیت‌کوین به عنوان مشهورترین رمزارز قابلیت استخراج دارد. البته انتشار رمزریال مانند ریال در انحصار بانک مرکزی است.

بسیاری این تصور را دارند که رمزریال، مانند سایر رمزارزها (coin) ها است که قابلیت سرمایه‌گذاری دارد، اما باید تأکید شود که اینگونه نیست زیرا هیچ فردی بر روی پول سرمایه گذاری نمی کند به بیان بهتر رمزریال همچون اسکناس ابزار مبادله، دارای قوه ابراء و یک ابزار پرداخت است.

در تشریح ویژگی‌های رمز ریال ملی این‌گونه توضیح می‌دهند که در رمزریالی که در داخل گوشی قرار می‌گیرد، بانک به عنوان شخص سوم و واسط که امکان انتقال وجه را فراهم می‌کند، حذف و عین پول و اسکناسی که در جیب داریم به صورت الکترونیک منتقل می‌شود.

البته، کارشناسان یکی از ویژگی‌های حائز اهمیت رمز ریال را در مقایسه با اسکناس، سطح امنیت بالای آن می‌دانند و  می‌گویند: در واقع طراحی رمز ریال به صورتی است که ردیابی وجوه به طور دقیق قابل انجام است و حتی در صورت سرقت اطلاعات رمز ریال و هک گوشی تلفن هوشمند توسط سارقین و هکرها امکان ردیابی وجود دارد.

کارکرد رمزریال چگونه است؟

زمانی که اسکناسی میان مردم مبادله می‌شود، شخص سومی وجود ندارد. برای مثال فردی در شهر دیگری هست و در قبال خرید یک کالا نیاز به انتقال پول به واسطه یک روش از یک حساب به حساب دیگر دارد و برای این کار واسطه‌هایی نیاز است؛  زمانی که از رمزریال صحبت می شود واسطه‌ای در کار نیست، به عبارت دیگر همان اسکناس که بین مردم بدون حضور شخص سوم مبادله می‌شود، اینجا نیز همان اتفاق رخ می‌دهد با این تفاوت که بر روی بستر دیجیتال و در لحظه رخ می‌دهد.

چگونه می‌توان از رمزریال استفاده کرد؟

شهروندان مختارند پول و درآمد خود را در شکل های مختلف نگهداری کنند و عموما افراد ترجیح می دهند که ترکیبی از اشکال مختلف دارایی (اسکناس، طلا، حساب بانکی و …) را برای این منظور به کار برند. رمزریال در واقع یک انتخاب جدید به امکان‌های شهروندان برای نگهداری دارایی اضافه می‌کند و مردم می‌تواند بخشی از پول خود را به صورت رمزریال نگهداری کنند و هر فرد می تواند با مراجعه به بانک، رمزریال در کیف پول الکترونیکی خود را دریافت کند. همچنین میزان رمزریال نگهداری شده در کیف پول بسته به نوع کیف پول (کیف پول تجاری یا شخصی) متفاوت خواهد بود.

در مجموع می‌توان گفت که هدف از طراحی رمزریال در بانک مرکزی تبدیل اسکناس به یک موجودیت قابل برنامه‌ریزی و برنامه‌نویسی است؛ با این فرآیند پول دارای موجودیت هوشمند خواهد شد. به عنوان مثال هنگامی که فرد تسهیلاتی را به صورت رمزریال دریافت کند، این امکان برای بانک و تسهیلات‌دهنده فراهم می‌کند که مبلغ موردنظر دقیقاً در جایی سرمایه‌گذاری شود که هدف گذاری شده است. این در حالی است که در مورد اسکناس و سایر روش های انتقال وجوه امکان این ردیابی هوشمند برای تسهیلات‌دهنده و سیاستگذار وجود ندارد. به بیان بهتر رمز پولها فضای نوآورانه‌ای در عرصه پولی ایجاد خواهد کرد و بانک های مرکزی دنیا به سمت استفاده از ظرفیت های آن در حال حرکت هستند.


بیت کوین یا اتریوم،کدام صدرنشین خواهد بود؟ ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

تحیلیلی از وضعیت بازار رمز ارزها به خصوص دو توکن پرطرفدار اتریوم و بیت کوین را در این گزارش می خوانید.

بر اساس گزارش ایسنا، بیت‌کوین (BTC) در روز شنبه به معاملات بالای ۲۱ هزار دلار ادامه داد، با این حال اکنون حرکت صعودی دیروز اندکی کمرنگ شده بود.

این توکن در اوایل معاملات امروز به بالاترین سطح ۲۱ هزار و ۶۱۳.۸۶ دلار رسید، اما قیمت‌ پس از مدتی به ۲۰ هزار و ۶۵۱.۰۶ دلار کاهش یافت. این کاهش زمانی رخ داد که توکن نتوانست نقطه مقاومت ۲۱ هزار و ۶۰۰ دلاری خود را حفظ کند؛ زیرا خرس‌ها با این حرکت مبارزه کردند. این افت زمانی رخ می‌دهد که به نظر می‌رسد، شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (RSI) با سطح مقاومت خود در ۵۵.۴۰ برخورد می‌کند.

در زمان نگارش این مطلب، بیت‌کوین با ۲۱ هزار و۳۵۶.۳۴ دلار معامله می‌شود زیرا حرکت صعودی به آرامی باز می‌گردد اما تا زمانی که شاخص قدرت نسبی از سقف ذکر شده عبور نکند، ممکن است شاهد افزایش قابل‌توجهی نباشیم. علاوه بر این، اکنون میانگین متحرک ۱۰ روزه با همتای ۲۵ خود در آستانه تلاقی قرار دارد که می‌تواند کاتالیزور دیگری برای افزایش بیشتر قیمت باشد.

اتریوم

ارزش اتریوم (ETH) برای شروع آخر هفته عمدتاً بالاتر بود زیرا توکن از سطح مقاومت خود عبور کرد و در روز شنبه شاهد صعود دومین توکن بزرگ جهان به قله ۱۷۳۹.۴۳ دلار بودیم و زمانی رخ داد که قیمت‌ها از سقف ۱۷۰۰ دلار گذشت. البته این رقم از اوج قبلی مقداری کاهش داشته است، به‌طوری‌که اکنون با قیمت ۱۷۲۱.۱۵ دلار معامله می‌شود.

مشابه بیت‌کوین، به نظر می‌رسد که گاوها ترجیح داده‌اند موقعیت‌های قبلی خود را ببندند و سود خود را تضمین کنند، زیرا عدم اطمینان بازار افزایش یافته است.

به نظر می‌رسد که شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه در این نوسانات نقش داشته است، به‌طوری‌که این شاخص اکنون روی ۵۸.۰۰ قرار دارد که نزدیک به سقف ۶۰.۰۰ است.

گاوها همچنان به هدف قرار دادن ۱۸۰۰ دلار ادامه می‌دهند اما برای بدست آوردن این نقطه قدرت، توکن نیازمند غلبه بر مانع آتی خود است.

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱.۰۶ تریلیون دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۰.۹۶ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۳۹.۰۰ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت‌کوین بوده که در یک روز ۰.۱۱ درصد افزایش داشته است.

حجم کل بازار ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۷۲.۸۸ میلیارد دلار است که ۲۹.۸۹ درصد کاهش داشته است. حجم کل در امور مالی غیر متمرکز در حال حاضر ۵.۷۰ میلیارد دلار است که ۷.۸۲ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است. حجم تمام سکه‌های پایدار اکنون ۶۷.۸۵ میلیارد دلار است که  ۹۳.۰۹ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است.


وام برای خریداران دستگاه ماینر ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

شرکت داراماینر تسهیلات با شرایط ویژه برای خریداران دستگاه ماینر درنظر گرفته است که جزئیات این طرح را در گزارش زیر می خوانید.

بر اساس گزارش اقتصاد آنلاین، به دلیل وجود تورم در ایران در سال‌های گذشته یکی از موضوعات مهم در مباحث اقتصادی حفظ ارزش پول است که می‌تواند نشان دهنده رشد اقتصادی مجموعه یا فرد باشد. این روزها ماینینگ به عنوان یکی از تازه‌ترین و البته سود‌ده‌ترین صنایع با درآمدی دلاری و مستمر توانسته است از جذاب‌ترین کسب‌وکارها در ایران به شمار رود.

یکی از دغدغه های مهم علاقه مندان صنعت ماینینگ، تامین هزینه‌های خرید تجهیزات ماینینگ، از جمله دستگاه ماینر است که از مهم‌ترین و گران ترین تجهیزات این صنعت به شمار می‌رود. اما با توجه به کاهش ارزش بیت کوین در هفته های گذشته قیمت ماینرها هم به شدت کاهش پیدا کرده است و در بعضی مدل‌ها تا نزدیک به نصف قیمت کاهش نرخ مشاهده می‌شود.

دارا ماینر به عنوان اولین پلتفرم فروش دستگاه قانونی ماینر با وام ، شرایطی را ایجاد کرده است تا علاقه‌مندان به صنعت ماینینگ با داشتن حداقل سرمایه بتوانند کاملا قانونی سود حداکثری کسب نمایند. البته برخی از  افراد وام را  در جهت تامین نیازها که جنبه سرمایه‌گذاری ندارد و برخی در جهت سرمایه‌گذاری نیز دریافت می‌کنند؛ و در نهایت سود حداکثری از دریافت وام نصیب افرادی خواهد شد که مبلغ دریافتی توسط وام را در یک کسب‌وکار سودده سرمایه‌گذاری کنند.

 اما پیش  از معرفی شرایط اخذ این وام جهت سرمایه‌گذاری در صنعت ماینینگ بهتر است به چند سوال مهم پاسخ دهیم؛

آیا امکان خرید ماینر با وام وجود دارد؟

 آیا خرید ماینر با وام به صرفه است و سود دهی دارد؟

آیا می‌توان با درآمد ماینر اقساط وام را پرداخت کرد؟

خرید کدام دستگاه ماینر شامل دریافت وام می‌شود؟

ارائه تسهیلات به  خریداران ماینر S19Pro نو و استوک در پلتفرم دارا ماینر وجود دارد؛ درآمد خالص یک دستگاه ماینر به تنهایی می‌تواند در کنار پرداخت اقساط وام یک سود منطقی برای شما به همراه داشته باشد. به طور مثال میانگین درآمد دستگاه ماینر S19Pro 110TH ماهانه با احتساب (بیت‌کوین 20 هزار دلاری) 300 دلار است؛  این درآمد با نرخ دلار 30 هزار تومانی در هرماه 9 میلیون تومان محاسبه می‌شود.  برای اخذ وام مدارکی هم‌چون تصویر شناسنامه، کارت ملی و یک چک به میزان وام دریافتی لازم است. مبلغ این وام 50 میلیون تومان و بازپرداخت آن در بازه زمانی 12، 18 و 24 ماه است. اقساط این وام نیز طبق جدول زیر محاسبه می‌شود؛

دارا ماینر

همانطور که مشاهده می‌کنید با دریافت وام تسهیلات خرید ماینر از داراماینر نه تنها می‌توانید با درآمد استخراج بیت کوین اقساط وام را پرداخت نمایید بلکه سود ماهیانه مناسبی را حتی با همین وضعیت نامطلوب ارزش بیت کوین کسب خواهید کرد.


صعود قیمتی بیت کوین به بالای 20 هزار دلار ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

بیت کوین در روز های اخیر با روند رو به رشدی در مسیر افزایش قیمت بوده است.

بر اساس گزارش ایسنا، بازار ارزهای دیجیتال در بهترین بخش هفته عملکرد ضعیفی از خود نشان داد اما به نظر می‌رسد که هفته را با روند مثبتی به پایان خواهد رساند زیرا اکثر ارزهای دیجیتال در منطقه سبز معامله می‌شوند.

ارزش کل بازار برای اولین بار در بیش از یک هفته گذشته به بالای یک تریلیون دلار رسید که نشان‌دهنده روند صعودی در بازار است و پس از آن رخ می‌دهد که بازار گسترده‌تر در ۲۴ ساعت گذشته بیش از پنج درصد به ارزش خود افزود.

سطح تسلط بیت‌کوین در بازار برای اولین بار در بیش از دو سال گذشته به زیر ۳۹ درصد رسید با این حال، این امر مانع از عملکرد خوب ارز دیجیتال در چند روز گذشته نشده است. بیت‌کوین در ۲۴ ساعت گذشته بیش از هفت درصد به ارزش خود افزوده و از سطح روانی ۲۰ هزار دلار عبور کرده است این رخداد پس از آن اتفاق می‌افتد که بیت‌کوین بهترین بخش هفته را در معاملات حدود ۱۹ هزار دلار برای هر سکه سپری کرد.

نمودار چهار ساعته بیت‌کوین، با عملکرد خوب آن در ۲۴ ساعت گذشته صعودی شده است. شاخص‌های فنی نشان می‌دهد که بیت‌کوین عملکرد بهتری نسبت به بازار گسترده‌تر کریپتو داشته است.

خط مک‌ دی (MACD) از محدوده مثبت عبور کرد و نشان داد که گاوها در حال بازپس‌گیری کنترل بازار هستند.

شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه رقم ۷۳ را نشان می‌دهد که در صورت تداوم این رالی، بیت‌کوین می‌تواند وارد منطقه‌ای شود که بیش از حد خرید شده است.

در زمان نگارش این مطلب، بیت‌کوین با قیمت ۲۰هزار و ۷۵۷ دلار در هر سکه معامله می‌شود. اگر حرکت مثبت ادامه یابد، بیت‌کوین می‌تواند از سطح مقاومت  ۲۱هزار و ۴۷۶ دلار عبور کند و در صورت افزایش طولانی‌مدت در آخر هفته، بیت‌کوین می‌تواند برای سطح مقاومت ۲۲هزار و ۱۳۶ دلار حرکت کند.

البته ممکن است خرس‌ها کنترل بازار را دوباره به دست آورند و بیت‌کوین را در آخر هفته به زیر سطح روانی ۲۰ هزار دلار بکشند.

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱.۰۵ تریلیون دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۶.۰۸ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۳۸.۸۸ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت‌کوین بوده که در یک روز ۱.۲۳ درصد افزایش داشته است.

حجم کل بازار ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۳.۹۶ میلیارد دلار است که ۴۳.۲۱ درصد افزایش داشته است. حجم کل در امور مالی غیر متمرکز در حال حاضر ۸.۰۶ میلیارد دلار است که ۷.۷۵ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است. حجم تمام سکه‌های پایدار اکنون ۹۷.۶۴ میلیارد دلار است که  ۹۳.۹۱ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است.


سود و زیان معامله گران ارزهای دیجیتال با افت بیت کوین چگونه است؟ ۱۷ شهریور ۱۴۰۱

سهم قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاران بیت‌کوین در حالی که قیمت این ارز دیجیتال پرچم‌دار همچنان پایین‌تر از سطح حیاتی ۲۰ هزار دلار اصلاح می‌شود، زیان‌هایی را به ثبت رسانده‌اند اما با وجود اینکه برخی سرمایه‌گذاران از درد ناشی از سقوط مداوم در رنج هستنند، داده‌ها نشان می‌دهد که سهم بزرگی از دارندگان هنوز در سود بسر می‌برند.

در این راستا، داده‌های TipRanks نشان می‌دهد که تا هفتم سپتامبر، ۴۷ درصد از دارندگان بیت‌کوین با قیمت فعلی سود در حالی که اکثریت (۵۲ درصد) ضرر می‌کنند.

 

با توجه به اینکه بیت‌کوین در سال ۲۰۲۲ حدود ۵۹.۹۵ درصد اصلاح شده است، می‌توان تعداد دارندگان سود را قابل‌ توجه دانست. در عین حال، بیت‌کوین تقریباً با ۷۰ درصد از ارزش تاریخی حدود ۶۸ هزار دلار اواخر سال ۲۰۲۱ معامله می‌شود.

این دارایی همچنان پایین‌تر از ۲۰ هزار دلار را از دست داده است و طبق داده‌های کوین مارکت کپ در ۲۴ ساعت گذشته با افت تقریباً پنج درصدی به قیمت ۱۸ هزار و ۷۰۰ دلار معامله شد.

بر اساس فروش مداوم بیت‌کوین، تعداد دارندگان سود به‌طور بالقوه سرمایه‌گذاران اولیه در این ارز دیجیتال هستند. علاوه بر این، از این سناریو پشتیبانی می‌کند که بیت‌کوین دارایی سرمایه‌گذاری بلندمدت بهتری بوده است.

دارایی دیجیتال در مقایسه با دارایی‌های سرمایه‌گذاری سنتی مانند سهام نیز به‌عنوان سرمایه‌گذاری بهتر ظاهر شده است و در ۶ سپتامبر، بیت‌کوین به‌طور متوسط ‌ ۵۴۹.۳۵ درصد در بازگشت سرمایه در مقایسه با سهام پنج بانک بزرگ در طول پنج سال ثبت کرد.

آیا دارندگان بیت کوین هنوز در سود بسر می برند؟

وضعیت سرمایه‌گذاری کوتاه مدت بیت‌کوین در سال ۲۰۲۲ مورد آزمایش قرار گرفته است و این ارز دیجیتال در یک محیط تورم بالا عمل می‌کند که مشخصه آن سیاست‌های سختگیرانه فدرال رزرو مانند افزایش نرخ بهره است این وضعیت باعث شد که بیت‌کوین بدترین بازده سه ماهه خود را در بیش از یک دهه در طول سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ با زیان ۵۶ درصدی ثبت کند.

پس از آخرین حرکت قیمت، تعداد کیف پول‌های زیان‌ده احتمالاً در روزهای آینده بیشتر خواهد شد. بازار ارزهای دیجیتال پس از عبور بیت‌کوین از سطح ۲۰ هزار دلار، اصلاحات احتمالی بیشتری را پیش‌بینی کرده است.

با این حال، با توجه به اینکه دارایی‌های دیگری مانند اتریوم (ETH) در حال ثبت سود هستند، نظارت بر نحوه نمایش قیمت جالب خواهد بود. در این راستا، مایکل ون د پوپ، کارشناس معاملات ارزهای دیجیتال معتقد است که بازار در حال حرکت به سمت بالاست اما بیت‌کوین به عنوان یک مانع عمل می‌کند.

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۹۷۶.۲۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۴.۶۳ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۳۷.۷۳ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت‌کوین بوده که در یک روز ۰.۵۷ درصد کاهش داشته است.

حجم کل بازار ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۷۰.۸۴ میلیارد دلار است که ۱۸.۶۹ درصد کاهش داشته است. حجم کل در امور مالی غیر متمرکز در حال حاضر ۶.۱۴ میلیارد دلار است که ۸.۶۷ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است. حجم تمام سکه‌های پایدار اکنون ۶۵.۵۸ میلیارد دلار است که ۹۲.۵۷ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است.


بیت‌ کوین در آستانه حرکتی بزرگ ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

رمز ارز پرطرفدار بیت کوین خود را برای حرکتی بزرگ با رویدادهای کلان مهمی که این هفته در راه است آماده کرده است.

بر اساس گزارش ایسنا، طی چهار روز آینده، سرمایه‌گذاران باید از نزدیک سخنرانی‌های رؤسای کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا و فدرال رزرو، انتشار کتاب فدرال رزرو و آنچه را که پس از پایان مهلت روز سه‌شنبه برای اظهارنظر در مورد فرمان اجرایی کریپتو جو بایدن دنبال می‌شود را نظاره کنند.

کتاب بژ (Beige Book) که به‌طور رسمی، خلاصه تفسیر شرایط اقتصادی کنونی امریکا نامیده می‌شود، گزارش هیئت فدرال رزرو ایالات‌متحده است که هشت بار در سال و قبل از جلسات کمیته بازار آزاد فدرال منتشر می‌شود.

به نظر می‌رسد در همین زمان بیت‌کوین در آستانه حرکت بزرگ بعدی قرار گیرد زیرا اکنون تقریباً ۱۰ روز است که پس از سقوط قیمت‌های آن در پایان ماه آگوست در حال انباشت است. متأسفانه، حرکت بزرگ به احتمال زیاد نزولی است.

در حال حاضر، بیت‌کوین در محدوده بسیار باریکی بین ۲۰هزار و ۳۰۰ تا ۱۹هزار و ۵۰۰ دلار معامله می‌شود و ۱۹هزار دلار به‌عنوان آخرین بلوک پشتیبانی عمل می‌کند و همانطور که در آخرین گزارش کوین شر، بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری ارز های دیجیتال در اروپا نشان داده شده است، با نزدیک شدن بیت‌کوین به این سطوح، تعداد کسانی که مایل به باز کردن پوزیشن‌های کوتاه‌مدت فروش هستند به سرعت افزایش می‌یابند.

 

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۹۹۰.۲۴ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۰.۷۹ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۳۸.۲۵ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت‌کوین بوده که در یک روز ۰.۴۵ درصد کاهش داشته است.

حجم کل بازار ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۶۴.۹۹ میلیارد دلار است که ۳۳.۹۰ درصد افزایش داشته است. حجم کل در امور مالی غیر متمرکز در حال حاضر ۵.۷۹ میلیارد دلار است که ۸.۹۲ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است. حجم تمام سکه‌های پایدار اکنون ۵۹.۷۱ میلیارد دلار است که ۹۱.۸۸ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است.


۳ پروژه ارز دیجیتال نوین برای سرمایه‌ گذاری ۱۴ شهریور ۱۴۰۱

در این گزارش، قصد داریم تا چند نمونه موفق ارز دیجیتال دیگر را به سرمایه‌گذارن و علاقه‌مندان بازار کریپتوکارنسی معرفی کنیم.

۱- ارز دیجیتال Shiba Inu Coin (SHIB)

شیبا اینو کوین در آگوست ۲۰۲۰ به عنوان قاتل دوج‌کوین معرفی شد. تیم یا خالق پشت این پروژه با نام مستعار «Ryoshi» شناخته می‌شود.

توکن شیبا اینو، SHIB نام دارد. اکوسیستم Shiba Inu علاوه بر بازی‌های مختلف، شامل یک متاورس نیز هست. علاوه بر این، Shiba Inu LANDS، که قطعه زمین‌هایی دیجیتالی به شکل NFT هستند، به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا به امور املاک و مستغلات در این فضا متاورسی مشغول شوند.

این متاورس در مجموع شامل حدود صد هزار قطعه زمین دیجیتال خواهد بود که همگی برای فروش هستند. کسانی که زمین می‌خرند همچنین می‌توانند زمین‌های خود را برای کسب درآمد اجاره بدهند.

به این ترتیب، این رمزارز محبوب کسانی است که به املاک دیجیتال علاقه مند هستند. ارزش بازار Shiba Inu در زمان نگارش مقاله بیش از ۷ میلیارد دلار است.

2- ApeCoin (APE)

طرفداران مجموعه Bored Ape Yacht Club NFT ممکن است APE را یک ارز دیجیتال جالب و جدید برای سرمایه‌گذاری در نظر بگیرند. در نتیجه وابستگی قوی آن به سری NFT فوق الذکر، ApeCoin را به یکی از محبوب‌ترین پروژه‌های ارز دیجیتال میم در حال حاضر تبدیل کرده‌است.

این پروژه همچنین دارای جامعه قوی و گسترده‌ای است. علاوه بر این، پروژه Apecoin برای موارد مختلفی قابل استفاده و کاربرد است. گفتنی است، ApeCoin برای پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از تکامل‌های آینده Web3 ساخته شده است.

از موارد استفاده این کوین می‌توان به رویدادها، بازی‌ها، هنر، سرگرمی و غیره اشاره کرد. ApeCoin یک رمزارز راهبردی و بر بستر ERC-20 است، که در اکوسیستم APE برای حمایت جامعه غیرمتمرکز آن، استفاده می‌شود.

علاوه بر این، ApeCoin به کاربران امکان دسترسی به چندین مؤلفه اکوسیستم را می‌دهد که معمولاً برای بقیه غیرقابل دسترسی هستند. از این سری مولفه‌ها می‌توان به کالاها، بازی‌های خاص، خدمات و رویدادهای مختلف اشاره کرد.

ApeCoin همچنین ابزاری را برای توسعه دهندگان خارجی فراهم می‌کند تا با ادغام APE در خدمات، بازی‌ها و سایر خلاقیت‌های خود به گسترش اکوسیستم کمک کنند.

تعداد کل توکن های ApeCoin، حدود یک میلیارد تعیین شده است. ارزش بازاری ApeCoin در زمان نگارش مقاله بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

3- Balancer (BAL)

Balancer بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود. هدف این پروژه ایجاد انگیزه در شبکه‌های کامپیوتری توزیع‌شده به منظور راه‌اندازی یک صرافی است. در این صرافی کاربران می‌توانند هر سکه‌ای را به راحتی خریداری و به فروش برسانند. به این ترتیب، این پروژه، یک پروتکل مالی غیرمتمرکز (DeFi) است، که تجارت را بدون نیاز به واسطه امکان پذیر می‌کند.

کاربرانی که به نقدینگی استخر Balancer کمک می‌کنند، متعاقباً با ارزهای دیجیتال مختلف پاداش دریافت می‌کنند. BAL توکنی است که این صرافی به اصطلاح AMM(Automated Market Maker) را پشتیبانی می‌کند

در حال حاضر ۱۰۰ میلیون توکن BAL موجود است. گفتنی است سپرده‌ها برای این شبکه بسیار مهم هستند زیرا نقدینگی لازم را به کاربران جهت خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی Balance می‌دهند.

Balancer همچنین امکان دسترسی سرمایه‌گذاران به امکاناتی مانند farming را فراهم می‌کند. ارزش بازاری BAL در زمان نگارش این مقاله بیش از ۲۸۰ میلیون دلار است.


خبر خوش برای معامله گران ارزهای دیجیتال ۱۲ شهریور ۱۴۰۱

چندی است صرافی های ارز دیجیتال طرحی به عنوان معاملات بدون کارمزد را در دستور کار خود قرار داده اند.

بای‌بیت (Bybit)، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال جهان در بازار مشتقه، طرح جدیدی را معرفی کرده است که در آن تمام معاملات بازار آنی در این صرافی برای کاربران بدون کارمزد خواهد بود. این پلتفرم که به‌تازگی عبور تعداد کاربران خود از مرز ۱۰ میلیون نفر را جشن می‌گیرد، اعلام کرده است که این ویژگی به نفع کاربران خواهد بود؛ اما اکنون سرمایه‌گذاران این سؤال را مطرح می‌کنند که آیا بای‌بیت سود خود را از جای دیگری تأمین می‌کند یا خیر. این ویژگی از تاریخ ۶ سپتامبر (۱۵ شهریور) برای استفاده کاربران در دسترس خواهد بود.

گفتنی است که حدود یک هفته پیش، صرافی بایننس نیز ویژگی معاملات با کارمزد صفر را برای ۱۳ جفت‌ارز بیت‌ کوینی در بازار معاملات آنی خود معرفی کرده بود.


بیت کوین ، رمزارز برتر بازار ۱۱ شهریور ۱۴۰۱

چگونه یک رمز ارز می تواند پوششی در مقابل تورم باشد ؟ پاسخ این سوال را در گزارش زیر می توان یافت.

بر اساس گزارش اقتصاد آنلاین، کریپتو یک پوشش است، اما دارای نقاط ضعفی نیز است. بدون بانک مرکزی، ارزهای دیجیتال یک گزینه منحصر به فرد ارائه می‌دهند. موارد غیر واقعی قابل اعتماد نیستند. عرضه محدود، ارزش آن را افزایش می دهد. افرادی که از بلاک چین‌های اثبات سهام استفاده می‌کنند، می‌توانند در هر لحظه در حین جمع‌آوری سرمایه به وجوه خود دسترسی داشته باشند.

بازده درصدی سالانه از طریق الگوریتم‌های پاداش تاییدکننده‌ها و خزانه‌داری به فعالیت زنجیره‌ای اقتصادی مرتبط است. این ویژگی‌ها تورم را در سیستم‌های پولی سنتی حل می‌کند، اما موانع باقی می‌مانند.

بیایید بررسی کنیم که چرا افراد ارز دیجیتال را خریداری و نگهداری می‌کنند. اکثر دارندگان کریپتو پتانسیل آینده این فناوری‌ها را می‌بینند که به نظر می‌رسد در آینده رشد قابل توجهی را تجربه خواهند کرد. آنها ریسکی هستند. بیت‌کوین درحال حاضر غیرمتمرکز شده است، اما هزینه‌های بالای انرژی مصرفی آن نادیده گرفته می‌شود و بیشتر تلاش‌های ماینینگ هنوز در ده‌ها استخر است. استفاده از انرژی اتریوم و تمرکز استخر استخراج از این روش پیروی می‌کند. بلاک چین اتریوم در سال جاری ۱.۲ میلیارد دلار به سرقت رفته است.

در حال حاضر صرافی‌های غیرمتمرکز به اندازه صرافی های متمرکز مفید نیستند. در مقایسه با یک صرافی متمرکز، قیمت یونی سواپ کم‌بازده است. معامله ۱میلیون دلاری تتر- یواس‌دی کوین در یک صرافی غیرمتمرکز تقریباً ۳۰هزار دلار هزینه و افت خواهد داشت.

مسائل فنی و راه حل‌ها

این موضوع در حال رسیدگی است. بلاک چین های نسل سوم با مساله انرژی و غیرمتمرکز بودن مقابله می‌کنند. هولدرهای کریپتو با حریم خصوصی بهبود یافته در حال پذیرش این است که کیف پول آنها همیشه کاملاً قابل ردیابی خواهد بود که ممکن است احتیاط کاربران جدید را نسبت به شفافیت بیش از حد بلاکچین جلب کند. ناکارآمدی صرافی‌های غیرمتمرکز توسط پروژه‌هایی که منطق مالی سنتی را با ویژگی‌های طبیعی ارز دیجیتال ترکیب می‌کنند، مورد توجه قرار می‌گیرد.

کریپتو برای مبارزه با تورم نیاز به پذیرش و یکپارچگی انبوه دارد. در یک اکوسیستم متزلزل، کریپتو دارای ارزش بالقوه است. اقتصاد کریپتو به کاربردهایی نیاز دارد که به طور کامل از تمرکززدایی استفاده کنند بدون اینکه کیفیت و تجربه را برای پذیرش انبوه به خطر بیندازند. سیستم پرداختی که در آن هر تراکنش ۵دلار هزینه دارد و ارزش آن به طور معمول از دست می‌رود، قابل اجرا نیست.

تا زمانی که ارزهای دیجیتال برتر برای پرداخت‌های واقعی مورد استفاده قرار نگیرند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز سودمندی مشابه سیستم‌های متمرکز ارائه ندهند، کریپتو یک سهام رو به رشد باقی خواهد ماند.

عدم اعتماد باعث تورم می شود؛ کریپتو هنوز به آن نیاز دارد

تورم با چاپ پول اضافی ایجاد نمی شود. حضور یک دارایی به طور اجتناب ناپذیر ارزش آن را کاهش نمی‌دهد. مقدار دلار در گردش در آمریکا بین سپتامبر و نوامبر ۲۰۰۸ چهار برابر شد، در حالی که تورم کاهش یافت.

نرخ تورم جهانی از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۷ (نسبت به سال قبل)

بی اعتمادی عمومی به سیستم پولی مرکزی باعث تورم می شود. این عدم اعتماد، همراه با افزایش قیمت کسب‌وکار، برنامه‌های کمکی کرونا و اختلالات زنجیره تامین (که با جنگ اوکراین تشدید شد)، فاجعه کنونی را تسریع کرد.

عرضه به تنهایی یک نگرانی مهم برای ذخیره ارز ارزشمند نیست. آنچه ذخیره می شود همیشه فراوان نیست. طلا در مقادیر زیادی به عنوان جواهرات، شمش و غیره بوده، اما در مقادیر کمتر در بازار کالاها وجود دارد. بازاری که تمام طلاهای استخراج شده را در نظر بگیرد، قیمت متفاوتی خواهد داشت. از آنجا که جواهرات و شمش مبادله نمی شوند، بر عرضه و تقاضا تأثیر نمی گذارند. ارز هم از همین رویه پیروی می کند.

تورم ناشی از عدم اعتقاد به ارزش بلندمدت دارایی است. بیشتر چیزها در جهان متناهی هستند. بنابراین، گروه‌ها با اطلاع از افزایش عرضه اما سیاست پولی نامشخص بلافاصله قیمت‌ها را افزایش می‌دهند.

کریپتو در شرایط کنونی یک پوشش در برابر تورم نیست

نوسانات بالا و غیرقابل پیش بینی بودن بازار، ارزهای دیجیتال را به یک پوشش تورم ضعیف تبدیل می کند. آنها اغلب در شرایط رشد پایدار بهتر از بازار عمل می‌کنند و ارزش بازار ناچیز آنها در مقایسه با ارزهای فیات به آنها به عنوان سهام رشد کمک می کند. به دلیل سفته‌بازی و حجم کم تراکنش، راه‌حل‌های قابلیت استفاده فعلی قابل تداوم نیستند. کلاهبرداران با از بین بردن بلاک چین‌های ناسالم مالی، راه‌حل‌های بلندمدت را از مسیر خارج می‌کنند.

هرچه جامعه کریپتو مسئولیت‌پذیرتر و وظیفه‌شناس‌تر باشد، پروتکل‌های معتبرتر سود خواهند برد و کریپتو به یک پوشش در برابر تورم تبدیل می‌شود. از آنجایی که رمزارزها از روند رو به رشد سهام پیروی می‌کنند، در طول رشد پایدار یک پوشش تورمی قوی هستند اما در طول بحران‌های مالی شکست می‌خورند. ارزهای دیجیتال با بلوغ، در دوران رکود سودمند خواهند شد.

در زمان تحولات بازار، خوب است که هنگام سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال احتیاط کنید و باید در نظر داشته باشید به تنهایی اتکا به ارزهای دیجیتال برای محافظت در برابر تورم خطرناک است. همانطور که فناوری‌های بلاک چین بهبود می‌یابند، ارزهای دیجیتال به عنوان پوشش‌های تورم محبوبیت و ثبات پیدا می‌کنند.


تحلیلی بر رمز ارز کاردانو ۱۱ شهریور ۱۴۰۱

فعال حوزه رمز ارز اعلام کرد : «همین حالا برای کاردانو آماده شوید. من به طور قطع نمی‌دانم، اما بسیار مطمئن هستم که ADA یک نیروی مسلط در کریپتو خواهد شد. صبرم برای فهمیدن درستی این موضوع کم است.»

براساس گزارش تجارت‌نیوز، با ورود به سپتامبر ۲۰۲۲، کاردانو (ADA) تنها چند روز با ارتقاء واسیل خود فاصله دارد. انتظارات بالاست. به خصوص برای افزایش پیش از ارتقا، همانطور که اغلب زمانی که شبکه‌های بلاکچین تغییرات عمده را اعمال می‌کنند، اتفاق می‌افتد. Dan Gambardello فعال و تحلیلگر حوره رمزارز نیز ۳۰ آگوست در یک پست توییتری نسبت به آینده کاردانو ابراز امیدواری کرد.

اگر این انتظارات در مورد ارتقای واسیل کاردانو درست باشد، باید منتظر افزایش هیجان سرمایه‌گذاران در روزهای آتی باشیم. تلاش‌های صعودی ADA در نیمه اول آگوست با شکست روبه‌رو شد و بازگشت نزولی ۲۷ درصدی از بالاترین سطح چهار هفته‌ای خود را تجربه کرد.

 

عملکرد قیمت این کوین در زمان نگارش گزارش ambcrypto نشان می‌دهد که ممکن است این ارز هنوز برای تلاش صعودی دیگر آماده نباشد. ADA در ۲۴ ساعت گذشته ۳٫۸ درصد کاهش داشت که کف قیمتی جدید ۰٫۴۴ دلار را تأیید کرد. توانایی کاردانو در تغییر جهت به سمت صعودی به این بستگی دارد که آیا بتواند حجم کافی در معاملات داشته‌باشد یا خیر.

تاکنون احساسات سرمایه‌گذاران به‌تدریج به نفع ADA تغییر کرده است. از ۲۹ آگوست افزایش قابل توجهی در تعداد آدرس‌های فعال ثبت شد. اگرچه این افزایش در ابتدا شدید و به دنبال آن با سرعت کمتری دنبال شد.

 

با این حال، افزایش تعداد آدرس‌های فعال ۲۴ ساعته، انباشت قوی را در قیمت ۰٫۴۳ دلار تا ۳۱ آگوست تأیید کرد. متأسفانه، این تصویر واضحی از میزان تقاضا در سطح فعلی نشان نمی‌دهد. ADA همچنین مقدار قابل توجهی از فعالیت نهنگ‌ها را در سه روز گذشته ثبت کرده است.

 

فعالیت پررنگ نهنگ‌ها نزدیک به قیمت ۳۱ آگوست و به دنبال آن ترکیبی از جنبه‌های مثبت و منفی در سه روز گذشته تایید می‌کند که نهنگ‌ها ممکن است در کف قیمتی در حال خرید باشند.

چرا قدرت گاوهای کاردانو علیرغم فعالیت پررنگ نهنگ‌ها کم است؟

توزیع عرضه ADA پاسخ روشنی به سوال فوق دارد. سهم بزرگی از عرضه ADA به عهده آدرس‌هایی است که بیش از ۱۰ میلیون سکه دارند.

این دسته نهنگ در سه روز گذشته ذخایر خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

 

آدرس‌هایی که بین ۱۰ هزار تا ۱۰ میلیون سکه در اختیار داشتند، موجودی خود را در سه روز گذشته کاهش دادند. این منجر به فشار قابل توجه فروش برای مقابله با فشار خرید شد. این نتیجه نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین نهنگ‌ها کنترل بیشتری بر بازار داشتند. این واقعیت که بزرگ‌ترین نهنگ‌ها در حال خرید هستند، به اندازه کافی مهم است. اگر بقیه نهنگ‌ها با این نتیجه هماهنگ شوند، گاوهای  ADA سختی و کندی کمتری را تجربه خواهند کرد. ارتقای آتی ممکن است رویدادی باشد که چشم انداز را به نفع یک صعود قوی تغییر دهد.


استخراج رمز ارز در کشور قانونی شد ۹ شهریور ۱۴۰۱

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به تصویب آیین نامه استخراج رمز ارز گفت : این عملکرد در توسعه سرمایه‌گذاری این حوزه اهمیت زیادی دارد.

بر اساس گزارش ایرنا،سید مهدی نیازی شامگاه سه‌شنبه در پایان سفر به سمنان با اشاره به تصویب آیین‌نامه جدید صدور مجوزها و قانونی شدن استخراج رمز ارزها در هیات وزیران به خبرنگاران اظهار داشت: در آیین نامه جدید، موانع و مشکلات قوانین قبلی استخراج رمز ارزها رفع و اصلاح شده است.

وی افزود: ۷۰ هزار میلیارد تومان در طرح‌های بهره‌برداری شده هفته دولت امسال سرمایه‌گذاری شد و این میزان سرمایه گذاری برای ۲۳ هزار نفر شغل ایجاد کرد.

 

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: تصویب و ابلاغ آیین‌نامه ارتقاء صنایع دانش بنیان و بسته تشویقی تولید و صادرات محور از حمایت های این وزارتخانه از تولید دانش بنیان و صادرات است.

سید مهدی نیازی، معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزیر صنعت، معدن و تجارت برای بازدید و افتتاح چند واحد تولیدی در شهر سمنان و شهرستان‌های غربی استان به سمنان سفر کرد.


جزئیاتی از واردات خودرو با رمزارز ۹ شهریور ۱۴۰۱

واردات خودرو با استفاده از ارزهای دیجیتال روشی نوین برای واردکنندگان می باشد، اما هنوز آیین‌نامه استفاده از رمزارز منتشر نشده است.

بر اساس گزارش‌ تجارت‌نیوز، رضا فاطمی‌امین، وزیر صمت، روز گذشته از تصویب آیین‌نامه رمزارز در دولت و امکان واردات خودرو به وسیله رمز ارز خبر داد.  این خبر مهمی بود که فعالان حوزه تجارت خارجی و واردات خودرو مدت‌ها منتظر آن بودند. زیرا یک امکان جدید و آسان‌تر برای انتقال ارز ایجاد می‌کند. اکنون واردکنندگان خودرو می‌توانند به جای دلار یا یورو از بیت کوین یا دیگر انواع رمزارز استفاده کنند.

ایران اولین یا جزو اولین کشورهایی است که به استفاده از رمزارز اقبال نشان داده و بانک مرکزی‌اش ارز دیجیتال را به رسمیت شناخته است. اما هنوز پرسش‌های زیادی در رابطه با نحوه استفاده از رمزارز در تجارت جهانی باقی می‌ماند. به‌طور مثال کدام شرکت‌ها در جهان قبول می‌کنند که کالای خود را در ازای رمزارز بفروشند؟ اگرنه، پس در چه شرایطی می‌توان با رمز ارز خودرو وارد کرد؟

بیت‌کوین ارز نامناسب برای واردات

فربد زاوه، تحلیلگر صنعت خودرو، درباره واردات خودرو با رمزارز به تجارت‌نیوز گفت: تاجرانی که می‌خواهند با رمز ارز خودرو وارد کنند باید نوع ارز خود را در سامانه توسعه تجارت مشخص سازند. قاعدتا چند نوع از رمزها را در سامانه توسعه تجارت به رسمیت خواهند شناخت که تاجران می‌توانند آن‌ها را انتخاب کنند و انتقال ارز را به وسیله آن‌ها انجام دهند.

وی ضمن تاکید بر اینکه هنوز منتظر آیین‌نامه استفاده از رمزارز هستیم، بیان کرد: وزیر صمت برای واردات خودرو تنها از بیت‌کوین صحبت می‌کند. این تنها ارز موجود در بازار نیست و اتفاقا بیت‌کوین یکی از نامناسب‌ترین ارزهای دیجیتال برای  ماست. زیرا نوسان بیت‌کوین خیلی بالاست. ارزهایی که ارزش پایین‌تری دارند برای تجارت مناسب‌تر هستند.

او گفت: نوسانات ارز دیجیتال مشکل خاصی برای واردات خودرو ایجاد نمی‌کند. واردکنندگان می‌توانند ارز دیجیتال خود را به یک صرافی یا شخصی خارج از ایران منتقل کنند. به ازای ارز دیجیتال یورو یا دلار بگیرند و کالا بخرند. در واقع تنها از امکان انتقال رمزارز استفاده می‌کنیم. سود و زیان‌های مربوط به معامله‌گران ارزدیجیتال است. در ضمن کسانی بودند که مشمول ارز نیمایی نبودند و با این روش معامله می‌کردند.

تصمیمات رانت‌ساز برای واردات خودرو

وی در پایان یادآور شد: استفاده از رمز ارز یک امکان اضافه است و مانعی برای معامله به شیوه سنتی ایجاد نمی‌کند. این نوع پول در انحصار بانک‌های مرکزی نیست و برای کسانی که می‌خواهند مدرن‌تر معامله کنند مفید است.

گفتنی است که همواره واردات خودرو دستخوش تصمیماتی سختگیرانه است که احتمال ایجاد رانت را بالا می‌برد. به طور مثال متقاضیان مشمول تا ۱۹ شهریور فرصت دارند که درخواست خود را تحویل دهند. یا واردکنندگان خودرو باید به ازای ۱۰۰۰ دستگاه خودرو یک نمایندگی برای خدمات پشتیبانی تاسیس کنند. یا اینکه واردکنندگان باید تجربه در واردات خودرو داشته باشند.

این گونه قوانین که متمایزکننده متقاضیان واردات خودرو است و شرایطی که اعلام می‌شود تنها مختص چند شرکت است. ممکن است تنها سازندگان خودروی داخلی واجد این شرایط باشند که در این صورت می‌توانیم بگوییم انحصار ایجاد می‌شود.


انتخاب بیت‌کوین به عنوان بدترین رمزارز دیجیتال ۸ شهریور ۱۴۰۱

جاستین بونز، بیت‌کوین (BTC) را از لحاظ فنی در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال به دلیل عدم پیشرفت تکنولوژیکی یکی از بدترین ارزهای رمزنگاری شده معرفی کرده و معتقد است که این دارایی صرفاً سفته‌بازانه و بدون کاربرد است.

بر اساس گزارش ایسنا، بونز اظهار کرد که ارزش پیشنهادی بیت‌کوین و خود بیت‌کوین به دلیل یک مدل امنیتی درازمدت نقض شده، کیفیت نسبتاً ضعیف اقتصادی و کمبود ظرفیت همچنین عدم قابلیت برنامه‌ریزی و ترکیب‌پذیری در مسیر انحطاط است.

بونز چندین سال است که یکی از قدیمی‌ترین صندوق‌های ارز دیجیتال اروپا به نام  سایبر کاپیتال (Cyber Capital) را تاسیس کرده است و از سال ۲۰۱۴ خود را محقق تمام وقت کریپتو می‌داند.

در حالی که وی در سال ۲۰۱۴ به شدت از بیت‌کوین دفاع کرده است اما اکنون می‌گوید: «واقعیت این است که بیت‌کوین به‌طور چشمگیری از آن زمان تغییر کرده و عدم افزایش حد اندازه بلوک آن نشان‌دهنده انحراف عمده از چشم‌انداز و هدف اصلی بیت‌کوین است».

جهان نیز حرکت و پیشرفت کرده است. به یاد دارم که قبلاً گفته می‌شد، بیت‌کوین فقط بهترین فناوری‌ها را به کار می‌گیرد اما این فرضیه به‌طور کامل شکست خورده است زیرا بیت‌کوین هیچ قرارداد هوشمند، فناوری حفظ حریم خصوصی یا پیشرفت‌های بزرگی ندارد.

با این حال بونز به شبکه لایتنینگ بیت‌کوین که یکی از راه‌حل‌های واضح‌تر برای مشکل مقیاس‌گذاری شبکه است اشاره‌ای نکرد.

بونز افزود: شبکه‌های رقیب از روش‌های طراحی توکن برتر استفاده کرده‌اند، به طوری که برخی از شبکه‌های قراردادهای هوشمند از مکانیسم‌های توکن سوزی استفاده می‌کنند که می‌تواند باعث ایجاد نرخ تورم منفی برای توکن شود.

بونز استدلال می‌کند که بدون هیچ‌گونه پیشرفت یا ابزار مهم تکنولوژیکی، بیت‌کوین برای بسیاری از مردم به یک دارایی صرفاً سوداگرانه تبدیل شده است که برخلاف دلایل اساسی درآمد، سودمندی و تجزیه و تحلیل مورد استفاده به سرمایه‌گذاری ادامه می‌دهند.

بونز اولین کسی نیست که از چنین زبان قوی برای توصیف بیت‌کوین استفاده می‌کند. در ژوئن ۲۰۲۲، رئیس شبکه خدمات بلاک چین (BSN)، یفان هه گفت که «همه ارزهای دیجیتال کنترل نشده از جمله بیت‌کوین طرح‌های پونزی هستند».

رزا ریوس، خزانه‌دار سابق ایالات‌متحده و عضو فعلی هیئت مدیره ریپل سال گذشته در ماه سپتامبر گفت که بیت‌کوین در مقایسه با سایر دارایی‌های دیجیتال مانند  ریپل که عمدتاً برای تسهیل پرداخت‌های بین‌مرزی استفاده می‌شود، چیزی بیش از یک ابزار سوداگرانه نیست.

زمانی که بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شد به عنوان یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا طراحی شده بود و ساتوشی ناکاموتو به این موضوع اشاره کرد که هر گونه گمانه‌زنی در مورد ارزش آن به عنوان یک سرمایه‌گذاری صرفاً محصول جانبی هدف اصلی آن است.

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۹۸۰.۸۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۳.۰۸ درصد کمتر شده است. در حال حاضر ۳۹.۴۲ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت‌کوین بوده که در یک روز ۰.۳۳ درصد کاهش داشته است.

حجم کل بازار ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۶۴.۹۰ میلیارد دلار است که ۱۹.۹۵ درصد افزایش داشته است. حجم کل در امور مالی غیر متمرکز در حال حاضر ۴.۶۸ میلیارد دلار است که ۷.۲۱ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است. حجم تمام سکه‌های پایدار اکنون ۵۹.۳۱ میلیارد دلار است که ۹۱.۳۹ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است.


گرفتن وام برای سرمایه‌گذاری در کریپتو عاقلانه است؟ ۷ شهریور ۱۴۰۱

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به هر قیمتی شاید همیشه به موفقیت ختم نمی شود اما گرفتن وام برای این سرمایه گذاری برای برخی هم مفید و سودمند بوده است.

بر اساس گزارش اقتصاد آنلاین، یک نظرسنجی اخیراً توسط DebtHammer که از 1.500 سرمایه گذار در سراسر ایالات متحده انجام شده است، نشان داد که 21 درصد از سرمایه گذاران گفته‌اند که از وام برای پرداخت سرمایه گذاری‌های کریپتویی خود استفاده کرده‌اند. این وام‌ها اغلب با نرخ‌های گزاف بودند و وام‌های شخصی یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها بود. از تمام افرادی که گفته‌اند برای ارز دیجیتال وام گرفته‌اند، 15 درصد گفتند که از وام شخصی استفاده کرده‌اند.

روش‌های دیگر تأمین مالی سرمایه‌گذاری‌های در کریپتو از وام‌های روز پرداخت، باز پرداخت‌های وام مسکن، وام‌های برابری مسکن، وام‌های عنوانی (وامی که به یک دارایی به عنوان وثیقه نیاز دارد) و وجوه باقی‌مانده از وام‌های دانشجویی بود. این نظرسنجی همچنین نشان داد که حدود 10 درصد از افرادی که از وام‌های روز پرداخت برای خرید کریپتو استفاده می‌کردند، بیشتر آنها بین 500 دلار (503 یورو) تا 1.000 دلار (1.007 یورو) وام گرفتند.

اما چرا بسیاری از افراد در وهله اول برای تامین مالی سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به وام روی می‎آورند و آیا این روش معقولی برای تقویت مالی جهت سرمایه‌گذاری در این نوع دارایی‌هاست؟ با وجود اینکه برخی در انجام این کار موفق بوده‌اند، اما خیلی‌ها متقاعد نشده‌اند که این تصمیم درست است.

گرفتن وام برای کریپتو

یکی از فارغ التحصیلان، اخیراً از لیدز انگلستان که مایل بود نامش فاش نشود، به یورونیوز گفت که او در اوایل امسال از یک وام روز پرداخت برای خرید بیت‌کوین به ارزش 600 پوند (712 یورو) استفاده کردند. او گفتند: “در آن زمان فکر می‌کردم این تصمیم خوبی باشد. اما قیمت رمزارزها به کاهش ادامه داد، من مقدار قابل توجهی از سرمایه خود را از دست دادم”.

در واقع داده‌های DebtHammer نشان می‌دهد که این یک مسئله مجزا نیست. تقریباً 19 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که به دلیل سرمایه گذاری در رمزارزها، برای باز پرداخت حداقل یک صورتحساب با مشکل مواجه شده‎اند، همچنین 15 درصد خاطرنشان کردند که نگران اخراج، سلب مالکیت یا تصرف مجدد دارایی وثیقه شده خود در وام‌های عنوانی هستند. با این حال، برخی دیگر استدلال می‌کنند که اگر از وام‌ها به طور معقول استفاده شود، سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می‌تواند یک گزینه مناسب باشد.

سرمایه گذار کریپتو

آرون گریفیث (Aaron Griffiths)، از چستر انگلستان، وام شخصی 6.000 پوندی (7.117 یورو) برای پرداخت صورتحساب دامپزشکی 4.000 پوندی (4.745 یورو) گرفت و بقیه را در ارزهای دیجیتال مختلف از جملهِ Digitbyte، Bax، Telcoin، Solana، Opulous و تعدادی NFT سرمایه گذاری کرد. او به یورونیوز گفت: “مدت وام شش سال است، من مطمئن هستم که تا آن زمان به اندازه کافی سود به دست آورده‌ام که حداقل سود وام و شاید هم بیشتر را پوشش دهم”. او خاطرنشان می‌کند که عمداً وام بزرگ تری گرفته است تا از نرخ بهره کمتر اطمینان حاصل کند.

گریفیث افزود: «می‌توانستم پول [باقی مانده از صورت‌حساب دامپزشکی] را فوراً به وام برگردانم، اما در آن زمان منطقی‌تر بود که آن را در کاری بگذارم که قبلاً به خوبی انجام شده است و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد». با این حال، او تأکید می‌کند که با پول کافی برای پس انداز در صورت سقوط بازار تصمیم گرفته است، زیرا او درآمد نسبتاً خوبی دارد. از آنجایی که او 12 ماه پیش این سرمایه گذاری را انجام داده است، گریفیث خاطرنشان می‌کند که سرمایه‌گذاری او در حال حاضر در ضرر است، اما برای اون مهم نیست، چون بلند مدت فکر می‌کند. وقتی از گریفیث پرسیده شد که آیا دیگران را به انجام همین کار تشویق می‌کند یا خیر، او گفت که واقعاً “به این بستگی دارد که آنها برنامه‌ای داشته باشند یا خیر. من شخصاً فقط برای سرمایه‌گذاری وام نمی‌گیرم، اگر پول را از دست بدهید از باز پرداخت‌ها ناراحت می‌شوید”.

کریپتوکارنسی راه‌حلی برای کسانی که امتیاز اعتباری پایینی دارند، ارائه می‌دهد

پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال همچنین به کاربرانی که امتیازات اعتباری پایینی دارند، این امکان را می‌دهند که به روشی کمتر قانون گذاری شده، وام بگیرند. فردی که مایل بود ناشناس بماند به یورونیوز گفت که از پلتفرم ارزهای دیجیتال بایننس برای قرض گرفتن پول به عنوان راهی برای نفی مقررات بانکی سنتی به منظور خرید خودرو استفاده کرده است. او گفت: “من حدود 5.000 دلار [5.017 یورو] پس انداز دارم، با این حال، بنا به دلایلی مجبور شدم، برنامه باز پرداخت بدهی را انجام دهم. این بدان معنی بود که امتیاز اعتباری من به معنای واقعی کلمه صفر بود و هیچکس به من پول قرض نمی‌داد. حتی با پس‌انداز، یک بانک سنتی به من اجازه نمی‌دهد، در مقابل آن وام بگیرم و هیچ راهی برای افزایش ارزش ندارد، زیرا نرخ‌های بهره بسیار پایین است”.

بنابراین با استفاده از بایننس، او توانست 70 درصد از وام به ارزش (LTV) را قرض کند و سپس پول را برای کمک به پرداخت بهره در اختیار بگذارد. او خاطرنشان کرد: «در طول چهار ماه، من 4 دلار [4 یورو] بهره پرداخت کرده‌ام و 50 درصد وام را پس داده‌ام. کجای دیگر می‌توانم وامی بگیرم که به باز پرداخت سود خود کمک می‌کند و از پس‌اندازهای فعلی‌ام به عنوان وثیقه استفاده می‌کند؟”. او گفت، “من این کار را در زمانی انجام دادم که بازار واقعاً پایین بود، بنابراین با افزایش قیمت‌ها، و افزایش سرمایه گذاری من نیز سود بردم”. البته خطراتی برای این استراتژی وجود دارد، او خاطرنشان می‌کند که بازار بسیار نوسان است، همانطور که در آخرین سقوط کریپتو مشاهده شد.

در این راستا، دکتر کنستانتینوس استیلیانو (Dr Konstantinos Stylianou)، استاد حقوق و مقررات از دانشگاه لیدز، می‌گوید: ” من فکر می‌کنم خطر اصلی ارزهای دیجیتال این است که اگر مردم معمولاً از نظر مالی بی‌سواد باشند، ده برابر کمتر از آنچه که ارزهای رمزنگاری شده چه هستند، مطلع هستند و بنابراین چشم‌انداز آینده چیست!”.

آیا سواد مالی و آموزش کریپتو می‌تواند از بدهی جلوگیری کند؟

اگر چه شرایطی وجود دارد که قرض گرفتن پول برای سرمایه گذاری در بازار کریپتو امکان پذیر است، داده‌ها نشان می‌دهد که اغلب مردم را به مشکلات مالی سوق می‌دهد. بنابراین، چرا مردم تصمیم می‌گیرند؟ به گفته دکتر کنستانتینوس استیلیانو، استاد حقوق و مقررات رقابت در دانشگاه لیدز با تمرکز بر بازارهای دیجیتال، به این دلیل است که “اکثریت قریب به اتفاق مردم از نظر مالی بی‌سواد هستند”.

استیلیانو به یورونیوز گفت: “فکر نمی‌کنم [سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال با وام] ایده خوبی باشد. فکر می‌کنم مردم باید از نظر نحوه سرمایه‌گذاری بسیار مراقب باشند، گرفتن بدهی خطرناک است”. او ادامه داد: دقیقاً به همین دلیل است که ما می‌خواهیم کریپتو را قانونگذاری کنیم.

استیلیانو استدلال می‌کند که تنظیم مقررات ارزهای دیجیتال با درک بیشتر آنها از آنچه در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند، محافظت می‌کند، به‌ویژه اگر شامل گرفتن بدهی برای تأمین مالی سرمایه‌گذاری باشد. او فقدان آموزش و مقررات در مورد سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را با وام‎های مسکن و سایر وام‎ها مقایسه می‎کند، جایی که مردم باید در یک ویدیوی عمیق بنشینند یا مقالات متعددی را در مورد آنچه افراد ثبت نام می‎کنند، بخوانند.

به طور کلی، با در دسترس‌تر شدن بازار کریپتو، فقدان آموزش در بازارهای کریپتو و به طور کلی سواد مالی می‌تواند، برخی را به سرمایه‌گذاری در تصمیم‌های ضعیف سوق دهد. استیلیانو افزود: “این بخشی از نقش قانون‌گذارن است که از مشتریان محافظت کند، حداقل چیزی که قانون‌گذران می‌خواهند مطمئن شوند این است که مشتریان اطلاعات بیشتری دریافت کنند”.

او خاطرنشان کرد: “من قدردانی می‌کنم که بخشی از جذابیت ارزهای دیجیتال، بازدهی دیوانه‌ کننده دارد، همچنین سیستم مالی کتابدار و غیر سنتی است که توسط بانک‌های بزرگ مدیریت یا کنترل نمی‌شود”. همچنین گفت:”من می‌توانم ببینم که مردم چگونه به این شکل از سرمایه گذاری جذب می‌شوند. مردم در انتخاب نوع سبد سرمایه گذاری که برای خود می‌خواهند آزادند، آنها می‌توانند هر چقدر که بخواهند خطر کنند”.

اما من فکر می‌کنم خطر اصلی ارزهای دیجیتال این است که اگر مردم معمولاً از نظر مالی بی‌سواد باشند، ده برابر کمتر از اینکه ارزهای دیجیتال چیست، چگونه کار می‌کنند و چگونه ارزش‌گذاری می‌شوند، آگاه هستند. استیلیانو در پایان گفت: “با این اوصاف چشم انداز آینده چیست؟. در نتیجه من واقعاً فکر نمی‌کنم که سرمایه‌گذاری بیشتر از آنچه که مردم توانایی از دست دادن آن را دارند، از جمله پرداخت بدهی، ایده خوبی باشد”.

سلب مسئولیت: سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و سایر عرضه‌ اولیه‌های آن‌ها (ICO)  بسیار پرخطر و گمانه زنی است و این مقاله توصیه‌ای از طرف اقتصاد آنلاین یا نویسنده به عنوان سیگنالی برای خرید یا فروش رمزارزها تلقی نمی‌شود. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود.


ریزش پیش‌ روی کریپتوکارنسی ۷ شهریور ۱۴۰۱

بیت‌کوین، بزرگترین کوین بازار رمزارز، آخرین بار در روز شنبه با افت ۱٫۵ درصدی به ۱۹۹۴۶ دلار رسید. این عدد ۲۹۸ دلار کمتر از مقدار کندل نزولی قبلی آن است. این شرایط بیت‌کوین را نسبت به بالاترین رقم سال خود یعنی، ۴۸۲۳۴ دلار که در ۲۸ مارس به ثبت رسید، ۵۸٫۷ درصد کاهش داده است شواهد نشان از ریزش پیش‌ روی کریپتوکارنسی دارد.

اتریوم به عنوان دومین ارز مهم بازار رمزارز نیز، با ۲٫۷۶ درصد کاهش به ۱۴۶۷٫۲ دلار رسید و ۴۱٫۶۰ دلار از بسته شدن کندل قبلی خود پایین‌تر آمد.

روند بیت‌کوین

ریزش پیش‌ روی کریپتوکارنسی

ضعف در دارایی های پر ریسک پس از آن رخ داد که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو نسبت به انتظارات افراد به پایان سریع کاهش نرخ بهره هشدار داد. اقدامات فدرال رزرو در مورد نرخ بهره باعث می‌شود تا برخی از سرمایه‌گذاران آینده مشکلی را پیش‌روی بازار سهام پیش‌بینی کنند.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در OANDA است. این تحلیلگر روز شنبه گفت: «بیت‌کوین به زیر ۲۰۰۰۰ رسید زیرا سرمایه‌گذاران انتظار دارند آخر هفته پر از بدبینی جکسون هول باعث کاهش احساسات صعودی درباره بازار شود.»

وی افزود: «بانک‌های مرکزی اروپا و آسیا احتمالاً بسیار بدبین‌تر از پاول رئیس فدرال رزرو خواهند بود. این وضعیت باعث می‌شود، بسیاری از معامله‌گران برای گشایش ضعیف بازار در یکشنبه شب، آماده باشند.»

نشانه‌های منفی در بازار رمزارز و سهام

گفتنی است بیت‌کوین آخرین بار در اواسط جولای زیر ۲۰۰۰۰ دلار بود. به عقیده تحلیلگران، با سقوط بیت‌کوین، نشانه‌های منفی در بازار سهام مشاهده می‌شود.

در حال حاضر، افت بیت‌کوین چندان هم تعجب‌آور نیست. نرخ بهره در چند هفته گذشته افزایش داشته است زیرا بازارها همچنان نگران هستند. این نگرانی به علت تصمیم فدرال رزرو به افزایش نرخ‌ها برای مبارزه با تورم بالا است. دارایی‌های ریسکی مانند سهام و ارزهای دیجیتال در تابستان افزایش داشتند، دقیقاً به این دلیل که وال استریت امیدوار بود، فدرال رزرو با کاهش تورم، افزایش نرخ‌ها را کاهش دهد. گفتنی است وقتی دارایی‌های بدون ریسک مانند اوراق قرضه دولتی نرخ بازدهی بالاتری ارائه می‌دهند، خرید دارایی‌های پرریسک‌تر مانند بیت‌کوین، جذابیت کمتری پیدا می‌کنند.

بیت‌کوین، بر خلاف بازار سهام، نزدیک به منطقه خطر است. این رمزارز دقیقاً کمی بالاتر از پشتیبانی کلیدی خود در حدود ۱۹۰۰۰ دلار قرار دارد. جایی که خریداران قبلاً برای پرتاب قیمت به سطوح بالاتر وارد عمل شدند. حرکت به زیر این قیمت می‌تواند راه را برای ریزش‌های بیشتر همگام با غیبت خریداران در این سطوح باز کند.

John Kolovos ، استراتژیست فنی ارشد در گروه مشاوران ریسک ماکرو نوشت: بیت‌کوین به طور خطرناکی به از سرگیری روند نزولی بلندمدت خود نزدیک می‌شود.


آیین‌ نامه رمزارز ها در دولت تصویب شد/ امکان واردات خودرو با بیت‌ کوین توسط مراکز رسمی استخراج ۷ شهریور ۱۴۰۱

“سیدرضا فاطمی امین” در حاشیه اختتامیه نمایشگاه تحول صنعت خودرو در جمع خبرنگاران به تشریح جزئیات مصوبه اخیر دولت درباره آزادسازی واردات با رمزدارایی‌ها پرداخت و گفت: قبلاً وزارت صمت به یک سری از واحدها جواز تأسیس داده بود که بتوانند واحدهای استخراج رمزدارایی را احداث کنند که مشکلات حقوقی وقفه‌ای را در این موضوع ایجاد کرد، اما امروز در دولت آیین‌نامه کاملی مصوب شد و استخراج رمزدارایی‌ها رسمیت پیدا کرد.

وی ادامه داد: از چند هفته قبل امکان واردات با رمزدارایی‌ها فراهم شد و این مسئله در توافقنامه‌ای بین وزارت صمت و بانک مرکزی انجام و برای نخستین بار واردات از محل رمزدارایی‌ها فعال شد.

وزیر صمت تصریح کرد: آیین‌نامه‌ای که یک‌شنبه در دولت مصوب شد، آیین‌نامه بسیار کامل و دقیقی است که همه موضوعات مربوط به رمزدارایی‌ها را از جمله نحوه تأمین سوخت و انرژی آنان، نحوه واگذاری و اعطای مجوزها را مشخص کرد که این مجوزها را وزارت صمت درباره استخراج رمزدارایی‌ها خواهد داد.

فاطمی امین خاطرنشان کرد: این خبر مهمی است که مدتهاست فعالان این صنعت منتظرش بودند و این واردات می‌تواند درباره هر کالایی از جمله خودرو باشد. شما وقتی قصد واردات یک کالا را دارید باید یک ارزی را پرداخت کنید که این ارز می‌تواند اکنون به‌جای دلار و یورو از بیت‌کوین استفاده شود.

وی اضافه کرد: در همین زمینه، مراکز رسمی استخراج بیت‌کوین که زیرنظر وزارت صمت فعالیت می‌کنند و دارای مجوز هستند، با هماهنگی‌ای که با بانک مرکزی انجام شده است می‌توانند از بیت‌کوین برای واردات خودرو استفاده کنند.

این عضو کابینه دولت در پاسخ به سؤال دیگری درباره زمان اعلام تعرفه‌های واردات خودرو، گفت: آیین‌نامه این مسئله مشخص شده است، ما دو هفته (تا 18 شهریور) به واردکنندگان حائز شرایط زمان داده‌ایم، زیرا بر اساس قانون مجلس در بحث واردات خودرو باید انتقال فناوری انجام شود و این‌گونه نیست که هرکسی برای خودش بتواند خودرو وارد کند، در نتیجه ما یک فراخوانی را دیروز اعلام کردیم که متقاضیان واردکننده خودرو مدارک خودشان را ارائه دهند.

 

وی افزود: این شرکت‌ها باید نمایندگی رسمی و خدمات پس از فروش داشته باشند و باید اعلام کنند که به‌ازای واردات خودرو چه فناوری را به کشور وارد می‌کنند. وزارت صمت بعد از بررسی به متقاضیانی که فناوری کیفی و بهتری را ارائه کنند، مجوز خواهد داد تا خودرو وارد کنند.

فاطمی امین در پاسخ به سؤالی درباره میزان تعرفه واردات خودرو، خاطرنشان کرد: تعرفه‌های خودرو به‌صورت شناور و در یک محدوده باز تعریف شده است که بستگی دارد خودرو به چه صورتی فروخته شود. به‌دلیل اینکه ما نمی‌خواهیم رانتی برای یک واردکننده ایجاد شود، سازوکاری را تعریف کردیم که پس از واردات خودرو، به‌صورت پیش‌فرض و علی‌الحساب یک سود بازرگانی پیش‌بینی می‌شود و متقاضی خودرو را وارد می‌کند.

وی ادامه داد: پس از این خودرو در بورس کالا عرضه می‌شود و فرض کنید که اگر به‌قیمت 400 تا 500 میلیون به فروش برسد، سود مناسب و عادلانه‌ای را سازمان حمایت تعیین خواهد کرد. اگر خودرو به‌طور فرضی 500 میلیون تومان به فروش برسد و 450 میلیون تومان قیمت واقعی و 50 میلیون تومان را سود در نظر بگیریم، در این شرایط سود بازرگانی به‌نحوی شناور تعیین می‌شود که آن قیمت 450 میلیون تومان در بیاید. اگر قیمت خودروهای وارداتی در بازار بیش از آن چیزی باشد که آن خودرو در خارج از کشور دارد، این مابه‌التفاوت در قالب سود بازرگانی به خزانه دولت واریز می‌شود تا هیچ سوءاستفاده و رانتی برای واردکنندگان ایجاد نشود.

وزیر صمت در پاسخ به سؤالی دیگر درباره اظهارات وزیر اقتصاد مبنی بر رتبه‌بندی میان صادرکنندگان و این‌که آیا وزارت صمت هم در این مسئله دخالت خواهد کرد، گفت: اصلاً این کار ماست و رتبه‌بندی واردکنندگان و صادرکنندگان را آغاز کرده‌ایم و اگر صادرکننده‌ای ماده خامی را صادر کند، این به‌لحاظ فناوری ارزش کمتری دارد تا اینکه صادرکننده‌ای یک تجهیزات پزشکی را صادر می‌کند.

وی ابراز کرد: کالاها بر اساس اینکه دانش‌پایه یا معمولی باشند و صادرات آن به کدام کشور انجام می‌شود و کیفیت و مبلغ کالا به چه ترتیبی است، بر اساس شاخص‌های مختلفی ارزش‌گذاری و رتبه‌بندی می‌شود، زیرا شاهد هستیم صادرکننده محصولی را صادر می‌کند که موجب دید منفی به محصولات ایرانی می‌شود. البته هم‌اکنون واردات هم بر اساس رتبه‌بندی انجام می‌شود و این مسئله درباره تولیدکنندگان هم به همین ترتیب است.


تامین مالی ارزی با کمک رمزارزها از کانال بورس بین‌ الملل ۶ شهریور ۱۴۰۱

با اشاره به اینکه تاسیس بورس بین‌ الملل یعنی بهره‌گیری از فناوری‌های جدید و روز اعلام کرد : همچنین زمینه را برای تامین مالی ارزی برای بازار سرمایه و همچنین اقتصاد کشور را فراهم می کند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار  با اشاره به نشست شورای عالی بورس و اوراق بهادار در هفته گذشته، اظهار کرد: در این نشست، شورای عالی بورس با توجه به درخواستی که با محوریت شورای عالی مناطق آزاد برای موضوع بورس بین‌الملل مطرح شده بود، موافقت کرد؛ در نتیجه، در نشست اخیر شورای عالی بورس، مصوبه‌ای برای موافقت اصولی در ارتباط با تاسیس بورس بین‌الملل صادر شد.

محسن خدابخش بهره‌مند شدن از بسترهای مناطق آزاد در راستای تأمین مالی را از جمله اهداف راه‌اندازی بورس بین‎الملل برشمرد و عنوان کرد: افزون بر تأمین مالی در راستای اهداف بازار سرمایه، منتفع شدن از فناوری‌های جدید و به‌روز از دیگر اهداف در این زمینه بوده است.

او تبدیل دارایی‌ها به رمزدارایی را یکی از موارد بهره‌گیری از فناوری‌های یادشده در بازار سرمایه برشمرد و اذعان کرد: استفاده از ظرفیت‌های غیرمتمرکزسازی در راستای فناوری‌هایی که در حوزه بازار سرمایه وجود دارد همانند تسویه غیرمتمرکز و استفاده از فناوری‌ها و ابزارهای جدیدی که برای تسویه وجود دارد، از دیگر موارد است.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس ادامه داد: تلاش خواهیم کرد تا ساختارهایی را متناسب با ساختارهای بین‌المللی در این بورس جدید ایجاد کنیم. برای نمونه، یکی از موارد ایجاد نهادی همانند نهاد متولی دارایی یا همان کاستودین خواهد بود. به بیانی دیگر، سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کشور نیاز به یک متولی دارایی یا همان کاستودین دارند تا از جانب آنها اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کنند.

خدابخش، توجه به الزامات آیسکو (سازمان بین‌المللی نهادهای ناظر بازار سرمایه) در بورس بین‌الملل را از اصول مهم این بورس تلقی و تصریح کرد: در این بورس با پیروی از الزامات آیسکو، به سمت بین‌المللی شدن حرکت خواهیم کرد.

او در پایان گفت‌وگوی خود با «سنا» خاطرنشان کرد: تمامی موضوعات مطرح شده منجر به فراهم شدن زمینه‌هایی خواهد شد تا از هر گشایشی که در اقتصاد کشور ایجاد می‌شود، بتوانیم در راستای تامین مالی، به ویژه تامین مالی ارزی بهره‌مند شویم.


۱۶ صرافی ارز دیجیتال در افغانستان تعطیل شد ۵ شهریور ۱۴۰۱

بر اساس گزارش پورتال انگلیسی زبان آریانا نیوز، نیروهای امنیتی افغانستان در هفته گذشته تعدادی از صرافی های رمزارزی را در غرب هرات بسته اند. این رسانه اعلام کرد که حداقل 16 پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال تعطیل شده اند.

۱۶ صرافی ارز دیجیتال در افغانستان تعطیل شد

سید شاه سعادت رییس واحد مبارزه با جرایم پولی هرات در بیانیه‌ای اعلام کرده که معاملات رمزارز باعث ایجاد مشکلات زیادی از جمله کلاهبرداری‌ها شده است.

وی اظهار کرد: “ما وارد عمل شدیم و همه صرافی‌هایی که در این معاملات مشارکت داشتند را دستگیر و صرافی‌هایشان را تعطیل کردیم.”

غلام محمد سهرابی، رییس انجمن صرافان هرات، توضیح داد که شرکت‌های افغان حساب‌های ارزهای دیجیتال را در خارج از کشور باز می‌کنند. وی خاطرنشان کرد: این ارز در بازار جدید است و دارای نوسانات بالایی است.

منبع: اقتصاد آنلاین


رمزارزها می توانند آینده پول باشند؟ ۱ شهریور ۱۴۰۱

در این گزارش به پیش بینی هایی در خصوص آینده ارزهای دیجیتال پرداخته شده است.

بر اساس گزارش اقتصاد آنلاین،بازار رمزارزها با اینکه در نوامبر ۲۰۲۱ به اوج خود رسید، اما از ابتدای سال ۲۰۲۲ شاهد ریزش های قابل توجهی بوده و با وجود بهبود وضعیت در روزهای اخیر، هنوز با قیمت های سال گذشته فاصله قابل توجهی دارد. روند حرکت بازار رمزارزها در آینده به عوامل مختلفی از جمله قانون گذاری این حوزه در جهان، پذیرش رمزارزها به عنوان وسیله مبادله و پذیرش آنها به عنوان ارز قانونی در کشورهای سراسر جهان بستگی دارد.

با وجود اینکه رمزارزها اخیرا نوسانات قابل توجهی را تجربه کرده‌اند، اما در مجموع عملکرد خوبی داشته و در برخی پلتفرم‌های تجارت الکترونیک پذیرفته شده‌اند.

در ابتدای سال جاری، بازار کریپتو برای سرمایه گذاران عالی به نظر می رسید. رمزارزی مانند بیت‌کوین جهش 61 درصدی را تجربه کرده بود، در حالی که اتریوم شاهد رشد 408 درصدی نسبت به سال گذشته بود.

پیش از این، آخرین باری که رمزارزها شاهد رشد قابل توجهی بودند در سال 2017 بود اما به زودی در سال بعد با کاهش مواجه شد. بازار در سال 2021 شروع به تجربه اصلاحاتی کرد که به دنبال آن شاهد رشد بود.

متأسفانه، بازار در اکثر سال 2022 عملکرد ضعیفی داشته است. روند نزولی در بهار سال جاری وجود داشت و بازار سهام به دلیل عوامل مختلفی از جمله حمله روسیه به اوکراین، تورم فزاینده و مسائل مربوط به اقتصاد کلان به دلیل همه‌گیری افت کرد. از این رو، بازار رمزارزها نیز با پیروی از بازار سهام، روند نزولی در پیش گرفت و سریعتر از حد انتظار شروع به سقوط کرد.

حال برای سرمایه گذاران و کاربران این سوال مطرح می‌شود که وضعیت بازار در سال 2023 و پس از آن به چه صورت پیش خواهد رفت؟ آیا در آینده به عنوان روشی برای پرداخت فراگیر خواهد شد؟

پیش‌بینی عملکرد بازار رمزارزها تا پایان سال 2022

به نظر می‌رسد که بازار رمزارزها پس از عملکرد ضعیف خود در ژوئن 2022، اکنون تا حدودی بهبود یافته است. تنها در ماه جولای، قیمت بیت کوین تا 23 درصد افزایش یافت. در اوایل آگوست همین سال، بیت کوین از حدود 17708 دلار به 24000 دلار رسید. در این زمان، قیمت اتریوم نیز 58 درصد افزایش یافت.

با نزدیک شدن به ماه سپتامبر، رمزارزهای پیشرو مانند بیت کوین و اتریوم به احتمال زیاد رشد بالایی نخواهند داشت، اما ممکن است مانند ابتدای سال ریزش قابل توجهی را تجربه نکنند.

یکی از عواملی که به نظر می‌رسد بر ریزش بیت‌کوین تاثیر داشته، افشاگری‌های اخیر تسلا بوده که 75 درص از 1.5 میلیارد دلار دارایی بیت کوین خود را فروخته است. این موضوع باعث شد که سرمایه‌گذاران بر این باور باشند حمایت اندکی که این کوین داشت از بین رفته است.

ارزش بازار رمزارزها در حال حاضر کمی بیشتر از 1 تریلیون دلار است، در حالی که میزان آن در نوامبر 2021 به 3 تریلیون دلار رسید. همچنین یکی دیگر از بخش‌هایی که در سال 2022 وضعیت سختی داشته، بازار وام‌های رمزارزی بوده است.

یک بحران نقدینگی وجود داشته است که منجر به یک فرآیند اهرم‌زدایی شد و تا ماه جولای مرگ چندین واحد تجاری را در پی داشت. با وجود تمام این موارد، انتظار می‌رود که ارزهای دیجیتال تا پایان سال همچنان پر جنب و جوش باقی بمانند، اما ممکن است تعداد کمی از سرمایه‌ها دوباره شاهد رشد نباشند.

آیا رمزارزها به کف قیمتی خود رسیده‌اند؟

بسیاری از تحلیلگران این صنعت بر این باورند که بازار رمزارزها تقریبا در ژوئن 2022 به پایین ترین حد خود رسیده و اخیرا شاهد بازگشت بوده است.

اهرم‌زدایی وویجر، سلسیوس و بسیاری دیگر از شرکت‌های ارز دیجیتال نشانه‌ای از این است که بازار رمزارزها در حال حاضر به کف قیمتی خود رسیده است.

به نظر می‌رسد که بدترین وضعیت بازار پشت سر گذاشته شده و سرمایه‌گذاران خرد اخیرا دلیل بهبود وضعیت آن بوده‌اند.

یکی دیگر از دلایلی که مردم بر این باورند که وضعیت بازار رمزارزها بهبود خواهد یافت، اقدامات نهادهای دولتی برای مقابله با تورم است. اقدامات فدرال رزرو باعث خوش‌بینی سرمایه‌گذاران شده و باعث شده که آینده برای بازار رمزارزها خوب به نظر برسد.

بین ماه‌های آگوست و اکتبر، سرمایه‌گذاران به دنبال این هستند که ببینند آیا SEC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده) اقداماتی را در مقابل امنیت صرافی‌ها انجام می‌دهند یا خیر. هر گونه اوراق بهادار رمزارزی که تحت تأثیر قرار گیرد، کاهش خواهد یافت. همچنین انتظار می‌رود قانون پیشنهادی که به دنبال طبقه‌بندی برخی از کوین‌ها به عنوان اوراق بهادار است، به ‌احتمال ‌زیاد اجرا نشود و از این رو باعث کاهش نگرانی سرمایه‌گذاران شود.

پیش بینی بازار رمزارزها برای سال 2023 و پس از آن چیست؟

هنوز نمی توان پیش بینی کرد که ارز دیجیتال در سال 2023 و پس از آن به کدام سمت خواهد رفت. با این حال، مسیر آن را چندین موضوع در مورد قانون‌گذاری و پذیرش رمزارزها به عنوان وسیله مبادله تعیین می کند.

در ادامه چندین نکته برای تعیین جهت حرکت رمزارزها ذکر می‌شود:

قانون‌گذاری رمزارزها در ایالات متحده و سایر کشورهای بزرگ

پذیرش پرداخت های رمزارزی در بازار انبوه

روند حرکتی صندوق‌های قابل معامله که مبتنی بر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است

هر کشوری که رمزارزها را به عنوان ارز قانونی می‌پذیرند

آیا ارز دیجیتال می تواند آینده پول باشد؟

انتظار می رفت که چارچوبی برای مقررات جهانی ارزهای دیجیتال وجود داشته باشد. با این حال، به نظر می رسد اتفاق نظر وجود نداشته باشد؛ زیرا برخی از کشورها پیش از این استفاده از ارزهای دیجیتال را غیرقانونی اعلام کرده اند در حالی که برخی دیگر مانند السالوادور رمزارزها را به عنوان ارز قانونی پذیرفته‌اند. بنابراین، داشتن یک چارچوب قانونی پذیرفته شده برای کار با ارزهای دیجیتال، زمان زیادی طول خواهد کشید.

در این بین، انتظار می رود روز به روز افراد بیشتری از ارزهای دیجیتال در تراکنش های روزمره خود استفاده کنند. در حال حاضر، استفاده از ارزهای دیجیتال در سراسر اینترنت گسترده شده و کازینوها و بازارهای آنلاین در آن پیشرو هستند. چندین فروشگاه فیزیکی نیز پذیرش رمزارزها را آغاز کرده‌اند.

در واقع، ارز دیجیتال می تواند آینده پول باشد. چندین مزیت، آن را به راهی ایده آل برای تبادل ارزش کالاها و خدمات در سراسر جهان تبدیل می کند. اولین مزیت، تغییر ناپذیری و غیرمتمرکز بودن آن است.

علاوه بر این، ارز دیجیتال به مردم این آزادی را می دهد که بدون نگرانی در مورد نرخ مبادله خرید ارز کشور میزبان، از سراسر جهان خرید کنند. این آزادی روز به روز افراد بیشتری را به سمت استفاده از ارز دیجیتال برای خریدهای آتی می کشاند.

به طور کلی، به نظر می‌رسد که رمزارزها آمده‌اند که بمانند. احتمالا رمزارزها به رغم ریزش‌هایی که تجربه کرده‌اند، در آینده شاهد بازگشت خواهند بود و همچنان نقش مهمی را در بازار پول خواهند داشت.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها را دارید، صرافی اوام‌پی فینکس، یکی از معتبرترین صرافی‌ها در داخل کشور به شمار می‌رود.

در صرافی او ام پی فینکس می‌توانید بیت کوین و آلت کوین های مختلف همچون اتریوم، شیبا، کاردانو و غیره را با کمترین کارمزد به کیف پول داخلی خود انتقال دهید و در بازار تتر و تومان با استفاده از انواع سبک سفارش گذاری و به صورت آنی دارایی خود را به فروش برسانید.

در بازار تتر می‌توانید دارایی خود را به ارز دیجیتال تتر تبدیل کرده و در بازار تومان نیز می‌توانید آن را به تومان تبدیل کنید و سپس از قسمت برداشت داخل پلتفرم معادل تومانی آن را در حساب بانکی خود به صورت آنی دریافت کنید.

لازم به ذکر است که برداشت ریالی به مقصد بانک‌های مختلف حتی در روزهای تعطیل نیز به صورت کاملا آنی و به سایر بانک‌ها بر اساس سیکل پایا انجام می‌شود.

با استفاده از قابلیت “خرید و فروش سریع” در صرافی او ام پی فینکس نیز می‌توانید کل دارایی خود را به صورت یکجا و تنها با یک کلیک به تومان یا تتر تبدیل کنید.


امتیازات پول دیجیتال برای بانک های مرکزی ۳۰ مرداد ۱۴۰۱

پول دیجیتال برای بانک های مرکزی امتیازاتی از جمله کاهش هزینه تولید و انتشار اسکناس و مسکوک، کاهش هزینه تراکنش‌های بانکی و … را دارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، پول دیجیتال پدیده‌ای است که با ظهور فناوری‌های جدید در حوزه پولی و بانکی مورد توجه بانک‌های مرکزی قرار گرفت. این نوع پول در کنار پول نقد فیزیکی و ذخایری که بانک‌ها در بانک مرکزی نگهداری می‌کنند به عنوان شکل سوم پول بانک مرکزی به صورت دیجیتال، منتشر و بدهی مستقیم بانک مرکزی محسوب می‌شود.

سال ۲۰۰۹ بود که با ظهور بیت‌کوین انقلابی در حوزه رمزینه دارایی‌ها و استفاده از ایده و فناوری پول‌های غیرمتمرکز ایجاد شد. رمزینه دارایی‌ها که توسط نهادهای دولتی خلق نشده بودند نماینده یک موجودیت بر بستری دیجیتال، غیرمتمرکز و شفاف هستند که از اصول رمزنگاری برای قوام خود بهره می‌برند. رمز ارز می‌تواند یک ارزش مجازی یا واقعی را نمایندگی کند و از این رو، یک نوع دارایی مالی دیجیتال است که می‌تواند تحت شرایطی برخی کارکردهای پول را نیز داشته باشد.

بانک‌های مرکزی نیز برای دستیابی به منافع حاصل از این تغییرات و افزایش کارایی سیستم‌های پرداخت به این سمت رو آوردند و تحقیقات در این زمینه از سال ۲۰۱۴ و از سوی بانک مرکزی انگلیس آغاز شد. در حال حاضر طبق آخرین گزارش بانک تسویه بین‌الملل بر اساس یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۱، ۸۶ درصد از بانک‌های مرکزی به طور فعال در حال تحقیق درباره رمز پول بانک مرکزی، ۶۰ درصد در حال آزمایش این فناوری و ۱۴ درصد در حال استقرار پروژه‌های آزمایشی معین در این حوزه می‌باشند.

این نوع پول برای بانک‌های مرکزی امتیازاتی دارد؛ انتشار این نوع پول، امکان خلق پول را از بین می‌برد. همچنین زمینه‌های ایجاد و گسترش پایه‌های اقتصاد دیجیتال و بهره‌مندی از سایر مزایای آن، اعم از کاهش هزینه تولید و انتشار اسکناس و مسکوک، کاهش هزینه تراکنش‌های بانکی، افزایش دقت طرح‌های حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و بخش‌های مختلف اقتصادی، افزایش شفافیت در مبادلات و در نتیجه بهبود نظارت‌های مرتبط را برای بانک‌های مرکزی فراهم می‌کند.

ظهور این نوع دارایی در بستر فن‌آوری دفتر کل توزیع شده صورت گرفت. این فن‌آوری، اساساً یک پایگاه داده است که مبتنی بر مفهوم تمرکز زدایی، بین رایانه‌های مختلف به اشتراک گذاشته می‌شود و یک محیط غیر متمرکز را به جای یک نهاد متمرکز ایجاد می‌کند. طراحی چنین ساختاری موجب قطع وابستگی کاربران به نهاد مرکزی متولی پایگاه داده می‌شود. این مفهوم کلی موجب توسعه فن‌آوری‌های دیگری شد که فن‌آوری بلاکچین، از معروف ترین آن‌هاست. بلاکچین روشی برای ذخیره‌سازی و تأیید تعاملات به روش غیرمتمرکز است که بازیگران آن به سوابق تعاملات دسترسی کامل دارند ولی امکان تغییر آنها را ندارند.

در حالی که راهکارهای غیرمتمرکز پرداخت در دنیا در حال فراگیرتر شدن هستند؛ در طول چند سال گذشته راهکارهای نیمه متمرکز به‌عنوان نسل جدیدی از محصولات مبتنی بر زنجیره بلوک موردتوجه بسیاری قرار گرفته‌اند که از مهمترین آنها می‌توان به زنجیره بلوک سازمانی و پول دیجیتال بانک مرکزی اشاره کرد. فعالان حوزه زنجیره بلوک نیمه‌متمرکز بر این باور هستند که می‌توان با محدودسازی برخی از ویژگی‌های زنجیره بلوک، مقداری تمرکزگرایی را نیز در محصولات آن گنجاند. درواقع هدف کلی زنجیره بلوک‌های نیمه‌متمرکز، بهره‌مندی حداکثری از امتیازات مهم فن‌آوری زنجیره بلوک با درجه‌ای از تمرکزگرایی کنترل شده است. در این بستر امکان معرفی پول دیجیتال بانک‌مرکزی به عنوان پول الکترونیکی انحصاری و منتشره توسط بانک مرکزی فراهم می‌شود که از آن می‌توان برای مبادلات بدون واسطه استفاده کرد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز مانند سایر بانک‌های مرکزی دنیا در این مسیر وارد شده و پدیده پول دیجیتال بانک مرکزی که «ریال دیجیتال» نام گرفته را به عنوان یکی از راهکارهای ارائه‌شده نیمه‌متمرکز زنجیره بلوکی معرفی کرده است. توسعه «ریال دیجیتال» می‌تواند گامی بلند در راستای بهره‌مندی از منافع فن‌آوری زنجیره بلوک در حوزه پرداخت باشد.

ریال دیجیتال در واقع اسکناسی است که به صورت الکترونیکی توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود و مانند انواع پول در کشور می‌توان از آن برای خرید کالا و خدمات، انتقال پول و … استفاده کرد.

با راه‌اندازی ریال دیجیتال بانک مرکزی، عموم مردم قادر خواهند بود تا از طریق تبدیل اسکناس‌ها و یا سپرده‌هایشان نزد بانک‌ها به ریال دیجیتال، مقادیر مشخصی پول دیجیتال دریافت و در کیف پول الکترونیکی خود نگهداری کنند. کاربران پس از دریافت و نصب کیف پول ریال دیجیتال می‌توانند نسبت به ارسال و دریافت امن آن به صورت فرد به فرد اقدام کنند.

ریال دیجیتال بانک مرکزی پس از انتشار و عرضه، همتای اسکناس خواهد بود و امکان خرید، انتقال و … را دارد. همچنین از آنجا که ماهیت آن، عیناً همان ریال جاری کشور است، لذا هر واحد ریال دیجیتال معادل یک ریال ارزش‌گذاری می‌شود.

از فواید این نوع پول برای مشتریان می‌توان به انتقال آنی وجوه بدون نیاز به عملیات تسویه، دریافت آنی وجوه در کیف تجاری و کارمزد بسیار کمتر در نقل و انتقالات عادی وجوه اشاره کرد. حتی انتقال ریال دیجیتال از یک کیف ریال دیجیتال شخصی به کیف ریال دیجیتال شخصی دیگر بدون ارائه سایر خدمات، مستلزم پرداخت کارمزد نمی‌باشد. همچنین امکان تبدیل یک به یک ریال دیجیتال به سایر انواع پول رایج کشور از جمله اسکناس وجود دارد.

مقررات انتشار ریال دیجیتال بانک مرکزی در دی ماه ۱۴۰۰ توسط شورای پول و اعتبار تصویب شد و اجرای این طرح به صورت آزمایشی از شهریور ماه آغاز می‌شود.

یادداشت از محمد شهابی


روش واردات با رمز ارز ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

پاییز ۱۳۹۹ بود که پس از اتفاقات متعددی که در حوزه رمزارزها و بلاکچین از مسیر زیرزمینی رخ داد، هیات دولت مصوبه‌ای ابلاغ کرد که براساس آن رمزارزهای استخراج شده بر اساس مجوزهای صادره این مصوبه فقط برای تأمین ارز واردات کشور و براساس مقرراتی که بانک مرکزی تعیین می‌کند، قابل مبادله است. همچنین مقرر شد تا استخراج‌کنندگان رمز ارز دست اول تولیدشده را تا سقف مجاز و به صورت مستقیم (بدون واسطه) به کانال‌های معرفی شده بانک مرکزی عرضه کنند با این شرایط روش واردات با رمز ارز به چه صورت است.

از سوی دیگر اعلام شد که سقف مجاز رمز ارز استخراج شده و قابل مبادله توسط هر واحد استخراج کننده، بر اساس میزان انرژی مصرف شده از سوی آن واحد، براساس دستورالعملی که توسط وزارت نیرو تدوین می‌شود، تعیین و به صورت دوره‌ای به بانک مرکزی اعلام می‌شود.

پس از این آیین نامه، بانک مرکزی با همکاری وزارت صمت در زمستان سال گذشته کارگروه مشترک ارزی تشکیل داد تا مسائل مربوط به ساز و کار استفاده از رمزارزها در تجارت خارجی را نهایی و مقدمات اجرایی آن را تصویب کند.

حالا در تازه‌ترین خبرها، اولین ثبت سفارش رسمی واردات با رمزارز به گوش می‌رسد؛ اتفاقی که می‌تواند شاهراهی برای دوز زدن تحریم‌ها و تسهیل تجارت با دنیا باشد چرا که با تشدید تحریم‌های اقتصادی، مسیر تجار برای فعالیت‌های اقتصادی تنگ‌تر و سازکار نقل و انتقالات مالی و مبادلات بانکی با محدودیت‌هایی مواجه شده که از موانع اصلی پیش روی توسعه تجارت خارجی به شمار می‌رود. برهمین اساس بود که برای عبور از این موانع تحریمی، متولیان تجارت خارجی کشور با تعامل و همکاری بانک مرکزی، به کارگیری رمزارزها در چرخه تجارت خارجی را هدفگذاری کردند.

رئیس سازمان توسعه تجارت روز سه‌شنبه از آغاز ثبت سفارش واردات با استفاده از رمزارزها خبر داد و گفت: این هفته اولین ثبت سفارش رسمی واردات با رمز ارز به ارزشی معادل ۱۰ میلیون دلار با موفقیت صورت گرفت. به گفته علیرضا پیمان پاک، تا پایان شهریور ماه، استفاده از رمزارزها و قراردادهای هوشمند به صورت گسترده در تجارت خارجی به کشورهای هدف عمومیت خواهد یافت.

چه افرادی مشمول هستند؟

اینکه چه کسانی مشمول استفاده از رمزارزها برای واردات هستند، پرسشی است که علی صالح‌آبادی؛ رئیس کل بانک مرکزی چهارشنبه صبح در حاشیه هیات دولت به آن پاسخ داد و گفت: ثبت سفارش با استفاده از رمزارزها موضوعی بود که اواخر سال گذشته بین بانک مرکزی و وزارت صمت تفاهم شد و براساس آن دارنده رمزارزی که استخراج را براساس مجوز قانونی انجام داده می‌تواند از رمزارزها برای واردات استفاده کند.

وی ادامه داد: سال ۹۹ هیات دولت آیین‌نامه ابلاغ کرد که به موجب آن افراد می‌توانند به صورت قانونی مجوز دریافت کنند و استخراج رمزارز انجام دهند. برهمین اساس افرادی که براساس قانون مجوز داشتند و استخراج انجام دادند می‌توانند رمزارز استخراجی خود را برای واردات ارائه کنند.

صالح آبادی گفت: روش و سازکار نحوه اجرای این فرآیند بین بانک مرکزی و وزارت صمت تفاهم شده و در حال حاضر به مرحله اجرایی رسیده است.

هرچند خبر اولین ثبت سفارش رسمی واردات با استفاده از رمزارزها منتشر شد، اما جزئیات دیگری در دسترس نیست و به گفته متولیان امر، باتوجه به اینکه سازکار این فرآیند مشخص شده و به مرحله اجرا رسیده، اما قرار نیست اطلاعاتی از این موضوع رسانه‌ای شود و در واقع فعلا به صورت محرمانه باقی می‌ماند. اما این خبر برای آگاهی تجار و متقاضیان واردات با رمزارز منتشر شد تا افراد بدانند از چه طریقی باید اقدام کنند.

اگر متقاضی واردات با رمزارز هستید، ابتدا وارد سایت سازمان توسعه تجارت به آدرس https://tpo.ir/ شوید، سمت چپ سایت در بخش رویدادهای مهم تجاری روی گزینه اول یعنی «تسهیل تجارت با رمزارز» کلیک کنید. سپس وارد صفحه‌ای خواهید شد که سه بخش «شرکت‌های متقاضی استفاده از رمزدارایی در صادرات یا واردات»، «فرم ثبت نام شرکت‌های B۲B» و «شرکت‌های متقاضی استفاده از سازکار قرارداد هوشمند در توسعه تجارت» دارد که می‌توانید بنا به تقاضا و نیاز خود هر کدام از این گزینه‌ها را انتخاب و با تکمیل فرم مورد نظر درخواست خود را ثبت کنید.

در بخش «شرکت‌های متقاضی استفاده از رمزدارایی در صادرات یا واردات» فرم زیر در صفحه جدیدی برای شما باز می‌شود که باید نسبت به تکمیل آن اقدام کنید.

همانطور که رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد، زمستان سال گذشته نیز اعلام شده بود که در گام اول قرار است کسانی که خودشان به صورت قانونی استخراج رمزارز انجام داده‌اند بتوانند با استفاده از «رمزارز خود» شروع به واردات کنند که البته احراز کیف پول و یا اینکه آیا رمز ارز، تولیدی خود واردکننده است و یا مبادله‌ای است و مسائلی مانند اینهمه قابل اثبات و پیگیری هستند.

بر اساس آیین‌نامه منتشر شده، در گام دوم امکان استفاده از «رمز ارز غیر» نیز در سامانه فراهم خواهد شد. یعنی تولیدکننده مجازی که رمز ارز را استخراج کرده در سامانه عرضه می‌کند و واردکننده با تخصیص این ارز واردات خود را انجام می‌دهد. در فاز سوم هم واردات با استفاده از رمزارز حاصل از صادرات در این آیین‌نامه دیده شده است.

به این منظور سامانه‌ای شبیه به سامانه نیما تعریف شده که در آن صادرکننده با عرضه ارز خود در این سامانه رفع تعهد ارزی می‌کند و واردکننده هم میزان ارز مورد نیاز خود را تخصیص گرفته و واردات خود را انجام می‌دهد؛ بنابراین رفع تعهد ارزی از طریق رمزارزها در گام سوم اجرایی خواهد شد؛ به این شکل که فرد در قبال صادرات خود رمز ارز دریافت می‌کند.

او باید رمزارز را یا در یک صرافی داخل ایران یا خارج از ایران تبدیل به ارز فیات کند و با یکی از روش‌های مجاز (یا واردات در برابر صادرات یا به شکل ریالی یا عرضه در سامانه نیما) تعهد ارزی خود را رفع کند. در حال حاضر فرآیند کار این‌گونه است که وقتی متقاضی در سامانه می‌خواهد رمز ارز دریافت کند باید حساب واسطی وجود داشته باشد که این حساب واسط می‌تواند حاکمیت باشد.

در این شرایط فرد متقاضی ریال خود را واریز می‌کند تا رمز ارز دریافت کند. پس از اینکه رمزارز به کیف پول فرد رفت سامانه آن ریال را به حساب مالک رمز ارز واریز می‌کند؛ اما اگر ریال فرد متقاضی رمزپول باشد این می‌تواند به شکل هوشمند و خودکار به آسانی انجام شود. یعنی فرد ریال دیجیتال به حساب قرارداد هوشمند واریز می‌کند کسی هم که قصد فروش رمزارز دارد رمز ارز را به حساب قرارداد هوشمند واریز می‌کند. پس از آن خود قرارداد ریال را به او و رمز ارز را به فرد مقابل خواهد داد.

با این حال باید دید سازکار این روش وارداتی به همین صورت خواهد بود یا تغییراتی اعمال شده است. باید منتظر ماند و دید چه جزئیاتی از این فرآیند مهم اقتصادی منتشر خواهد شد؛ البته این موضوع نیز حائز اهمیت است که نهادهای متولی باید با تاجران و فعالان اقتصادی به ویژه بخش خصوصی در این باره مشورت کنند و دیدگاه و نظرات آنها را نیز جویا شوند تا در اجرا با مشکل و ابهامی مواجه نشوند.


کنفرانس تکنوبلاک چه دستاوردهایی داشت؟ ۱۴ مرداد ۱۴۰۱

نخستین دستاورد مهم برگزاری کنفرانس تکنوبلاک امضا تفاهمنامه همکاری حوزه اقتصاد دیجیتال بین ایران و روسیه بود.

بر اساس گزارش اقتصاد آنلاین، کنفرانس بین‌المللی تکنوبلاک که نخستین همایش در حوزه بلاکچین و رمزارزها بود، روز پنجشنبه تاریخ ۱۳ مرداد با حضور جمعی از صاحب‌نظران این حوزه از کشورهای روسیه و ترکیه، در تهران برگزار شد.

هدف از برگزاری این همایش، توسعه همکاری‌های بین کشورها در حوزه اقتصاد دیجیتال بوده و تفاهم‌نامه‌ای نیز در این خصوص بین ایران و روسیه امضا شد.

حسین خسروپور، رییس گروه اقتصاد دیجیتال مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، در پایان کنفرانس تکنوبلاک در خصوص دستاورد این همایش بین روسیه و ایران توضیح داد: در رابطه با مذاکراتی که انجام شده، هیات‌هایی که به ایران آمدند، در سه سر فصل توانستند مذاکراتی را با بخش‌های مختلف کشور داشته باشند. در رابطه با موضوعات همکاری ایران با روسیه، جلساتی را با حضور وزارتخانه‌های مختلف و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری داشتیم که عمدتا به تفاهم‌های اولیه رسیده و روند دستیابی به یک تفاهم‌نامه کامل شکل گرفته است.

خسروپور با اشاره به اینکه دومین جلسات پیرو درخواست‌ انجمن‌های دو کشور برگزار شد خاطرنشان کرد: همکاری‌های صنفی بین ایران و روسیه قرار است پیگیری شود و در این بین بازدید از شرکت‌های فعال در ایران نیز انجام شد که در سه سرفصل می‌توان این مذاکرات را خلاصه کرد.

وی در توضیح سر فصل اولی که در خصوص آن به تفاهم رسیده شده، اذعان داشت: اولین توافق در زمینه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصاد دیجیتال کشور است که نمایندگان روسیه تمایل نشان داشتند در ایران در حوزه‌های مختلف، سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی انجام دهند که در ماه‌های آتی خبرهای خوشی در خصوص جذب سرمایه خواهیم داشت.

 

رییس گروه اقتصاد دیجیتال مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری در خصوص سرفصل دومی که ایران و روسیه به توافق رسیدند گفت: در رابطه با سرفصل راه‌اندازی پلتفرم‌های مشترک بین دو کشور، با توجه به ظرفیت‌هایی که ایران و روسیه در حوزه اقتصاد دیجیتال، رمزارز و تجارت الکترونیک دارند، قرار است پلتفرم‌هایی را در دست راه‌اندازی مشترک داشته باشند که این بحث‌های اولیه به پایلوت‌های اولیه‌ای منجر شده و امیدواریم هر چه زودتر آغاز شود.

خسروپور در خصوص توسعه کسب و کار استارتاپ‌ها در روسیه توضیح داد: بر اساس بازدیدی که این هیات‌ها داشتند و توانمندی‌ شرکت‌های کشور، پیشنهاداتی اعم از اینکه این استارتاپ‌ها بتوانند در کشور روسیه بازار خود را توسعه دهند ارائه شد که نمایندگان روس هم نسبت به این موضوع علاقه نشان دادند.

وی افزود: در پایان هم بر اساس مذاکراتی که انجام شد، به یک تفاهمی رسیدیم که موافقت‌نامه‌ای به عنوان پیش‌نویس اتحادیه انجمن‌های اقتصاد دیجیتال بین‌المللی ایجاد شود که تا کنون کشورهای ایران و روسیه به عنوان هیات موسس، این اتحادیه را تشکیل می‌دهند.

خسروپور در مورد رویداد بعدی کنفرانس تکنوبلاک اظهار کرد: بر اساس پیشنهادی که هیات روسیه داشت، قرار است حدود یک ماه بعد رویدادی را در رابطه با موضوع تکنوبلاک در روسیه داشته باشیم که در آن کشورهایی از جمله ایران، هند، ترکیه و چین شرکت خواهند کرد تا بتوانیم یک توافق همه جانبه و مهمی را در حوزه اقتصاد دیجیتال کشورها شاهد باشیم.

وی در پایان گفت: امیدواریم این توافقی که به عنوان پیش‌نویس امضا شده، با قوت مناسبی توسط بخش‌های خصوصی دو کشور پیگیری شود و بتوانیم بر اساس مفاهم‌نامه‌ای که شکل گرفته، یک اکوسیستم جامع در منطقه و حتی در بین‌الملل از بین شرکت‌های فعال این کشورها ایجاد کنیم.


بازار رمزارزها سبزپوش مانده است ۹ مرداد ۱۴۰۱

امروز 9 مرداد 1401 بازار رمزارزها همچنان سبزپوش مانده و تغییرات جزئی داشته است.

بر اساس گزارش اقتصاد آنلاین، در ساعات نخست معاملات روز یکشنبه بازار رمزارزها شاهد رشد جزئی بوده و‌ کوین‌ها عمدتا در محدوده سبز قرار دارند.

ارزش بازار جهانی رمزارزها در حال حاضر ۱.۱ تریلیون دلار است که ۰.۷۷ درصد رشد را نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد. همچنین حجم کل معاملات در طول ۲۴ ساعت گذشته ۲۳.۰۴ درصد کاهش یافته و به ۷۵.۸۶ میلیارد دلار رسیده است.

 

از طرفی، ۷.۳۲ میلیون دلار موقعیت شورت در معاملات آتی بیت‌کوین، در طول ۲۴ ساعت گذشته لیکویید شده است.

بیت‌کوین و اتریوم هر دو با رشد جزئی به ترتیب به قیمت ۲۳ هزار و ۸۲۶ دلار و هزار و ۷۰۵ دلار معامله می‌شوند.

سایر رمزارزهای مشهور مانند دوج‌کوین، شیبا اینو، ریپل و کاردانو نیز شاهد رشد قیمت بودند.


ادامه روند نزولی بازار رمزارزها ۴ مرداد ۱۴۰۱

بازار ارزهای دیجیتال امروز 4 تیر 1401 با از دست دادن سطح ۲۲هزار دلار به زیر ۲۱هزار دلار رسید.

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، بیت‌کوین پس از رسیدن به سطح ۲۰هزار و ۸۷۰ واکنش نشان داد و در حال حاضر دوباره در بالای سطح ۲۱هزار دلار معامله می‌گردد. بیت‌کوین همچنان به روند نزولی خود ادامه می‌دهد. دامیننس بیت‌کوین اما کمی رشد را تجربه کرد و در سطح ۴۲٫۵درصد قرار دارد. شرایط نزولی بازار رمزارزها همچنان ادامه دارد؟

ادامه روند نزولی بازار رمزارزها

روند پیش‌روی بازار رمزارزها

در ادامه گزارش‌های روزهای گذشته، بیت‌کوین در روند نزولی خود همچنان قرار دارد و فعلا به نظر می‌رسد که قدرت خرس‌های بازار بیشتر باشد. حمایت بعدی بیت‌کوین درصورت نزول بیشتر سطح ۲۰هزار و ۵۰۰دلار است. مقاومت پیش‌روی بیت‌کوین در صورت صعود دوباره نیز سطح ۲۱هزار و ۴۰۰ دلار است که در صورت عبور موفقیت‌آمیز از آن حدود سطح ۲۱هزار و ۹۰۰ دلار، مقاومت مهم بعدی آن است.


بیشتر بخوانید: حسین خزلی مدیرعامل کارگزاری بانک آینده شد


به عقیده تحلیلگران، همچنان که بیت‌کوین به سطوح پایین‌تری می‌رسد، قیمت آن دوباره جذاب می‌شود و احتمال می‌رود در صورت کف سازی دوباره قیمت در سطح مشخصی، صعودی دیگر را از بیت‌کوین مشاهده کنیم. هرچند این تحلیل صرفا زمانی رخ خواهد داد که بیت‌کوین برای مدتی در سطح قیمتی مشخصی ثابت شود؛ پس این تحلیل ناگهانی رخ نمی‌دهد، بلکه باید صبر کرد تا بیت‌کوین در این سطح مشخص کف سازی لازم را انجام دهد.

ادامه روند نزولی بازار رمزارزها

دامیننس بیت‌کوین و روند نزولی آلت‌کوین‌ها

در ادامه روند نزولی بیت‌کوین، این شاخص از روز گذشته کمی رشد را تجربه کرده و الان در سطح ۴۲٫۵درصد قرار دارد. این شاخص که بیان کننده سلطه بیت‌کوین بر بازار رمزارزها است، با تحرکات خود، شدت نوسانات آلت‌کوین‌ها را نسبت به بیت‌کوین تفسیر می‌کند. در حال حاضر بیت‌کوین نزدیک به ۰٫۸درصد کاهش داشته که این میزان در برخی آلت‌کوین‌ها بیشتر و در برخی کمتر بوده‌است.

همانطور که در گزارش قبل، سطوح حمایت و مقاومتی را پیشنهاد کردیم، آلت‌کوین‌ها در ادامه حرکت نزولی بیت‌کوین به زیر ۲۱هزار دلار، به سطوح حمایتی پایین‌تر خود رسیدند و سپس واکنشی را داشته‌اند.

در حال حاضر اتریوم در سطح بالای ۱۴۰۰دلار قرار دارد. کاردانو نیز پس از برخورد با سطح ۰٫۴۶۳دلار، فعلا بالای آن قرار دارد و در حدود ۰٫۴۷دلار معامله می‌شود. سولانا نیز پس از نزول تا سطح ۳۵٫۵دلار، به این سطح واکنش نشان داد و الان در سطح ۳۶٫۲دلار قرار دارد. بایننس‌کوین نیز پس از برخورد به سطح ۲۴۰دلار، به سمت بالا حرکت کرد و در حال حاضر در حدود ۲۴۳دلار معامله می‌شود.

برای مشاهده چارت‌های قیمتی رمزارزهای بررسی شده نیز می‎‌توانید روی اسم هرکدام کلیک کنید و به صفحه اختصاصی آن رمزارز برید.


بیت کوین وارد کانال 23 هزار دلاری شد! ۲۹ تیر ۱۴۰۱

بیت کوین وارد کانال 23 هزار دلاری شد که دیروز قیمت طلا پس از اینکه در معاملات بازارهای آسیایی پایین ماند، اندکی افزایش یافت. این فلز گرانبها پس از رسیدن به کف 1705.55 دلاری، رشدی نسبی یافت و به حدود 1710.21 دلار رسید.

بیت کوین

روزهای خوب بیت کوین

قیمت بیت کوین (BTC) دیروز افزایش یافت. برخی تحلیل‌گران این رشد را به اعلام پیش‌بینی‌های نرخ بازده اوراق قرضه منطقه یورو مرتبط دانستند. طبق اخبا به احتمال زیاد بانک مرکزی اروپا در نشست روز پنجشنبه خود ۰.۲۵ درصدینرخ سود را افزایش خواهد داد.

 

ارزش بیت کوین در هفت روز گذشته، 15 درصد افزایش یافته است و دوشنبه بهترین روز این ارز دیجیتال در بیش از یک ماه گذشته بود. در حال حاضر این رمز ارز وارد کانال ۲۳هزار دلاری شده است.

بیت کوین


بررسی ارتباط میان صنعت مد و NFT ۲۸ تیر ۱۴۰۱

با گستردگی دنیای NFT ها و افزایش منتقدان این حوزه اما در صنعت مد اینگونه نیست و این صنعت بیشتر به سمت NFT ها رفته است.

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، امروزه دنیای مد به طور گسترده‌ای به سمت NFTها رفته است. اگرچه منتقدان ممکن است همچنان ادعا کنند که NFTها بی فایده هستند، اما به نظر می رسد خانه‌های مد این موضوع را طور دیگری تفسیر می‌کنند. زیرا تعداد فزاینده‌ای از آنها شروع به ارائه و تولید NFT نشان مالکیت محصولات در مجموعه‌ها و کالکشن‌هایشان، اقدام کرده‌اند.

فهرست شرکت‌های صنعت مد و NFT که به هر طریقی در این حوزه نوظهور فعالیت می‌کنند، بسیار زیاد شده است، از جمله شرکت‌هایی مانند:Balmain  Philipp Plein، Gucci، Prada، Salvatore Ferragamo، Rebecca Minkoff، Burberry، Diesel، Guerlain و بسیاری دیگر.

از این جهت که مد و NFTها هر دو حول کمیابی و خاص بودن متمرکز هستند از نظر فعالان این صنعت، یک اشتراک بزرگ دارند.

یکی از مزایای بزرگ استقبال از NFT در مد این است که به این صنعت اجازه می‌دهد مشتریان جدیدی را جذب کند. برخی از خانه‌های مد NFT را به عنوان یک واقعیت جدید این صنعت برای خود پذیرفته‌اند. از جهت دیگر، مد می‌تواند در آوردن افراد جدید به حوزه  NFT و ارزهای دیجیتال کمک کند.


بیشتر بخوانید:تاکید مدیرعامل غاذر بر لزوم نظارت بربازارگردان ها


ورود شرکت‌های موفق مد به این حوزه

گروه مد سوئیسی Philipp Plein یکی از پذیرندگان اولیه NFTها و رمزارزها در این صنعت بوده است. این گروه در آگوست ۲۰۲۱ شروع به پذیرش ارز دیجیتال به عنوان نوعی پرداخت محصولات خود کرده است.

این مشارکت در استفاده از NFTها در آوریل سال جاری گسترش پیدا کرد. این گروه یک فروشگاه هنری را در لندن راه‌اندازی کرد که به مشتریان NFT ارائه می‌داد. این ان‌اف‌تی‌ها نشان‌دهنده اقلامی هستند که در دنیای واقعی، آنها از فروشگاه می‌خرند. از نظر این گروه، این امر بسیار منطقی به نظر می‌رسد. زیرا مد و NFT هر دو نوعی هنر هستند.

صنایع مد و NFT اغلب حول همان اصول اصلی بیان هنری، نوآوری مستمر و نادر بودن می‌چرخند. به این ترتیب، آنها یک مشارکت طبیعی و بسیار امیدوارکننده را ایجاد می‌کنند.

بر اساس تعداد زیادی از برندهای مد که وارد NFT شده‌اند، به نظر می‌رسد که عصر جدیدی به آرامی در حال تولد است. در حالی که برخی از شرکت‌ها به تازگی استفاده از توکن‌های غیرقابل تعویض را آغاز کرده‌اند، برخی دیگر از قبل تصدیق کرده‌اند که NFT‌ها برای ماندن هستند.

فیلیپ پلین گفت: «برای ما، این یک واقعیت جدید است، ما قویاً معتقدیم که این آینده است و اکنون در حال وقوع است.»

با این حال، برندهای مد به احتمال زیاد خود را به تنهایی با NFT ها درگیر نمی‌کنند، زیرا بسیاری نیز با پلتفرم‌های متاورس آزمایش می‌کنند. این اتفاق در مورد Philipp Plein نیز رخ داد که در فوریه در متاورس حضور پیدا کرد.

آن‌ها زمین خود را در متاورس Decentraland به قیمت بیش از ۱٫۵ میلیون یورو خریداری کردند؛ PLEIN PLAZA نام این زمین است و از آن زمان در حال توسعه قرار دارد. این گروه حتی در هفته مد میلان میزبان یک نمایش مد در آنجا بودند.

کاری که NFT برای مد انجام می‌دهد

صحبت با هر دو طرف معادله، واضح است که رابطه عاشقانه مد با NFTها به جذب مشتریان جدید کمک کرده است. به گفته فیلیپ پلین، پذیرش پرداخت‌های مبتنی بر رمزنگاری در آگوست ۲۰۲۱ منجر به نتایج باورنکردنی در عرض ده ماه شده‌است.

فیلیپ پلین ادامه داد: زمانی که شروع کردیم، ۱۵ ارز را پذیرفتیم و اکنون ۲۴ ارز مختلف را می پذیریم. گردش مالی ایجاد شده از طریق پرداخت های رمزنگاری شده در وب سایت در حال حاضر به بیش از ۲٫۵٪ از کل گردش مالی رسیده است که آن را به اندازه سطح یک روش پرداخت واقعی می رساند.

پلین همچنین گزارش می‌دهد که در زمینه خرده‌فروشی‌های این برند، مشتریان علاقه زیادی به پرداخت با ارزهای دیجیتال و یا دریافت NFT نشان داده‌اند، این موضوع باعث ایجاد اتصال بیشتر محصولات و فروشگاه‌های این شرکت با خریداران و سرمایه‌گذاران دنیا مد شده‌است. او همچنین افزود که میانگین ارزش سفارشی که توسط کریپتو پرداخت می‌شود ۱۸۷درصد بالاتر از سایر روش‌های پرداختی آن‌ها است و از هر ۱۰۰ مشتری که از طریق رمزارز پرداخت می‌کنند، ۷۳ مشتری کاملاً برای برند جدید هستند.

در پایان باید گفت که تقاطع بین مد و NFT یک مشارکت سودمند دوجانبه است و به هر دو صنعت اجازه می دهد تا پایگاه کاربران خود را گسترش دهند. به همین دلایل است که انتظار می‌رود این روند در آینده ادامه یابد، حتی در مواجهه با زمستان ظاهری رمزارزها. به گفته استراتژیست های این حوزه، انقلاب دیجیتال موقتی نیست، بلکه مرحله جدیدی از زندگی ما است که به رشد خود ادامه خواهد داد و روش‌های کار، ایجاد و تعامل ما با یکدیگر را در آینده تغییر خواهد داد.


با بهترین ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا آشنا شوید  ۲۰ تیر ۱۴۰۱

وقتی قیمت ارزهای دیجیتال در مقابل طلا قرار گرفت مفهوم ارزهای رمزپایه با پشتوانه طلا ایجاد شدهمچنین زمانی که یک رمز ارز ارزشی برابر با طلا پیدا می کند در مقایسه با دیگر رمزارزها نوسان کمتری را خواهد داشت.

بر اساس گزارش اقتصاد آنلاین، مفهوم رمزارزهای با پشتوانه طلا در سال ۲۰۱۷ زمانی که بیت کوین در کنار قیمت طلا قرار گرفت، ظهور کرد. این علاقه، سرمایه‌گذاران را به چیزی که به اندازه طلا گرانبها و پایدار باشد، ترغیب کرد. در ادامه، برخی از رمزارزهای معروف با پشتوانه طلا معرفی می‌شود که می‌توان آنها را خرید یا نگه داشت.

تتر گلد Tether Gold

تتر که معروف‌ترین استیبل‌کوین جهان به شمار می‌رود، به موج بازار رمزارزهای با پشتوانه طلا پیوسته است. تتر گلد در سال ۲۰۲۰ معرفی شد و مجموع ارزش بازار آن به ۱۶۰ میلیون دلار افزایش یافته است. با ذخایری از طلا که در انبارهای سوئیس قرار دارد، تتر گلد خدمات مختلفی را برای مبادله ارز دیجیتال خود با طلای فیزیکی یا بازخرید آن در ازای پول نقد ارائه می دهد. سرمایه گذاران می توانند با وارد کردن آدرس کیف پولی که AUXt آنها را در خود جای داده است، طلای خود را شناسایی کنند.

متا گلد Meta Gold

یک استارتاپ فناوری استرالیایی، متا گلد، با الگوراند Algorand، یک شرکت پروتکل بلاک چین برای ایجاد یک توکن طلای غیرمتمرکز، شریک شده است. متا گلد را می توان از طریق پلتفرم این شرکت به نرخ طلا خریداری کرد.این توکن با زنجیره تامین طلا همبستگی داشته که به فروشنده اجازه می دهد معامله و تسویه آنی طلا را از طریق توکنیزاسیون انجام دهد. یکی دیگر از مزایای دیگر این است که این پلتفرم به کاربران امکان داد و ستد توکن های طلای مجازی و طلای فیزیکی را می دهد.

توکن طلای AABBAABBG

یکی از رمزارزهای با پشتوانه طلا بوده که اخیرا وارد بازار شده است. خوشبختانه، این توکن مجازی چندین مزیت نوآورانه و آینده‌نگر دارد. این توکن، از یک قالب استخراج به توکن با پشتوانه طلا پیروی می کند که وجود توکن ها را در وب دیجیتال تضمین می کند. این دارایی‌های فیزیکی طلا را تأیید می‌کند که توکن AABBD را ۱۰۰ درصد از بخش استخراج شرکت پشتیبانی می‌کند.

انتم گلد Anthem Gold

انتم گلد که توسط شرکت Anthem Vault ساخته شده، توکن هایی را ارائه می دهد که هر کدام توسط یک گرم طلای فیزیکی پشتیبانی می شوند. این طلا به طور کامل تضمین شده و در یک اپراتور غیربانکی ذخیره می شود. این سکه در آوریل ۲۰۱۹ عرضه شد و در کیف پول Anthem Gold Edge در دسترس است.

گلد کوین Gold Coin

گلد کوین یک سکه ERC-۲۰ است که توسط شرکت دیجیتال گلد توسعه یافته است. این رمزارز توسط گروهی از داوطلبان که به ارتقای آزادی اقتصادی اعتقاد دارند ساخته و نگهداری می شود.

زمانی که سرمایه‌گذاران GLC به ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند سرعت تأیید دو دقیقه‌ای دسترسی دارند، باعث می‌شود که سریع‌ترین تراکنش در میان توکن‌های با پشتوانه طلا را داشته باشد.

این توکن همچنین یک کیف پول گلدکوین انحصاری را برای هر طلای خریداری شده ارائه می دهد و هیچ کارمزد تراکنشی وجود ندارد، که خرید و نگهداری طلای خود را برای سرمایه گذاران بسیار آسان می کند.

پرث مینت گلد توکن Perth Mint Gold Token

پرث مینت گلد توکن که با نام PMGT نیز شناخته می‌شود، یکی از قابل اعتمادترین ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا در بازار است. این توکن به طور رسمی توسط دولت استرالیا تایید شده است. این طلای دیجیتال که توسط پرث مینت استرالیای غربی ایجاد شده، با بلاک‌های طلای واقعی ضمانت می‌شود و این شرکت همچنین گواهی‌های طلای دیجیتال را به عنوان مدرک برای هر خرید ارائه می‌کند.

علاوه بر این، PMGT به دلیل ذخیره آسان، هزینه های نگهداری و بیمه کمتر و جایگزین رقابتی و مقرون به صرفه در بین سرمایه گذاران مشهور است.

پکس گلد PAX Gold

توکن PAXG، توسط پکس گلد، یک شرکت آمریکایی مورد اعتماد راه اندازی شده است. PAXG که در سال ۲۰۱۹ راه اندازی شد، در خزانه های Brink، یکی از تأسیسات ذخیره سازی تایید شده انجمن بازار شمش لندن، ذخیره می شود.

سازندگان رمزارز با پشتوانه طلا، این توکن را ایجاد کردند تا خرید طلا را به راحتی انجام دهند و مهمتر از همه، به سمت دیجیتالی شدن پیش بروند. با خرید PAXG، صاحبان توکن مالکیت کامل بخشی از طلا را دارند و همچنین می توانند از آن برای مقاصد معاملاتی استفاده کنند.

آروس گلد AurusGOLD

آروس گلد که با نام AWG نیز شناخته می‌شود، یک توکن با پشتوانه طلا است که توسط پالایشگاه‌های گواهی LBMA با ۱ گرم طلا ۹۹.۹۹ درصد وثیقه شده و قابل بازخرید است. این توکن طلای دیجیتال پایدار می تواند به عنوان جایگزینی برای ارزهای فیات ناپایدار یا به عنوان اولین راه برای سرمایه گذاری در طلا استفاده شود.

دیجیکس گلوبال DigixGlobal

دیجیکس گلوبال یک شرکت سنگاپوری است که توکن های DGX با پشتوانه طلا ارائه می‌دهد. توکن DGX از نسبت ۱:۱ پشتیبانی می کند و ارزش بازار آن ۱,۱۸۳,۸۶۷ دلار آمریکا است. هر توکن نشان دهنده ۱ اونس طلا است. طلا در سنگاپور و کانادا ذخیره می شود که در مقایسه با سایر توکن های دارای پشتوانه طلا در این لیست، ارزش افزوده منحصر به فردی دارد.با داشتن مکان های ذخیره سازی در دو نقطه از جهان، ریسک‌های ذخیره کردن در یک مکان واحد کاهش می یابد.

کش تلکس Cash Telex

کش تلکس به صندوق‌های متنوعی از طلا، نقره، الماس و املاک مرتبط هستند. هر یک کوین کش تلکس برابر با یک گرم طلا است. تمام طلاها کاملاً بیمه و حسابرسی شده و همچنین قابل تأیید عمومی است.


مالیات برای معاملات ارز دیجیتال ۱ تیر ۱۴۰۱

برای هر معامله ای در بازار رمزارزها تمامی افراد حقوقی ملزم به پرداخت مالیات هستند.

بر اساس گزارش صدای بورس، امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته مبادلات ارز دیجیتال به عنوان یک رویداد مالیاتی محسوب می‌شود و مشمول قوانین مالیات بر درآمد و سود است.

مثلا در کشور فرانسه دولت این کشور نه تنها بر مبادلات ارزهای دیجیتال با یکدیگر مالیات وضع کرده، بلکه مبادلات ارزهای دیجیتال با ارزهای فیات نیز مشمول وضع مالیات شده است.

در گفت‌وگو با مهکامه شریف زاد رئیس کارگروه تبادل انجمن بلاکچین ایران، به بررسی مالیات بازار رمز ارزها پرداخته‌ایم

سوال: چه میزان مالیات به ارزهای دیجیتال تعلق میگیرد؟

خانم شریف زاد: میزان مالیات بستگی به شیوه استفاده از رمزارزها دارد. افراد حقوقی تحت هر شرایطی ملزم به پرداخت مالیات و تعیین ساز و کار مالی مرتبط به رمزارز در ساختار خود هستند اما اشخاص حقیقی بسته به نوع عملکرد و استفاده خود از رمزارزها ممکن است مشمول مالیات شوند.

اگر فردی به عنوان یک شخص حقیقی، اقدام به تبادل و یا تامین سرمایه ارز دیجیتال خود از یک هویت حقوقی رمز ارزی نماید، در واقع یک بار عملیات مالیاتی خود را بابت خرید و فروش رمز ارز مربوطه انجام داده. زیرا شخص حقوقی تعیین تکلیف مالیاتی خود را در قبال خرید یا فروش فرد به نهاد مربوطه انجام می دهد.

سوال: در چه صورت افراد مشمول مالیات می‌شوند؟

به طور کلی در ۳ دسته مختلف اعم از سرمایه گذاری، استخراج و تبادل، اشخاص مشمول مالیات می‌شوند. ساز و کار دقیق این بحث بستگی به ارائه دستورالعمل‌هایی مشخص از سوی سازمان مالیاتی دارد که همچنان ساختار مشخصی در این زمینه ارائه نشده است.

سوال: اشخاص حقوقی چه برخوردی با اعطای مالیات دارند؟

اشخاص حقوقی قبلا به صورت سلیقه‌ای با موضوع مالیات برخورد می‌کردند مگر در شرایطی که ساختار منظمی ارائه شده باشد اما هم اکنون موضوع مالیات دارای یک ساختار مشخصی است.

 

سوال: در تمام کشورها به ارزهای دیجیتال مالیات تعلق می گیرد؟

تقریبا در اکثر کشورهایی که رونق استفاده از رمزارزها شکل گرفته است، ورود ساز و کار مالیات بر درآمد و یا استفاده از رمزارزها نیز انجام شده است. در سال‌های گذشته هیچ بحث مالیاتی بر رمزارزها مطرح نبود، ولی به مرور زمان و گسترش استفاده از رمزارزها رد پای مالیات بر درآمد شکل گرفت که امر طبیعی و مشخصی است.

در دنیا، اخذ مالیات از سامانه‌های تبادلات رمزارز با توجه به حجم بالای معاملات در آن ها، کشورها را بر آن داشت تا هر چه سریعتر ساز و کار مالیاتی را تدوین کنند. هم اکنون اکثر کشورهایی که رمزارزها را به رسمیت شناخته اند، آن را نوعی دارایی فرض کرده و از آن مالیات اخذ می کنند.

سوال: چگونه مالیات ارز دیجیتال را پرداخت می کنند؟

پرداخت مالیات رمزارزها از طریق همان پول رایج کشورها انجام می‌شود، اما درصد و میزان اخذ آن در کشورها متفاوت هست. شیوه نامه‌های اجرایی پرداخت مالیات رمزارزها در ساختارهای حقوقی همانند سایر کسب و کارهاست و زیرساخت‌های مالی و حسابداری آن باید در شرکت‌های رمزارزی چیده و تدوین شود.

سوال: آیا فرار مالیاتی نیز در این راستا وجود دارد؟

فرار مالیاتی موضوعی است که بسته به شیوه‌های تخلف در هر حوزه‌ای امکان پذیر است و ارتباط مستقیمی با حوزه رمزارز و تبادل ندارد. در دورانی که قانونی و تکلیف مالیاتی بر عهده کسب و کارهای رمزارزی نهاده نشده بود برخی شرکت‌های فعال رمزارز اقدام به تدوین استاندارهای مالی و حسابداری رمزارز در کشور کردند. لذا اشاره به فرار مالیاتی حداقل در کسب و کارهای حقوقی معنایی ندارد.

مگر اینکه در آینده نتوانیم ساز و کار مالیاتی هوشمندانه، منطقی و صحیحی برای این حوزه تدوین نماییم و با ارائه مالیات‌های غیر کارشناسی و درصدهای غیر منطقی موجب مرگ این حوزه و ضرر کشور از ارزش افزوده‌ای که این کسب و کارها ایجاد می‌کند، شویم. به نوعی فرار مالیاتی ارتباط مستقیمی با تعیین ساز و کار غلط در راس سازمان مالیات نسبت به کسب و کارها و تورم در کشور دارد.

سوال: مالیات ارزهای دیجیتال بر چه مبنایی تعیین می شود؟

مالیات رمز ارزها تقریبا به صورت سلیقه‌ای و بسته به نظر نهادهای اجرایی مالیاتی هر کشور تعیین میگردد، ولی درصدهای مربوط به این حوزه باید به صورت کارشناسی انجام پذیرد و لزوم خوشه بندی کسب و کارها و افراد در این زمینه از نکات حائز اهمیت است.

اخذ مالیات از خوشه‌های مختلف به صورت برابر و با درصدی یکسان کار اشتباهی است در صورتی که طبقه بندی آن‌ها و اخذ مالیات شناور از هر خوشه میتواند مسیر درستی با دستاوردهای بهتری را رقم بزند؛ لذا دریافت مالیات یکسان از هر خوشه میتواند منجر به کم رنگ شدن یک کسب و کار فعال، اما کم سود شود که این جریان در چرخه تبادل و استخراج به نفع کشور نیست و باید همه کسب و کارها اجازه رونق و نمایش بازدهی خود را داشته باشند و صرفا اخذ مالیات نباید منجر به مرگ کسب و کارهای فعال، اما خرد این حوزه شود.


اخیرا راه‌اندازی یک توکن توسط تتلو (امیرحسن مقصودلو) سر و صدای زیادی در جامعه کریپتو به پا کرد. از آنجا که خود این خواننده معروف اطلاعاتی در مورد بازار رمزارزها ندارد، فردی به نام هومن کرمی، مسئولیت این پروژه را بر عهده گرفته بود.

توکن TNT در تاریخ 21 خرداد به صورت عمومی عرضه شد و با اینکه بارها توسط کارشناسان و فعالان بازار در مورد آن هشدار داده شده بود، افراد زیادی آن را خریدند.

اما ماجرا به همین جا ختم نشد و از آنجا که هومن کرمی سابقه خوبی در این بازار نداشت، تتلو نیز به شدت مورد انتقاد قرار گرفت که چگونه این پروژه را به چنین فردی سپرده است.

هومن کرمی نیز پیش از این مورد اتهام کلاهبرداری در ایران قرار گرفته بود و پس از آن به ترکیه فرار کرده بود. وی توکن خود به نام CCN را نیز در ترکیه راه‌اندازی کرد که در مورد کلاهبرداری بودن این توکن نیز بارها هشدار داده شد.

توکنی هم که به نام تتلو ساخته شد، پر از مشکل بود و حتی در روم کلاب هاوسی که اخیرا در این مورد برگزار شد، افراد حاضر نسبت به کلاهبردار بودن هومن کرمی هشدار دادند که کرمی در یک واکنش هیجانی اتاق را ترک کرد. تتلو نیز بارها از وی پرسید که چرا وایت‌پیپر توکن وی منتشر نمی‌شود و کرمی در جواب می‌گفت که به دلیل مسائل مربوط به ترجمه، به تعویق افتاده است.

پروژه توکن تتلو منتفی شد؟

اما اکنون نیز بعد از گذشت چندین روز از عرضه اولیه توکن TNT، تتلو بازی جدیدی راه انداخته و اعلام کرد که این پروژه منتفی بوده و هومن کرمی را کلاهبردار خوانده است! همچنین تتلو اعلام کرد که هومن کرمی باید یک میلیون دلار خسارت به وی پرداخت کند.

 

پروژه توکن تتلو منتفی شد؟

با این حال، با نگاهی به سابقه تتلو که به راه‌اندازی چنین بازی‌هایی برای ایجاد حواشی معروف است، هنوز مشخص نیست که آیا واقعا از همکاری با هومن کرمی کناره‌گیری کرده یا تنها به فکر ایجاد حاشیه‌های جدید است.

از این رو، تنها توصیه‌ای که می‌توان به مردم کرد این است که هرگز به چنین افرادی که سابقه خوبی نداشته و از تعادل روانی برخوردار نیستند، اعتماد نکنند و به هیچ وجه سرمایه خود را به آنها نسپارند.


نقش احساسات در معاملات سرمایه گذاران

یک سرمایه گذاری مطمئن و برنامه ریزی شده در بازار ارز دیجیتال یا هر بازار دیگری در اثر احساس ترس یا طمع شرکت کنندگان بازار می تواند نابود شود.نقش احساسات در این گونه معاملات قابل بررسی می باشد.

بر اساس گزارش اقتصاد آنلاین، احساسات در بازار می‌تواند توسط محرک‌های مختلفی به عنوان مثال، “ترس از دست دادن” یا “FOMO”، ایجاد شود. زیرا موسسات و شرکت‌های دولتی و خصوصی توجه خود را به بیت کوین معطوف می‌کنند.

شاخص ترس و طمع را بیشتر بشناسید

ممکن است احساسات موجود در شرکت کنندگان بازار، باعث شود اکثر سرمایه گذاران ترس از افزایش قیمت به بالاتر از سطح فعلی یک دارایی را داشته باشند و به همین دلیل بازار را با سفارشات خرید خود پر می‌کنند، سپس در نهایت منجر به افزایش قیمت آن دارایی می‌شوند. از طرفی دیگر، ترس از گیر افتادن در خرید در قیمت‌های بالا نیز باعث تغییر در احساسات سرمایه گذاران می‌شود، زمانی که گروهی از سرمایه گذاران شروع به وحشت کرده و دارایی‌های خود را به همراه اخبار منفی که در طول کاهش قیمت منتشر می‌شوند، می‌فروشند.

بنابراین لازم است که بدانیم، هنگامی‌ که احساسات مستقیماً بر رفتار قیمت یک دارایی تأثیر می‌گذارد، چگونه می‌توانیم احساسات سرمایه گذاران را اندازه گیری کنیم؟ در پاسخ می‌توان گفت، مانند بازار سهام، سرمایه‌گذاران نگران نگهداری دارایی‌ها در شرایط بحرانی هستند که باعث فشار فروش به بازارها می‌شود. در آن زمان است که تحلیلگران شاخصی را انتخاب می‌کنند تا به عنوان نماینده‌ای این احساسات را تحلیل کنند و سطح هراس سرمایه گذاران در بازار را ببینند.

آنچه در بالا توضیح دادیم، شاخص نوسان است که به عنوان شاخص VIX نیز شناخته می‌شود و در واقع حجم معاملات در بازار مشتقات را به عنوان ورودی دریافت می‌کند و از آن برای ایجاد یک شاخص استفاده می‌کند. این حرکت در VIX مطابق با احساسات بازار و استراتژی‌های سرمایه گذاری سرمایه گذاران نهادی و سرمایه گذاران با ارزش خالص زیاد خواهد بود.

در بازار کریپتو، شاخص مشابهی نیز وجود دارد که می‌تواند برای سنجش احساسات سرمایه گذاران مورد استفاده قرار گیرد.

شاخص ترس و طمع رمزنگاری شده (Crypto Fear and Greed Index)

در این قسمت به مفهومی از شاخص ترس و طمع رمز ارزها و اینکه چگونه می‌توان از آن در تجزیه و تحلیل سرمایه گذاری در بیت کوین استفاده کرد‌ُ‌ُ، می‌پردازیم. Crypto Fear and Greed Index، شاخصی است که برای اندازه گیری حرص و طمع و ترس سرمایه گذاران در بازار کریپتو ایجاد شده است و برای تجزیه و تحلیل رفتار سرمایه گذاران در بازار کریپتو استفاده می‌شود.

نموداری احساسات سرمایه گذار در هنگام تجربه یک بحران در بازار

هنگامی که رویدادهای مهم در بازار رخ می‌دهد، اعم از مثبت یا منفی، سرمایه گذاران به سرعت اخبار را دریافت می‌کنند و می‌توانند بدون اینکه منتظر باز شدن بازار در ساعات کاری باشند، بلافاصله تصمیم بگیرند. حال تصور کنید که سرمایه گذاران در سراسر جهان اخبار را به طور همزمان دریافت کنند. این می‌تواند رفتاری را به شیوه “خرید FOMO” یا “فروش وحشتناک” آسان تر از سایر بازارهای سرمایه گذاری ایجاد کند. هنگامی که هجوم تقاضا برای خرید یا فروش در این بازار 24 ساعته وجود دارد، شاخص ترس و طمع کریپتو برای تجزیه و تحلیل رفتار سرمایه‌گذار برای کمک به بهبود فرآیند تصمیم‌گیری استفاده می‌شود. بنابراین، فرد تحت تأثیر حال و هوای بازار نیست و ممکن است سرمایه گذاران بهتر از برنامه‌های سرمایه گذاری خود پیروی کنند. یک مثال محبوب از شاخص مورد استفاده در اینجا از وب سایت alternative.me آورده شده است.

به طور کلی، خود شاخص ترس و طمع کریپتو از 0 تا 100 متغیر است، جایی که 0 نشان دهنده وضعیت ترس شدید در بین سرمایه گذاران است که ممکن است باعث فشار شدید فروش شود. مقدار 100 هم معنی مخالف دارد و یعنی سرمایه گذاران به شدت حریص می‌شوند. ممکن است شتاب خرید ناشی از FOMO وجود داشته باشد. این وب سایت بیان کرده است که از داده‌های 5 منبع برای فرموله کردن شاخص ترس و طمع کریپتو استفاده می‌کند.

فاکتور‌های مؤثر در محاسبه ترس و طمع کریپتو

در حال حاضر فقط بیت‌کوین در این شاخص گنجانده شده است. از آنجایی که بیت‌کوین ارز دیجیتالی است که در صورت تجربه نوسانات، بیشترین تأثیر را بر بازار خواهد داشت. این واقعیت همچنین به معیارهای دیگری برای نمایه سازی منجر شده است، از جمله این موارد عبارت‌اند از:

 • نوسان )25%(

از نوسانات و حداکثر کاهش قیمت بیت‌کوین، در مقایسه با نوسانات متوسط ​​30 روزه و 90 روزه محاسبه می‌شود. هنگامی که نوسانات افزایش می‌یابد، نشان دهنده اشتیاق در بازار است.

 • شتاب بازار نسبت به حجم )25%(

با مقایسه میانگین‌های متحرک 30 روزه و 90 روزه در زمانی که حجم بالایی در سمت خرید وجود دارد، هنگام افزایش بازار، بر اساس مومنتوم و حجم معاملات مانند نوسانات محاسبه می‌شود و مفهوم وجود طمع در بازار، برای سرمایه گذاران ترجمه می‌شود.

 • رسانه‌های اجتماعی )15%(

استفاده از هشتگ (#) برای هر ارز دیجیتال برای تجزیه و تحلیل. محاسبه با نرخ و تعداد پاسخ‌ها انجام می‌شود.

 • نظرسنجی )15%(

نظرسنجی در مورد بازار که در یک وب سایت خاص برگزار می‌شود.

 • تسلط )10%(

درصد ارزش بازار بیت‌کوین و آلت‌کوین، وقتی ترس‌ها در بازار به وجود می‌آیند، سرمایه‌گذاران به بیت‌کوین به‌عنوان بهشت نگاه می‌کنند و فقط برای اهداف گمانه‌زنی به آلت‌کوین‌ها نگاه می‌کنند. بنابراین نگاهی به سهم بازار بیت‌کوین، می‌تواند بینشی به احساسات سرمایه گذاران بدهد. البته این موضوع هنوز بحث برانگیز است، زیرا افزایش ارزش بازار آلت کوین‌ها می‌تواند به دلیل علاقه واقعی سرمایه گذاران باشد.

بیت کوین

 • روند )10%(

با استفاده از Google Trends که کلمات کلیدی مرتبط با بیت‌کوین را تجزیه و تحلیل می‌کند. اگر تعداد جستجو برای کلمات مرتبط با بیت کوین در حال افزایش باشد، این امر به عنوان افزایش علاقه سرمایه گذاران به بازار ارزهای دیجیتال منعکس می‌شود و برعکس.

نمودار شاخص ترس و طمع رمزنگاری شده از alternative.me

با در نظر گرفتن شاخص ترس و طمع کریپتو همراه با قیمت بیت‌کوین در گذشته، متوجه می‌شویم که وقتی شاخص ترس و طمع کریپتو با خط سبز نمودار بالا در محدوده مقدار 10 برخورد کرده است، قیمت بیت‌کوین از پایین ترین سطح خود، 5 بار با جزئیات به شرح زیر افزایش یافته است.

افزایش اول 70%، افزایش دوم 45٪، افزایش سوم 310٪، افزایش چهارم 25٪ و افزایش پنجم 300٪.

برعکس اگر شاخص ترس و طمع کریپتو تقریباً 90 باشد (خط قرمز در نمودار بالا)، قیمت بیت‌کوین از بالاترین سطح خود، دو برابر و جزئیات به شرح زیر، کاهش یافته است.

کاهش اول40٪ و کاهش دوم 45٪.

با نگاهی به نتایج بالا، به نظر می‌رسد که می‌توانیم از شاخص ترس و طمع رمز ارز به عنوان بخشی از تحلیل سرمایه‌گذاری رمزنگاری خود استفاده کنیم. با این حال، نباید فراموش کنیم که هدف واقعی از نمایه سازی، اندازه گیری احساسات سرمایه گذاران در بازار است. به عنوان سیگنال خرید و فروش استفاده نمی‌شود.

نمودار قیمت بیت کوین

نمودار قیمت بیت‌کوین

کلام آخر

به طور خلاصه، اندازه گیری ترس و طمع سرمایه گذاران در بازار کریپتو را می‌توان با استفاده از شاخص ترس و طمع کریپتو انجام داد. با این حال، این فقط برای ردیابی احساسات سرمایه گذاران در بازار است، در حالی که استفاده از آن برای نشان دادن سیگنال‌های خرید و فروش باید با عوامل دیگری نیز انجام شود. اکنون که متوجه شدید شاخص ترس و طمع چیست، می‌توانید اطلاعات را بررسی کنید و خرید بعدی خود را با اطمینان بیشتری انجام دهید.


سقوط بیت کوین به کانال 19 هزار دلاری

بازار رمزارزها امروز هم سرخ پوش است و در معاملات امروز، سقوط بیت کوین به کانال 19 هزار دلاری اتفاق افتاد.

بازار ارزهای دیجیتال طی روزهای اخیر هم روندی کاهشی به خود گرفته بود.

سقوط بیت کوین به کانال 19 هزار دلاری در حالی اتفاق افتاد که اتریوم نیز به 1018 دلار رسید.


مضرات استخراج بیت کوین برای یارانه

بیت کوین از ارزهای دیجیتال پرطرفدار بین علاقه مندان و سرمایه گذاران این حوزه می باشد که برای ماین کردن این ارز از گوشی همراه ، کامپیوتر و یا یارانه خود استفاده می کنند که خسارات جبران ناپذیری برای سیستم شما به وجود می آورد.پس باید با مضررات استخراج بیت کوین برای سیستم خود آشنا شوید و آگاهانه این کار را انجام دهید.

اگر به استخراج ارزهای دیجیتال علاقه دارید و چیزهایی هم در مورد استخراج آسان و رایگان بیت کوین با کامپیوتر و یا گوشی شنیده اید، حتما باید مضرات استخراج بیت کوین برای کامپیوتر را نیز بدانید تا اگر شرایط استخراج با این وسایل را داشتید، برای آن اقدام کنید. در این مقاله آموزشی سعی کردیم تا همه چیز راجب مضرات استخراج بیت کوین برای کامپیوتر و گوشی همراه را توضیح دهیم به صورتی که به زبان ساده باشد و بتوانید مفهوم مطلب رو درک نمایید.

مضرات استخراج بیت کوین برای کامپیوتر

در حال حاضر یکی از معضلات و مشکلاتی که در بحث ماینینک بیت کوین وجود دارد، استخراج بیت کوین با استفاده از موبایل و یا کامپیوتر به شمار می رود، در این مطلب آموزشی قصد داریم تا در خصوص این موضوع صحبت کنیم. همه ما میدانیم که راه درست استخراج استفاده از دستگاه های اسیک بیس یا همان انت ماینر است، حال سایت هایی وجود دارند که پیشنهاد این کار را به شما ارائه می کنند و این طور می گویند که با استفاده از موبایل یا لپ تاپ برای استخراج بیت کوین اقدام نمایید، ولی نکته ای که وجود دارد این است که شما نمی دانید پشت پرده این فرایند به چه صورت انجام می شود که قصد داریم راجع به این موضوع دیدتان را باز کنیم.

در واقع تمامی این سایت ها در حین این فرآیند دارند از منابع سیستم و اطلاعات سیستم های شما بدون اینکه شما خبر داشته باشید استفاده می کنند و در مقابل مقدار بسیار بسیار ناچیزی نسبت به فشاری که به پردازنده شما وارد می شود به شما کارمزد می پردازند که معمولا هم به مبلغ قابل برداشت از سایت نخواهد رسید. به عنوان مثال شما یک ماه سیستم یا موبایل خود را با قدرت پردازش کامل در اختیار یک وب سایت قرار می دهید، این یک ماه به اندازه یک بازی خیلی سنگین به صورت مداوم از سیستم شما استفاده می شود و در انتها حدکثر هزار تومان به حساب شما واریز می شود و پس از چند ماه باطری یا پردازنده سیستم شما دچار اختلال شده و نیاز به تعویض پیدا خواهد کرد.

بنابراین باید چند صد هزار تومان برای خرید باطری یا پردازنده هزنه کنید! آیا این کار برای شما که دارنده دستگاه اصلی هستید سود دارد یا برای کسانی که از این موضوع استفاده می کنند؟ جواب سوال مشخص است، پس به هیچ عنوان توصیه نمی شود که بخواهید از این سایت ها برای استخراج استفاده کنید. این موضوع را هم در خاطر داشته باشید که هیچ سایتی بیت کوین رایگان به کسی نخواهد داد، بنابراین برای وقت خودتون ارزش قائل باشید و برای ورود به بازار بیت کوین، استخراج یا ترید در بازه های زمانی را در دستور کار خود قرار دهید، چرا که در حال حاضر بیت کوین، اتریوم و یا ارزهای دیگر به صورت رایگان و با سیستم های معمولی قابل دستیابی نیست.

از دیگر مضرات و مشکلات این است که شما بایستی به صورت دائم سیستم خود و یا موبایلتان را روشن نگهدارید و حداکثر توان پردازنده دستگاه را در اخیار سایتها قرار دهید که این کار موجب کاهش طول عمر باطری و پردازنده کامپیوتر و موبایل شما خواهد شد و در واقع می توان این طور نتیجه گرفت که هرچه دستگاه شما بیشتر در اختیار این سایت ها قرار داشته باشد، زودتر از بین خواهد رفت. حال ما آن چیزی که دیگران نمی گفتند و معمولا خلاف آن را شنیده اید، گفتیم.

دیگر انتخاب با شماست که انتخاب کنید آیا راه درست برای ماینینگ استخراج با موبایل و لپ تاپ است یا باید با دستگاه های مخصوص به آن را برای استخراج به کار گرفت. همچنین در این خصوص این سوال را همیشه از خود بپرسید که چرا بعضی افراد برای خرید ماینر بین ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان هزینه می کنند وقتی می توانند با هزینه های ناچیز برای استخراج بیتکوین اقدام کنند!

جایگاه کامپیوتر در دنیای ارزهای دیجیتال

علی ‌رغم تمام حرف ‌هایی که زدیم، نمی‌ توان کامپیوترها را از دنیای ارزهای دیجیتال کنار گذاشت. با این که کامپیوترها برای امر ماینینگ به‌ صرفه محسوب نمی شوند، ولی قلب و هسته فرآیندهایی امنیتی و اجرایی هر شبکه ارز دیجیتال با کامپیوتر اداره و اجرا می گردد. البته کامپیوتر هم که نه، بلکه سرور که یک کامپیوتر بزرگ. در دنیای بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال، کامپیوترها وظیفه تطبیق امضای دیجیتال هر تراکنش با کلید عمومی درخواست ‌کننده تراکنش را بر عهده دارند. همچنین کامپیوتر است که هنگام درخواست یک تراکنش از طرف شما، سابقه تراکنش‌ های شما را در بلاک ‌چین بررسی می ‌کند تا مانع از تقلب در پرداخت‌ ها شود.

 

در نهایت کامپیوتر است که تمامی تراکنش ‌های تایید نشده را جمع آوری کرده و بین دستگاه‌ های ماینینگ زیردست خود به منظور یافتن یک بلوک معتبر پخش می‌ نماید. میزان بار پردازشی هر کدام از این دستگاه ‌ها را نیز به وسیله کامپیوتر مشخص خواهد شد، به عبارتی در هر شبکه ارزهای دیجیتالی، کامپیوتر مغز است و سایر دستگاه‌ های ماینینگ، اعضایی هستند که بدون کامپیوتر به‌ هیچ ‌عنوان قادر به کار نیستند.

مزایای استخراج بیت کوین

کسب بیت کوین به عنوان پاداش :به زبان ساده تر معاملات بیت کوین در گروه‌ هایی به نام بلوک جمع شده و حدودا در هر ۱۰ دقیقه تایید می‌ شوند. به کمک یک سری معادلات ریاضی بسیار پیچیده رایانه ‌های ماینر سعی در حل یک بلوک ددارند. نخستین کسی که با موفقیت معادله یک بلوک را حل کند، پاداش آن بلوک را دریافت می‌ کند. همچنین ماینرها کلیه هزینه ‌های معامله ‌ای را که در این قسمت درج شده است را دریافت می‌ کنند. همان‌ طور که مشاهده می ‌کنید فرآیند استخراج از یک معدن بیت کوین اگر به‌ درستی انجام شود می‌ تواند منبع خوبی برای درآمد زایی به حساب آید. البته باید در نظر داشت که برای استخراج باید بسیاری از موارد دیگر را در نظر بگیرید و سپس برای آن اقدام کنید.

کسب بیت کوین با قیمت پایین تر :شما قادرید برای داشتن بیت کوین آن را خریداری کنید، ولی بی شک برای این کار باید پول واقعی بپردازید. ضمن آن ‌که فرآیند خرید بیت کوین و انتقال دادن آن به کیف پول دیجیتالی شما نیز برایتان هزینه دارد. به جای آن می ‌توانید با هزینه کمتری بیت کوین استخراج نمایید. این کار نیز هزینه‌ بر است، ولی در عوض بیت کوینی که صاحب می ‌شوید با مبلغ کم تری به دستتان رسیده است. ضمن آن ‌که حل یک بلوک به تنهایی برای شما پاداش بیت کوینی به همراه دارد.

مضرات استخراج بیت کوین برای یارانه

امکان استخراج سریع بیت کوین با پیوستن به استخر استخراج : شما چنانچه بخواهید به‌ شکل انفرادی و تنها با تکیه بر امکانات و قدرت سخت ‌افزاری خودتان شانس خود را برای یافتن یک بلوک بیت کوین امتحان کنید، احتمال آن ‌که به این موقعیت برسید خیلی کم و دیر به دیر خواهد بود. هرچند پاداشی که می ‌گیرد ارزشمند است، ولی بعید نیست که تا مدت ‌ها نتوانید چیزی استخراج‌ کنید، ولی یکی از مزایای استخراج بیت کوین این است که امکان استخراج سریع بیت کوین با پیوستن به استخر استخراج وجود دارد. این بدین معنی است که شما می ‌توانید به جای انفرادی عمل کردن، به یک تیم ملحق شوید که در آن قدرت هش همه اعضای تیم برای پیدا کردن یک بلوک و استخراج از آن درگیر می‌ شود. البته در این روش پاداش حل بلوک بین همه اعضای تیم یا استخر استخراج تقسیم خواهد شد، ولی این کار گروهی این مزیت را دارد که شانس شما را برای کشف یک بلوک افزایش خواهد یافت.

کمک به افزایش امنیت شبکه : هرچند امکان نفوذ هکرها به شبکه بیت کوین و کیف پول ‌های بیت کوینی چیزی نزدیک به صفر است، ولی این احتمال وجود دارد که روزی هکری بتواند بیت کوین‌ های کیف پول شما را هک کند، ولی ورود هر یک ماینر به شبکه استخراج سبب سخت‌ تر شدن معادلات ریاضی هر بلوک می ‌شود، از همین روی چنانچه شما به‌ عنوان یک ماینر برای استخراج بیت کوین اقدام نمایید، به سهم خودتان دست هکرها را از تمام بیت کوین ‌ها کوتاه ‌تر کرده‌ اید.

امکان استخراج سایر ارزهای دیجیتالی با سخت‌افزار فعلی : چنانچه ماینر شما دستگاه پرقدرت و به روزی باشد، قادرید به‌ جز بیت کوین با آن ارزهای دیجیتالی دیگری هم استخراج ‌نمایید. به این ترتیب کیف پول ارزهای دیجیتالی قدرتمندتری دارید که سقوط احتمالی ارزش یک ارز، کم تر به آن آسیب وارد می‌ کند. این‌ها مزایای استخراج بیت کوین به‌ جای خرید آن بود.

معایب استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین بسیار کار پیچیده ‌ای است : شروع کار در دنیای استخراج بیت کوین به هیچ عنوان ساده نخواهد بود. حتی افرادی که درک خوبی از نحوه کارکرد بلاکچین دارند، امکان دارد در روزهای ابتدایی کار خود بسیار سردرگم شوند. شما برای این کار حداقل نیاز به یک کیف پول ارز دیجیتالی، نرم ‌افزار استخراج معدن یا ماینر، عضویت در استخر استخراج، یک حساب کاربری با ارز مبادله‌ ای، یک دکل معادن شخصی یا کامپیوتر پر قدرت، یک GPU یا تراشه اسیک ASIC و تجهیزات خنک کننده قوی دارید. استخراج کردن کار خیلی آسانی نخواهد بود، پس آماده باشید که زیاد مطلب بخوانید و بسیار زیاد اشتباه کنید تا در مسیر سودآوری به ثبات برسید.

هزینه برق شما به شدت افزایش پیدا خواهد کرد : یکی دیگر از معایب استخراج بیت کوین این است که ماینرها به شدت مصرف برق بالایی دارند و همچنین گرمای بسیاری تولید می ‌کنند. این موضوع آن ‌قدر جدی است که حافظان محیط زیست در دنیا بر این باورند که استفاده روز افزون از ماینرها به شدت روی فرآیند گرم شدن زمین تاثیر می گذارد و به آن سرعت بخشیده است.

 

تهیه سخت افزارهای ماینر سخت و پر هزینه است : برق تنها هزینه ‌ای نیست که شما باید نگران آن باشید. چنانچه قصد ندارید مسیر استخراج ابری Mining Cloud را طی کنید، مطمئنا به تجهیزات سخت ‌افزاری پرمصرف نیز احتیاج پیدا خواهید کرد. چند دستگاه سخت‌ افزاری متفاوت وجود دارد که می ‌توانید برای استخراج بیت کوین از آن‌ ها استفاده نمایید. بحث در مورد آن ‌ها فراتر از موضوع از این مطلب است، ولی تنها کافی است این مسئله را بدانید که برای ماینینگ بیت کوین در ابتدای کار به بودجه نسبتا زیادی نیاز دارید.

کلاهبرداری در این حوزه زیاد است : بدون شک دنیای ارزهای رمزنگاری با کلاهبرداری عجین می باشد. افرادی که تصمیم می ‌گیرند از شرکت ‌های استخراج ابری Mining Cloud استفاده نمایند نیز بیشتر در معرض خطر هستند. این را باید در نظر داشته باشید که شرکت ‌های جعلی و سازمان دهندگان بی پروایی که برای بیت کوین‌ های شما نقشه‌ های شومی می ‌کشند، بسیار زیادند. در واقع همه آن‌ ها قصد دارند هزینه اشتراک و سکه‌ های ماینر شده شما را از دستتان در بیاورند. البته این را هم باید گفت که چنانچه به اندازه کافی در مورد شرکت های استخراج ابری تحقیق کنید، می ‌توانید از بین گزینه‌ های موجود معتبرترین آن‌ها را انتخاب نمایید، ولی این ریسک همیشه وجود دارد که حتی شرکت ‌های به ظاهر معتبر نیز قصد کسب بیت کوین ‌های شما را داشته باشند.

امکان کاهش شدید ارزش پول شما وجود دارد : تجربه نشان داده است که نزول در بازار ارزهای دیجیتالی نیز به شدت شایع و محتمل است. این امر روی حاشیه سود شما از ماینینگ بیت کوین نیز تاثیر می ‌گذارد. با توجه به هزینه ‌های سخت ‌افزاری، برق و سرمایشی که برای استخراج بیت کوین صرف می‌ شود، کاهش قیمت می‌ تواند به معنای این باشد که مبلغی که برای استخراج معدن می پردازید از آنچه به صورت توکنی دریافت می‌ کنید بسیار کم تر است. به هر روی در جامعه ارزهای دیجیتال، هیچ‌ کس هیچ مسئولیتی در قبال کاهش یا افزایش قیمت خود ارزها، یا سخت ‌افزارهای استخراج کننده ندارد، لذا خودتان را برای قرارگیری در چنین وضعیتی نیز آماده نمایید.

مضرات دستگاه بیت کوین برای انسان : از جمله ضررهای استخراج بیت کوین می‌ توان به موضوع مضرات دستگاه بیت کوین برای انسان اشاره داشت. البته در این مورد که آیا دستگاه ماینر اشعه دارد، باید گفت که خود این اشعه برای انسان چندان مضر نیست. در حقیقت آنچه باعث نگرانی دنیا از مضرات دستگاه بیت کوین برای انسان شده است، این است که این دستگاه‌ ها گرما و آلودگی‌ های زیست ‌محیطی بسیاری تولید می‌ کنند. شایان ذکر است که دو محقق به نام‌ های مکس کروز و تابت تلایمت با محاسبات خود اثبات کردند که برای استخراج مقدار کمی از بیت ‌کوین به ارزش یک دلار که بسیار ناچیز است، چیزی در حدود ۱۷ مگاژول انرژی لازم است. تازه در این ارزیابی انرژی مصرفی ناشی از وسایل خنک ‌کننده محاسبه نشده است.

احتمال سوختن لپ تاپ یا گوشی شما وجود دارد : همان طور که پیش تر هم گفتیم، بسیار از افرادی که برای استخراج بیت کوین با کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه اقدام می کنند، می ‌دانند که یکی مشکلات استخراج بیت کوین با گوشی یا یکی از چند مشکل از مشکلات استخراج بیت کوین با لپ تاپ این است که به شدت احتمال سوختن این دو وسیله وجود دارد. حجم محاسبات برای استخراج بیت کوین بسیار بالا است، ضمنا این محاسبات خیلی آسان نیستند، لذا برای انجام دادن این کار باید مجهز به سخت ‌افزار پر قدرت بود، وگرنه هر لحظه احتمال سوختن لپ تاپ یا گوشی وجود دارد. البته این را هم باید در خاطر داشت که به علت کمبود قدرت لپ تاپ یا گوشی در یافتن یک بلوک بیت کوین برای استخراج، شانس کسب بیت کوین از این روش به ‌شدت کم است.

خلاصه مطلب و کلام پایانی

به صورت خلاصه اگر بخواهیم بگوییم که آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی یا لپ ‌تاپ امکان ‌پذیر است یا خیر؛ باید گفت بله، این کار از نظر تئوری شدنی است. از چند سال پیش، نرم ‌افزارهای بسیاری برای استخراج ارزهای دیجیتال با کامپیوتر های شخصی تولید شده که این امکان را در اختیار ماینرهای قرار می دهد که تا با استفاده از لپ‌ تاپ ‌های خود، بیت کوین استخراج نمایند.

با این وجود می بایست این حقیقت تلخ را بدانید که استفاده از لپ‌ تاپ و کامپیوترهای معمولی برای استخراج بیت کوین، به احتمال ۹۹ درصد سودآور و به صرفه نخواهد بود. ۱ درصد باقیمانده به خاطر این است که شاید با کارت گرافیک لپ‌ تاپ یا کامپیوترهای خانگی بتوانید در بلندمدت مقدار کمی بیت کوین کسب کنید که با قیمت فعلی به صرفه نباشد، ولی در آینده ارزش بیت کوین ‌های شما به شدت افزایش پیدا کند.

گسترش شبکه بیت کوین، رشد شدید ماینرها، افزایش قیمت بیت کوین و متغیرهای زیادی دست به دست هم داده ‌اند تا استخراج بیت کوین در حال حاضر تنها با تجهیزات و دستگاه ‌های مخصوصی با عنوان ای‌ سیک به صرفه باشد. استخراج بیت کوین با لپ تاپ یا کامپیوترهای خانگی، تنها برای سرگرمی امکان‌ پذیر است و چیزی جز فشار به لپ تاپ و قبض برق بالا عاید شما نخواهد شد، لذا چنانچه قصد استخراج به صرفه بیت کوین را دارید، پیشنهاد می ‌کنیم لپ تاپ یا کامپیوتر معمولی را به صورت کل کنار بگذارید و به فکر تهیه دستگاه مخصوص استخراج بیت کوین باشید.


ادامه ریزش ارزهای دیجیتال/ بیت کوین وارد کانال 23 هزار دلار شد

بازار ارزهای دیجیتال امروز خرسی شده و روند نزولی به خود گرفته و بیت کوین به کانال 23 هزار دلار سقوط کرده است.

میزان افت بیت کوین، 12 درصد بود.

همچنین اتریوم نیز همانند بیت کوین ریزش قابل توجهی داشته و 16 درصد افت کرده است.

ریزش بیت کوین


بیت کوین در کانال 24 هزار دلاری/ افت تا کجا ادامه دارد؟

از ساعات نخست معاملات روز دوشنبه، بازار رمزارزها روند نزولی در پیش گرفته و اکثر کوین‌ها در محدوده قرمز قرار دارند که در همین راستا بیت کوین در کانال 24 هزار دلاری قرار گرفت.

ارزش بازار جهانی رمزارزها در حال حاضر ۱.۰۵ تریلیون دلار است که ۴.۶۵ درصد افت را نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد.

همچنین حجم کل معاملات در طول ۲۴ ساعت گذشته ۲۶.۷۷ درصد افزایش یافته و به ۱۰۲.۰۹ میلیارد دلار رسیده است.

 

از طرفی، ۶۶.۲۵ میلیون دلار موقعیت شورت در معاملات آتی بیت‌کوین، در طول ۲۴ ساعت گذشته لیکویید شده است.

بیت‌کوین و اتریوم هر دو با ریزش بیش از ۶ درصد به ترتیب به قیمت ۲۵ هزار و ۷۵۹ دلار و هزار و ۳۶۶ دلار معامله می‌شوند.

سایر رمزارزهای مشهور مانند دوج‌کوین، شیبا اینو، ریپل و کاردانو نیز شاهد افت قیمت بودند.

 

بیت کوین در کانال 24 هزار دلاری


ریزش 8 درصدی بازار رمز ارزها

بالاخره بیت کوین در بازار رمز ارزها حمایت خود را از دست داد و در محدوده 27 هزار و 500 معامله شد.

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، مهم‌ترین حمایت بیت‌کوین محدوده ۲۸ هزار دلار بود اما حالا بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار زیر این محدوده معامله می‌شود. بازار رمزارزها نسبت به دیروز حدود ۸ درصد ریزش کرد و این ارز حالا در محدوده ۲۷ هزار و ۵۰۰ دلار معامله می‌شود. از بیت‌کوین که بگذریم سایر ارزهای دیجیتال ریزش بیشتری داشتند و بیش از ۱۰ درصد ریزش کردند.

حالا سوال همه این است که بعدش چه می‌شود؟ اگر کندل روزانه زیر محدود ۲۸ هزار دلار بسته شود احتمالا ریزش ادامه دارد. در این شرایط، به نظر می‌رسد همان سناریو بیت‌کوین ۲۱ هزار دلاری محتمل می‌شود. تجارت‌نیوز هم بارها در رابطه با احتمال ریزش بازار رمزارزها گزارش داد.

 

اگر منطقی باشیم ریزش بازار خیلی دور از انتظار نبود و این ریزش در مقابل شرایط اقتصاد جهانی کاملا طبیعی است. به دلیل تورم بی‌سابقه در سطح جهانی، احتمال افزایش نرخ بهره و سیاست‌های انقباضی دولت‌ها زیاد است و همین بازار را نزولی می‌کند.

ریزش آلت‌کوین‌ها در صورت تداوم سقوط بیت‌کوین

اگر این رمزارز تا ۲۱ هزار دلار ریزش کند احتمالا آلت‌کوین‌ها هم ریزش بیشتری خواهند داشت. برخی از کارشناسان زمانی که بازار در محدوده ۳۰ هزار دلار معامله می‌شد ادعا کردند که آلت‌کوین‌ها از محدوده قیمتی فغلی ۵۰ درصد ریزش می‌کنند.

چند روز پیش تجارت‌نیوز به نقل از AMBCrypto نوشت: چه بخواهید و چه نخواهید بازار در سال ۲۰۲۲ به پایین‌ترین حد خود می‌رسد. احتمال تسلیم شدن زیاد است.

«به نظر می‌رسد آخرین گام برای نزول هنوز برداشته نشده است. احتمالا به‌زودی بیت‌کوین در  محدوده ۲۱ هزار تا ۲۳ هزار دلار معامله می‌شود.

البته بیت‌کوین هنوز زیر محدوده ۲۷ هزار دلار بسته نشده و شاید امید باشد که بیت‌کوین به بالای ۲۸ هزار دلار بازگردد.


ماجرای شرکت آمیتیس و عوامل آن چیست؟

همگام با توسعه روزافزون بازار رمزارزها، در کنار سود و زیان‌هایی که نصیب فعالان آن می‌شود، امروزه شاهد افزایش چشمگیر کلاهبرداری‌های این حوزه حتی در ایران هستیم. کلاهبرداران بسیاری در سراسر جهان وجود دارند که با وعده سودهای نجومی، افرادی که اطلاعات کمی در این زمینه دارند را اغفال کرده و سرمایه آنها را به راحتی به جیب می‌زنند. با این اوصاف ماجرای شرکت آمیتیس و عوامل آن چیست؟

یکی از روش‌های کلاهبرداری در حوزه رمزارزها، تبلیغ شت‌کوین‌هایی است که هیچ پشتوانه و آینده‌ای ندارند. کلاهبردار از روش‌‌های مختلف استفاده می‌کند تا افراد را به خرید توکن جعلی تشویق کند. سپس با پول هنگفتی که از این طریق به دست آورده، فرار می‌کند.

یکی از کلاهبرداری‌های بزرگی که اخیرا در حوزه رمزارزها انجام شد، توسط اکبر داداشی، موسس شرکتی با نام آمیتیس بود که برآورد می‌شود بیش از 3 هزار میلیارد تومان از سرمایه مردم را دریافت کرده و هرگز به آنها بازنگردانده است.

ماجرای شرکت آمیتیس و عوامل آن چیست؟

در واقع، شرکت آمیتیس در سال 1390 تاسیس شد اما فعالیت جدی خود را از سال 97 آغاز کرد. اکبر داداشی به همراه پسرعموی خود به نام الف داداشی و الف قراگوزلو، با عنوان سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال و با وعده پرداخت سود روزانه، در سال 97 آغاز به جذب سرمایه مردم کردند. فعالیت داداشی به این صورت بود که با برگزاری کلاس‌هایی به صورت حضوری و مجازی، در خصوص خرید و فروش ارزهای دیجیتال توضیح می‌داد.

تبلیغات شرکت آمیتیس در ابتدا از پروکسی‌های رایگان تلگرام آغاز شد. عمده فعالیت داداشی در کانال تلگرام با نام “دنیای نوین اقتصاد” که هنوز هم وجود دارد شکل گرفت. در ابتدا جذب سرمایه شرکت آمیتیس به میزان قابل توجهی نبود، اما به یک باره رشد تصاعدی را تجربه کرد.

دست گذاشتن داداشی روی طمع قربانی ها باعث شد افرادی که در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده بودند، آشنایان خود را نیز به این کار دعوت کنند. این شرکت علاوه بر دریافت ریال، از مردم ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم نیز به عنوان مبلغ سرمایه گذاری قبول می‌کرد تا جایی که گفته می‌شود فردی تعداد 250 بیت‌کوین را به امید دریافت سود در اختیار این شرکت قرار داده است!

آمیتیس، بزرگترین کلاهبرداری رمزارزی در ایران به ارزش 3 هزار میلیارد تومان1

کلاهبرداری‌های این شرکت تا حدودی شبه پانزی بود. طرح پانزی، ترفندی است که به افراد وعده داده می‌شود با قرار دادن سرمایه خود در اختیار فرد یا شرکتی، با مبالغ دریافتی فعالیت اقتصادی شده و به آنها سودهای نجومی داده می‌شود، اما عملا اتفاقی که رخ می دهد این است که در موعد پرداخت سود، سرمایه گذاران جدید جذب می شود و از سرمایه جذب شده از این افراد، سود سرمایه گذاران قبلی پرداخت می شود و این روند مستمرا ادامه پیدا می کند و سود پرداختی همواره از منابع جدیدی که جذب می شود پرداخت می شود و فعالیت اقتصادی سودآوری وجود ندارد که بتواند سودهای وعده داده شده را پرداخت کند.

گفته می‌شود که داداشی بخشی از مبالغ جمع شده را برای معاملات رمزارزی استفاده می‌کرد و بخشی را به سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات اختصاص داده بود. از دی ماه سال 97 که این فعالیت‌ها آغاز شد، روزانه یک درصد از مبلغ سرمایه‌گذاری شده به عنوان سود پرداخت می‌شد.

این سود تقریبا تا شهریور 98 به صورت مرتب پرداخت شد. این پرداختی حتی در روزهای تعطیل نیز انجام می‌شد. به عنوان مثال فردی که 200 میلیون تومان سرمایه‌گذاری انجام داده بود، روزانه 2 میلیون تومان به حساب وی واریز می‌شد.

اما ناگهان ورق برگشت و روند سود دهی با شیب کمی تغییر کرد. داداشی از شهریور 98، پرداخت سود مردم را برای روزهای تعطیل حذف کرد. پس از آن، تعطیلات رسمی نیز از لیست پرداختی‌های داداشی خط خورد و واریزی‌ها کمی نامنظم شد، اما با این حال، باز هم سود پرداختی همان 1 درصد بود.

توکن کلاهبرداری لیام

شرکت آمیتیس در ادامه با بهانه‌های مختلف سعی در به تاخیر انداختن سودهای پرداختی داشت تا جایی که در اسفند سال 98 واریزی‌ها با بهانه‌های مختلف از جمله کرونا و پروسه ثبت صرافی و غیره، قطع شد. همچنین اعلام کردند که در حال سرمایه‌گذاری روی املاک هستیم و پایه‌ریزی ایجاد یک توکن با پشتوانه مطمئن را انجام می‌دهیم و قصد داریم نیم درصد مابقی سود را به صورت توکنی به نام “لیام” پرداخت کنیم.

توکن لیام به نام فرزند پسر اکبر داداشی انتخاب شده بود و همراه با وایت پیپر پر از اشکال و مبهم بود. داداشی مدعی شد که یک شرکت تولید ورق‌های گالوانیزه در آلمان پشتوانه آن است که خیلی زود مشخص شد همه چیز از اساس دروغ بود. قیمت این توکن در ابتدا 1.1 دلار بود که بعدها تا 5.5 دلار نیز افزایش یافت. تبلیغات شرکت به میزان قابل توجهی به سمت لیام معطوف شد و مردم را به خرید آن تشویق کردند. پس از راه‌اندازی توکن جعلی لیام، به ارزش بیش از 300-400 میلیارد تومان از آن را به مردم فروخته شد.

روند پرداختی‌های شرکت آمیتیس به مدیریت اکبر داداشی ناگهان در سال 99 تغییر عجیبی کرد و از سود روزانه 1 درصد به 5 تا 7 درصد در ماه کاهش پیدا کرد و پس از آن پرداختی به مردم متوقف شد. توقف واریزی سودها تا تاریخ خرداد 99 ادامه داشت. پس از توقف پرداخت سودها با بهانه‌های مختلف سعی در بالا بردن طمع مردم و کسب سود بیشتر داشتند تا جایی که شرکت آمیتس طی یک اطلاعیه با زیر پا گذاشتن رویه گذشته با اینکه میزان سرمایه‌گذاری پیش از این انتخابی بود اعلام کرد که ورودی سرمایه نباید کمتر از 100 میلیون تومان باشد در غیر این صورت مبلغ را عودت خواهد داد. حتی برای نمایش به شکل صوری نیز در ابتدا این عمل را انجام داد، اما در واقع باعث افزایش طمع مردم و تمایل به سرمایه‌گذاری بیشتر شد و افرادی که سرمایه آنها زیر 100 میلیون تومان بود، تمام تلاش خود را کردند که این مبلغ را افزایش دهند.

اما این پایان ماجرا نبود در اواخر سال 98 و اوایل سال 99، برای شرکت آمیتیس نمایندگی در سراسر کشور تعیین کردند. به افرادی که سرمایه‌گذاری قابل توجهی انجام داده بودند، پیشنهاد داده شد که در شهرهای مختلف نمایندگی دایر کرده و جذب سرمایه انجام دهند.

در میان این نماینده‌ها، چند مورد از آنها برجسته‌تر بود. به مرور نمایندگی در استان‌ها مانند مشهد، تبریز مهم‌ترین ابزار برای فروش گسترده توکن لیام به سرمایه گذاران شدند. میزان طمع میان مردم به حدی چشمگیر شد که گفته می‌شود که آن زمان در طبس دیگر کارگر پیدا نمی‌شد و افراد زیادی در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده بودند. سودی که مردم دریافت می‌کردند، مجددا به سرمایه خود در این شرکت اضافه می‌کردند.

اما پول های مردم کجا خرج می‌شود؟

با توجه به اقبال عجیب مردم به سود دهی به روش پانزی توسط شرکت آمیتیس اکبر داداشی موسس این شرکت بخشی از این پول را حتی وارد ورزش کرد و با ایجاد یک باشگاه فوتبال سعی در تصویرسازی و ایجاد اعتماد برای سرمایه‌گذاران و کسب سود بیشتر از مردم عادی کرد. در تمام مدت بارها اعلام می‌شد بخشی از مبالغ سرمایه‌گذاری شده در مناطقی همچون کیش، اسلامشهر، بومهن، شمال و غیره به صورت املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری شده است اما در هیچ یک از موارد نشانه یا نامی از اکبر داداشی مشاهده نمی‌شد.

پس از فراز و نشیب‌های فراوان در خصوص فعالیت‌های این شرکت و ناتوانی در پرداخت سود کاربران، در نهایت اکبر داداشی و چند نفر از عوامل دخیل در این پروژه در تاریخ 1 دی 99 به جرم کلاهبرداری و اخلال در نظام اقتصادی کشور بازداشت شدند. در همین زمان، وی در کانال تلگرام خود اعلام کرد که وضعیت مناسبی ندارد و تلاش خود را خواهد کرد تا فروردین 1400 پول مردم را برگرداند. زمان وعده داده شده فرا رسید اما خبری منتشر شد که حاکی از بستری شدن وی در بیمارستان عرفان نیایش بود.

داداشی در ادامه مدعی شد بخشی از دارایی مردم به صورت رمزارز در یکی از صرافی خارجی بلاک شده است و برای حل مشکل در حال مکاتبه است که در صورت رفع مشکل دارایی مردم را پس خواهد اما قول‌های وی پس از تعیین چند تاریخ دیگر محقق نشد.

داستان وعده دادن و عمل نکردن به این حرف‌ها ادامه‌دار شد تا جایی که در یک سال اخیر، اکبر داداشی بیش از 30 بار زمان برای برگرداندن پول مردم تعیین کرد اما همه پوچ بود.

 

اواخر آذر ماه 1400، داداشی به طور صوری در مجموع حدود 1 میلیارد تومان، به صورت 10 میلیون، 20 میلیون تومان به برخی افراد واریز کرد و فیش‌های آنها را در کانال گذاشت تا مردم باور کنند که واریزی‌ها آغاز شده، اما باز هم این وعده‌ها محقق نشد.

پس از آن، داداشی از دسترس خارج شد و کسی از وی خبر نداشت. برخی مدعی خروج او از کشور شده‌اند که تا به امروز هیچ مدیر قضایی در این باره اطلاع دقیقی در اختیار رسانه‌ها و مردم آسیب دیده نگذاشته است. اکنون تعداد شکایت‌ها از شرکت آمیتیس به حدود 3 هزار مورد رسیده و برآورد می‌شود مبلغی که اکبر داداشی از مردم جمع‌آوری کرد، در مجموع بیش از 3 هزار میلیارد تومان باشد.

رسانه‌ها باید همواره در تلاش باشند تا در حد توان، افراد را در زمینه کلاهبرداری‌ها آگاه کنند تا افراد کمتری در دام چنین افرادی بیفتند و سرمایه‌های خود را با رویای یک شبه پولدار شدن به راحتی به باد دهند.

گفتنی است، پرونده قضایی شرکت فرداد کار آمیتیس به شماره ۹۹۰۱۴۴۳ در شعبه ۶ داسرای ناحیه ۳۱ تهران همچنان در جریان بوده اما هنوز دادخواست شکاتی که در تمام این مدت علاوه بر بلوکه شدن اموالشان، روح و روانشان نیز در معرض شدیدترین لطمات غیرقابل‌جبران قرار گرفت، با متواری بودن متهم اصلی این پرونده، به جایی نرسیده است.

در پایان، انتظار می‌رود که در چنین شرایطی رییس قوه قضاییه توجه ویژه‌ای داشته باشد تا مردمی که اموال خود را از دست داده‌اند، زودتر به حق خود دست یابند. اما با این حال هنوز نمی‌دانیم که این ماجرای کلاهبرداری عظیم، تا چه زمانی طول خواهد کشید.


بیت کوین یک دارایی بدون ریسک

استراتژیست ارشد کالا در بلومبرگ در خصوص وضعیت ارز بیت کوین در بازار رمزارزها ، آینده خوبی را برای آن پیش بینی کرده است.به گفته او بیت کوین به 100000 دلار تا سال 2025  خواهد رسید.

بر اساس گزارش اقتصاد آنلاین،مک گلون در گفتگو با میشل ماکوری، سردبیر و مجری اصلی کیتکو نیوز، گفت که بازارها در شرف یک “بازگشت بزرگ” هستند که در آن قیمت‌ها به معنای بازگشت به روند صعودی است. او گفت؛ “من فکر می کنم آنچه قرار است اتفاق بیفتد، این است که بازگشت بزرگ تازه شروع شده است. ممکن است مانند عواقب سال 1929 باشد. من فکر می‌کنم مانند عواقب سال 2008 خواهد بود، شاید مانند سال 1987. خیلی دیر شده است و همه دارایی‌ها در معرض خطر هستند؛ در همه جا، از آپارتمان‌های مسکونی در میامی و تورنتو گرفته تا بازار سهام. این تازه شروع به وقوع کرده است، بزرگترین تورم در 40 سال گذشته و در طول عمر بیشتر مردم تازه شروع شده است”.

قیمت بیت‌کوین

مک گلون گفت: زمانی که دارایی‌های پرریسک شروع به بهبود کنند، بیت‌کوین “یکی از بهترین دارایی‌های روی زمین” خواهد بود. او گفت: “این مورد اصلی من است. چشم انداز من این است که فکر می‌کنم برخی از بهترین دارایی‌ها طلا، اوراق قرضه بلند ایالات متحده و بیت کوین خواهد بود”.

مک گلون معتقد است که بزرگترین ارز دیجیتال هنوز در مسیر رسیدن به 100000 دلار تا سال 2025 است، اما ممکن است قیمت آن همچنان پایین تر از این زمان معامله شود، به خصوص که بیت‌کوین و NASDAQ هنوز همبستگی تنگاتنگی دارند. “در حال حاضر من کاملاً انتظار دارم که بیت‌کوین کمتر معامله شود. نمی‌دانم چقدر پایین تر، اما چیزی که کاملاً انتظار دارم این است که وقتی شکل پایه را می‌بینیم که قرار است اتفاق بیفتد، بیت‌کوین و اتریوم باید جلوتر بیایند، زیرا آنها را می‌بینیم. او گفت: “برای مدت طولانی بهتر عمل کرده‌ام”.

بیت کوین یک دارایی بدون ریسک

مک گلون خاطرنشان کرد: “محدوده 30 هزار دلار یک محور پشتیبانی بسیار خوب در بیت‌کوین است. می‌تواند به 20000 برسد، من شک دارم که این اتفاق بیفتد، اما من کاملاً انتظار دارم ظرف دو سال آینده، دوباره به 100،000 دلار برسد. این فقط یک مسئله زمان است. این صرفاً اندازه گیری است، عرضه براساس کد کاهش می‌یابد، تقاضا و پذیرش در حال افزایش است”.

مک گلون در پاسخ به این سوال که چرا بیت کوین مانند یک دارایی امن و به عنوان محافظ در برابر تورم رفتار نکرده است، گفت: “این یک دوره گذار است. باید یکی از مهم ترین دارایی‌های ریسک پذیر در تاریخ بشریت باشد. چیزی که من می‌بینم انتقال به یک دارایی بدون ریسک است”.

تورم یا تورم زدایی؟

مک گلون معتقد است که کاهش تورم، نه تورم بیشتر، به دنبال این بازگشت بزرگ قیمت دارایی‌ها خواهد بود. در این باره او گفت؛

“من فکر می‌کنم که ما به کاهش تورم برمی‌گردیم و بهترین راه برای کاهش قیمت این است که قیمت‌ها را افزایش دهیم و سپس آنها را پایین بیاوریم و این همان کاری است که ما انجام می‌دهیم. ما در روزهای اولیه کاهش قیمت هستیم. در بازار سهام، این واقعیت که هر چه بیشتر با انقباضات [فدرال رزرو] مواجه است و در حال حاضر 30 درصد کاهش یافته، چیزی است که اکثر افرادی که در 40 سال گذشته سرمایه گذاری کرده اند، ندیده‌اند. این دنیای جدیدی از اقتصاد است”.

مک گلون خاطرنشان کرد که یکی از شاخص‌های کاهش تورم آینده را می‌توان در بازارهای نفت خام یافت. او گفت: “نفت خام درست مانند سال 2008 در حال بازی است. در 3 ژوئیه به اوج خود رسید و سپس در پایان سال به 40 دلار رسید. این باعث کاهش شدید تورم شد. من امسال مشابهی می‌بینم”.

پیشرفت‌های فناوری درازمدت، فشارهای کاهش تورم بیشتری را تشدید خواهد کرد.

بیت کوین یک دارایی بدون ریسک

“حقیقت کلیدی این است که پیشرفت سریع فناوری به شدت تورم زا است. ما به تازگی در حال دریافت یک نقطه از این روند هستیم. واقعیت کلیدی که اکثر مردم باید بدانند این است که عرضه پول ایالات متحده، حدود یک سال پیش، به بالاترین حد خود رسیده است. به صورت سالانه، 26 درصد بود، اکنون در حال بازگشت است. این عامل شماره یک تورم است: عرضه پول در حال بازگشت است، همه چیز به حالت عادی باز می‌گردد”.

طلا و نقره

در این گزارش صحبت از دو فلز گران‌بهای طلا و نقره هم به میان آمد که در این باره مک گلون گفت، “من فکر می‌کنم آنچه طلا به آن نیاز دارد، یک نقطه عطف کلیدی است. آنچه قرار است در طلا اتفاق بیفتد زمانی است که شاهد اوج کمی در بازده اوراق قرضه بلند مدت باشیم، پایانی کوچک بر تمام این انتظارات صعودی از سوی فدرال رزرو، که قرار است از پایین تر به دست آید. بازار سهام، طلا اوج می‌گیرد”.

وی افزود که نقره در کوتاه مدت عملکرد بدی خواهد داشت، زیرا اقتصاد با کاهش تورم و کندی رشد تولید ناخالص داخلی مواجه است. مک گلون گفت: “من اکنون بیشتر به نقره یک فلز صنعتی نگاه می‌کنم”. “این واقعاً با مس گیر کرده است. مس در سال کاهش یافته است و به نظر من این شاخص کلیدی من است. افت قیمت مس با افزایش قیمت نفت خام، نشان دهنده عملکرد ضعیف مس و نقره در سال جاری است و به ما نشان می‌دهد. اینها فلزاتی هستند که در 5، 10، 20 سال آینده باید بهترین عملکرد را داشته باشند، اما در کوتاه مدت این واقعیت که آنها در مقابل نفت خام در حال شکست هستند، تصویر بزرگتری از رکود را در سطح جهانی، نشان می‌دهد”.

در بلندمدت، مک گلون گفت که نسبت به نقره و مس خوش بین است.

سلب مسئولیت: سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و سایر عرضه‌ اولیه‌های آن‌ها (ICO)  بسیار پرخطر و گمانه زنی است و این مقاله توصیه‌ای از طرف اقتصاد آنلاین یا نویسنده برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال یا سایرICOها نیست. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود.


ریزش بیت کوین به کانال 29 هزار دلار

عوامل جهانی بسیاری بر بازار رمز ارزها به خصوص بیت کوین تاثیر گذار است که این روزها افزایش تورم و اخبار سیاسی کشورها باعث ریزش بیت کوین شده است.بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، بیت‌کوین نتوانست قیمت را بالای ۳۰ هزار دلار نکه دارد و بعد از ریزش بیش از ۵ درصدی، دوباره به محدوده ۲۹ هزار و ۷۰۰ دلار بازگشت. حالا دوباره سناریو نزولی بازار پررنگ‌تر شده است و بسیاری می‌گویند احتمالا این بار دیگر گزینه‌ای جز ریزش نیست.

کلیت بازار بیش از ۵ درصد ریزش کرد و ارزش بازار رمزارزها هم تا هزار و ۲۳۱ میلیارد دلار سقوط کرد. آلت‌کوین‌ها هم بیشتر از بیت‌کوین ریزش کردند.

دیروز تجارت‌نیوز گزارش داد که رویدادهای اقتصادی که در راه است می‌تواند ترمز رشد بازار رمزارزها را بکشد و همین اتفاق رخ داد. رویدادهایی مثل انتشار داده‌های بیکاری اتحادیه اروپا، انتشار دستمزد غیرکشاوری در آمریکا و تصمیمات بانک ژاپن در مورد نرخ بهره. از طرفی هر لحظه احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا وجود دارد و این موضوع هم می‌تواند به عنوان سیگنالی منفی برای بازار باشد.

 

افزایش قیمت کالاهای اساسی در سراسر دنیا و از بین رفتن زنجیره تامین برخی از کالاهای اساسی باعث شد تا تورم در دنیا افزایش پیدا کند. افزایش تورم فدرال رزرو را مجاب می‌کند تا سیاست‌های انقباضی پیش بگیرد و بعد بیت‌کوین ریزش می‌کند.

سناریو سقوط بیت‌کوین تا محدوده ۲۳ هزار دلار در صورتی بسیار محتمل است که بیت‌کوین محدوده حمایت مهم ۲۸ هزار دلار را از دست بدهد. اگر حمایت ۲۸ هزار دلار از دست برود احتمالا بیت‌کوین تا ۲۳ هزار دلار سقوط می‌کند.


احتمال شکسته شدن مقاومت بیت کوین چقدر است؟

بیت کوین در روزهای پیش به کانال 31 هزار دلار رسیده و روز پیش هم درصدد شکست این مقاومت بود که همچنان نتوانسته و در محدوده 31 هزار دلار باقی ماند.

بر اساس گزارش تجارت نیوز، شاید مهم‌ترین مقاومت بیت‌کوین همین محدوده ۳۲ هزار دلار باشد. اگر بیت‌کوین این محدوده را پشت سر بگذارد احتمالا خطر ریزش به زیر ۲۰ هزار دلار از بین می‌رود و خیال سرمایه‌گذاران راحت می‌شود. زمانی که بیت‌کوین این مقاومت را بشکند احتمالا تقاضای بازار افزایش پیدا می‌کند.

البته بازار هنوز ابهامات زیادی دارد و یکی از مهم‌ترین ابهامات نرخ بهره است. اگر قرار باشد که نرخ بهره دوباره افزایش پیدا کند احتمالا اینبار دیگر محدوده حمایت ۳۰ هزار دلار از دست می‌رود. افزایش نرخ بهره اصلا بعید نیست چون تورم آمریکا در حال اوج گرفتن و تنها چاره‌ای که برای فدرال رزرو مانده افزایش نرخ بهره است.

بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که رشد قیمت بیت‌کوین و بازار یک نوع تله گاوی است و به زودی بیت‌کوین ریزش می‌کند و محدوده ۲۸ هزار دلار را از دست می‌دهد. این سناریو اصلا بعید نیست چون بازار تقاضای زیادی ندارد و صرفا عرضه در این محدوده کم است. همچنین به نظر می‌رسد که حمله مقاومت ۳۲ هزار دلار خیلی قوی نبود و احتمالا زیاد کارساز نیست.

تحلیلگری به نا کاپو در رابطه با پیش‌بینی خود از بازار می‌گوید:
«من هنوز هم به ریزش معتقدم. هنوز هم می‌گویم ریزش ۴۰ تا ۶۰ درصدی آلت‌کوین‌ها و ۲۵ تا ۳۰ درصدی بیت‌کوین اتفاق می‌افتد. من روی قیمت ۱۰ هزار دلار این رمزارز را خریدم و روی قیمت ۴۱ هزار دلار فروختم. حالا فقط استیبل‌کوین دارم و منتظرم که به بازار ورود کنم.»

اگر بیت‌کوین بتواند مقاومت ۳۲ هزار دلار را پشت سر بگذارد و بالای این مقاومت نثبیت شود می‌توانیم بگوییم که احتمالا خظر ریزش به ۲۳ هزار دلار از بین می‌رود اما اگر نتواند یک مقاومت را پشت سر بگذارد کار سخت می‌شود. مهم‌ترین حمایت هم ۲۸ هزار دلار است.


۲۷ درصد نرخ توکن سوزی شیبا اینو کاهش یافت!

۲۷ درصد نرخ توکن سوزی شیبا اینو کاهش یافت و بیش از نیم میلیارد از این میم توکن به کیف پول‌های بلاک شده منتقل شده است.

بر اساس گزارش ارائه شده توسط پلتفرم ردیابی توکن‌سوزی Shibburn، در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد قابل توجهی توکن شیبا اینو توسط اعضای مختلف جامعه آن در کیف پول‌های غیر قابل استفاده بلاک شده است.

بیش از نیم میلیارد از این میم توکن به کیف پول‌های بلاک شده منتقل شده است. در این میان فعالیت خرید نهنگ‌ها نیز افزایش یافته و میزان ذخیره آنها ۲۵ درصد بیشتر شده است.

شیبرن در توییتی نوشت که از صبح دیروز در مجموع ۵۲۵ میلیون و ۲۰۰ هزار و ۳۹ توکن شیبا اینو سوزانده شده است. اما با این حال، میزان توکن سوزی شیبا اینو ۲۶.۹۹ درصد کاهش یافته است.

بر اساس گزارش ارائه شده توسط یوتودی، ۲۲ میلیارد شیبا اینو در هفت روز گذشته سوزانده شد و ۶۶۷ میلیون از این توکن در کیف پول های غیرقابل مصرف به طور دائم ظرف ۲۴ ساعت قفل شد.

 

بر اساس سرویس داده زنجیره ای WhaleStats که بر ردیابی ۱۰۰ کیف پول بزرگ در اتریوم، پالیگان و سایر زنجیره ها متمرکز است، طی ۲۴ ساعت گذشته، نهنگ های اتریوم تقریباً ۲۰۰ میلیون دلار شیبا اینو به دارایی های خود اضافه کرده اند.

در تاریخ ۲۳ می، این نهنگ‌ها در مجموع ۵۸۸,۷۸۸,۰۶۵ شیبا اینو داشتند. اکنون، طبق صفحه اصلی وب سایت WhaleStats، این رقم به ۸۳۳,۰۳۴,۵۳۰ رسیده است. در پورتفوی نهنگ‌ها درصد شیبا اینو از ۱۲.۱۶ درصد به ۱۵.۸۶ درصد افزایش یافته است.

در زمان نوشتن این گزارش، شانزدهمین ارز دیجیتال بزرگ، شیبا اینو، پس از افت ۶.۶۵ درصدی در ۲۴ ساعت گذشته، به قیمت ۰.۰۰۰۰۱۱۵ دلار معامله می‌شود. در حال حاضر، قیمت این میم کوین ۸۶.۹۳ درصد کمتر از اوج تاریخی ۰.۰۰۰۰۸ دلاری خود است که هفت ماه پیش در اکتبر به آن رسیده بود.


راهکارهای جلوگیری از شکست در دنیای ارزهای دیجیتال

راهکارهای جلوگیری از شکست در دنیای ارزهای دیجیتال یکی از مهم ترین عواملی است که قبل از خرید باید بررسی شود. به طور مثال اگر نمی‌توانید بفهمید چه کسی پشت پروژه‌ای است که می‎خواهید روی آن سرمایه گذاری کنید، باید یک خط قرمز بزرگ باشد. در این گزارش به چند راهکار اشاره شده است.

از طرح‌های تقلبی گرفته تا برنامه‌ریزی ضعیف، دلایل زیادی وجود دارد که چرا بعضی ارزهای دیجیتال نابود می‌شوند. آیا می‌دانستید که در حال حاضر بیش از 19.000 ارز دیجیتال در بازار وجود دارد؟ هر کدام از این پروژه با هدف خاصی ظاهر شده‌اند. هدف برخی از آنها این است که به عنوان ارز کار کنند و در نهایت دلار را در کیف پول شما جایگزین کنند. برخی دیگر وام‌های مقرون به صرفه در کشورهای در حال توسعه ارائه می‌دهند، برخی دیگر هم قول می‌دهند که اینترنت را آنطور که ما می‌شناسیم تغییر دهند.

هنگامی که موضوع ارزهای دیجیتال مورد بحث قرار می‌گیرد، به نظر می‌رسد موضوع اصلی حول محور موفقیت این صنعت می‌چرخد. شما اغلب در مورد سودآورترین ارزهای رمزنگاری شده می‌شنوید. دنیای کریپتوها قطعاً درخشان و موفق است، اما روی دیگری از ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد که به سرمایه و دارایی سرمایه‌گذارن را از عرش به فرش می‌رساند.

اما برخی از این پروژه اهداف بلند پروازانه‌تری دارند. به عنوان مثال، رمز ارز STOPELON برای اعتراض به نفوذ بزرگ توییت‌های ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در بازار ارزهای دیجیتال طراحی شده است. دقیقاً مشخص نیست که دقیقاً چگونه برنامه ریزی می‌کنند! اما در مورد خود ماسک، تعداد زیادی رمز ارز با نماد حیوانات خانگی وجود دارد که هدفشان تکرار موفقیت Dogecoin صرفاً با سرگرمی و میم‌پذیری است.

2

بنابراین با در نظر گرفتن تمام این موارد، عجیب نیست که بسیاری از ارزهای دیجیتال شکست خورده‌اند و در ادامه هم خواهند خورد. در واقع، از زمان تولد بیت‌کوین در سال 2009، بیش از 2000 پروژه نابود شده‌اند. بر اساس Coinopsy، سایتی که ارزهای دیجیتال از بین رفته را ردیابی می‌کند، فقط در 8 ماه اول سال 2021، 9 پروژه از صنعت ارزهای دیجیتال، جان خود را از دست داده‌اند و برای همیشه ناپدید شده‌اند. طبق گزارشات این سایت، به طور کلی پروژه‌های رمزنگاری شده، به دلایل زیادی از جمله؛

کلاهبرداری
ناکامی در تهیه برنامه‌های تجاری خود
از دست دادن سازگاری و انعطاف پذیری
مشکلات شخصی که توسعه دهندگان با آن مواجه می‌شوند
شکست می‌خورند یا رها می‌شوند. اجازه دهید به به پنج پروژه‌ای که شکست خورده‌اند، نگاهی بیندازیم.

1. OneCoin (ONE)

OneCoin که در سال 2014 راه اندازی شد، یکی از اولین کلاهبرداری‌های رمزنگاری بود. روجا ایگناتوا (Ruja Ignatova)، بنیانگذار آن، که خود را “کریپتوکوئین” یا “ملکه کریپتو“نامیده است، میزبان رویدادهای درخشان در سراسر جهان، از جمله رویدادی در ومبلی آرنا در بریتانیا بود. در آنجا، او OneCoin را به عنوان یک “قاتل بیت‌کوین” معرفی کرد.

3

با وعده‌های او میلیون‌ها سرمایه‌گذار بعداً در یک طرح 4 میلیارد دلاری پانزی که از پول سرمایه‌گذاران جدید، برای پرداخت بازده به سرمایه‌گذاران موجود استفاده می‌کرد، فریب خوردند. ایگناتوا در سال 2017 ناپدید شد، زمانی که شبکه در نهایت در حال بسته شدن بود و پلیس حکم بازداشت او را صادر کرده بود.

2. BitConnect (BCC)

BitConnect که در سال 2016 راه اندازی شد، یکی دیگر از پروژه‌های تقلبی است که اکنون بدنام است. این پروژه در دسامبر 2017 به بالاترین حد خود رسید و یکی از بهترین پروژه‌های CoinMarketCap در آن سال بود. اما فقط چند ماه بعد ارزشش به هیچ تبدیل شد. بازاریابی تهاجمی آن وعده بازدهی 0.5٪ تا 1٪ در روز، همراه با سایر مشوق‌ها را می‌داد. اما مانند OneCoin، این یک طرح هرمی بود. بازده بالایی که پرداخت می‌کرد، توسط سرمایه گذاران جدید تامین می‌شد و زمانی که پلتفرم سقوط کرد، مردم همه چیز را از دست دادند.

3. BoringCoin (ZZZ)

4

BoringCoin که در سال 2014 راه اندازی شد، هیچ وعده‌ای از درام، هایپ و پامپ و دامپ را نداد. اما آن هم مانند 90 تا 95 درصد از پروژه‌های جوک، همان سال را دوام نیاورد و نابود شد. Coinopsy این پروژه را مرده فهرست می‌کند، زیرا یک شوخی است یا هیچ هدفی نداشته است. یا شاید خیلی خسته کننده بوده است.

4. GetGems (GEMZ)

GetGems یک برنامه پیام‌رسان اجتماعی بود که به مردم اجازه ارسال و دریافت بیت‌کوین را می‌داد. کاربران می‌توانند با دعوت از دوستان برای ثبت نام، GEMZ بیشتری کسب کنند. این شرکت که در سال ۲۰۱۵ توسط دانیل پلد (Daniel Peled) تأسیس شد، تقریباً یک میلیون دلار از طریق سرمایه‌گذاری جمعی و سرمایه‌گذاری مستقیم به دست آورد، اما در نهایت نتوانست به نتیجه برسد.

طبق داده‌های CoinMarketCap، قیمت آن در ماه می 2017، قبل از اینکه معاملات آن به طور کامل متوقف شود، به 0.0579 دلار رسید.

 

5. توکن NanoHealthCare (NHCT)

4 مورد قبل تقریباً جزء پروژه‌های قدیمی از ارزهای دیجیتال به شمار می‌آیند، اما چندین پروژه جدیدتر از جمله NanoHealthCare Token شکست خورده‌اند. این پروژه که توسط مانیش رنجان (Manish Ranjan)، بنیان‌گذار هندی در سال 2018، به این هدف که واقعیت دنیای مراقبت‌های بهداشتی را تغییر دهد، ایجاد شد. این شرکت می‌خواست از بلاکچین برای تأثیرگذاری بر زندگی از طریق حل مسائل بهداشتی سیستماتیک مانند امنیت داده‌ها و هزینه‌های بالا استفاده کند.

5

متأسفانه از آوریل 2020 هیچ به روز رسانی در صفحه توییتر آن وجود نداشته است. همچنین وب سایت آن دیگر در دسترس نیست. Coinopsy آن را به دلیل رها شدن یا نداشتن حجم به عنوان مرده فهرست می‌کند.

چگونه از خرید ارزهای دیجیتال شکست خورده خودداری کنیم؟
هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از شکست در دنیای ارزهای دیجیتال وجود ندارد. همه سرمایه‌گذاری‌های کریپتو دارای خطراتی هستند و حتی توسعه‌دهندگان خوش‌نیت با سابقه طولانی در ارزهای دیجیتال، ممکن است بیش از حد خود را توسعه دهند. با این حال، این سوالات می‌تواند به شما در شناسایی ارزهای دیجیتال با مشکلات سلامتی موجود کمک کند.

بنیانگذاران چه کسانی هستند؟ اگر نمی‌توانید بفهمید چه کسی پشت پروژه‌ای است که می‎خواهید روی آن سرمایه گذاری کنید، باید یک خط قرمز بزرگ باشد. در مورد بنیانگذاران پروژه تحقیق کنید و مطمئن شوید که در سرمایه گذاری‌های تقلبی قبلی شرکت نداشته‌اند. اگر آنها بخشی از پروژه‌های ارز دیجیتال موفق بوده باشند، خیلی بهتر است.
برنامه چگونه است؟ شما در کسب‌وکاری که برنامه‌ای ندارند، سرمایه‌گذاری نمی‌کنید، بنابراین هر ارز رمزپایه‌ای که برای آن پول می‌گذارید، باید یک مورد تجاری قانع‌کننده داشته باشد. قرار است چه مشکلی را حل کند و چگونه این کار را انجام خواهد داد؟ نیازی نیست که به یک متخصص فنی تبدیل شوید، اما سعی کنید بفهمید که ساز و کار پروژه‌های جدید به چه صورت است و چگونه ایمنی بلاکچین آن‌ها تأمین می‌شود.
پروژه شوخی است؟ کوین (توکن)‌های جوک برای میم‌ها و مسخره کردن برخی از جنبه‌های دیوانه کننده این صنعت عالی هستند. اما اگر می‌خواهید روی Dogecoin بعدی سرمایه‌گذاری کنید، احتمالاً ناامید خواهید شد. درصد بسیار بالایی از جوک کوین‌ها به طور کامل شکست می‌خورند و ما هنوز نمی‌دانیم که داستان Doge چگونه خواهد بود.
6

کجا فهرست شده است؟ چسبیدن به رمزارزهای که در صرافی‌های برتر ارزهای دیجیتال فهرست شده‌اند، تا حدودی از سرمایه شما محافظت می‌کند. این سایت‌ها رمزارزهایی را که فهرست می‌کنند، بررسی می‌کنند، اما اگر یک پروژه بسیار محبوب شود، در مقابل فشار تقاضای بازار نیز سر فرود می‌آورند و بودن بررسی لیست می‌کنند.
آیا شبکه‌های اجتماعی و وب سایت آن فعال است؟ یکی از نشانه‌های مطمئن شکست پروژه، وب سایتی است که چندین ماه است به روز نشده است یا یک فید غیرفعال توییتر. با جامعه رمزارزی که می‌خواهید بخرید درگیر شوید، تا بتوانید بفهمید که پول خود را کجا می‌گذارید.
7

آیا ترا (لونا) هم سرنوشت مشابه 5 پروژه بالا را پیش رو دارد؟ پروژه‎ها ممکن است شکست بخورند، این یک واقعیت غم انگیز سرمایه گذاری است. به همین دلیل منطقی است که قبل از جدا شدن از پول نقدی که به سختی به دست آورده‌اید، فقط پولی را که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری کنید و تا آنجا که ممکن است، تحقیق کنید.

سلب مسئولیت: سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و سایر عرضه‌ اولیه‌های آن‌ها (ICO) بسیار پرخطر و گمانه زنی است و این مقاله توصیه‌ای از  نویسنده برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال یا سایرICOها نیست. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود.


بازار ارزهای دیجیتال با پروژه های شکست خورده

با آغاز کار بازار ارزهای دیجیتال در ایران ، در ابتدای کار طرفداران بسیاری را به دلیل سودهای بالایی که نصیب خریداران می کرد جذب خود کردند.

بر اساس گزارش اقتصاد آنلاین ، از طرح‌های تقلبی گرفته تا برنامه‌ریزی ضعیف، دلایل زیادی وجود دارد که چرا بعضی ارزهای دیجیتال نابود می‌شوند. آیا می‌دانستید که در حال حاضر بیش از 19.000 ارز دیجیتال در بازار وجود دارد؟ هر کدام از این پروژه با هدف خاصی ظاهر شده‌اند. هدف برخی از آنها این است که به عنوان ارز کار کنند و در نهایت دلار را در کیف پول شما جایگزین کنند. برخی دیگر وام‌های مقرون به صرفه در کشورهای در حال توسعه ارائه می‌دهند، برخی دیگر هم قول می‌دهند که اینترنت را آنطور که ما می‌شناسیم تغییر دهند.

اما برخی از این پروژه اهداف بلند پروازانه‌تری دارند. به عنوان مثال، رمز ارز STOPELON برای اعتراض به نفوذ بزرگ توییت‌های ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در بازار ارزهای دیجیتال طراحی شده است. دقیقاً مشخص نیست که دقیقاً چگونه برنامه ریزی می‌کنند! اما در مورد خود ماسک، تعداد زیادی رمز ارز با نماد حیوانات خانگی وجود دارد که هدفشان تکرار موفقیت Dogecoin صرفاً با سرگرمی و میم‌پذیری است.

2

بنابراین با در نظر گرفتن تمام این موارد، عجیب نیست که بسیاری از ارزهای دیجیتال شکست خورده‌اند و در ادامه هم خواهند خورد. در واقع، از زمان تولد بیت‌کوین در سال 2009، بیش از 2000 پروژه نابود شده‌اند. بر اساس Coinopsy، سایتی که ارزهای دیجیتال از بین رفته را ردیابی می‌کند، فقط در 8 ماه اول سال 2021، 9 پروژه از صنعت ارزهای دیجیتال، جان خود را از دست داده‌اند و برای همیشه ناپدید شده‌اند. طبق گزارشات این سایت، به طور کلی پروژه‌های رمزنگاری شده، به دلایل زیادی از جمله؛

 • کلاهبرداری
 • ناکامی در تهیه برنامه‌های تجاری خود
 • از دست دادن سازگاری و انعطاف پذیری
 • مشکلات شخصی که توسعه دهندگان با آن مواجه می‌شوند

شکست می‌خورند یا رها می‌شوند. اجازه دهید به به پنج پروژه‌ای که شکست خورده‌اند، نگاهی بیندازیم.

1. OneCoin (ONE)

OneCoin که در سال 2014 راه اندازی شد، یکی از اولین کلاهبرداری‌های رمزنگاری بود. روجا ایگناتوا (Ruja Ignatova)، بنیانگذار آن، که خود را “کریپتوکوئین” یا “ملکه کریپتو“نامیده است، میزبان رویدادهای درخشان در سراسر جهان، از جمله رویدادی در ومبلی آرنا در بریتانیا بود. در آنجا، او OneCoin را به عنوان یک “قاتل بیت‌کوین” معرفی کرد.

با وعده‌های او میلیون‌ها سرمایه‌گذار بعداً در یک طرح 4 میلیارد دلاری پانزی که از پول سرمایه‌گذاران جدید، برای پرداخت بازده به سرمایه‌گذاران موجود استفاده می‌کرد، فریب خوردند. ایگناتوا در سال 2017 ناپدید شد، زمانی که شبکه در نهایت در حال بسته شدن بود و پلیس حکم بازداشت او را صادر کرده بود.

2BitConnect (BCC)

BitConnect که در سال 2016 راه اندازی شد، یکی دیگر از پروژه‌های تقلبی است که اکنون بدنام است. این پروژه در دسامبر 2017 به بالاترین حد خود رسید و یکی از بهترین پروژه‌های CoinMarketCap در آن سال بود. اما فقط چند ماه بعد ارزشش به هیچ تبدیل شد. بازاریابی تهاجمی آن وعده بازدهی 0.5٪ تا 1٪ در روز، همراه با سایر مشوق‌ها را می‌داد. اما مانند OneCoin، این یک طرح هرمی بود. بازده بالایی که پرداخت می‌کرد، توسط سرمایه گذاران جدید تامین می‌شد و زمانی که پلتفرم سقوط کرد، مردم همه چیز را از دست دادند.

3BoringCoin (ZZZ)

4

BoringCoin که در سال 2014 راه اندازی شد، هیچ وعده‌ای از درام، هایپ و پامپ و دامپ را نداد. اما آن هم مانند 90 تا 95 درصد از پروژه‌های جوک، همان سال را دوام نیاورد و نابود شد. Coinopsy این پروژه را مرده فهرست می‌کند، زیرا یک شوخی است یا هیچ هدفی نداشته است. یا شاید خیلی خسته کننده بوده است.

4GetGems (GEMZ)

GetGems یک برنامه پیام‌رسان اجتماعی بود که به مردم اجازه ارسال و دریافت بیت‌کوین را می‌داد. کاربران می‌توانند با دعوت از دوستان برای ثبت نام، GEMZ بیشتری کسب کنند. این شرکت که در سال ۲۰۱۵ توسط دانیل پلد (Daniel Peled) تأسیس شد، تقریباً یک میلیون دلار از طریق سرمایه‌گذاری جمعی و سرمایه‌گذاری مستقیم به دست آورد، اما در نهایت نتوانست به نتیجه برسد.

طبق داده‌های CoinMarketCap، قیمت آن در ماه می 2017، قبل از اینکه معاملات آن به طور کامل متوقف شود، به 0.0579 دلار رسید.

5توکن NanoHealthCare (NHCT)

4 مورد قبل تقریباً جزء پروژه‌های قدیمی از ارزهای دیجیتال به شمار می‌آیند، اما چندین پروژه جدیدتر از جمله NanoHealthCare Token شکست خورده‌اند. این پروژه که توسط مانیش رنجان (Manish Ranjan)، بنیان‌گذار هندی در سال 2018، به این هدف که واقعیت دنیای مراقبت‌های بهداشتی را تغییر دهد، ایجاد شد. این شرکت می‌خواست از بلاکچین برای تأثیرگذاری بر زندگی از طریق حل مسائل بهداشتی سیستماتیک مانند امنیت داده‌ها و هزینه‌های بالا استفاده کند.

5

متأسفانه از آوریل 2020 هیچ به روز رسانی در صفحه توییتر آن وجود نداشته است. همچنین وب سایت آن دیگر در دسترس نیست. Coinopsy آن را به دلیل رها شدن یا نداشتن حجم به عنوان مرده فهرست می‌کند.

چگونه از خرید ارزهای دیجیتال شکست خورده خودداری کنیم؟

هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از شکست در دنیای ارزهای دیجیتال وجود ندارد. همه سرمایه‌گذاری‌های کریپتو دارای خطراتی هستند و حتی توسعه‌دهندگان خوش‌نیت با سابقه طولانی در ارزهای دیجیتال، ممکن است بیش از حد خود را توسعه دهند. با این حال، این سوالات می‌تواند به شما در شناسایی ارزهای دیجیتال با مشکلات سلامتی موجود کمک کند.

 • بنیانگذاران چه کسانی هستند؟ اگر نمی‌توانید بفهمید چه کسی پشت پروژه‌ای است که می‎خواهید روی آن سرمایه گذاری کنید، باید یک خط قرمز بزرگ باشد. در مورد بنیانگذاران پروژه تحقیق کنید و مطمئن شوید که در سرمایه گذاری‌های تقلبی قبلی شرکت نداشته‌اند. اگر آنها بخشی از پروژه‌های ارز دیجیتال موفق بوده باشند، خیلی بهتر است.
 • برنامه چگونه است؟ شما در کسب‌وکاری که برنامه‌ای ندارند، سرمایه‌گذاری نمی‌کنید، بنابراین هر ارز رمزپایه‌ای که برای آن پول می‌گذارید، باید یک مورد تجاری قانع‌کننده داشته باشد. قرار است چه مشکلی را حل کند و چگونه این کار را انجام خواهد داد؟ نیازی نیست که به یک متخصص فنی تبدیل شوید، اما سعی کنید بفهمید که ساز و کار پروژه‌های جدید به چه صورت است و چگونه ایمنی بلاکچین آن‌ها تأمین می‌شود.
 • پروژه شوخی است؟ کوین (توکن)‌های جوک برای میم‌ها و مسخره کردن برخی از جنبه‌های دیوانه کننده این صنعت عالی هستند. اما اگر می‌خواهید روی Dogecoin بعدی سرمایه‌گذاری کنید، احتمالاً ناامید خواهید شد. درصد بسیار بالایی از جوک کوین‌ها به طور کامل شکست می‌خورند و ما هنوز نمی‌دانیم که داستان Doge چگونه خواهد بود.

6

 • کجا فهرست شده است؟ چسبیدن به رمزارزهای که در صرافی‌های برتر ارزهای دیجیتال فهرست شده‌اند، تا حدودی از سرمایه شما محافظت می‌کند. این سایت‌ها رمزارزهایی را که فهرست می‌کنند، بررسی می‌کنند، اما اگر یک پروژه بسیار محبوب شود، در مقابل فشار تقاضای بازار نیز سر فرود می‌آورند و بودن بررسی لیست می‌کنند.
 • آیا شبکه‌های اجتماعی و وب سایت آن فعال است؟ یکی از نشانه‌های مطمئن شکست پروژه، وب سایتی است که چندین ماه است به روز نشده است یا یک فید غیرفعال توییتر. با جامعه رمزارزی که می‌خواهید بخرید درگیر شوید، تا بتوانید بفهمید که پول خود را کجا می‌گذارید.

7

آیا ترا (لونا) هم سرنوشت مشابه 5 پروژه بالا را پیش رو دارد؟ پروژه‎ها ممکن است شکست بخورند، این یک واقعیت غم انگیز سرمایه گذاری است. به همین دلیل منطقی است که قبل از جدا شدن از پول نقدی که به سختی به دست آورده‌اید، فقط پولی را که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری کنید و تا آنجا که ممکن است، تحقیق کنید.


یک پیش بینی خطرناک از آینده بیت کوین

«آیا ریزش بیت کوین ادامه دارد؟»؛ این سوالی است که بسیاری از افراد را به فکر فرو برده. در این گزارش تحلیلی، بنجامین کوئن (تحلیلگر) پیش بینی کرده که ریزش بیت کوین تا فصل پاییز ادامه داشته باشد.

طی چند روز اخیر سرمایه‌گذاران بازار رمزارزها شاهد ایجاد یک صلیب مرگ روی نمودار سه روزه بیت‌کوین هستند. طوری‌که هر کسی کمی در مورد تحلیل تکنیکال بداند از صلیب مرگ به‌راحتی عبور نمی‌کند. حالا هم یک تحلیلگر عقیده دارد که کندل‌های Heikin-Ashi خبر از احتمال بالای ریزش بیت‌کوین می‌دهند.

بیت‌کوین در محدوده قیمتی ۲۹ هزار دلار قرار دارد و بسیاری از اندیکاتورها احتمال ریزش بیشتر این ارز دیجیتال را مطرح می‌کنند.

بنجامین کوئن، در آخرین جلسه استراتژی خود که به صورت آنلاین در یوتیوب برگزار شد گفت: کندل‌های Heikin-Ashi روایتی جامع‌تر و دقیق‌تر از ادامه روند بازار دارند. شما در روند صعودی هم کندل قرمز می‌بینید و در روند نزولی هم کندل سبز وجود دارد. اما این کندل‌ها با شما حرف می‌زنند.

 

«دلیل اینکه ما به کندل‌های Heikin-Ashi نگاه می‌کنیم این است که کندل‌های معمولی داستانی از بازار برای ما ندارند. کندل‌های Heikin-Ashi به کندل‌های قبلی خود وابسته هستند و عملا با بررسی این کندل‌ها سروصدا را از تحلیل خود حذف می‌کنید.».

ریزش بیت کوین ادامه دارد؟

این تحلیلگر در این جلسه استراتژی با تحلیل رفتار نمودار بیت‌کوین در چندین دوره نزولی گذشته به سرمایه‌گذاران پیشنهاد کرد تا پاییز آینده انتظاری از بیت‌کوین نداشته باشند. همچنین به سرمایه‌گذاران گفت اگرچه سخت است اما تا پاییز ناامید نشوید چون ممکن است اعداد پایین‌تری ببینیم.

«ما باید به شما بگوییم که برای بازار نزولی آماده باشید. فکر نکنید ریزش بیت‌کوین از ۶۹ هزار دلار تا ۳۰ هزار دلار بازار نزولی محسوب می‌شود. بلکه بازار نزولی یعنی بی‌تفاوتی بعد از ریزش سهمگین.».

بر اساس تحلیل کندل‌های Heikin-Ashi می‌توان استدلال کرد که بازار احتمالا چند ماه دیگر هم روندی نزولی دارد و نمی‌توان از این بازار انتظار زیادی داشت. علاوه بر این برخی از سیگنال‌ها هم نسبت به ریزش بیشتر بازار رمزارزها هشدار می‌دهند.


نمودار ماهانه بیت‌کوین که ریزش‌های چند ماهه را نشان می‌دهد


بلاک چین چیست؟/ هر آنچه که باید درباره بلاک چین بدانید

«بلاک چین چیست؟»؛ سؤالی که در پاسخ به آن باید گفت بلاک چین یک پایگاه داده توزیع شده است که بین گره‌های یک شبکه کامپیوتری به اشتراک گذاشته می‌شود.

به‌عنوان یک پایگاه داده، یک بلاک چین اطلاعات را به‌صورت الکترونیکی در قالب دیجیتال ذخیره می‌کند. بلاک چین‌ها بیشتر به خاطر نقش حیاتی خود در سیستم‌های ارزهای دیجیتال، مانند بیت کوین، برای حفظ رکورد ایمن و غیرمتمرکز تراکنش‌ها شناخته می‌شوند.

نوآوری در بلاک چین این است که وفاداری و امنیت رکورد داده‌ها را تضمین می‌کند و بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد ایجاد می‌کند. بلاک چین یک فناوری نوین به شمار می‌آید که هدف آن ذخیره‌سازی و انتقال هر نوع داده به‌صورت غیرمتمرکز است. در این سیستم گره‌ها وظیفه تائید و ثبت تراکنش‌ها را دارند.

این گره‌ها در سرتاسر دنیا توزیع شده‌اند و برای انجام درست وظایف خود، از الگوریتم‌های اجماع استفاده می‌کنند. امنیت شبکه بلاک چین حاصل استفاده از ایده‌های مبتکرانه در حوزه رمزنگاری و اقتصاد است. در این مقاله علاوه بر بررسی تمام جنبه‌های فنی و عملی بلاک چین کاربردهای بلاک چین‌ در حوزه‌های مختلف شرح داده شده است.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک دفتر دیجیتالی از تراکنش‌ها است که توسط شبکه‌ای از رایانه‌ها به‌گونه‌ای نگهداری می‌شود که هک یا تغییر آن را دشوار می‌کند و در کل شبکه سیستم‌های کامپیوتری روی بلاک چین توزیع می‌شود.

واژه بلاک چین Blockchain ترکیبی از دو کلمه Block بلوک و Chain زنجیره است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.این فناوری روشی امن برای افراد فراهم می‌کند تا مستقیماً بدون واسطه مانند دولت، بانک یا شخص ثالث با یکدیگر معامله کنند.

بلاک چین زنجیره‌ای از بلوک‌هاست که شامل اطلاعات می‌شود. داده‌هایی که در داخل یک بلوک ذخیره می‌شوند به نوع بلاک چین بستگی دارد.

به‌عنوان‌مثال، یک بلاک بیت کوین حاوی اطلاعاتی در مورد فرستنده، گیرنده، تعداد بیت کوین‌هایی است که باید منتقل شوند. اطلاعات در بلاک‌ها ثبت می‌شوند و بلاک‌ها با هم به‌صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند. این زنجیره، بلاک چین را تشکیل می‌دهد.

هرکدام از این بلاک‌ها چیزی به نام هش (Hash) دارند. یک هش رشته‌ای متنی است که از یک تابع ریاضی خاص تولید شده و کاربرد آن جلوگیری از تقلب در سیستم است. هش یک داده یا ورودی، همیشه ثابت است. استفاده از راهکار هش باعث می‌شود تا از تقلب و تغییر اطلاعات ثبت‌شده روی بلاک چین جلوگیری به عمل آید.

هش کردن فرآیندی است که بلوک‌ها را در کنار هم نگه داشته و زنجیره بلوکی ایجاد می‌کند. در فرآیند هشینگ داده‌ها با هر اندازه‌ای وارد توابع ریاضی خاص می‌شوند تا خروجی که همان هش (Hash) است را تولید کنند. طول این هش همواره ثابت است و ربطی به طول ورودی به تابع ندارد.

تفاوت بلاک چین و ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین فناوری است که امکان وجود ارز دیجیتال (از جمله موارد دیگر) را فراهم می‌کند. بیت کوین نام شناخته شده ترین ارز رمزنگاری شده است، ارزی که فناوری بلاک چین برای آن اختراع شد.

چه کسی بلاک چین را اختراع کرد؟

این ارز توسط افراد ناشناس پشت ارز نقدی آنلاین بیت کوین، با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده است. بلاک چین این پتانسیل را دارد که به‌عنوان بستری برای سیستم‌های ثبت رکورد در سراسر جهان رشد کند، اما تنها 10 سال پیش راه‌اندازی شد.

دفتر دیجیتالی یا دفتر کل توزیع شده بلاک چین چیست؟

قدرت محاسباتی و پیشرفت در رمزنگاری، به همراه کشف و استفاده از برخی الگوریتم‌های جدید و جالب، امکان ایجاد دفتر کل توزیع شده را فراهم کرده است. در ساده‌ترین شکل آن، دفتر کل توزیع شده یک پایگاه داده است که به‌طور مستقل توسط هر شرکت کننده (یا گره) در یک شبکه بزرگ نگهداری و به‌روز می‌شود. توزیع منحصر به فرد است: رکوردها توسط یک مرجع مرکزی به گره‌های مختلف مخابره نمی‌شوند، بلکه به‌طور مستقل توسط هر گره ساخته و نگهداری می‌شوند. به این معنا که هر گره در شبکه، هر تراکنش را پردازش می‌کند، به نتایج خودش می‌رسد و سپس روی آن نتایج رأی می‌دهد تا مطمئن شود که اکثریت با نتیجه‌گیری موافق هستند. هنگامی که این توافق وجود داشت، دفتر کل توزیع شده به‌روز شده است و همه گره‌ها کپی یکسان خود را از دفتر حفظ می‌کنند. این معماری به‌عنوان یک سیستم ثبت، مهارت جدیدی را امکان‌پذیر می‌کند که فراتر از یک پایگاه داده ساده است. دفتر کل توزیع شده شکلی پویا از رسانه است و دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی است که بسیار فراتر از دفتر کل مبتنی بر کاغذ ثابت است. نسخه کوتاه این است که آنها ما را قادر می‌سازند تا انواع جدیدی از روابط را در دنیای دیجیتال رسمی و ایمن کنیم. ماهیت این نوع جدید روابط این است که از هزینه اعتماد (که قبلاً توسط دفاتر اسناد رسمی، وکلا، بانک‌ها، افسران رعایت مقررات، دولت‌ها و غیره ارائه می‌شد) توسط معماری و کیفیت دفتر کل توزیع شده اجتناب می‌شود..

اختراع دفتر کل توزیع شده نشان‌دهنده انقلابی در نحوه جمع‌آوری و انتقال اطلاعات است. هم برای داده‌های استاتیک (یک رجیستری) و هم برای داده‌های پویا (معاملات) اعمال می‌شود. دفتر کل توزیع شده به کاربران این امکان را می‌دهد که فراتر از مراقبت ساده از پایگاه داده حرکت کنند و انرژی را به نحوه استفاده، دست‌کاری و استخراج ارزش از پایگاه‌های داده کمتر در مورد نگهداری پایگاه داده، بیشتر در مورد مدیریت یک سیستم ثبت، هدایت کنند.

اهمیت بلاک چین

­بلاک چین به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین فناوری‌­های سال­‌های آتی جهان تأثیر فراوانی بر ساختار و بنیاد کسب و کارها می‌­گذارد. فراگیری این فناوری در آینده­ای نه‌چندان دور در صورت موفقیت در جلب اعتماد عمومی، تأثیر شگرفی بر رفتار مردم و حتی دولت‌­ها می‌گذارد. بلاک چین به یکی از پردرآمدترین فناوری­‌های سال­‌های اخیر تبدیل شده و در طول دهه گذشته علاقه به آن بسیار زیاد شده است. بلاک چین به تائید و ردیابی تراکنش‌های چند مرحله‌ای که نیاز به تائید و ردیابی دارند کمک می‌کند. می‌تواند تراکنش‌های ایمن را فراهم کند، هزینه‌های انطباق را کاهش دهد و پردازش انتقال داده‌ها را سرعت بخشد. فناوری بلاک چین می‌تواند به مدیریت قرارداد و ممیزی منشأ یک محصول کمک کند.

شبکه همتا به همتا در بلاک چین چگونه است؟

در علوم کامپیوتر، شبکه‌های همتا به همتا یا کاربر به کاربر به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که تعدادی فایل را به‌صورت مشترک ذخیره می‌کنند و به اشتراک می‌گذارند. این شبکه می‌تواند برای کاربردهای متفاوتی مورد استفاده قرار گیرد. یکی از کاربردهای شبکه همتا به همتا در تکنولوژی بلاک چین است. بیت کوین را می‌توان با استفاده از شبکه همتا به همتا از یک کاربر به کاربر دیگر بدون نیاز به‌واسطه‌ها یا سرور مرکزی دیگر انتقال داد. این شبکه توسط یک دفتر کل توزیع شده به نام بلاک چین مدیریت می‌شود. رمز ارزهای بسیاری نیز به پیروی از بیت کوین بدون نیاز به‌واسطه در سراسر جهان منتقل می‌شوند.

مزیت شبکه‌های همتا به همتا در ارزهای دیجیتال

امنیت بالا – حذف واسطه‌ها – جلوگیری از سانسور و …

13 برنامه کاربردی و حوزه‌های کاربرد فناوری بلاک چین

به اشتراک‌گذاری امن داده‌های پزشکی – بازارهای NFT – ردیابی حق امتیاز موسیقی – پرداخت‌های فرامرزی – سیستم‌عامل‌های اینترنت اشیا بلادرنگ – امنیت هویت شخصی – سیستم ردیابی مبارزه با پول‌شویی نظارت بر زنجیره تأمین و لجستیک – مکانیسم روی گیری – بینش تبلیغاتی – تولید محتوای اصلی – صرافی ارزهای دیجیتال – پلت فرم پردازش املاک و مستغلات.

به‌طور خلاصه بلاک چین یک فناوری نوین به شمار می‌آید که هدف آن ذخیره‌سازی و انتقال هر نوع داده به‌صورت غیرمتمرکز است. در این سیستم گره‌ها وظیفه تائید و ثبت تراکنش‌ها را دارند. این گره‌ها در سرتاسر دنیا توزیع شده‌اند و برای انجام درست وظایف خود، از الگوریتم‌های اجماع استفاده می‌کنند. امنیت شبکه بلاک چین حاصل استفاده از ایده‌های مبتکرانه در حوزه رمزنگاری و اقتصاد است. یکی از تفاوت‌های کلیدی بین یک پایگاه داده معمولی و یک بلاک چین، نحوه ساختار داده‌ها است. یک بلاک چین اطلاعات را با هم در گروه‌هایی به نام بلوک جمع‌آوری می‌کند که مجموعه‌ای از اطلاعات را در خود نگه می‌دارد. بلوک‌ها دارای ظرفیت‌های ذخیره‌سازی خاصی هستند و هنگامی که پر می‌شوند، بسته می‌شوند و به بلوک پر شده قبلی متصل می‌شوند و زنجیره‌ای از داده‌ها را تشکیل می‌دهند که به نام زنجیره بلوکی شناخته می‌شود. تمام اطلاعات جدیدی که به دنبال آن بلوک تازه اضافه شده است در یک بلوک تازه تشکیل شده کامپایل می‌شود که پس از پر شدن نیز به زنجیره اضافه می‌شود.

گزارش از نادیا یوسف زاده عادلی


ریزش بیت کوین فرصت یا تهدید سرمایه گذاری؟

اخیرا ارزهای دیجیتال ریزش شدیدی را تجربه کردند که به کانال ۲۰ هزار رسیدکه دور از انتظار سرمایه گذاران بود. حال ریزش بیت کوین فرصت یا تهدید سرمایه گذاری است؟

آشفتگی سراسر بازار رمزارزها را فراگرفته و پیش‌بینی‌های زیادی از افت بیشتر قیمت بیت‌کوین وجود دارد. سقوط بیت‌کوین به کانال ۲۰ هزار دلار متحمل است و این یعنی زمستان بازار رمزارزها. آخرین زمستان بازار رمزارزها در سال ۲۰۱۸ اتفاق افتاد. دقیقا همان زمانی که بیت‌کوین ۸۰ درصد از ارزش خود را از دست داد و مدت زیادی در محدوده سه هزار دلار باقی ماند.

ریزش بیت کوین فرصت یا تهدید سرمایه گذاری
بیت‌کوین حالا حدود ۶۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و برای همین است که بسیاری پیش‌بینی می‌کنند که احتمالا سقوط بازار ادامه دارد. چون زمستان همیشه ۸۰ درصد از ارزش بازار بیت‌کوین را از بین برده است. اما بازار اینبار یک تفاوت اساسی دارد. این تفاوت در تعداد موسسات فعال در بازار رمزارزها است. اینبار منافع موسسات و نهادی‌های سازمانی زیادی درگیر ریزش بازار است. بلومبرگ در گزارشی ادعا کرد که شاید این دلیلی برای برگشت زودتر بازار نسبت به سایر زمستان‌های بازار رمزارزها باشد.

بیشتر بخوانید:کاهش ارزش بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟

«وقتی نهادهای سازمانی زیادی در بازار فعالیت می‌کنند می‌توانیم امیدوارم باشیم که با کاهش قیمت پول کلان نهادها به بازار تزریق شود.»

البته موضوع فقط به اینجا محدود نمی‌شود. افزایش نرخ بهره احتمالی آمریکا هم هنوز یک موضوع هضم نشده در بازار رمزارزها است. اگر نرخ بهره در این شرایط افزایش پیدا کند جو بازار دوباره به شدت منفی می‌شود.

واسجا زوپان، رئیس صرافی ماتریکس عقیده دارد که بیت‌کوین در بلند مدت صعودی است اما برای مدتی بازار نوسان‌های زیادی دارد و حجم معاملات کاهش پیدا می‌کند. این باعث ریزش بازار می‌شود و همین ریزش فرصت خرید خوب برای سرمایه‌های کلان را فراهم می‌کند. این یعنی باید منتظر یک سقف تاریخی جدید باشیم.

 


مسدود شدن حساب بانکی 454 نفر توسط وزارت اطلاعات

وزارت اطلاعات از مسدود شدن حساب بانکی 454 نفر از متخلفان ارزی و رمز ارز خبر داد.

اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات طی بیانیه‌ای به‌شرح زیر اعلام کرد:

با رصد و رهگیری‌های اطلاعاتی این وزارتخانه، ضمن اشراف بر شبکه دلالان غیرمجاز ارزی، معاملات پنهان و مشکوک ارزی و رمزارز کشور، با همکاری بانک مرکزی و با دستور مقام قضائی، حساب‌های بانکی 454 نفر از عوامل غیرمجاز ارزی در سطح کشور شناسایی و مسدود شدند.

 

با اجرای طرح برخورد با عوامل دادوستد غیرمجاز ارزی در مدت اخیر، 9219 فقره حساب بانکی با گردش بیش از 600هزار میلیارد ریال از این عناصر در سطح کشور مسدود گردید.

وزارت اطلاعات ضمن اعلام پایش دقیق و مستمر فعالیت‌های غیرقانونی ارزی و غیرمجاز رمزارز، به مردم شریف ایران اطمینان می‌دهد که علاوه بر رهگیری و برخورد با عاملین التهاب در بازار ارز، همزمان و همراه با اجرای کامل اقدام ملّی مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، اجازه سوءاستفاده از فضای معاملات غیرقانونی و قاچاق کالاهای اساسی را نخواهد داد و از هیچ تلاشی برای حفظ آرامش و ثبات بازارهای مرتبط با معیشت مردم دریغ نخواهد کرد.


NFT های اتریم، سولانا و پالیگان به زودی در اینستاگرام

NFT های اتریم، سولانا و پالیگان به زودی در شبکه اجتماعی اینستاگرام پشتیبانی می شوند.

این شبکه اجتماعی بزرگ که یکی از زیر مجموعه‌های متا محسوب می‌شود، ظاهراً قصد دارد در مرحله اول از NFTهای مبتنی بر بلاک چین اتریوم، سولانا، پالیگان و فلو (Flow) پشتیبانی کند. بخشی عمده‌ای از معاملات توکن‌های غیرمثلی در این شبکه‌ها انجام می‌شود و در میان آنها شبکه اتریوم و مجموعه بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) با ارزش بازاری بیشتر از سایرین، پیشتاز هستند.

 

قرار است آزمایش این ویژگی جدید اینستاگرام با حضور گروه کوچکی از طرفداران NFTها در آمریکا انجام شود. ضمن اینکه هنوز مشخص نیست اینستاگرام همان ابتدای کار و با راه‌اندازی این بخش، پشتیبانی از هر چهار شبکه نام‌برده‌شده را آغاز خواهد کرد یا خیر.

اینستاگرام قصد دارد در این بخش از کیف پول‌های پرکاربر فضای ارز دیجیتال، نظیر متامسک، پشتیبانی کند؛ به این صورت که کاربران با وصل‌کردن کیف پول خود به حساب کاربری‌شان ثابت می‌کنند که مالک یک یا چند NFT خاص هستند و سپس قادر خواهند بود این NFTها را در حساب کاربری خود (در قالب پست یا استوری) به نمایش بگذارند و سازندگان اصلی آن را هم روی تصویر تگ کنند.

NFT های اتریم، سولانا و پالیگان به زودی در اینستاگرام

تحقیقات کوین دسک نشان می‌دهد که اینستاگرام بر خلاف توییتر، قصد ندارد بابت پست یا استوری‌کردن تصاویر مربوط به توکن‌های غیرمثلی از کاربران خود هزینه‌ای دریافت کند. گفتنی است که استفاده از NFTها در تصویر حساب کاربری توییتر تنها برای کسانی امکان‌پذیر است که اشتراک ویژه این شبکه اجتماعی یا همان توییتر بلو (Twitter Blue) را خریداری کرده باشند؛ پس بنابراین انتشار رسمی تصاویر NFTها در توییتر به‌نوعی برای کاربران هزینه دارد.

تصمیم تیم متا برای اضافه‌کردن NFT‌ها به اینستاگرام احتمالاً تأثیر زیادی بر جنبه‌های فرهنگی این حوزه گذاشته و توکن‌های غیرمثلی را در معرض دید افراد جدیدی قرار خواهد داد. اینستاگرام در حال حاضر بیش از ۱ میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد و بسیاری از کاربران آن از این پلتفرم برای بازاریابی و معرفی آثار هنری خود استفاده می‌کنند.

 

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، پیش‌تر در ماه مارس (اسفند)، بدون ذکر جزئیات خاصی، گفته بود که قرار است NFTها در آینده‌ای نزدیک به اینستاگرام اضافه شوند.

همان طور که فایننشال تایمز چند روز قبل گزارش کرده بود، متا می‌خواهد آزمایش بخش NFTهای اینستاگرام را هم‌زمان با اضافه‌کردن امکانی برای ساخت توکن‌های غیرمثلی پیش ببرد و در کنار آن برنامه‌ای هم برای اضافه‌کردن یک ویژگی به گروه‌های فیس‌بوک در نظر دارد که با استفاده از آن می‌توان شرط عضویت در گروه‌های مختلف را داشتن NFT مخصوص آن گروه در نظر گرفت.


کاهش ارزش بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟

علی‌رغم ترس و بی‌ثباتی در بازار، تمایل مؤسسات و دارندگان قدیمی ارزهای مجازی به این بخش همچنان ادامه دارد با این حساب کاهش ارزش بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟

قیمت بیت کوین پس از سقوط ۱۰ درصدی در روز پنجشنبه، ۱ درصد در روز جمعه کاهش داشت و به ۳۵۹۴۴ دلار و ۱۲ سنت رسید.

سقوط بازار سهام آمریکا در روز پنجشنبه بازار ارزهای مجازی را وحشت‌زده کرد و ارزش بیت کوین را 10 درصد پایین آورد.

قیمت بیت کوین 1 درصد در روز جمعه کاهش داشت و به 35944 دلار و 12 سنت رسید. ارز مجازی اتر هم 1.2 درصد کاهش یافت و و به 2683 دلار و 96 سنت رسید.

این کاهش قیمت‌ها به‌دنبال یک روز نه‌چندان خوب در وال‌استریت اتفاق افتاد. شاخص صنعتی داو جونز بیش‌از هزار واحد در روز پنجشنبه کاهش یافت و نزدک 5 درصد افت داشت. هر دوی این شاخص‌ها بدترین عملکرد خود را در یک روز از 2020 تجربه کردند و در روز جمعه بازهم افت داشتند.

افزایش ارزش بیت کوین پس از افت یک هفته ای

بیت کوین هم که قیمت آن تا حد زیادی وابسته به تحولات بازار سهام است، برای رسیدن به اوج قیمت اواخر 2021 با مشکل مواجه شده‌است.

افزایش نرخ بهره و سیاست‌های پولی سخت‌گیرانه آمریکا این ترس را به وجود آورده که اقتصاد این کشور به‌زودی وارد رکود می‌شود. فدرال‌رزرو آمریکا در روز چهارشنبه شاخص نرخ بهره خود را 0.5 درصد بالا برد.

تفاوتی که بحران فعلی با بحران سال‌های 2008 و 2001 و حتی بحران کرونا دارد این است که هیچ پشتیبانی در کار نیست و هیچ نقدینگی وارد بازار نمی‌شود تا باعث رشد یک‌باره بازار شود.

علی‌رغم ترس و بی‌ثباتی در بازار، تمایل مؤسسات و دارندگان قدیمی ارزهای مجازی به این بخش همچنان ادامه دارد.


رکورد جدید بیت کوین

بازار رمزارزها همچنان در حال سقوط است که این موضوع باعث ثبت رکورد جدید بیت کوین شده است.

ارزش بیت‌کوین که صرفا به حذف سودهای اخیر خود راضی نشده است امروز به افت خود ادامه داد تا به پایین‌ترین حد خود از اواخر فوریه رسید.

بیت‌کوین با کاهش ۸ درصدی تنها در ۲۴ ساعت، قبل از تثبیت به زیر ۳۶هزار دلار سقوط کرد و داستانی مشابه برای کل بازار کریپتو رقم خورد که در همین بازه زمانی ۷ درصد از دست داد؛ اتریوم ۷ درصد نسبت به قیمت دیروز افت کرد و بقیه ۱۰ ارز برتر بین ۵ تا ۹ درصد با ضرر مواجه شدند.

دیروز، قیمت دارایی‌های کریپتو به میزان قابل‌توجهی بالاتر بود و ارزش رمزارزها در روز چهارشنبه پس از اعلام افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو که اندکی کمتر از آنچه بسیاری از معامله‌گران انتظار داشتند، همراه با سهام افزایش یافت.

گیلرمو خیمنز، یکی از سردبیران ایالات‌متحده نوسانات قیمت بیت‌کوین را چنین توضیح می‌دهد که نهنگ‌های بزرگ با ذخایر عظیم قدرت حرکت بازار را تغییر می‌دهند و با رشد پذیرش بیت‌کوین، احتمالا در طول زمان، نوسانات آن کمتر می‌شود.

داوجونز و نزدک امروز به ترتیب ۳.۱ و ۵ درصد افت کردند. برای داوجونز، این افت بزرگترین زیان روزانه آن از سال ۲۰۲۰ به بعد بود. در حوزه ارزهای دیجیتال که به نوسانات عادت کرده‌اند، اوضاع کمتر شدید است.

بیت‌کوین پس از شروع سال با قیمت ۴۶هزار و ۷۰۰ دلار نوسان داشته است البته به ندرت به بالاتر از آن بازگشته است. طبق داده‌های کوین مارکت کپ، اکنون بیت‌کوین بیش از ۲۱ درصد در سال کاهش یافته است.

زیان‌های بیت‌کوین منعکس کننده ضررهای سهام و به‌طور خاص سهام در شرکت‌های فناوری است. سهام شرکت مادر گوگل، آلفابت نزدیک به ۲۰ درصد کاهش یافته و مایکروسافت ۱۷ درصد از قیمت سهام خود را از دست داده است.

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱.۶۶ تریلیون دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۷.۴۹ درصد کمتر شده است.

در حال حاضر ۴۱.۵۲ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت‌کوین بوده که در یک روز ۰.۴۰ درصد کاهش داشته است.

حجم کل بازار ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۹.۶۶ میلیارد دلار است که ۲۰.۶۸ درصد افزایش داشته است. حجم کل در امور مالی غیر متمرکز در حال حاضر ۱۱.۷۸ میلیارد دلار است که ۹.۸۵ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است. حجم تمام سکه‌های پایدار اکنون ۱۰۴.۷۳ میلیارد دلار است که ۸۷.۵۲ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال است.


تاثیر کاهش نرخ بهره بر بازارها

افزایش نرخ بهره آمریکا سیگنال منفی به بازارهای پرریسک ارسال می‌کند، اما در حالت کلی تاثیر کاهش نرخ بهره بر بازارها چیست؟

رئیس فدرال رزرو آمریکا علاوه بر افزایش نرخ بهره، از برنامه کاهش پایه پولی هم خبر داد. این دو اقدام به این معناست که آمریکا می‌خواهد برای کنترل نرخ تورم، سیاست‌های انقباضی در پیش بگیرد.

تلاش دولت آمریکا در جهت کاهش تورم است. چراکه در چند ماه گذشته، نرخ تورم آمریکا به سطح بی‌سابقه ۴۰ سال اخیر رسیده است.

بانک مرکزی آمریکا، شب گذشته اعلام کرد برای کنترل تورم نرخ بهره را ۰/۵ درصد افزایش داده است. این اولین طی ۲۲ سال گذشته است که بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را به این میزان تغییر داده است. اما تغییر نرخ بهره چه اثری بر بازارها می‌گذارد؟

اما این دو اقدام، تنها گام‌های آمریکا برای کاهش نرخ تورم نیست. بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده که از ماه آینده میلادی گام‌های دیگری برای کاهش تورم، در دستور کار دارد.

براساس قواعد کلاسیک تنظیم بازار، بانک‌های مرکزی کشورها در دوره‌هایی که تورم بالا می‌رود، با افزایش نرخ بهره سعی در کنترل تورم دارند و در زمانی که اقتصاد دچار رکود است معمولا با کاهش آن سعی در ایجاد رونق اقتصادی می‌کنند.

تاثیر کاهش نرخ بهره بر بازارها

اما سوال دیگری که وجود دارد این است که افزایش نرخ بهره آمریکا چه اثری بر بازارها می‌گذارد؟ کاهش این شاخص در آمریکا به معنای در پیش گرفتن سیاست‌های انقباضی و ایجاد رکود اقتصادی است. بر این اساس این خبر می‌تواند بر بازارهای طلا و ارز دیجیتال تاثیر منفی بگذارد.

روند نزولی قیمت جهانی طلا از صبح امروز آغاز شد. بهای جهانی طلا، امروز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه کاهش پیدا کرد و به ۱۸۶۳ دلار و ۸۰ سنت رسید. کاهش قیمت طلا در حالی رخ داده که قیمت طلا در اواخر روز گذشته اندکی افزایش پیدا کرده بود. اما بازار در انتظار اعلام نرخ بهره بود و به همین دلیل بازار طلا چند ساعت قبل از اعلام آن، به افزایش این نرخ واکنش نزولی نشان داد.

رویترز هم اعلام کرد دو عامل امروز باعث کاهش قیمت طلای جهانی شد، یکی انتظارات نسبت به تصمیم بانک مرکزی امریکا برای بالا بردن نرخ بهرهو دیگری رشد نرخ بهره اوراق۱۰ ساله دولتی وزارت خزانه‌داری آمریکا.

حالا باید منتظر ماند و دید تاثیر این تصمیم بر قیمت جهانی طلا چقدر است و چه تاثیری بر بازار ایران می‌گذارد.

واکنش بازار رمزارزها

در حالت کلی افزایش نرخ بهره آمریکا سیگنال منفی به بازارهای پرریسک ارسال می‌کند. به همین دلیل انتظار می‌رفت که این اقدام سبب کاهش قیمت بازار رمزارزها شود اما نکته قابل توجه این است که تا لحظه تنظیم این گزارش،‌ واکنش بازار کریپتو به خبر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، منفی نبوده و حتی بیت‌کوین ۵ درصد رشد قیمت را به ثبت رسانده است.

برخی معتقدند بیت‌کوین،‌ با ریزش از کانال ۴۷ هزار دلاری، خبر افزایش نرخ بهره را پیش خور کرده است.


بیت کوین در کانال ۳۸ هزار دلاری

ارزش بازار جهانی رمزارزها در حال حاضر ۱.۷۴ تریلیون دلار است که ۰.۰۸ درصد افت را نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد تا بیت کوین در کانال ۳۸ هزار دلاری قرار بگیرد.

در ساعات نخست معاملات روز سه‌شنبه، بازار رمزارزها شاهد نوسانات جزئی بوده و کوین‌ها به صورت ترکیبی در محدوده سبز و قرمز قرار دارند.

ارزش بازار جهانی رمزارزها در حال حاضر ۱.۷۴ تریلیون دلار است که ۰.۰۸ درصد افت را نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد.

همچنین حجم کل معاملات در طول ۲۴ ساعت گذشته ۸.۱۴ درصد افزایش یافته و به ۸۵.۸۶ میلیارد دلار رسیده است.

 

از طرفی، ۷.۴۹ میلیون دلار موقعیت شورت در معاملات آتی بیت‌کوین، در طول ۲۴ ساعت گذشته لیکویید شده است.

بیت‌کوین با افت کمتر از ۱ درصد به قیمت ۳۸ هزار و ۴۹۶ دلار و اتریوم با رشد کمتر از نیم درصد به قیمت ۲ هزار و ۸۵۰ دلار معامله می‌شوند.

شیبا و دوج‌کوین شاهد افت قیمت بودند، در حالی که ریپل و کاردانو رشد قیمت جزئی را تجربه کردند.

بازار رمز ارزها4


تردید سرمایه گذاران درباره متاورس

مارک زاکربرگ پاییز پارسال با تغییر نام فیسبوک به متا اعلام کرد که می‌خواهد تمرکز خود را روی متاورس بگذارد. ولی حالا عملکرد مالی شرکت در این حوزه، باعث تردید سرمایه گذاران درباره متاورس شده است.

مدیرعامل متا به‌تازگی در جلسه گزارش مالی فصل اول این شرکت اعلام کرد که با توجه به سطح رشد فعلی کسب و کار، آن‌ها باید سرعت سرمایه‌گذاری روی برخی از پروژه‌ها را کاهش دهند. متا در سه‌ماهه اول سال جاری 7.5 میلیارد دلار سود کسب کرده ولی این رقم نسبت به بازه زمانی مشابه پارسال 21 درصد کمتر شده است. البته درآمد شرکت با افزایش 7 درصدی به 27.9 میلیارد دلار رسیده، ولی این پایین‌ترین نرخ رشد آن‌ها از زمانی است که فیسبوک را سهامی عام کرده‌اند.

 

البته اشتباه نکنید. مارک زاکربرگ هنوز سالانه میلیاردها دلار صرف توسعه دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای متاورسی می‌کند، چون معتقد است که این فناوری به اندازه خود اینترنت اهمیت پیدا خواهد کرد. با این حال، واحد Reality Labs که هدست کوئست و عینک واقعیت افزوده می‌سازد، حدود 17 هزار کارمند دارد و در فصل گذشته حدود 3 میلیارد دلار ضرر کرده است. حالا سرمایه‌گذاران متا نگران این سطح از صرف هزینه هستند، به‌ویژه چون می‌دانند که سال‌ها تا ورود این فناوری به جریان اصلی بازار فاصله داریم.

تردید سرمایه گذاران درباره متاورس

آینده متا در متاورس است؟

قیمت سهام متا از زمان تغییر نام این شرکت تقریبا 50 درصد کمتر شده است. زاکربرگ پاییز پارسال اعلام کرده بود که می‌خواهد سالانه 10 میلیارد دلار در Reality Labs هزینه کند و انتظار دارد که این سرمایه‌گذاری بیشتر شود. اگر کسب و کار اصلی متا، یعنی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی این شرکت به اندازه سال‌های گذشته بود، سرمایه‌گذاران احتمالا واکنش بهتری نسبت به تصمیم متا داشتند.

فیسبوک همچنان در حال رشد است، اما با سرعتی کمتر از همیشه. این شبکه اجتماعی فصل چهارم 2021 برای اولین بار از افت کاربران روزانه خود خبر داد، اما در فصل اخیر توانست تعداد کاربران روزانه را 4 درصد بیشتر کند. با توجه به انتظارات پایین اهالی وال استریت، انتشار این گزارش فراتر از انتظار باعث شد قیمت سهام متا بیش از 15 درصد رشد کند.

 

زاکربرگ می‌گوید محصول بعدی Reality Labs یک هدست واقعیت ترکیبی پیشرفته با اسم رمز Cambria خواهد بود که در دنباله سال به بازار می‌آید. این دستگاه بر کاربردهای شغلی تمرکز دارد و می‌خواهد جایگزین لپ‌تاپ و سیستم‌های کاری شود. متا همچنین در حال کار روی نسخه وب شبکه اجتماعی هورایزن است که در حال حاضر فقط روی هدست کوئست وجود دارد. این نرم‌افزار احتمالا به رقیبی برای فورتنایت، روبلاکس و Rec Room تبدیل خواهد شد.


استفاده از رمزارزها در تجارت خارجی

به گفته مشاور رئیس سازمان توسعه تجارت تکلیف استفاده از رمزارزها در تجارت خارجی تا دو هفته دیگر مشخص می شود.

موسایی گفت: هنوز بستر بلاک چین از سوی سازمان توسعه تجارت برای استفاده از رمزارزها در صادرات و واردات راه اندازی نشده؛ اما طی یک تا دو هفته آینده به نتیجه می‌رسد.

 

از نخستین باری که علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت به تلاش این سازمان برای استفاده از رمزارزها در تجارت خارجی اشاره کرده، حدود چهار ماه می‌گذرد؛ او در تاریخ شانزدهم دی پارسال در حساب کاربری خود در پیامرسان توئیتر اعلام کرده بود که طبق مصوبه اولین جلسه کارگروه مشترک ارزی بین وزارت صمت و بانک مرکزی، با هدف تسهیل تجارت خارجی، سازوکار استفاده از رمزارز‌ها در حوزه تجارت خارجی باید نهایی شود.

استفاده از رمزارزها در تجارت خارجی

پیمان پاک همچنین روز نوزدهم دی گفته است: سامانه‌های بلاکچین مبتنی بر پایه ارز‌های مختلف، می‌توانند سازوکاری ایجاد کنند که طرفین تجاری براساس آن به یکدیگر تضمین متقابل بدهند و رمزارز‌ها می‌تواند وسیله‌ای برای انتقال اعتبار صادرکننده به واردکننده کالا باشد. در حال کار بر روی سازوکار این سامانه هستیم که بخش بین المللی آن انجام شده و تا دو هفته آینده اتصال سامانه رمزارز به سامانه‌هایی مانند سامانه جامع تجارت، تعریف و ابزاری می‌شود.

 

رئیس سازمان توسعه تجارت در تاریخ بیستم بهمن‌ ۱۴۰۰ نیز، در نشست هم اندیشی مقامات دولتی با فعالان اقتصادی، از مذاکرات این سازمان با بانک مرکزی برای جایگزینی سامانه‌های بلاک چین با «ال سی» در حوزه تجارت خارجی خبر داده بود. به گفته او، هدف از اجرای این طرح، دور زدن تحریم‌هاست؛ اما هنوز سازوکار آن و موانعی که ممکن است سازمان توسعه تجارت در پیشبرد این هدف با آن‌ها مواجه شود، مشخص نیست.


امکان پذیرش رمزارزها جهت رزور هتل های کیش

دبیرکل و عضو هیئت مدیره جامعه هتلداران کیش در گفت‌وگوقق از امکان پذیرش رمزارزها جهت رزور هتل های کیش از گردشگران خارجی خبر داد.

مهرداد تاوتلی در نشست خبری با خبرنگاران جزیره کیش ضمن بر شمردن اقدامات صورت گرفته توسط جامعه هتلداران کیش برای استفاده از فرصت جام جهانی قطر، عنوان کرد: واقعیت این است که باید از ۱۰ سال پیش و بعد از مشخص شدن میزبانی قطر برنامه ریزی ها برای ایجاد و ارتقا زیرساخت های کیش جهت استفاده از این رویداد انجام می شد ولی با وجود زمان کوتاه باقیمانده، ما در بخش خصوصی کیش تلاش می کنیم تا از ظرفیت های موجود کیش برای جذب گردشگر و معرفی جزیره به دنیا استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت توریسم ورزشی و نقش آن در ارتقا صنعت گردشگری، از برنامه ریزی های گسترده بخش های خصوصی کیش در این زمینه خبر داد.

تاوتلی ادامه داد: برنامه ریزی ها در سه محور کلی در حال انجام است. محور اول ایجاد زیرساخت رزرواسیون آنلاین هتل ها برای گردشگران داخلی و حارجی است که با توجه به مشکلات تحریم و عدم امکان استفاده از روش های معمول پرداخت های بین المللی، با استفاده از متخصصان بومی جزیره کیش امکان پذیرش رمزارزها فراهم خواهد شد.

وی از راه اندازی سایت www.gokish.com خبر داد که در حال حاضر به زبان فارسی در حال ارائه خدمات می باشد و طی دو ماه آینده زبان های انگلیسی و عربی نیز به آن اضافه خواهد شد.

امکان پذیرش رمزارزها جهت رزور هتل های کیش

عضو هیات مدیره جامعه هتلداران کیش همچنین از برنامه های گسترده این جامعه برای آموزش نیروی انسانی جهت ارائه خدمات بهتر در استانداردهای بین المللی خبر داد.

وی جذب گردشگران ایرانی مقیم خارج از کشور و همچنین هموطنانی که علاقه به حضور در مسابقات جام جهانی را دارند، دومین محور برنامه ها اعلام کرد. دبیرکل جامعه هتلداران کیش، افزود: با توجه به هزینه های بالای اقامت و سفر به قطر، در صورت فراهم شدن پروازها و خطوط کشتیرانی بین کیش و دوحه، هموطنان می توانند با هزینه های مناسب و اقتصادی، ضمن اقامت در کیش، این بازی‌ها را از نزدیک تماشا کنند.

مدیر مجموعه هزاره سوم کیش همچنین از تشکیل ستاد جام جهانی قطر در انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش خبر داد و اظهار کرد: بر اساس محور سوم برنامه ریزی بخش های خصوصی کیش، جشنواره جام جهانی در کیش برگزار خواهد شد. برگزاری مسابقات فوتبال و فوتبال دستی، پخش مسابقات جام جهانی از تلویزیون های شهری، ایجاد فضایی متفاوت در کیش با اجرای برنامه های متنوع و متناسب با حال و هوای جام جهانی، اهدا پیراهن های تیم ملی و توپ به گردشگران، دیگر برنامه های در حال تدارک و برنامه ریزی است که می تواند یک سفر خاطره انگیز برای مسافران ایجاد کند.

تاوتلی در پایان تاکید کرد: جام جهانی قطر می تواند فرصت مناسبی برای معرفی کیش به گردشگران باشد و جام جهانی نقطه پایان نیست بلکه نقطه آغازی است برای شروع فصل جدیدی در صنعت گردشگری کیش.


بیت کوین دوباره در کانال 41 هزار دلاری

بازار ارزهای دیجیتال که در روزهای اخیر با التهاباتی مواجه بود، بار دیگر روند صعودی را آغاز کرد. در این راستا، بیت کوین دوباره در کانال 41 هزار دلاری قرار گرفت.

بیت کوین دوباره در کانال 41 هزار دلاری
ارزش بازار جهانی رمزارزها در حال حاضر ۱.۹۲ تریلیون دلار است که ۱.۳۸ درصد رشد را نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد.

همچنین حجم کل معاملات در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۳.۶۱ درصد کاهش یافته و به ۸۰.۳۳ میلیارد دلار رسیده است

از طرفی، ۱۲.۲۳ میلیون دلار موقعیت شورت در معاملات آتی بیت‌کوین، در طول ۲۴ ساعت گذشته لیکویید شده است.

بیت‌کوین و اتریوم با رشد بیش از ۱ درصد به ترتیب به قیمت ۴۱ هزار و ۳۰۶ دلار و ۳ هزار و ۸۵ دلار معامله می‌شوند.


عاقبت استفاده از برق یارانه ای برای استخراج رمزارز

ماینر، دستگاه تولیدکننده رمز ارز طی چند سال اخیر رواج یافته است برحسب این موضوع عاقبت استفاده از برق یارانه ای برای استخراج رمزارز چگونه است.

محمدخدادادی بهلولی افزود: در قوانین و مقررات جدید پیشنهادی که در حال طی مراحل تصویب هستند افزایش مجازات ها شامل افزایش جریمه ها به میزان حداقل 3 و حداکثر 5 برابر، حبس فرد متخلف و ابطال جواز کسب وی در صورت تکرار تخلف نیز لحاظ شده است.

مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمزارز گفت: مقرر است به زودی و پس از تصویب قوانین جدید برای مقابله با استخراج کنندگان غیرمجاز رمزارز، مجازات های متخلفان افزایش یابد.

وی ادامه داد: هرگونه استفاده از تعرفه های انرژی یارانه ای مانند تعرفه خانگی، صنعتی، کشاورزی و تجاری برای استخراج رمزارز ممنوع است.

مجری طرح تامین برق مراکز رمز ارز توانیر گفت: سوءاستفاده از برق یارانه ای برای استخراج رمزارز باعث افت کیفیت برق و آسیب رساندن به لوازم الکتریکی همسایگان مانند تلویزیون، یخچال، کولر و … می شود.

خدادادی افزود:همچنین با توجه به اینکه ماینرها به صورت 24 ساعته روشن بوده و مصرف برق بسیار بالایی دارند، این عمل خلاف قانون باعث محدودیت در تامین برق سایر مشترکان در ایام گرم و سرد سال می شود.

 

وی ادامه داد: به همین دلیل در صورت کشف تخلف، اولا، همه ماینرها توسط پلیس توقیف می شود. دوما، جریان برق مشترک متخلف قطع می شود. سوما، جریمه های سنگین از متخلف اخذ می شود و در نهایت پرونده متخلف به مراجع قضایی ارسال می شود.

ماینر، دستگاه تولیدکننده رمز ارز است. رمز ارز نوعی دارایی دیجیتال است که به طور غیرمتمرکز تولید و نگهداری می‌شود و برای استخراج رمز ارزها باید محاسبات ریاضی پیچیده‌ای توسط رایانه به‌صورت مستمر انجام شود که مستلزم مصرف برق زیادی است.

متوسط انرژی مورد نیاز برای استخراج هر بیت‌کوین به عنوان اولین رمزارز ساخته شده، حدود ۳۰۰ مگاوات ساعت برآورد می‌شود که این انرژی به صورت متوسط معادل مصرف برق بیش از ۳۵ هزار واحد مسکونی در یک روز است.

به استناد تخمین مراجع بین المللی( Cambridge، ۲۰۲۱) در حال حاضر متوسط مصرف برق سالانه کل شبکه جهانی بیت کوین در حدود برابر ۹۶ میلیارد کیلووات ساعت برآورد می‌شود که این مقدار از مصرف سالانه برق در کشورهایی مانند بلژیک، فنلاند و اتریش بیشتر است.


روند بازار ارزهای دیجیتال گاوی می شود؟

امروز شاهد متوقف شدن روند اصلاحی در بازار ارزهای دیجیتال بودیم و در این شرایط، سوالی به وجود می‌آید که آیا روند بازار ارزهای دیجیتال گاوی می شود؟

در ساعت ۱۴:۰۰ روز پنجشنبه تاریخ ۲۵ فروردین ۱۴۰۱ روند اصلاح قیمتی بازار رمزارزها متوقف شده و اکثر کوین‌ها در محدوده سبز قرار دارند.

ارزش بازار جهانی رمزارزها در حال حاضر ۱.۹۱ تریلیون دلار است که ۲.۳۳ درصد رشد را نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد.

 

حجم کل معاملات در طول ۲۴ساعت گذشته ۱۲.۱۳ درصد کاهش یافته و به ۸۰.۱۴ میلیارد دلار رسیده است.

بیت‌کوین به قیمت ۴۱ هزار و ۲۵۸ دلار و اتریوم به قیمت ۳ هزار و ۱۰۹ دلار معامله می‌شوند.


چرا انتظار صعود در رمز ارزها بیشتر است؟

انتظار رشد در رمز ارزها بنابه عقیده گلدمن دیده می شود اما چرا انتظار صعود در رمز ارزها بیشتر است؟

مدیرعامل سابق گلدمن ساکس عقیده دارد به زودی بیت‌کوین و بازار رمزارزها رشد می‌کنند و باید منتظر یک طوفان بزرگ در بازار باشیم.

رائول‌پال گورو ماکرو، مدیرعامل سابق گلدمن‌ساکس و مدیرعامل Real vision عقیده دارد بازار به زودی رشد می‌کند. او برای رشد بیت‌کوین سه کاتالیزور را بررسی کرده است.

اولین موضوعی که گورو ماکرو مطرح می‌کند پذیرش بیشتر بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال است. او می‌گوید: «دولت‌های مستقل در آینده نزدیک از بیت‌کوین به عنوان دارایی ذخیره ارزش استفاده می‌کنند. به نظرم این موضوع کمک زیادی به بیت‌کوین می‌کند.»

دومین کاتالیزور تورم است. در سال‌های اخیر تورم کمک زیادی به رشد ارزهای دیجیتال کرد. گورو ماکرو هم عقیده دارد تورم یک شتاب‌دهنده واقعی است. «بانک‌های مرکزی به چاپ پول ادامه می‌دهند و این موضوع باعث افزایش شدید تورم و پذیرش بیشتر رمزارزها می‌شود. به نظرم با توجه به بحران‌های جهانی باید برای یک طوفان دیگر در بازار رمزارزها آماده شویم.»

 

سومین چیزی که پال در مصاحبه خود مطرح کرد موضوع بحران‌های جهانی بود. او عقیده دارد در شرایط حاضر رمزارزها نقش بیشتری پیدا کردند. با توجه به اقتصاد جهان ریزش بازار و عرضه رمزارزها کم است.

در حال حاضر اکثر فعالان بازار رمزارزها استراتژی بلندمدت برای فعالیت در بازار دارند.

«من فکر می‌کنم با پس زمینه بحران‌های بزرگ در دنیا عرضه در بازار رمزارزها کم می‌شود. بیت‌کوین نیرویی قدرتمند است و نقش پررنگی در وقایع جهان بازی می‌کند.»


نرخ رمزارزهای اهداشده به اوکراین بیش از 100 میلیون دلار ارزش گذاری شد

ارزش رمز ارزهای اهدا شده به اوکراین از 100 میلیون دلار سبقت گرفت.

اوکراین همچنان در حال دریافت کمک های رمز ارزی است و بر اساس آمار شرکت Slow Mist، اکنون ارزش این کمک ها، مرز 100 میلیون دلار را رد کرده و به 103.81 میلیون رسیده است.

نرخ رمزارزهای اهداشده به اوکراین بیش از 100 میلیون دلار ارزش گذاری شد

علی رغم آنکه گفت و گوهای پیشین مذاکره کنندگان روسی و اوکراینی در خصوص ایجاد صلح نتیجه ای در بر نداشت، آن ها تمایل خود را به سرگیری این گفت و گوها نشان داده اند.

این کمک ها علاوه بر آن که مستقیما به دولت اوکراین پرداخت شده است، به دست سازمان های مردم نهاد اوکراینی همچون، Ukraine DA، Come Back Alive، Aid for Ukraine، و پلیس سایبری این کشور نیز می رسد.


رالی صعودی میانگین کارمزد تراکنش ها در شبکه اتریوم

رالی صعودی میانگین کارمزد تراکنش ها در شبکه اتریوم در حال اوج گرفتن است.

در حالی که کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم در چند وقت اخیر به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته بود، روز ۳ آوریل (۱۴ فروردین) بار دیگر افزایش یافت.

کارمزد شبکه اتریوم اواسط ماه مارس (اسفند) به کمترین میزان خود، یعنی ۵.۹۸ دلار برای هر تراکنش رسیده بود، اما اکنون به حدود ۰.۰۰۵۶ اتریوم یا ۱۹.۵۷ دلار به ازای هر انتقال رسیده است.

اوج کارمزد شبکه اتریوم مربوط به ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) با ۵۲ دلار به ازای هر تراکنش است.

با این حال، افزایش کارمزد تنها مربوط به لایه اول اتریوم نمی‌شود و شبکه‌های لایه دوم نیز با افزایش کارمزد روبه‌رو شده‌اند.


احتمال افزایش قیمت های جهانی در سال 2022

زینب کیشانی: با توجه به شکستن سقف‌های قیمتی انرژی در سال 2021، احتمال افزایش قیمت های جهانی در سال 2022 دور از انتظار نیست.

بازارهای انرژی اروپا در سال 2021 بسیار نوسانی بودند. قیمت برق 4 برابر، گاز 3 برابر و نفت دو برابر افزایش داشت. در اواسط دسامبر 2021، قیمت برق و گاز قیمت‌های بی‌سابقه‌ای را تجربه کردند.

با توجه به این شرایط ، برای کاهش قیمت بالای انرژی راه‌حل کوتاه‌مدتی وجود ندارد و انتظار بر این است که قیمت انرژی در سال 2022 نیز همچنان بالا باقی بماند و سقف‌های تازه‌ای را تجربه کند.

در چارت زیر، شاخص قیمت هفتگی برق (German baseload)، قیمت گاز (Dutch TTF) و قیمت نفت (Brent oil) از ژانویه 2021 تا ژانویه 2022 ملاحظه می‌شود که افزایش یافتند.

احتمال افزایش قیمت های جهانی در سال 2022

استمرار قیمت‌های بالای انرژی، باعث کاهش سودآوری برخی شرکت‌ها می‌شود. تأثیر قیمت‌های بالای انرژی بر اساس بخش، میزان و نوع انرژی مورد استفاده و تأثیرپذیری بخش‌های مختلف از افزایش قیمت انرژی متفاوت است.

صنعت هواپیمایی و کشتیرانی، بخش‌های کاملاً حساس به انرژی هستند. هواپیما و اتومبیل در ابتدا از محصولات مربوط به نفت استفاده می‌کنند که قیمت آن در مقایسه با گاز و برق کمتر افزایش‌یافته است.
بیشتر بخش‌های صنعتی به انرژی وابسته بوده و برای تأمین مواد اولیه و انرژی گرمایی متکی بر گاز و برق متکی هستند. بخش‌هایی از قبیل ساختمان، تجارت و صنعت خودرو نیز کمتر به انرژی وابسته هستند. جدا از میزان وابستگی به انرژی، تمامی این بخش‌ها تحت تأثیر افزایش قیمت انرژی هستند.

 

تأثیرات اساسی قیمت بالای انرژی بر صنعت غذا و لاستیک، آژانس‌های مسافرتی و گردشگری هم واقعیتی غیرقابل‌انکار به‌حساب می‌آید.

استفاده‌کنندگان مستقیم از نفت، گاز و برق تنها بخش‌هایی نیستند که از افزایش قیمت انرژی تأثیر می‌پذیرند.

استفاده‌کنندگان از انرژی نیز از این افزایش با کمی تأخیر تأثیر بسیاری می‌پذیرند.صنایع غذایی و آشامیدنی بسیاری از محصولات خود را از بخش کشاورزی تهیه می‌کنند. درصورتی‌که کشاورز به دلیل افزایش قیمت انرژی، قیمت‌های خود را بالا برد، این صنایع نیز افزایش قیمت خواهند داد.

آژانس‌های مسافرتی نیز خریدهای بسیاری از بخش‌های وابسته به انرژی مثل هوانوردی و حمل‌ونقل جاده‌ای خرید می‌کنند. در صورت افزایش قیمت بلیت هواپیما، این صنایع نیز قیمت خود را افزایش خواهند داد.

حال باید گفت که با افزایش قیمت انرژی، حاشیه سود کمتری برای صنعت خودرو، مواد اولیه ساختمانی (سیمان و بتن و آجر) و گردشگری ایجاد می‌شود. این شرکت‌ها اغلب اوقات از قبل، قیمت فروش خود را تا یک مقدار حداکثری افزایش داده‌اند. بنابراین، در صورت افزایش مجدد، دیگر مشتریان توان پرداخت آن را نخواهند داشت. درواقع قیمت بالای انرژی، حاشیه سود بالای این شرکت‌ها را آسیب خواهد زد.

افزایش قیمت انرژی در بازارهای رقابتی به افزایش هزینه‌ها منجر می‌شود. در ادامه باید به بخش‌های رقابتی اشاره کرد که به دلیل رقابت قیمت‌ها، این شرکت‌ها در صورت افزایش قیمت انرژی، حاشیه سود پایینی خواهند داشت. حال برای این شرکت‌ها هنگام مواجهه با هزینه‌های بالاتر ناشی از انرژی چه اتفاقی می‌افتد؟

این شرکت‌ها به دلیل حاشیه سود پایین، قادر به پذیرش هزینه‌های بالای انرژی نیستند. به‌عبارت‌دیگر، آنها زیان بیشتری متحمل می‌شوند یا در بدترین حالت به ورشکستگی میل می‌کنند.

بنابراین، این شرکت‌ها در صورت افزایش قیمت انرژی، سود چندانی نمی‌سازند و عملاً به‌نوعی با افزایش قیمت‌های ورودی ازجمله انرژی کنار می‌آیند. قیمت خروجی این شرکت‌ها تا حدی افزایش خواهد یافت زیرا تمامی رقبا همان مشکل را دارند. با بررسی بازار انرژی توجهی به تحولات منطقه و تأثیرات آن بر روی بازار سهام و رمز ارزها می‌اندازیم.

تنش بین روسیه و اوکراین، یکی از مهم‌ترین تنش‌های ژئوپلیتیک دهه اخیر است که حساسیت‌های بازار را افزایش داده .باتوجه به لشکرکشی روسیه به اوکراین، بازارهای سهام، طلا و رمز ارزها واکنش‌های متفاوت و جالبی به این اخبار فاندامنتال داشتند.

آینده طلا - رشد نرخ طلا

سرمایه‌گذاران معتقدند که هنوز عواقب جنگ روسیه و اوکراین مشخص نبوده و ممکن است تداوم تعارضات بر رشد اقتصاد جهانی تأثیر زیادی داشته باشد و افزایش قیمت کامودیتی ها، تورم را شدیداً افزایش دهد.
در فضای مجازی، صحبت‌های زیادی از تحریم روسیه و قطع اتصال این کشور به سیستم سوئیفت انتقال پول بین بانکی می‌شود. سیستم جایگزین سوئیفت روسی به نام SPFS از سال 2017 در انتقال پول بانکی این کشور فعال بوده و حجم معاملات آن روندی صعودی را طی می‌کند.

در خصوص کارت‌های اعتباری نیز سیستم MirCard روسیه از سال 2016 فعال شده و سهمی 24 درصدی از بازار پرداخت کارت اعتباری روسیه دارد. از سوی دیگر، میزان ذخایر ارزی و طلای روسیه در بالاترین سطح تاریخ خود و پس از کشورهای چین، ژاپن، سوئیس و هند، در رده پنجم ذخایر بزرگ در جهان است.

روسیه از سال 2014 از اوراق خزانه و دلار آمریکا دور شده است و یورو و طلا سهم بیشتری از ذخایر این کشور نسبت به دلار دارند. ذخایر ارزی 635 میلیارد دلاری، قیمت نفت نزدیک به 100 دلار در هر بشکه و نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی پایین 18 درصد در سال؛ از جمله برخی ارکان کلان اقتصادی روسیه است.

به نظر می‌رسد اکنون نسبت به سال ۲۰۱۴ که روسیه کریمه را تصرف کرد، آسیب‌پذیری این کشور نسبت به فشارهای خارجی کمتر است. بدهی‌‌‌های خارجی این کشور از ۷۳۳میلیارد دلار در آن سال به ۴۷۸میلیارد دلار کاهش یافته. روسیه به وام‌دهندگان خارجی ۱۲۲میلیارد دلار بدهی دارد که این رقم نصف رقم سال ۲۰۱۴ است.

روسیه همچنین به دلیل افزایش قیمت نفت، توانسته بر ذخایر ارز خارجی خود بیفزاید. در سال ۲۰۱۵ ذخایر ارزی خارجی بانک مرکزی روسیه ۳۵۶میلیارد دلار بود و اکنون بالای ۶۳۰ میلیارد دلار است. با صدور فرمان پوتین مبنی بر حمله به اوکراین در روز پنجشنبه هفته گذشته، شاخص S&P 500 از کف قیمتی روز صعود 6 درصدی را تجربه کرد و همزمان بازار طلا و نفت هم روند صعودی داشتند. بازار رمز ارزها، نزدک و داوجونز برخلاف کامودیتی ها، ریزشی بودند و این نشانگر تمایل مردم به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های امن طی شرایط جنگی است.

انتظار افزایش نرخ بهره در هفته‌های اخیر، بازارهای مالی را بسیار تحت‌الشعاع قرار داده است. رئیس فدرال رزرو جرمی پاول می‌گوید که برای اولین بار از سال 2008 انتظار افزایش نرخ بهره در ماه مارس را داریم.

از سوی دیگر، آمارها نشان می‌دهد که با وجود تحریم روسیه توسط اروپا، این کشور پس از جهش تا بیش از 50 درصد، قیمت گاز طبیعی در معاملات روز پنجشنبه 24 فوریه به دنبال افزایش صادرات گاز به اروپا از مسیر اوکراین بوده و برای تحویل روز شنبه، حدود 110 میلیون مترمکعب گاز از طریق خط لوله رزرو کرده که سیگنال تحویل صعودی و عادی را گاز می‌دهد.

 

گاز طبیعی 41%+125 یورو/مگاوات ساعت حدود 40$ به ازای هر میلیون بی تی یو … یا 1.49 دلار/مترمکعب و شاخص قیمت گاز طبیعی اروپا در هلند TTF پنجشنبه جهشی 41%+ داشته و روندی صعودی طی کرد.

شاخص نفت برنت با پشت سر گذاشتن هیجانات ناشی از حمله روسیه به اوکراین، به قیمت قبل از جنگ برگشته است. شاخص قیمت جهانی طلا نیز بعد از سخنان جو بایدن، روندی نزولی داشت که با اعتقاد بازار در جدی نبودن تحریم‌های غرب ضد روسیه مرتبط است. آمریکایی‌ها نیز در واکنش گفته‌اند که تحریم‌ها اهداف بلندمدت را دنبال می‌کند.

به تبع این ضعف، سهام شرکت‌های تولیدکننده طلا در بورس شانگهای چین هم نزولی بوده و روز شنبه حدود چهار درصد سقوط کرد. همچنین چین به بانک‌های بزرگ دولتی این کشور اعلام کرده که فاینانس محصولات کامودیتی تولیدی روسیه را محدود سازند.

شاخص قیمت زغال‌سنگ حرارتی Zhengzhou چین هم جمعه نزدیک به چهار درصد، شاخص قیمت زغال‌سنگ کک شو دالیان بیش از چهار درصد کاهش دارد.

بازوی برنامه‌ریزی اجرایی چین NDRC اعلام داشته که یک رنج قیمت برای زغال‌سنگ حرارتی تعریف خواهد کرد و معاملات خارج از آن محدوده مجاز نبوده و عامل دخالت دولت در بازار می‌شود. فعالان بازار معتقدند که بحران اوکراین عامل تمرکز بیشتر اروپایی‌ها بروی سوخت‌های تجدید پذیر می‌شود.

با توجه به موارد گفته شده و با توجه به نرخ هشریت ماینینگ کشور روسیه که حدود 11 درصد است و رویکرد آینده این کشور جهت دور زدن تحریم‌های اروپا و امریکا، استفاده گسترده از رمز ارزهاست. ازاین‌رو، پارلمان اروپا تصویب قانون‌گذاری در حوزه رمز ارزها در اولویت قرار داده است.


خبر خوب برای شیبا

اولین برنامه غیرمتمرکز و خودمختار شیبا اینو، در صرافی غیرمتمرکز shibaswap راه‌اندازی و منتشر شد که خبر خوب برای شیبا محسوب می شود.

طبق اطلاعیه‌ای که توسط توسعه دهندگان پروژه به اشتراک گذاشته شده است، این برنامه غیرمترکز Doggy DAO نام دارد.

از این پس اعضای انجمن شیبا می‌توانند در مورد پروژه‌های خاص و استخرهای نقدینگی رای دهند. کاربران در شیبا سووپ می‌توانند با توکن Tbone رای خود را ثبت کنند.

 

ایده این برنامه غیرمتمرکز قدیمی است و حتی بارها از سمت تیم توسعه شیبا در دسامبر سال پیش مطرح شد. این برنامه غیرمتمرکز، کاربران صرافی را از توکن‌های اسکم محافظت می‌کند.

زمانی که توکنی تضمین برای ادامه بقا ندارد این برنامه پول‌ها را در صرافی بلوکه می‌کند و اجازه برداشت به پروژه‌های اسکم را نمی‌دهد.


انباشت ۷۰۰ میلیون دلاری نهنگ های ریپل

منابع خبری از انباشت ۷۰۰ میلیون دلاری نهنگ‌های ریپل در توکن جدید خبر داده‌اند.

بر اساس مشاهدات بازار، نهنگ‌هایی که دارای بیش از ۱۰ میلیون ریپل یا بیشتر هستند، توانسته‌اند از دسامبر (آذر) ۲۰۲۱ تاکنون حدود ۹۰۰ میلیون توکن جدید به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار انباشت کنند.

از این اقدام، به‌عنوان «دومین انباشت بزرگ» در ۵ سال اخیر یاد شده است.

 

پیش‌تر در دسامبر (آذر) ۲۰۲۰ نیز حدود ۱.۳ میلیارد توکن به کیف پول این نهنگ‌ها منتقل شده بود تا جایی که قیمت این ارز دیجیتال در آن زمان جهش بزرگی پیدا کرد.

در حال حاضر ۳۳۶ آدرس نهنگ در دفتر کل ریپل وجود دارد که حداقل ۱۰ میلیون توکن هولد کرده‌اند.


بایننس به دنبال توسعه فعالیت‌های خود در روسیه

بایننس روز پنجشنبه از ورود خود به انجمن بانک های روسیه با هدف تعامل با مقامات محلی، قانون‌گذاران و کارشناسان صنعت ارزهای دیجیتال خبر داد.

این انجمن که در سال 1990 تأسیس شده، شامل بیش از 300 بانک و مؤسسه مالی در روسیه بوده که نزدیک به 90 درصد از زیرساخت های بانکی این کشور را تشکیل می‌دهد.

این شورا عضویت بایننس در این انجمن را تایید کرده و یک مرکز تخصصی برای دارایی‌ها و ارزهای دیجیتال راه‌اندازی کرده است. ماموریت این مرکز تخصصی انجام بررسی‌هایی حرفه ای در مورد گردش دارایی های دیجیتال در روسیه و ارائه داده های تخصصی در مورد این موضوع به انجمن و نمایندگان آن می‌باشد.


ارز دیجیتال در المپیک زمستانی

بانک خلق چین گزارش می دهد که ارز دیجیتال بانک مرکزی این کشور برای پرداختی های روزانه با ارزش بیش از 316.000 دلار در بازی های المپیک زمستانی 2022 استفاده می شود.


تصویب لایحه قانونی کردن ارزهای دیجیتال در اوکراین | 29 بهمن 1400

پارلمان اوکراین روز پنجشنبه در جلسه خود به تصویب لایحه دارایی‌های مجازی (Virtual Assets Bill) که به همه ارزهای دیجیتال و دارایی‌های مجازی وضعیت قانونی اعطا می‌کند، رأی مثبت داد تا تصویب لایحه قانونی کردن ارزهای دیجیتال در اوکراین صورت بگیرد.

این لایحه به شکلی قاطعانه و با ۳۰۰ رأی موافق و تنها ۲ رأی مخالف در پارلمان به تصویب رسید و یک چارچوب نظارتی پایه‌ای برای همه دارایی‌های مجازی در اوکراین ایجاد می‌کند.

تصویب این لایحه، علاوه بر ایجاد زمینه‌های قانونی برای ادغام ارزهای دیجیتال در سیستم مالی و نظارتی اوکراین، حقوق شهروندان برای نگهداری و استفاده از ارزهای دیجیتال را هم به رسمیت می‌شناسد.

میخائیل فدوروف، وزیر توسعه دیجیتال اوکراین می‌گوید که لایحه جدید به این کشور اجازه می‌دهد تا بازار قانونی برای دارایی‌های مجازی راه‌اندازی کند.

 


ایران به‌دنبال استفاده از ارزهای دیجیتال ملی در تجارت با روسیه | 18 بهمن 1400

جلیل جلالی فر، عضو اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه، بیان داشت که ایران به مقامات روسی پیشنهاد کرده است تا در آینده در مبادلات خود به جای دلار از ارزهای دیجیتال ملی دو کشور استفاده کنند. او می‌گوید روس‌ها به دلیل تحریم‌ها بیشتر تمایل دارند از دلار استفاده کنند.


کیوساکی: فدرال رزرو و خزانه‌داری آمریکا در حال تخریب دلار هستند | 17 بهمن 1400

رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki)، نویسنده معروف کتاب پرفروش «پدر پولدار، پدر بی‌پول»، هشدار داده است که فدرال رزرو و وزارت خزانه‌داری آمریکا در حال تخریب دلار هستند.

او در توییتی با اشاره به اینکه آنها در حال فرستادن میلیاردها سرمایه‌گذار ناآگاه دلاری به «جهنم مالی» هستند، توصیه کرده است طلا، نقره و بیت کوین ذخیره کنید.

این اولین بار نیست که کیوساکی در رابطه با آسیب‌رساندن مقامات مالی آمریکا به اقتصاد و سرمایه‌گذاران فردی هشدار داده است.

کیوساکی در ماه دسامبر (آذر) نیز هشدار داده بود که فدرال رزرو و رئیس‌جمهور آمریکا در حال ایجاد تورمی ساختگی هستند و سقوط بازارهای مالی و یک رکود احتمالی را پیش‌بینی کرده بود.


آمریکا به‌دنبال اجباری‌کردن احراز هویت در کیف پول‌های غیرامانی است

شبکه مقابله با جرایم مالی آمریکا (FinCEN) در انتهای سال ۲۰۲۰ پیشنهاد کرد که فرآیند احراز هویت برای کیف پول‌های غیرامانی اجباری شود.

در صورت تصویب این قانون، نام، آدرس و اطلاعات شخصی تمام افرادی که می‌خواهند ارزهای دیجیتال را به کیف پول شخصی خودشان منتقل کنند، باید در صرافی‌های ارزهای دیجیتال ثبت شود.

حال جنت یلن (Janet Yellen)، وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده که ممکن است دوباره این قانون در دستور کار قرار بگیرد و به‌طور رسمی در ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) در فدرال رجیستر (Federal Register)، که روزنامه رسمی دولت فدرال ایالات متحده آمریکا است، منتشر شود.


آمریکا فرمان اجرایی درباره رمز ارزها را صادر کرد

به گزارش شهر بورس، دولت بایدن در حال آماده شدن برای اعمال یک فرمان اجرایی در خصوص اقدامات احتمالی دولت آمریکا در خصوص دارایی‌های دیجیتال در هفته‌ پیش رو است.

یک منبع آگاه با اشاره به این فرمان اجرایی احتمالی، اظهار داشته است که «این فرمان به عنوان تفاهم نامه امنیت ملی صادر خواهد شد و طبق آن دولت بایدن چندین نهاد دولتی آمریکا را مامور مطالعه در خصوص استیبل کوین‌ها، توکن‌های غیر مثلی و به طور کلی ارز‌های دیجیتال می‌کند.»

نشریه Forbes معتقد است که این نهاد‌های دولتی در اواسط سال 2022 گزارش خود را در مورد ریسک‌های ارز‌های دیجیتال و استفاده‌های غیرقانونی از آن‌ها را منتشر می‌کنند.

‏Eric Balchunas تحلیلگر ETF معتقد است که ارزیابی احتمالی دولت بایدن از رمز ارزها به عنوان یک تهدید امنیت ملی ریشه در رد درخواست‌های پذیرش ETF نقدی بیت کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ایالات متحده آمریکا دارد.

آمریکا فرمان اجرایی درباره رمز ارزها را صادر کرد


سازمان SEC در حال بررسی پلفترم‌های وام‌دهی کریپتویی | ۷ بهمن ۱۴۰۰ 

بر اساس گزارش‌ها، نگرانی اصلی SEC مربوط به ارائه با بازدهی بالا توسط خدمات وام‌دهی رمزارزی است که اغلب به طور قابل توجهی میزان بهره آنها بالاتر از اکثر بانک‌های متمرکز آمریکا به حساب می‌آید.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) قصد دارد در این دوره پلتفرم های وام‌دهیGemini، Celsius  Network و Voyager Digital را بررسی کند.

این کمیسیون در حال انجام تحقیقاتی در مورد خدمات وام‌دهی کریپتو است که آیا خدمات ارائه شده باید زیر مجموعه اوراق قرار بگیرن یا خیر.

نرخ بهره ارائه شده توسط خدمات وام‌دهی کریپتو بین 3 تا 18 درصد است؛ در حالی که حساب‌های پس‌انداز بانک‌های سنتی نرخ بهره ای کمتر از 0.25 درصد را ارائه می دهند.


تاثیر افت بیت کوین بر شرکت تسلا | ۷ بهمن ۱۴۰۰ 

به گزارش شهر بورس، ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا تایید کرد که در چهار ماه پایانی سال 2021 بیت کوین های این شرکت به فروش نرفته و در حال حاضر ارزش آن 1.26 میلیارد دلار است.

سال گذشته شرکت تسلا با خرید یک و نیم میلیارد دلاری بیت کوین و پذیرش پرداخت‌ها با BTC رسماً با توییت ایلان ماسک از دنیای ارزهای دیجیتال حمایت کرد.

تا به حال سود حاصل از بیت کوین برای تسلا تا انتهای چهار ماهه 2021 معادل 65 درصد بوده در حالی که که سود این شرکت از فروش محصولات خود در همین بازه زمانی 71 درصد بود.

ایلان ماسک اخیرا در حمایت از دوج کوین، برای خرید محصولات شرکت تسلا این ارز را جایگزین بیت کوین دانسته است.


یوتیوب به دنبال کمک به تولید کنندگان محتوا برای به کارگیری NFT

به گفته Susan Wojcicki، (مدیرعامل یوتیوب) این غول فناوری به دنبال بررسی راه‌هایی برای کمک به تولید کنندگان محتوا برای به کارگیری فناوری توکن‌های غیر مثلیاست.

وی همچنین اضافه کرده است که یوتیوب به دنبال به‌کارگیری فضای Web3 به عنوان منبع الهاماست.


دولت بایدن در حال کار بر روی یک فرمان اجرایی در مورد رمزارزها است

طبق این اطلاعیه دستورالعمل کاخ سفید یک استراتژی سراسری دولت را معرفی می کند که به مزایا و خطرات دارایی های دیجیتال می پردازد. مقامات ارشد مختلف دولت جلساتی را برای بحث در مورد همین موضوع برگزار کرده‌اند. انتظار می رود که آنها در هفته های آینده پیش نویس این طرح را به رئیس جمهور جو بایدن ارائه کنند


قطعی شبکه سولانا بار دیگر باعث ضرر کاربران شد

قطعی اخیر شبکه سولانا ۲۴ ساعت طول کشیده و باعث ضرر هنگفت کاربران شده است. روز جمعه، تیم توسعه‌دهنده سولانا از قطعی این شبکه خبر داد و پس از ۲۴ ساعت از شروع قطعی، دلیل این مشکل را انجام تراکنش‌‌های تکراری بیش از حد توسط ربات‌ها عنوان کرد. این برای دومین بار در سال جاری میلادی است که شبکه سولانا دچار قطعی می‌شود.
گفتنی است که این قطعی با ریزش شدید بازار ارزهای دیجیتال همزمان بوده است. کاربران پلتفرم سولند (Solend)، یک پروتکل غیرمتمرکز دیفای در شبکه سولانا، گزارش داده‌اند که در جریان این قطعی نتوانسته‌اند موقعیت‌های معاملاتی خود را مدیریت کنند، بسیاری از موقعیت‌های معاملاتی آن‌ها لیکویید شده و ضرر زیادی را برای آن‌‌ها به‌همراه داشته است.


افزایش تعداد هولدرهای بیبی دوج؛ ۵۰٪ توکن‌ها در دست نهنگ‌ها قرار دارد

تعداد هولدرهای توکن BabyDoge به رقم تاریخی بیش از ۱.۳ میلیون آدرس رسیده است. این در حالی است که حدود تعداد ۱.۱ میلیون آدرس توکن شیبا را نگهداری می‌کنند و بر خلاف شیبا، بیبی دوج هنوز در صرافی های متمرکز زیادی لیست نشده است.

همچنین حدود ۵۸٪ از توکن های در گردش بیبی دوج اکنون در اختیار نهنگ های شبکه بایننس اسمارت چین قرار دارد.


کیوساکی: اگر بیت کوین به ۲۰ هزار دلار برسد مقدار بیشتری خرید می‌کنم

رابرت کیوساکی، نویسنده کتاب پرفروش «پدر پولدار، پدر بی‌پول» و سرمایه‌گذار معروف بیت کوین و بازار املاک و مستغلات، در توییت اخیر خود اعلام کرد که اگر قیمت بیت کوین ریزش بیشتری داشته باشد، مقدار بیشتری خواهد خرید. وی اظهار کرد: «سود شما زمانی حاصل می‌شود که می‌خرید، نه زمانی که می‌فروشید. سقوط قیمت بیت کوین خبر فوق‌العاده‌ای است. من بیت کوین را در قیمت ۶,۰۰۰ دلار و ۹,۰۰۰ دلار خریده‌ام. اگر به سطح ۲۰,۰۰۰ دلار برسد، مقدار بیشتری خواهم خرید.» وی در ادامه به ریزش ۵۰ درصدی قیمت نقره نیز اشاره کرد و افزود که اکنون بهترین زمان برای خرید نقره است.


واکنش بنیان گذار تلگرام به ممنوعیت ارزهای دیجیتال ۳ بهمن ۱۴۰۰

به گزارش شهر بورس، پاول دوروف، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران تلگرام گفته است: ممنوعیت ارزهای دیجیتال در روسیه، صنایع زیادی را نابود می‌کند و متخصصان فناوری اطلاعات را مجبور به مهاجرت خواهد کرد.

دوروف روز شنبه در کانال تلگرام خود نوشت که «ممنوعیت کامل ارزهای دیجیتال، دقیقاً مَثَل فردی است که می‌خواهد ابروی دیگری را درست کند اما چشم او را کور می‌کند.

وی افزود: هیچ کشور توسعه‌یافته‌ای به‌دنبال ممنوع‌کردن ارزهای دیجیتال نخواهد بود.

بانک مرکزی روسیه، اوایل هفته گذشته با اشاره به خطرات ارزهای دیجیتال برای سیستم مالی کشور، ممنوعیت کامل آنها را پیشنهاد و این بازار را به طرح‌های هرمی تشبیه کرده بود.

احتمال صدور مجوز قانونی روسیه برای ماینینگ و استیبل‌کوین‌های با پشتوانه طلا

پس از مطرح شدن پیشنهاد بانک مرکزی روسیه مبنی ممنوعیت کامل کریپتو اعم از خرید، فروش و استخراج آن، عضو ارشد مجلس دومای روسیه اظهار کرد: احتمال دارد این کشور مجوز قانونی استخراج و استیبل‌کوین‌هایی با پشتوانه طلا را بدهد.

در همین راستا Vladimir Gutenev اظهار داشت: استیبل‌کوین‌های با پشتوانه طلا، استیبل‌کوین‌هایی هستند که مشابه روبل طلا بوده و روسیه می‌تواند از آن برای دور زدن تحریم‌ها و تسهیل روابط اقتصادی با سایر ملت‌ها استفاده کند.

واکنش بنیان گذار تلگرام به ممنوعیت ارزهای دیجیتال


افت بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟ ۳ بهمن ۱۴۰۰

به گزارش شهر بورس، گبور گربکس (Gabor Gurbacs)، مدیر دارایی‌های دیجیتال در صندوق سرمایه‌گذاری ون‌اک (Vaneck) در توییت اخیر خود نسبت به ریزش قیمت بیت کوین تا سطح 20 هزار دلار هشدار داده است.

وی اظهار کرد که اگر قیمت بیت کوین از 30 هزار و 200 دلار پایین‌تر بیاید، ممکن است تا سطح 20 هزار دلار نیز افت کند.

به عقیده او، سطح 30 هزار و 200 دلار سطح حمایتی مهمی است، زیرا میانگین قیمت خرید مجموع 124,000 بیت کوین توسط شرکت ماکرواستراتژی نیز در این سطح قیمتی قرار دارد.

مدیر دارایی‌های دیجیتال در صندوق سرمایه‌گذاری ون‌اک افزود: به‌طور کلی نحوه رفتار قیمت بیت کوین در این آخر هفته، ممکن است تعیین کند که دوشنبه چه اتفاقی برای بازار خواهد افتاد.

افت بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟


آغاز کارگاه آموزشی صفر تا صد ارزهای دیجیتال در تبریز ۲ بهمن ۱۴۰۰

به گزارش شهر بورس، کارگاه آموزشی صفر تا صد ارزهای دیجیتال برای اولین بار با حضور جمعی از اساتید آکادمیک حوزه بازارهای مالی از عصر امروز (شنبه) در تبریز آغاز شد.

کارگاه آموزشی صفر تا صد ارزهای دیجیتال هفت روزه بوده و تا پایان هفته ادامه خواهد داشت و شرکت کنندگان با مفاهیم رمزارزها، نحوه معاملات، روانشناسی و تحلیل‌های مختلف این بازار آشنا می‌شوند.

مرتضی مختاری، امین حبیب‌زاده، حامد همتی، رامین اصغری، علی راستی و محمد نجاری؛ اساتید این دوره هستند.

آغاز کارگاه آموزشی صفر تا صد ارزهای دیجیتال در تبریز


بزرگترین صرافی آمریکا: تنها قاتل اتریوم، اتریوم ۲.۰ است!

کوین بیس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال آمریکا و دومین صرافی بزرگ جهان، اخیراً با انتشار گزارشی آینده اتریوم را در برابر سایر رقبای خود مورد بررسی قرار داده‌ است. کارشناسان این صرافی معتقدند با تغییر سازوکار شبکه اتریوم به اثبات سهام، سایر بلاک چین‌ها دیگر فضایی برای رقابت‌کردن به آن نخواهند داشت.

تنها قاتل اتریوم، اتریوم ۲.۰ است!


امکان قراردادن تصویر NFTها در پروفایل به توییتر اضافه شد| 2 بهمن ۱۴۰۰

شبکه اجتماعی توییتر بار دیگر در رقابت برای تبدیل‌ شدن به شرکت پیشرو در حوزه وب ۳.۰ پیش‌دستی کرده است.

این پلتفرم ویژگی جدیدی به شبکه اجتماعی خود اضافه کرده است تا کاربران بتوانند از تصاویر NFTهای خود به‌عنوان پروفایل استفاده کنند.

گفتنی است که قابلیت جدید، فعلاً تنها در توییتر بلو، نسخه اشتراکی و پولی توییتر در دسترس قرار گرفته است.

با این حال، علاقه‌مندان ارزهای دیجیتال، از جمله ایلان ماسک، پس از این خبر ابراز نگرانی کرده‌اند که توییتر در زمینه جلوگیری از کلاهبرداری و پیش‌گیری از به کار گیری NFTهای سرقت‌شده، اقدامات لازم را انجام نمی‌دهد.


سه تفاوت بیت کوین و دوج کوین چیست؟ | ۲۷ دی ۱۴۰۰

زینب کیشانی، کارشناس حوزه بلاک چین به ذکر سه تفاوت عمده میان دوج کوین و بیت کوین پرداخت و عنوان کرد: عرضه بیت کوین محدود است، دوج کوین در ابتدا برای خنده و سرگرمی ایجاد شد و بیت کوین یک اکوسیستم با سرمایه بسیار بالا است.

این کارشناس حوزه بلاک چین به ذکر سه تفاوت عمده میان دوج کوین و بیت کوین پرداخت و عنوان کرد: عرضه بیت کوین محدود است، دوج کوین در ابتدا برای خنده و سرگرمی ایجاد شد و بیت کوین یک اکوسیستم با سرمایه بسیار بالا است.

کیشانی ادامه داد: ساختار عرضه دوج کوین افزایشی است؛ به این معنی که هر دقیقه و هر روز ارزهای بیشتری استخراج و عرضه می‌شوند؛ به عبارت دیگر، عرضه آن نامحدود است. برای مثال، هر دقیقه 10 هزار دوج کوین تولید و با این حساب، در هر روز تقریباً 15 میلیون و در هر سال بیش از 5 میلیارد از این ارز استخراج می‌شود.

وی تصریح کرد: عرضه نامحدود می‌تواند به مرور زمان بر ارزش یک ارز رمزنگاری تأثیر منفی بگذارد. عرضه بیت کوین فقط 21 میلیون است و پس از آن هیچ ارزی برای استخراج وجود ندارد. این محدودیت در عرضه باعث شده تا بیت کوین بیشتر شبیه طلا یا الماس شود. با توجه به اینکه عرضه بیت کوین محدود است و با افزایش تقاضا، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. به خاطر این تفاوت‌ها، بیشتر افراد دوج کوین را به صورت کوتاه مدت معامله می‌کنند تا به سود سریع برسند، در حالی که برخی از معامله گران بیت کوین را برای طولانی مدت در کیف پول‌های خود نگه می‌دارند.


هزینه تولید هر بیت کوین چقدر است؟ | ۲۶ دی ۱۴۰۰

داده‌های جدید نشان می‌دهد که هزینه تولید هر بیت کوین برای ماینرها حدود ۳۴ هزار دلار است.

فاصله 20 درصدی این هزینه با قیمت فعلی بیت کوین و در نظر گرفتن پاداش‌ تراکنش‌ها، باعث کاهش نگرانی در مورد افت قیمت بیت کوین شده است.

بدترین سقوط‌هایی که بیت‌کوین تا به حال داشته است به دلیل تسلیم ماینرها (miner capitulation) بوده.

دسامبر ۲۰۱۸ و مارس ۲۰۲۰ (آذر ۹۷ و اسفند ۹۸). زمانی که قیمت بیت کوین کمتر از هزینه‌های تولید آن شود، آنگاه بیت کوین در معرض خطر تسلیم ماینرها قرار دارد.

هزینه تولید هر بیت کوین چقدر است؟


پیش‌بینی آینده اقتصاد جهان از زبان ایلان ماسک | ۱۸ دی ۱۴۰۰

ایلان ماسک پیش‌بینی‌های جسورانه‌ای برای سال ۲۰۲۲ انجام داده است. او پیش‌بینی کرده که ارزهای رمزپایه یا همان رمزارزها در سال ۲۰۲۲ در جهان محبوب‌تر خواهند شد. ماسک هم‌چنین معتقد است که این ارزهای رمزگذاری‌شده قابل اعتمادتر از ارزهای معمولی هستند- و دلیلش هم این که این ارزها توسط یک شبکه کنترل می‌شوند.

ایلان ماسک با اشاره به این که «در دنیای امروز چند الیگارشی بازار ارز و پایه‌های پول را کنترل می‌کنند»؛ یک بار دیگر بر قابل اعتماد بودن ارزهای رمزگذاری‌شده تاکید کرد.

از نظر مدیرعامل تسلا «افزایش تقاضا در زمینه انرژی یکی دیگر از مشکلات احتمالی دنیا در سال جاری خواهد بود». او پیش‌بینی کرد که تقاضای انرژی در چند سال آینده دو برابر خواهد شد و بنابراین دنیا باید به جایگزین‌هایی مانند انرژی هسته‌ای- که در حال حاضر نیز در حال بررسی هستند- بیشتر فکر کند.

ایلان ماسک می‌گوید که «مواد مخدر نیز از موضوعات مهم و جنجالی ۲۰۲۲ خواهد بود». او البته ادعا می‌کند که «جامعه و سیستم‌های قانونی کشورهای مختلف در طول سال ۲۰۲۲ با مصرف داروهای روانگردان راحت‌تر کنار خواهند آمد».

ایلان ماسک هم‌چنین با برجسته کردن نقش و اهمیت فناوری ارتباطی استارلینک خود در آینده نزدیک پیش‌بینی کرد که در سال ۲۰۲۲ اینترنت ماهواره‌ای دسترسی مردم مناطق روستایی به اینترنت پرسرعت را ممکن خواهد کرد».

اما مهم‌ترین پیش‌بینی ایلان ماسک در روزهای اخیر را می‌توان پیش‌بینی توئیتری بدبینانه او در زمینه وضعیت اقتصادی سال ۲۰۲۲ عنوان کرد- که گفته در سال آینده شاهد یک بحران اقتصادی و مالی در جهان خواهیم بود. ماسک البته از ذکر هر گونه جزئیاتی درباره این پیش‌بینی خودداری کرد!


سقف تاریخی نرخ هش ریت ماینینگ بیت کوین شکست | ۱۳ دی ۱۴۰۰

با ممنوعیت ماینینگ در کشور چین نرخ هش ریت شبکه در تابستان 2021 افت شدیدی داشت و پس‌ از آن، آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین ماینر دنیا شناخته شد.

اکنون نرخ هش ریت بیت کوین سقف تاریخی خود را ثبت کرده و افزایش نرخ هش ریت شبکه نشان ‌دهنده اتصال بیشترین تعداد ماینر برای ماین بیت کوین است که موجب افزایش سختی شبکه می‌شود.


کاربرد خودپرداز بیت کوین چیست؟ | ۹ دی ۱۴۰۰

دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین، راهی مطمئن برای سرمایه‌گذاری افراد روی بیت‌کوین هستند و آمارها نشان می‌دهد تازه‌کاران، بیشتر از دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین استفاده می‌کنند.

ایالت متحده، به تنهایی ۲۹ هزار دستگاه خودپرداز بیت‌کوین دارد و تقریبا بیشتر دستگاه‌ها در این کشور ساخته می‌شوند و به فروش می‌رسند.

در کشورهای اروپایی هم دستگاه خودپرداز بیت‌کوین یافت می‌شود اما تعداد آنها کم است. در هندوراس و کلمبیا هم دستگاه خودپرداز بیت‌کوین وجود دارد.

السالوادور بعد از آنکه بیت‌کوین را به عنوان پول قانونی پذیرفت، ۳۰۰ دستگاه خودپرداز بیت‌کوین خرید.

اگرچه چین رمزارزها را در کشور خود غیرقانونی کرده اما یک دستگاه خودپرداز بیت‌کوین در پکن راه‌اندازی شده است.

در برخی از گزارش‌ها آمده است که دبی و سنگاپور هم خودپرداز بیت‌کوین خریده‌اند.

کاربرد خودپرداز بیت کوین چیست؟


درآمد عجیب استخراج کنندگان بیت‌کوین | 5 دی ۱۴۰۰

بر اساس گزارش The Block Research، استخراج‎کنندگان بیت‎کوین در طول سال 2021 بیش از 15 میلیارد دلار درآمد داشته‎اند.

درآمد تخمینی استخراج در ماه مارس به اوج خود رسید، زمانی که استخراج‎کنندگان حدود 1.75 میلیارد دلار از جمله 167 میلیون دلار کارمزد تراکنش به دست آوردند.

در طول سال، درآمد استخراج بیت‌کوین با افزایش قیمت‌های دارایی‎های دیجیتال، که در اوایل نوامبر به بالاترین حد خود رسید، افزایش یافت.


ترکیه، بایننس را نقره داغ کرد | ۵ دی ۱۴۰۰

واحد تحقیقات جرایم مالی ترکیه شعبه محلی صرافی رمزارز بایننس را به دلیل تخلفاتی که در بازرسی‌های به عمل آمده مشاهده کرده بود، هشت میلیون لیر (۷۵۱ هزار و ۳۱۴ دلار) جریمه کرد.

خبرگزاری دولتی آنادولو گزارش کرد جریمه صادره علیه BN Teknoloji نخستین جریمه در نوع خود از زمانی است که واحد تحقیقات جرایم مالی ترکیه مسئولیت نظارت بر فراهم کنندگان دارایی رمزارز را در ماه مه بر عهده گرفت اما به تخلفات صورت گرفته یا بازرسی‌ها اشاره ای نشد.

بر اساس گزارش رویترز، سخنگوی بایننس اعلام کرد این شرکت درباره ارتباطات با مقامات و رگولاتورها به صورت علنی صحبت نمی کند.

ترکیه، بایننس را نقره داغ کرد - اخبار ارزهای دیجیتال


پیوستن بایننس به هاب ارز دیجیتال مرکز تجارت جهانی دبی |یک دی ۱۴۰۰

بایننس، بزرگ‌ترین پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال در جهان به یکی از اولین صرافی‌هایی تبدیل شد که به هاب ارز دیجیتال تازه تأسیس مرکز تجارت جهانی دبی می‌پیوندد.

بایننس تنها یک روز پس از راه‌اندازی مرکز ارزهای دیجیتال در دبی اعلام کرد که یادداشت تفاهمی با اداره مرکز تجارت جهانی دبی امضا کرده است.

صرافی بایننس به‌عنوان بخشی از عضویت خود در این ابتکار، به اداره مرکز تجارت جهانی دبی کمک می‌کند تا چشم‌انداز تسریع در راه‌اندازی یک هاب صنعتی جدید برای دارایی‌های مجازی جهانی را ترسیم کند.

گفتنی است؛ بایننس اعتقاد دارد که دستور کار جدید دبی به رشد اقتصاد جهانی کمک خواهد کرد.


محسن رضایی؛ متولی ارزهای دیجیتال در کشور | ۲۴ آذر ۱۴۰۰

به گزارش شهر بورس، محمدرضا پورابراهیمی از جلسه اخیر کمیسیون با دولت در زمینه رسیدگی به رمزارزها خبر داد.

وی با بیان اینکه این جلسه با حضور معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، وزیر اقتصاد و امور دارایی و رئیس‌کل بانک مرکزی برگزار شده است، گفت: دولت‌مردان عملاً به موضوع رمزارزها ورود کرده‌اند و معاون اقتصادی رئیس‌جمهور هم متولی این موضوع در دولت شده است.

این نماینده مجلس افزود: ما اقدامات خود را در این بخش به دولت‌مردان عرضه و گزارش آنها را در این بخش اخذ کرده‌ایم. از این رو دولت‌مردان به ما گفته‌اند که در این زمینه قانون‌گذاری کنیم و به همین جهت ما متنی را در کمیسیون برای این بخش آماده کرده‌ایم و به دولت گفته‌ایم که در این بخش آیین‌نامه‌های لازم را تدوین کند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا دولت در این بخش لایحه‌ای ارائه خواهد کرد یا خیر، گفت: اگر لازم باشد این مسئله می‌تواند مدنظر قرار گیرد، با این حال ارائه لایحه در این بخش حتماً زمان‌بر بوده و بهتر است که ما طرحی در این بخش ارائه دهیم.

پورابراهیمی در پایان تأکید کرد: اگر روی محتوای اصلی موضوع فعالیت رمزارزها توافق داشته باشیم، دیگر فرقی ندارد اسم آن چه باشد. مقامات دولتی هم به موضوع قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال ورود کرده‌اند و محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، متولی ارزهای دیجیتال در دولت شده است.

 


بیشتر بخوانید: تحلیل تکنیکال نمادهای بورس


 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

5 − 5 =

الهام چهارشنبه , 20 بهمن 1400 - 19:13

اخبار ارزهای دیجیتال رو عالی پوشش میدین فقط چرا اخبار دیر به دیر آپدیت میشه؟ لطفا قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم رو هم به روز رسانی کنید.

کارگزاری بانک ملیکارگزاری ایساتیس پویاشرکت کارگزاری دنیای خبره