تبلیغات
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۹
کد خبر : 46822
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای مذاکره با دشمن حرف دیگری است؛ در مقابل حرف زور نباید تسلیم شد بسته هستند

رهبر انقلاب:

مذاکره با دشمن حرف دیگری است؛ در مقابل حرف زور نباید تسلیم شد

مذاکره با دشمن حرف دیگری است؛ در مقابل حرف زور نباید تسلیم شد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفت: اینکه با دشمن مذاکره و صحبت کنیم و تعامل کنیم یک حرف دیگر است اما در مقابل زورگویی و حرف دشمن تسلیم نشدیم و نمی شویم.

به گزارش شهر بورس، سخنرانی رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت سالروز قیام تاریخی مردم قم در 19 دی سال 56 از لحظاتی قبل آغاز شد.

این سخنان همزمان از شبکه اول و خبر سیما و رادیو ایران و نیز صفحات مجازی رهبر انقلاب پخش می‌شود.

گزیده بیانات رهبر انقلاب بدین شرح است:

– برخی از حوادث تاریخی که دارای مضامین عمیق هستند و پیام های بلندی را به مردم نسل های بعد می رسانند. باید این ها زنده بمانند و درباره این ها باید حرف زده شود و صحبت شود و نباید بگذاریم غبار فرموشی روی این حوادث بزرگ بنشیند و حادثه 19 دی از همین قبیل است.

– این حادثه و دنباله های آن نشانه عمیق اعتقاد دینی است و جزو واضحات و بیّنات انقلاب است منتها برای برخی که کینه انقلاب در دل آن ها است موجب می شود بینات انقلاب هم برای آن ها مورد تردید قرار گیرد.

حادثه 19 دی نشان دهنده عمق اعتقاد دینی مردم است

– حادثه 19 دی و دنباله های آن نشان دهنده عمق اعتقاد دینی مردم است و ربط یک حادثه به یک مرجع تقلید این حادثه را به وجود آورد. اگر محور این حادثه امام نبود از قبال این حادثه اتفاقی رخ نمی داد. هیچ شخص یا جریان دیگری نمی توانست چنین وضعی را در یک شهر ایجاد کند.

– اغلب قضایای مهمی که در150 سال اخیر واقع شده است از این دست است و حوادث تاریخی و اجتماعی و انقلابی که مردم وارد شدند و کاری را انجام دادند تا جایی که من در ذه نم هست پای یک مرجع دینی ، مبارز، عالم و سیاست شناس در میان است.

– در قضیه تنباکو میرزای شیرازی، در مشروطه مراجع نجف و علمای تهران و تبریز و اصفهان، در حادثه مهم مسئله گوهرشاد حاج آقا محسن قمی و علمای مشهد، در 30 تیز آیت الله کاشانی، 15 خرداد امام بزرگوار و علمای دیگر و یک روحانی شجاع و مبارز در همه این حوادث حضور دارد و این حضور اوست که سرمنشاء تحرک مردمی است.

– از اینجا می شود راز دشمنی قدرت های مستکبر عالم را با علمای دین و سیاسی و دین سیاسی و فقه سیاسی و عالم سیاسی می توان فهمید که چرا دشمن هستند چون حضور این ها ضد استعماری و استکباری است و به این دلیل باعالم و مرجع سیاسی و فقه سیاسی و اسلام سیاسی صریحا می گویند مخالفند و این حقیقتی است که باید توجه داشت.

– نقش غیرت دینی مردم را در این قضیه نباید نادیده گرفت. دلیل تکیه ام بر این موضوع این است که تبلیغ می شود و تلاش فرهنگی وسیعی انجام می گیرد برای اینکه چیزهایی که ناشی از غیرت دینی است را متهم به خشونت های بی منطق کنند. نهان قضیه اینطور نیست و هر جا غیرت دینی هست همراه با عقلانیت است. غیرت دینی ناشی از بصیرت است و بصیرت شعبه ای از عقلانیت و نشان دهنده عمق دینداری است.

بسیاری از کسانی که غیرت دینی دارند از عقلانیت بالایی برخوردارند

– بسیاری از کسانی که غیرت دینی دارند از عقلانیت بالایی برخوردارند و نمونه آن امام راحل بود و ندیدیم کسی مانند ایشان باشد اما در اوج عقلانیت بود، خردمند، عاقل و دانشمند بود. آیت الله مصباح یزدی هم که شاگرد امام بودند چنین بودند.

– قیام 19 دی ترکیب درخشانی از غیرت و عقلانیت است. طاغوت هدفش این بود و مسئله نوشتن آن مقاله در روزنامه اطلاعات یک موضوع دفعی و آنی نبود و هدف بزرگی را تعقیب می کرد. هدف این بود که قدسیّت امام را بشکنند و آن عظمتی که امام در چشم مردم داشت و مردم بر اساس آن حرکت می کردند را بشکنند. آنها می خواستند جایگاه امام را بین مردم تنزل دهند. اگر در روز 19دی آن مشت محکم به دهان طاغوت زده نمی شد این روند ادامه پیدا می‌کرد تا اینکه جایگاه امام را در چشم مردم تنزل دهند و مرکزیت نهضت را از بین ببرند.

– کارتر در همان ایام نطقی کرد که ایران دوره پهلوی جزیره ثبات است و اشتباه محاسباتی اشتباهی کرد و یکی از این اشتباهات محاسباتی همین حرف بود. طاغوت احساس می کرد موقعیت مناسب است و می تواند نهضت را با کوبیدن امام که در نجف بودند می توانند ذکر و یاد و نام امام را مورد خدشه قرار دهند. پس کار بر اساس یک محاسبه و نقشه از قبل طراحی شده بود. مردم قم  با حرکتشان این محاسبه را به هم زدند. آن ها توطئه کردنداما این توطئه به ضرر آن ها شد و ارتباط مردم با امام مستحکم تر شد و نهضت را قوی تر کردند. حرکت مردم متضمن چنین محاسبه ای بود و نقشه دشمن را نابود کرد.

محاسبات آمریکا غلط است

– این محاسبات غلط آمریکا هنوز ادامه دارد و نمونه اش موضوع شهادت شهید سلیمانی است که فکر می کردند با از بین بردن این شهید این حرکت عظیم خاموش می شود و دیدیم که امسال در دومین سالگرد شهادت ایشان این حرکت عظیم اتفاق افتاد و اینکار چه کسی بود؟ جز کار و دست قدرت الهی بود که این حرکت عظیم و ابراز ارادت ایجاد شد. دستگاه محاسباتی دشمن الحق غافل و خراب است و نمی توانند ارزیابی درستی از جمهوری اسلامی داشته باشند و تصمیم های غلط می گیرند و ناکام می مانند و بعداز این هم ناکام می مانند.

– 19 دی فراموش نمی شود و زنده است و بعد از این هم فراموش نمی شود. بعد از حادثه 19 دی این حرکت قمی ها برکت گرفت و به روزهای انقلاب منتهی شد. امام عظیم الشان پیروز مندانه به کشور بازگشت و جمهوری اسلامی که نظام مردم سالار دینی است برپا شد وبه وجود آمد. 43 سال از آن روز می گذرد و این مدت با جهاد و افت و خیز و انواع تحرکات همراه بوده است و این حوادث را باید از آن درس گرفت اما یک ملت زنده فقط به گذشته نگاه نمی کند و به اقتضائات زمان خود و وظیفه ای که بر عهده او است و قدم بعدی که باید چه کند و چشم‌اندازها باید توجه کند.

– باید وظایف خود را بشناسیم و گامهای خود را برای آینده مشخص کنیم و چشم‌انداز را مشخص و به آن چشم بدوزیم و با همه قدرت به سوی آن حرکت کنیم. به این شکل نهضت به پیروزی واقعی خواهد رسید.

– امروز فکر جوان های حزب اللهی مومن در کشور گسترده است یعنی گاهی اوقات انسان نظرنسجی هایی را درباره نظرات می بیند و این ها حقیقت ملت ایران را نشان نمی دهد و حقیقت ملت ایران را جریان تشییع شهید سلیمانی نشان می دهد.

– غیرت دینی را حفظ کنید. عامل نجات کشور در بزنگاه های مختلف غیرت دینی ملت ایران است. غیرت دینی است که تهدیدها را به فرصت تبدیل می کند. نمونه آن جنگ تحمیلی و دفاع 8 ساله بود که غیرت دینی جوانان، پدران، مادران، خواهران و همسران موجب شد جوانان به جبهه بروند و این جنگ بین‌المللی را که همه با هم همدست شده بودند تا امام و نهضت را شکست دهند به پیروزی برسد و منشا آن این غیرت دینی بود.

– در برهه کنونی هم شهادت شهید سلیمانی که واقعا حادثه ای تاریخی و عجیبی شد. کسی فکر نمی کرد و دوستان هم فکر نمی کردند این حادثه اینطور عظمت پیدا کند و خداوند متعال به آن عظمت بدهد و هویت واقعی مردم را جلوی چشم همه قرار دهد و ملت ایران زیر تابوت شهید سلیمانی هویت و وحدت خود را نشان داد.

– شهادت یک شخصیت بزرگی مانند شهید سلیمانی از نظر دشمن تهدید بود اما این تهدید را غیرت ملت مسلمان ایران تبدیل به فرصتی کردکه همه آن را دیدند.

– حادثه 9 دی 88 هم از این نوع است. آنجا هم تهدید بزرگی رخ داد و چندماه هم ادامه داشت اما غیرت دینی به میدان آمد و این تهدید رابه فرصت تبدیل کرد.

– عامل اصلی این پیروزی ها وموفقیت ها غیرت دینی مردم است و این را باید حفظ کردو افراد موثر در میان مردم باید به این موضوع توجه کنند. دشمن هم حتما ایراد خواهد گرفت اما حقیقت این است که باید این غیرت دینی در مردم محفوظ باقی بماند.

– دشمن حساسیت زدایی نسبت به اصول و بیّنات و مبانی انقلاب را در دستور کار دارد. مردم نسبت به مسایل اساسی انقلاب حساسند و کسی تعرضی به این مبانی کند مردم موضع می گیرند و می خواهند این حساسیت را در مردم به تدریج کم کنند. این را از راه تبلیغات وسیعی که این روزها انجام می شود در فضای مجازی و سایر رسانه های جمعی بیگانه انجام می شود.

– برخی افراد گوناگون و افرادی که خیلی ارزشی هم ندارند نه حرفشان و نه فکرشان را برجسته و بزرگ می کنند و افراد کم مایه و پر مدعایی هستندکه مبانی و اصول انقلاب را زیر سوال می برند.

مذاکره با دشمن حرف دیگری است

– جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی برای حاکمیت دین خدا تشکیل شد. برای اینکه حاکمیت جامعه برای شکل و هندسه دینی تنظیم شود و حرکت کند. مردم جان دادند و خون خود را تقدیم کردند برای اینکه این اتفاق بیفتد و این جزو اصول انقلاب است و می خواهند این را تضعیف کنند.

– اینکه با دشمن مذاکره و صحبت کنیم و تعامل کنیم یک حرف دیگر است اما در مقابل زورگویی و حرف دشمن تسلیم نشدیم و نمی شویم. می خواهند این را تضعیف و می خواهند این اصول برجسته را کمرنگ کنند. این بخشی از جنگ نرم وسیع و متنوع دشمن است که آن را دنبال می کنند. مقابل این حساسیت‌زدایی باید ایستاد.

– تصور اینکه این اصول برای مردم، کشور و آینده سودمند نیست تصور غلطی است و بی انصافی محض است. در این 43 سال هر جا موفقیت و دست بازی داشته ایم جایی بوده است که افراد با روحیه و انقلابی وارد شده اند و پیش رفته ایم. در زمینه پیشرفت های سیاسی، علمی، فرهنگی و اجتماعی هر جا افراد مومن و انقلابی وارد میدان شدند پیشرفت کردیم و هر جا کاری زمین مانده است پای فساد، اشرافی گری و نگاه های غیر انقلابی در میان است.

تبلیغات

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.