طرح ساماندهی صنعت خودرو در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی توسط نمایندگان به تصویب کرد.

به گزارش شهر بورس، طرح ساماندهی صنعت خودرو امروز ۲۶ آبان‌ماه در صحن علنی مجلس رای‌گیری و تصویب شد.

گزارش اصلاحیه کمیسیون در این خصوص به شرح زیراست:

-هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند فقط در ازای هر صادراتی از انواع نیروی محرکه (خودرو و قطعات)، برای واردات خودرو اقدام نماید.

بیشتر بخوانید:

با «انحصار» که ریشه قیمت گذاری دستوری است مبارزه کنیم

-شاخص‌های کیفیت و سقف تعداد مجاز واردات، متناسب با کسری داخلی، توسط وزارت صنعت و معدن تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد. وزارت صمت باید دستورالعمل صادرات و واردات را تدوین و هر سه ماه یک بار به کمیسیون صنایع ارائه نماید.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس نیز در این خصوص گفت: افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند قطعات تولید و صادر کنند، همچنین آنها در چهارچوب تعیین شده می‌توانند خودرو وارد کنند و این وضع قیمت‌گذاری در خودرو پیش نیاید.

وی افزود: این اصلاحات یک بحثی در بانک مرکزی برای منشا خارجی ارز داشت. ما از بانک مرکزی گله داریم، نباید صادراتی انجام شود و بعد بانک مرکزی بگوید نتوانستم. سه‌شنبه های نظارتی مجلس بانک مرکزی باید جواب دهد.

بیشتر بخوانید:
قیمت گذاری دستوری خودرو اجحاف در حق مردم است

قالیباف همچنین بیان کرد: ما فقط موافقت کردیم قطعات خودرو یا خود خودرو در داخل تولید شود. این مربوط به شرکت‌های وابسته به خودروسازها نیست و هر کسی می‌تواند با رعایت استانداردهای تولید کار و براساس مصوبات دولت و وزارت صمت، خودرو وارد کنند. این مصوبه با حضور شورای نگهبان انجام شد.

با تصویب طرح ساماندهی صنعت خودرو در صحن مجلس، احتمال دارد مقدمات حذف قیمت‌گذاری دستوری برای صنعت خودرو فراهم شود.