شهربورس
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۵
کد خبر : 116336

شهر بورس گزارش می‌دهد؛

سهامداران خواستار واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی شدند

سهامداران خواستار واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی شدند
با ایجاد کارزاری که تاکنون بیش از 6 هزار نفر آن را امضا کرده‌اند، سهامداران خواستار واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی شدند.

به گزارش شهر بورس، بحث واگذاری مدیریت دو شرکت خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا به سهامداران از جمله موضوعاتی است که همواره مورد بحث بوده و حتی مورد تاکید رهبر انقلاب نیز قرار گرفته است.

در این راستا جمعی از سهامداران با ایجاد کارزاری خواستار تسریع در واگذاری مدیریت این دو شرکت خودروسازی به سهامداران این شرکت‌ها شدند که تعداد امضای این کارزار از مرز ۶ هزار نفر گذشت.

در این کارزار که رونوشت آن برای دفتر مقام معظم رهبری و حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رییس قوه قضائیه ارسال شده است، با موضوع تسریع در واگذاری مدیریت ایران‌خودرو و‌ سایپا از مدیران دولتی به سهامداران شرکت‌های خودروسازی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری و دستور رئیس جمهور خطاب به عباس علی آبادی وزیر صمت آمده است:

احتراماً امضاکنندگان این کارزار، جمعی از سهامداران خرد و حقیقی خودروسازی به استناد موارد زیر خواستار تسریع در بحث واگذاری مدیریت دولتی خودروسازان به سهامداران شرکت‌های خودروسازی هستیم:

۱) فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع تولیدکنندگان در روز سه شنبه مورخه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ که بیان فرمودند: «در بعضی شرکت‌ها که دولت و بخش خصوصی شریک هستند، با اینکه سهم دولت زیاد نیست ولی مدیریت دست دولت است که این غیرمنطقی است و مدیریت را دولت باید بسپارد به سهامداران همان شرکت‌ها»

۲) دستور رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت روز چهارشنبه مورخه ۱۱ بهمن ۱۴۰۲ یک روز بعد از تذکر مقام معظم رهبری بیان کردند: «دولت باید مدیریت شرکت‌هایی که در آن سهم کمی دارد را به سهامداران مربوطه واگذار کند. واگذاری مدیریت کارخانه‌جات و شرکت‌هایی که دولت در آن‌ها سهم کمی دارد هدف دولت است؛ واگذاری مدیریت شرکتها به سهامداران فقط توصیه نیست بلکه باید اقدام و عملیاتی شود.»

۳) ناکارآمدی فاحش دولت در مدیریت خودروسازان که علیرغم سهم اندک در خودروسازان دولتی، اصرار به مدیریت بر آن‌ها دارد و از طرفی به استناد گزارشات رسمی حسابرسی شده، مدیریت ناکارآمد و ضعیف دولتی منجر به زیان انباشته سنگین و بدهی معوقه خودروسازان شده است و عملاً خودروسازان دولتی را زمین‌گیر کرده است.

در پایان با توجه به بند اول و تأکید بر واگذاری بنگاه‌ها، امضا کنندگان پیشنهاد می‌کنند: رهبر انقلاب سال ۱۴۰۳ را بنام «خروج دولت از بنگاه‌داری و مردمی‌سازی اقتصاد» نام‌گذاری کنند.

در کنار این کارزار اظهارنامه رسمی وکیل دادگستری خطاب به ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در خصوص الزام سازمان بورس به پیگیری فوری مطالبات قانونی سهامداران و صیانت از منافع و احقاق حق سهامداران حقیقی صنعت خودروسازی طبق اساسنامه سازمان و همچنین اظهارنامه رسمی وکیل دادگستری خطاب به وزارت صمت مبنی بر الزام وزارت صمت به واگذاری مدیریت خودروسازان به سهامداران طبق فرمایشات مقام معظم رهبری و دستور رییس محترم جمهور و مستند به قانون تجارت و قانون رفع موانع تولید و اصول حاکمیت شرکتی نیز ارسال شد.

حال باید منتظر ماند و دید پیگیری‌های سهامداران در پایان به چه نتیجه‌ای خواهد رسید و آیا وزارت صمت تدابیری برای به وقوع پیوستن این اتفاق خواهد اندیشید یا خیر.

سهامداران می‌توانند جهت شرکت و امضا این کارزار به این لینک مراجعه کنند.

نویسنده:

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =

نیلی

کارگزاری بانک صادرات

کارگزاری بانک صادرات

پراپ تریدینگ

کمان