شهربورس
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۲
کد خبر : 104010

سبد درآمد ثابت (فیکس) چیست؟

سبد درآمد ثابت (فیکس) چیست؟
سبد درآمد ثابت نوعی سبدگردانی اختصاصی کم ریسک است که می‌تواند بالاتر از بانکی و صندوق درآمد‌ثابت بازدهی کسب کند.

به گزارش شهر بورس، سبد درآمد ثابت کم‌ریسک‌ ترین مدل سبدگردانی اختصاصی است، در این مدل چون مانند صندوق‌ها الزامی برای خرید میزان مشخص سهام وجود ندارد امکان کسب بازدهی بالاتر از صندوق‌های درآمد‌ثابت و سپرده بانکی وجود دارد.

مدیر سبد درآمد ثابت می‌تواند همزمان از اوراق درآمد ثابت، سهام و حتی طلا بازدهی کسب کند، مدیر سبد درآمد‌ ثابت چون مانند سایر صندوق‌ها محدودیتی از بابت اختصاص میزان مشخصی از دارایی در سهام یا اوراق ندارد، ‌می‌تواند در شرایط صعودی بازار با افزایش سهم و شرایط نزولی با کاهش و حتی صفر رساندن سهم بازدهی سبد را بالا ببرد.

مجموعه ترنج یکی از بزرگترین نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس است که سبد  اختصاصی درآمد ثابت را به مشتریان حقیقی و حقوقی ارائه می‌دهد برای مشاوره رایگان می‌توانید با شماره‌ 02179326 و یا از طریق لینک «سبدگردانی» اقدام کنید.

*سبدگردانی اختصاصی ترنج چه ویژگی‌هایی دارد؟

به طور کل سبدگردانی به واگذاری اختیار معامله از سوی سرمایه‌گذار، به مجموعه‌های سبدگردان گفته می‌شود که تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند. در واقع سرمایه‌گذاری که از خدمات سبدگردانی بهره می‌برد، به جای فعالیت مستقیم در بازار سهام، اختیار این فعالیت را به گروه‌هایی واگذار می‌کند که هم در این زمینه سابقه و تخصص دارند، هم به لحاظ حقوقی و قانونی مورد تایید نهادهای رسمی هستند.

مهم‌ترین مسئله در سپردن مدیریت سرمایه‌های کلان به یک تیم متخصص، سابقه آن تیم است. گروه مشاور سرمایه‌گذاری ترنج در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد ریال دارایی را تحت مدیریت خود دارد. این دارایی‌ها اشکال گوناگونی دارند، از سبدگردانی گرفته تا صندوق‌های متنوع سرمایه‌گذاری.

شما با سرمایه‌گذاری مناسب و بهره بردن از تخصص گروه مشاور سرمایه‌گذاری ترنج احتمال کسب سود خود را افزایش می‌دهید. با این‌حال، یک نکته همواره نظر سرمایه‌گذاران کلان را به خود جلب می‌کند: چطور می‌توان با استفاده از سرمایه‌ای بزرگ‌تر سودی مضاعف کسب کرد؟ پاسخ این پرسش به طور خلاصه «سبدگردانی اختصاصی» است.

سرمایه‌های کلان قدرت مانور بیشتری نسبت به سرمایه‌های خرد دارند و به همین دلیل به صورت بالقوه می‌توانند درصد بازده بیشتری کسب کنند. این مسئله در صورتی شدنی است که بتوان از تمام این توان بالقوه بهره گرفت و راه اصلی آن هم سبدگردانی اختصاصی است.

مسئله بعدی مد نظر سرمایه‌گذاران کلان، ریسک سرمایه‌گذاری است. گروه مشاور سرمایه‌گذاری ترنج به منظور شفاف‌سازی ریسک سبدگردانی اختصاصی مراحل و بسته‌های گوناگونی را طراحی کرده است که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

*ریسک سبدگردانی اختصاصی چگونه تعیین می‌شود؟

سازوکار تعیین ریسک سبدگردانی اختصاصی گروه مشاور سرمایه‌گذاری ترنج سه سطح کلان دارد.

اولین سطح، مدیریت ریسک تخصیص دارایی (asset allocation risk management) است. در این مرحله مقدار حداکثر و حداقل هر دارایی در سبد تعیین می‌شود.

سطح بعدی مربوط به وزن حداکثری هر صنعت و هر سهم در سبد است. علاوه بر تعیین وزن هر دارایی، نقدشوندگی تک‌تک دارایی‌ها و نقدشوندگی کلی سبد بررسی می‌شود و در نهایت با تایید کمیته ریسک سقف غیر نقدشوندگی تعیین می‌شود. این مرحله باعث می‌شود سرمایه‌گذاران آسایش خاطر قابل قبولی نسبت به نقد شوندگی دارایی خود داشته باشند.

البته نباید فراموش کرد که این دو سطح، در نهایت به سطح سوم یعنی پایش و نظارت سرمایه‌گذاری می‌رسند. به طور منظم هر دو هفته جلسات کمیته سرمایه‌گذار و ریسک تشکیل می‌شود که در آن بازدهی و گزارشات ریسک مورد بررسی قرار می‌گیرد. در دل همین جلسات است که بازده ممکن سرمایه‌گذاری به حداکثر خود می‌رسد و سرمایه‌گذار در مسیر سود مضاعف قرار می‌گیرد.

شاید روی کاغذ این مراحل برای سرمایه‌گذاری که قصد ندارد به طور مستقیم در بازارسرمایه‌گذاری کند و می‌خواهد از دانش تخصصی و تجربه گروه مشاور سرمایه‌گذاری ترنج بهره ببرد، پیچیده به نظر برسد. به همین منظور، گروه ترنج، 4 بسته مختلف را به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌کند که به لحاظ سطح ریسک‌پذیری و بازده بالقوه از پایین به بالا به ترتیب زیر هستند.

  1. سطح آسایش : حداکثر 30 درصد سهام
  2. سطح اعتدال: حداکثر 80 درصد سهام
  3. سطح تلاش: بین 40 و 110 درصد سهام
  4. سطح تپش: بین 70 تا 125 درصد سهام

پس از بررسی‌های گوناگون و دریافت اولویت‌ها و اهداف سرمایه‌گذار، از لحاظ میزان ریسک‌پذیری و پتانسیل سوددهی، تمام سرمایه‌گذاران به چهار دسته تقسیم می‌شوند: سطح آسایش، سطح اعتدال، سطح تلاش و سطح تپش. این چهار دسته متناسب با ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار، تمرکز متفاوتی بر بازار سهام به طور کل و سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیر پیدا می‌کنند.

همان‌طور که می‌بینید در دو سطح «تلاش» و «تپش» سقف درصدِ سهام بیش از 100 درصد در نظر گرفته شده است. اما چطور می‌توان بیش از 100 درصد سرمایه‌گذاری کرد؟ پاسخ این پرسش «سرمایه‌گذاری اعتباری» است که در ادامه به آن بیشتر می‌پردازیم.

سرمایه‌گذارانی که قصد بهره بردن از گزینه سبدگردانی اختصاصی دارند، می‌توانند برای این کار اعتبار دریافت کنند. برای مثال سرمایه‌گذاری را در نظر بگیرید که قصد دارد سرمایه‌ای به اندازه 150 میلیارد ریال را سبدگردانی اختصاصی کند. پس از بررسی‌ها و مشاوره گروه ترنج، این سرمایه‌گذار سطح «تپش» را انتخاب می‌کند و قصد دارد بیشترین میزان ریسک را بپذیرد تا از سود بیشتری هم بهره‌مند شود.

این سرمایه‌گذار می‌تواند مبلغ 37 میلیارد و 500 میلیون ریال را به صورت اعتبار دریافت کند و در واقع به جای سرمایه‌ای 150 میلیارد ریالی، سرمایه‌گذاری خود را با مبلغ 187 میلیارد و 500 میلیون تومان آغاز کند. به لحاظ ماهیتی چنین کاری مشابه اهرم کردن توان مالی است. همان‌طور که می‌دانید اهرم می‌تواند با نیرویی کمتر، باری بیشتر را جابجا کند و در این حالت هم با شرایطی مشابه روبه‌رو هستیم.

اگر شما هم به خدمات سبدگردانی اختصاصی ترنج علاقمند هستید، برای دریافت مشاوره رایگان صفحه «سبدگردانی ترنج» را باز کنید و یا با شماره 02179326 تماس بگیرید.

 

 

 

نویسنده:

برچسب ها :

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

8 + 9 =

نیلی

کارگزاری بانک صادرات

کارگزاری بانک صادرات

پراپ تریدینگ

کمان