تلگرام شهر بورس

تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۰
کد خبر : 47400

رئیس جمهور:

خاندوزی راهکار خروج از وضعیت کنونی بورس را اطلاع رسانی می کند

خاندوزی راهکار خروج از وضعیت کنونی بورس را اطلاع رسانی می کند
سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور شامگاه امروز در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی به وضعیت بورس اشاره کرد و گفت: وزیر اقتصاد فردا راهکار خروج از بحران کنونی بازار سرمایه را به اطلاع مردم خواهد رساند.

به گزارش شهر بورس، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، شامگاه امروز سه‌شنبه پنجم بهمن در چهارمین گفتگوی زنده خود با مردم اظهار داشت: ما در سیاست بین‌المللی در جمهوری اسلامی فعالیت های بیشتری داشتیم و داریم لکن در این سیاست توازن برقرار نشده است حتی در حوزه اقتصادی هم همین طور است باید یک توازن در بین سیاست هایمان در حوزه بین المللی برقرار شود.

وی ادامه داد: چرا نباید همکاری ها با همسایگان اتفاق بیفتد؟ مثلاً در سفری که به تاجیکستان داشتم اکنون حجم مبادلات ۳ برابر شده است یا در سفر به ترکمنستان سوآپ گازی یا بحث ترانزیتی را داشتیم و اخیرا با کشور آذربایجان نیز اتفاقاتی در حال وقوع است.

رییس جمهور گفت: چرا نباید با روسیه ارتباط برقرار کنیم؟ می‌توانیم با استفاده از ظرفیت های موجود در کشور های دنیا سطح علمی فضایی اقتصادی کشور را ارتقا دهیم زیرا ظرفیت های در ایران وجود دارد که برای روسیه مهم است و بالعکس ظرفیت های در روسیه وجود دارد که برای ایران مهم است.

شعار دولت تعامل با دنیاست

رییسی تصریح کرد: شعار دولت تعامل با دنیاست و ما با تمام کشورهای جهان درصدد ارتباط هستیم و این موضوع از بدو ورود به دولت در دستور کار دولت سیزدهم بوده و هست.

بعد دیدار، آقای پوتین دستور داد تا توافقات به مرحله اجرا در بیاید

وی با اشاره به سفر به روسیه اظهار داشت: اتفاقات خوبی در سفر روسیه افتاد که حتی آقای لاوروف وزیر خارجه روسیه به آقای امیرعبدالهیان گفت که بعد از جلسه، آقای پوتین به همه وزرا دستور داد تا توافقات فی مابین به مرحله اجرا در بیاید.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: در سفر ما لبخند زیاد بود اما اینکه نتیجه یک سفر، لبخند باشد که چیزی برای مردم ندارد. آقای پوتین بعد از دیدار من به وزرایش دستور داد که توافقات بین ما سریعا اجرایی شود.

آمریکا اول تحریم‌ها را بردارد، سپس از گفت‌وگو با ایران صحبت کند

وی با بیان اینکه آمریکایی ها خیلی وقت پیش پیشنهاد گفتگوی مستقیم داده بودند، تاکید کرد: ابتدا تحریم های ظالمانه که بر مردم ایران وضع کردند را بردارند سپس صحبت از گفتگو کنند و ایران نیز بعد از رفع تحریم ها درباره گفتگوی مستقیم صحبت خواهد کرد.

مذاکرات را پیش می‌بریم اما همه‌چیزمان مذاکره نیست

رئیسی افزود: ما مذاکرات را پیش می‌بریم اما همه‌چیزمان مذاکره نیست؛ در خنثی‌سازی تحریم‌ها یکی از راه‌های ما ارتباط با روسیه است.

وی با اشاره به اقدامات دولت در حوزه بانکی، بیان داشت: بانک ها به سمت اعطای تسهیلات سهل به مردم پیش بروند و جوانان که درصدد گرفتن وام ازدواج هستند نباید با مشکل روبه رو شوند.

رییسی بیان داشت: طی سال‌های گذشته توجه بیشتر به سود بانک‌ها بوده است و اگر نقدینگی در بانک‌ها به سمت تولید رود، خوب است اما در غیر اینصورت ضرر است.

با هر بانکی که دستورات دولت را که به نفع مردم است اجرا نکند، برخورد می‌شود

وی تاکید کرد: با هر شرکت یا بانکی که دستورات دولت را که به نفع مردم است اجرا نکند، برخورد و مدیر آن برکنار خواهد شد.

وام ازدواج به هیچ وجه از بودجه سال آینده حذف نشده است

رییس‌جمهور با اشاره به شایعات حذف وام ازدواج، تاکید کرد: به هیچ وجه این وام از بودجه سال آینده حذف نشده زیرا این سیاست دولت است که جوانان به ازدواج ترغیب شوند و حتی قانون جمعیت خانواده هم دولت را بر این امر مکلف کرده است پس این وام برای سال آینده پابرجاست.

رییسی تاکید کرد: پرداخت وام ازدواج حتماً متناسب با تورم ادامه می‌یابد تشویق جوانان به ازدواج فقط با حرف زدن نمی شود و دولت برای این کار تمهیداتی اندیشیده است.

دولت سیزدهم می‌خواهد «دولت صادق الوعد» باشد

وی با تاکید بر این موضوع که دولت سیزدهم می‌خواهد “دولت صادق الوعد” باشد، بیان داشت: در ساخت مسکن اتفاقات خوبی افتاده است و الزامات آن توسط وزارت راه و شهرسازی انجام شده است و وام مسکن با قوت پیگیری می‌شود. ساخت مسکن هم که با برخی سیاه‌نمایی‌ها رو روبه‌روست طبق وعده صادقانه‌ای که به مردم دادیم پیگیری می‌شود.

رییسی تاکید کرد: در چندسال گذشته شاهد تورم بیش از حد در کشور بودیم و دولت سیزدهم سعی دارد این تورم ۳۰ یا ۲۰ ساله ای که کشور را در بر گرفته است را کاهش دهد.

وی گفت: بنای ما بر کنترل تورم است‌ و گزارش مرکز آمار و بانک مرکزی و مراجع اقتصادی هم نشان‌دهنده موفقیت دولت در این زمینه است. همچنین بودجه سال ۱۴۰۱ طوری بسته شده است که رشد در درون خود دارد و سعی شده پایه پولی کشور افزایش نیابد و استقراض از بانک مرکزی جزو خطوط قرمز دولت است.

کنترل قیمت‌ها خواسته‌ به‌حق مردم‌ است

رییس‌جمهور در پاسخ به این سوال که قیمت کالاها در بازار افزایش هستند و اقدام دولت در کنترل این قیمت ها چیست؟ گفت: کنترل قیمت‌ها مساله‌ای‌ مهم و خواسته‌ به‌حق مردم‌ است که دولت، خود را موظف به آن می‌داند. از این رو دولت سعی بر کنترل بازار دارد.

برخی دستگاه‌های دولتی در برابر فروش اموال دولتی مقاومت می کنند

رئیسی با بیان اینکه برخی دستگاه های دولتی در برابر فروش اموال دولتی برای تامین بودجه مورد نیاز دولت مقاومت می کنند، گفت: دولت به راحتی اموال را از دستگاه‌ها می گیرد البته آنها به سهولت اموال را واگذار نمی کنند. در دولت تصمیمی گرفته نمی‌شود یا اگر تصمیمی گرفته شد باید به جد دنبال شود.

عده‌ای درآمد نجومی دارند اما فرار مالیاتی می‌کنند

وی افزود: اکنون کار شروع شده است و فرارهای مالیاتی دنبال شده و مودیان مالیاتی شناسایی شده اند. قرار نیست درآمد از کارمند گرفته شود، بلکه با فرار مالیاتی مقابله می‌شود. مبلغ سنگینی فرار مالیاتی داریم، عده ای درآمد نجومی دارند اما فرار مالیاتی می کنند.

برای دولت سیزدهم ارز ترجیحی باقی نمانده و دولت قبلی همه آن را مصرف کرده بود

رییسی در پاسخ به این سوال که دولت چگونه تبعات حذف ارز ترجیحی را مدیریت خواهد کرد؟ گفت: برای دولت سیزدهم ارز ترجیحی باقی نمانده بود و دولت قبلی همه آن را مصرف کرده بود. من هم غافل گیری را نمی پسندم و چنین چیزی در قاموس من نیست و شوک به بازار را هم نمی پسندم.

وی ادامه داد: ارز 4200 تومانی در مقطعی برای حل مشکلی ایجاد شد، اما مشکلات جدی ایجاد کرده است که باید دو سه سال قبل مشکل حل می شد ولی نشد زیرا زمینه های فساد و رانت در این ارز وجود دارد. در این زمینه باید اجماع نسبی میان دولت و مجلس وجود داشته باشد. نخبگان و مردم باید اقناع شوند. باید تبعات ارز 4200 تومانی برای مردم به خصوص اقشار ضعیف جبران شود.

اصلاحات اقتصادی باید سال‌های قبل انجام می‌شد

رییسی افزود: باید ارز به مردم داده شود نه واردکننده. باید مبلغی به مردم در ازای افزایش قیمت ها داده شود که بهتر است به شکل کارت خرید باشد. درباره حذف یارانه نان و دارو برنامه نداریم. خط قرمز ما معیشت مردم است اما اصلاحات اقتصادی از ضرورت های کشور است و باید سال‌های قبل انجام می شد.

میراث‌دار دولت قبلی در زمینه بورس شدیم

وی با اشاره به وضعیت بورس و ضرر مردم در این بازار، تصریح کرد: ما میراث‌دار دولت قبلی در این زمینه شدیم. عده زیادی با تبلیغات وارد بورس شده بودند که سهامداران خرد بودند. من تاکید کردم بورس نباید قلک تامین نیاز دولت شود.

رییسی تاکید کرد: راهکارهای برون رفت از وضعیت بورس مشخص شده است و مردم بدانند دغدغه آنها دغدغه ما هم هست و تا وقتی مردم احساس آرامش کنند، برای حل مشکلات اقدام می‌کنیم. تیم اقتصادی دولت به نتایجی رسیده اند که فردا صبح وزیر اقتصاد راهکارهای برون رفت از مشکلات بورس را به مردم اطلاع رسانی خواهد کرد.

نویسنده:

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

نیلی

کیش اینوکس

بانک توسعه تعاون

کارگزاری بانک سپه

کارگزاری بانک صادرات

ملل

پراپ تریدینگ