به گزارش شهر بورس به نقل از اکوایران، ثبت نام در طرح فروش یکپارچه خودرو بر اساس مکانیزم نوبت دهی برای متقاضیان خرید خودرو بار دیگر تمدید شد. تمدید این مرحله روی زمان نوبت دهی یا همان مرحله پایانی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

براساس اعلام سخنگوی صمت افرادی که موفق به تکمیل پروسه نام نویسی خود نشده اند می توانند در بازه زمانی 16 فروردین تا 18 فروردین 1402 با مراجعه به سایت اعلام شده فرآیند ثبت نام خود را تکمیل کنند. امید قالیباف در شرایطی از بازه جدید تکمیل فرآیند ثبت نام رونمایی کرده بود که این امکان برای اولین بار در تاریخ هفت فروردین و هشت فروردین امسال در اختیار متقاضیانی که موفق به تکمیل ثبت نام و انتخاب خودرو نشده بودند،قرار گرفته بود.

بنابراین با توجه به بازه نام نویسی که 26 اسفند تا 29 اسفند سال گذشته از سوی مدیران صمت برای نهایی کردن ثبت نام متقاضیان تعیین شده بود؛ می توان گفت سیاست گذار خودرویی در دادن مهلت زمانی به خریداران خودرو در طرح پیش فروش بدون قرعه کشی هتریک کرده است.

دلیل تمدید چندباره مرحله انتخاب خودرو

اما چه شد که صمت مجبور شد این امکان را چندبار تمدید کند؟ آن طور که سخنگوی صمت می گوید دلیل این مساله را باید در کم کاری شبکه بانکی جست و جو کرد. برخی از بانک ها هنوز لیست مشتریانی که با واریز 100 میلیون تومان حساب وکالتی افتتاح کرده و آن را به نام سازمان حمایت کرده اند را در اختیار وزارت صمت قرار نداده اند بنابراین مدیران صمت مجبور شدند برای اینکه حق متقاضیان خرید خودرو از بین نرود بی دقتی شبکه بانکی را به نوعی جیران کند.

بررسی مسیر طراحی شده ابتدایی از سوی وزارت صمت برای اجرای اولین طرح فروش خودرو بر اساس مکانیزم نوبت دهی نشان می دهد ابتدا متقاضیان از روز 20 اسفند تا 23 اسفند سال گذشته فرصت داشتند تا با مراجعه به شعب بانک های منتخب نسبت به افتتاح حساب وکالتی به نام سازمان حمایت و واریز 100 میلیون تومان به آن اقدام کنند.

بعد از اتمام مرحله افتتاح حساب وکالتی، متقاضیان در مرحله دوم می توانستند از 26 اسفند تا 29 اسفند با مراجعه به سایت نسبت به تکمیل فرآیند خرید و انتخاب خودروی مورد نظر خود اقدام کنند. مرحله پایانی نیز قرار بود در آخر فروردین ماه سال جاری با اعلام نوبت دریافت خودرو از سوی مدیران صمت به متقاضیان به اتمام برسد.


ثبت نام خودرو در طرح یکپارچه خودروهای داخلی مجددا تمدید شد


روند اجرای طرح فروش بدون قرعه کشی چگونه پیش رفت

مرحله اول بدون تمدید زمان از سوی صمت نهایی شد. اما مرحله دوم تا کنون سه بار در دسترس متقاضیان قرار گرفته است. به نظر می رسد تمدیدهای چندباره مرحله دوم تاثیر خود را روی کل طرح پیش فروش خودرو بدون قرعه کشی بگذارد و زمان تعیین نوبت از سوی صمت را نیز تغییر دهد. بنابراین متقاضیانی که موفق شدند در مراحل اول یا دوم نسبت به تکمیل پروسه ثبت نام خود اقدام کنند نباید در پایان فروردین ماه منتظر نوبت باشند.

زیرا سیاست گذار خودرویی باید بعد از تکمیل و اتمام مرحله دوم به صورت یکجا فرآیند نوبت دهی را پیش ببرد. این اتفاق روی زمان تحویل خودروها نیز تاثیر منفی می گذارد. آن طور که پیش تر صمت پیش بینی کرده بود اولین محموله خودروهای ثبت نام شده قرار بود سه ماه بعد از تخصیص نوبت به متقاضیان بر اساس خودروهای ثبت نامی تحویل شود؛ حال که مرحله دوم و به دنبال آن مرحله سوم یا همان نوبت دهی به تعویق افتاده بنابراین مرحله تحویل خودروها نیز با تاخیر روبرو خواهند شد.

دردسر جدید متقاضیان خرید خودرو با مکانیزم نوبت دهی

تاخیر در زمان نوبت دهی را می توان دردسر جدید متقاضیان خرید خودرو از طرح پیش فروش صمت تلقی کرد. اما این دردسر جدید چیست؟ متقاضیان مجبور هستند به منظور از دست ندادن نوبت همچنان 100 میلیون تومانی واریزی را در حساب های وکالتی خود حفظ کنند. سخنگوی صمت در اسفند گذشته اعلام کرده بود چنانچه نوبت ها به متقاضیان اعلام شود و زمان تحویل خودروها بیش از سه ماه باشد متقاضیان می توانند نسبت به برداشت پول خود از حساب های وکالتی اقدام کرده و در زمان تحویل خودرو کل مبلغ اعلام شده را به حساب وکالتی خود منتقل کنند.

به نظر می رسد این اتفاق تا حدودی برآورد برخی متقاضیان را برای خرید خودرو در این طرح فروش به چالش بکشد؛ زیرا آنها پیش بینی کرده بودند تا پایان فروردین امسال مساله خرید خودروی ثبت نامی تعیین تکلیف شود یا بتوانند سه ماهه به خودروی دلخواه خود دسترسی پیدا کنند یا بتوانند 100 میلیون تومان واریزی را از حساب وکالتی خود تا زمان تحویل خودرو برداشت کنند.

بنابراین تمدید چندباره مرحله دوم حساب و کتاب این دست از متقاضیان را بهم زده است. با توجه به اظهارات سخنگوی صمت درباره نام نویسی از متقاضیان تا آخرین نفر از یک طرف و تمدید مرحله دوم در روزهای 16 فروردین تا 18 فروردین 1402 این احتمال وجود دارد که بار دیگر نیز این مرحله تمدید شود. چنانچه این بیفتد مرحله سوم یا همان زمان نوبت دهی باز هم به تعویق خواهد افتاد.