تلگرام شهر بورس

تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۵
کد خبر : 121607

تأمین مالی در فرابورس 55 درصد رشد کرد

تأمین مالی در فرابورس 55 درصد رشد کرد
فرابورس ایران سال 1402 را در حوزه رونمایی از بازارها و ابزارهای جدید و نیز تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصاد، پربار و پرثمر پشت سر گذاشت به نحوی که طی این سال دو بازار جدید نوآفرین و توافقی رونمایی شد و تامین مالی در فرابورس رشد 55 درصدی را نسبت به سال پیش از آن تجربه کرد.

به گزارش شهر بورس به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، در سالی که گذشت حدود 375 هزار میلیارد تومان تأمین مالی به 4 روش‌ «عرضه اولیه»، «انتشار اسناد خزانه اسلامی»، «پذیره‌نویسی» و «افزایش سرمایه شرکت‌ها» در فرابورس رقم خورد که افزایش 55 درصدی را در مقایسه با 1401 نشان می‌داد.

بررسی هر یک از روش‌های تامین مالی در فرابورس حاکی از آن است، عرضه اولیه با رشد 168 درصدی و پذیره‌نویسی با افزایش 58 درصدی در مقایسه با سال 1401 روبه‌رو شده‌اند.

جزییات معاملات سال گذشته؛ خریداران زیاد شدند

این گزارش حاکی است در 1402 حدود 1.8 میلیون میلیارد برگه انواع دارایی مالی، شامل سهام و اوراق ، به ارزش قریب به 17 هزار میلیارد تومان دادوستد شده که این ارقام به ترتیب رشد 44 و 61 درصدی را در مقایسه با 1401 نشان می‌دهد.

طی 241 روز کاری سال گذشته بیش از 3 میلیون و 600 هزار نفر خریدار (سرمایه‌گذار حقیقی و حقوقی) در بازارهای فرابورس حضور داشتند که نسبت به سال ماقبل 21 درصد رشد را ثبت کرد.

همچنین در این مدت 755 نماد اصلی در بازارهای فرابورس پذیرش یا درج شدند که افزایشی 14 درصدی را ثبت کرد.

بررسی نمادهای حاضر در بازارهای فرابورس طی آخرین روز معاملاتی سال 1402 نشان می‌دهد در سال گذشته 99 شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرش‌شده و درج‌شده بازار اول، 92 شرکت در بازار دوم و 5 شرکت در بازار نوآفرین قرار دارند.

همچنین طی این مدت تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) در فرابورس ایران به 105 صندوق رسید که نسبت به سال ماقبل 38 درصد بیشتر شده است.

جذاب‌ترین صندوق‌های سال 1402

تعداد 105 صندوق حاضر در بازارهای فرابورس شامل «صندوق‌های قابل معامله»، «صندوق در صندوق»، «جسورانه»، «املاک و مستغلات»، «بخشی» و «خصوصی» هستند. سال گذشته در میان انواع صندوق‌های حاضر در فرابورس، بیشترین رشد ارزش معاملات متعلق به صندوق املاک و مستغلات بود که با 3 نماد معاملاتی، رشد 239 درصدی ارزش معاملات را نسبت به سال 1401 تجربه کرد.

همچنین طی سال گذشته فرابورس ایران شاهد ورود 9 صندوق بخشی به گردونه معاملات صندوق‌ها بود که ارزش معاملات این صندوق‌ها به 5 هزار و 472 میلیارد تومان رسید. شایان ذکر است دو صندوق بخشی صنعت دارو و بیمه برای نخستین‌بار از درگاه فرابورس راهی بازار سرمایه شدند.

همچنین 80 صندوق قابل معامله در فرابورس سال گذشته معاملاتی به ارزش 734 هزار میلیارد تومان را ثبت کردند که رشد 104 درصدی را نسبت به 1401 نشان می‌دهد.

تعداد 6 صندوق خصوصی فعال در فرابورس نیز پارسال رشد 68 درصدی ارزش معاملات را تجربه کردند.

رشد 249 درصدی ارزش معاملات در بازار ابزارهای مشتقه

نگاهی به ارقام ارزش معاملات به تفکیک بازارها طی سال قبل نشان می‌دهد در میان هشت بازار فعال در فرابورس، بیشترین رشد ارزش معاملات متعلق به بازار ابزارهای مشتقه بوده است. ارزش معاملات این بازار با افزایش 249 درصدی در سال 1402 به عدد 2 هزار میلیارد تومان رسید.

همچنین در این مدت بیشترین رشد ارزش معاملات در میان بازارهای سهامی متعلق به بازار دوم با افزایش 80 درصدی بوده است. در این بازار طی سال 1402 بیش از 200 هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌ها دادوستد ثبت شده است.

ارزش معاملات در بازار اول نیز طی این مدت 58 درصد بالا رفته است. سال گذشته در این بازار 231 هزار میلیارد تومان معاملات ثبت شد.


بیشتر بخوانید:طلا ارزان می شود؟


نگاهی به ارزش معاملات انواع ابزارهای تامین مالی

جزییات مربوط به معاملات ابزارهای مالی فرابورس نشان می‌دهد، سال گذشته ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به رقم بیش از 742 هزار میلیارد تومان رسیده که رشد 106 درصدی را تجربه کرده است.

ارزش معاملات برگه‌های سهام طی این مدت 610 هزار میلیارد تومان بوده که افزایش 53 درصدی را رقم زده است. در این میان ارزش معاملات اوراق بدهی نیز رشد 59 درصدی را تجربه کرده و اوراق گواهی تسهیلات مسکن نیز 40 درصد رشد در این رقم را به ثبت رسانده است.

ETF ها برنده بودند

گفتنی است در مدت مورد بررسی ارزش بازار فرابورس 9 درصد بالا رفت و تعداد سهام و اوراق مشمول بازار نیز رشدی 28 درصدی داشت. طی این مدت بیشترین رشد ارزش بازار متعلق به ETFها بوده است به این ترتیب که ارزش بازار آن‌ها نزدیک به دو برابر شده و تعداد اوراق آن‌ها نیز 150 درصد زیاد شده است.

همچنین تعداد کل سهام نیز طی این مدت رشدی 27 درصدی داشت.

65درصد معاملات خرد در اختیار 10 صنعت

طی سال گذشته در حالی ارزش معاملات خرد سهام بیش از 2.3 میلیون میلیارد تومان بود که گروه‌های «محصولات شیمیایی»، «سرمایه‌گذاری‌ها» و «فلزات اساسی»، «بانک‌ها»، «انبوه‌سازی»، «محصولات غذایی»، «بیمه»، «خودرو»، «عرضه برق، گاز و بخار» و «زراعت و خدمات وابسته»، حدود 65 درصد از ارزش معاملات خرد سهام را در اختیار گرفتند.

جزییات عرضه‌های اولیه

در سالی که گذشت 26 عرضه اولیه در فرابورس ایران انجام شد که 12 عرضه اولیه به روش ترکیبی، 10 عرضه اولیه به روش گشایش نماد و 4 عرضه اولیه به روش حراج بود.

در مجموع ارزش بازار کل عرضه‌های اولیه 1402 فرابورس در روز عرضه، رقم 163 هزار میلیارد تومان بود.

بازار اول 36 درصد بزرگ‌تر شد

پرونده سال 1402 برای بازارهای فرابورس در حالی بسته شد که شاخص کل فرابورس با رشد 4 درصدی در سطح 25 هزار و 367 واحد قرار گرفت. همچنین ارزش کل بازار نیز با افزایشی 9 درصدی به عدد 2.4 میلیون میلیارد تومان رسید.

بررسی ارقام ارزش بازارهای فرابورس به تفکیک نشان می‌دهد که بازار دوم با سهم 41 درصدی، بیشترین ارزش بازار را در میان سایر بازارها در اختیار دارد. پس از آن بازار ابزارهای نوین مالی با در اختیار داشتن 27 درصد از ارزش کل بازار فرابورس، رتبه دوم را از آن خود کرده است.

گفتنی است طی سال گذشته بازار اول فرابورس، 36 درصد بزرگ‌تر شد و با ارزش 391 هزار میلیارد تومانی، 16 درصد از ارزش کل بازار را به خود اختصاص داد.

نویسنده:

برچسب ها :

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نیلی

بانک توسعه تعاون

کارگزاری بانک سپه

کارگزاری بانک صادرات

ملل

پراپ تریدینگ