تلگرام شهر بورس

تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۹:۲۵
کد خبر : 77396

بهترین سرمایه گذاری در تعطیلات سال ۱۴۰۲ چیست؟

بهترین سرمایه گذاری در تعطیلات سال ۱۴۰۲ چیست؟
بهترین سرمایه گذاری در تعطیلات سال ۱۴۰۲ چیست؟ سرمایه‌گذاران صندوق درآمد ثابت افران حتی در تعطیلات فروردین سود خواهند برد.

به گزارش شهر بورس، بهترین سرمایه گذاری در تعطیلات سال ۱۴۰۲ چیست؟

سرمایه‌گذاری و کسب بازدهی در ایام نوروز با توجه به تعطیلی بازارهای مالی کمی دشوار است، اما سرمایه‌گذاران صندوق درآمد ثابت افران حتی در تعطیلات فروردین سود خواهند برد.

کسب بازدهی در تعطیلات متوالی مانند نوروز یا دیگر تعطیلات مناسبتی و حتی تعطیلات آخر هفته از دغدغه‌های سرمایه‌گذاران و فعالان بازارهای مالی است.

بازدهی کسب کردن در ایام تعطیل می‌تواند در نهایت تغییر قابل توجهی در میزان سود سرمایه‌گذاری طی یک دوره مشخص مثلا یک‌سال ایجاد کند.

بازارهایی مانند طلا، سهام، ارز و … که تغییر در قیمت یا ارزش آنها وابسته به معاملات در روزهای کاری است در روزهای تعطیل بازدهی ندارند و البته تعطیلات می‌تواند در بازدهی این بازارها نوسان و ریسک ایجاد کند.

اما سپرده‌ها و صندوق‌های درآمد ثابت مانند صندوق افران در روزهای تعطیل نیز بازدهی تقریبا مشابه با روزهای کاری دارند.

سود روز شمار حتی در نوروز

بهادر برهان، مدیر صندوق درآمد ثابت افران با اشاره به سود روزشمار این صندوق، می‌گوید: روند بازدهی افران هموار و روز شمار است، یعنی این صندوق هر روز درصد مشخصی سود می‌سازد که با روزهای دیگر یکسان است. مثلا اگر صندوق افران سالانه ۲۵ درصد بازدهی داشته باشد این بازدهی بین ۳۶۵ روز سال تقسیم می‌شود که طبیعتا روزهای تعطیل هم شامل می‌شود.

مدیر صندوق درآمد ثابت افران می‌گوید: سرمایه‌گذاران می‌توانند با جستجوی نماد «افران» از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها تا روز ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ واحد‌های این صندوق را خریداری کنند و سود این صندوق در فروردین ماه با وجود تعطیلات هیچ تفاوتی با سایر ما‌ه‌های سال نخواهد داشت.

برهان همچنین افزود: صندوق درآمد ثابت افران طی فعالیت خود همواره سالانه ۲۳ الی ۲۵ درصد سود سالانه را محقق کرده است، در مواردی مانند بهمن ۱۴۰۱ نیز سود موثر سالانه این صندوق به ۲۷ درصد رسیده است.


بیشتر بخوانید:امکان سرمایه گذاری در صندوق ترنج سودمند از طریق اپ سیگنال فراهم شد


صندوق درآمد ثابت، ابزار نوین بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری در بورس برای آن‌ها که سرمایه اندکی دارند، ریسک بزرگی به شمار می‌آید.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای چنین افرادی طراحی شده‌است تا ریسک و بازدهی را در بهینه‌ترین حالت داشته باشند.

صندوق درآمد ثابت یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که با کم‌ترین ریسک، سودی پایدار به سرمایه‌گذار می‌بخشد.

سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها شباهت بسیاری به سرمایه‌گذاری در بانک دارد.

یعنی فرد همان‌طور که پولش را در بانک می‌گذارد، سرمایه‌اش را به صندوق می‌سپارد. اما چرا باید به جای بانک، صندوق درآمد ثابت افران را انتخاب کرد؟

مزیت صندوق‌های درآمد ثابت

 نخستین مزیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری سودشان است.

سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری نظیر صندوق درآمد ثابت افران ۲۶.۲ درصد است و این امر به سادگی می‌تواند در کنار ریسک پایین، به قدر کافی ترغیب‌کننده باشد.

در حالی که بانک‌ها به سپرده‌های سالانه طبق آخرین بخشنامه‌ بانک مرکزی ۲۰.۵ درصد سود می‌دهند.

مسئله دیگری که اوراق گواهی سپرده را نسبت به صندوق‌ها در اولویت دوم سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد، مدت زمان فریز شدن پول یا سرمایه است.

در نظام بانکی، محدودیت زمانی برای سپرده‌گذاری وجود دارد.

یعنی سرمایه‌گذار باید پولش را برای مدت زمانی مشخص در بانک نگه دارد مثلا سود ۲۰.۵ درصدی فقط به سپرده‌هایی یک‌ساله تعلق می‌گیرد و برداشت پیش از موعد پول مشمول جریمه می‌شود.

این مسئله در مورد صندوق‌های درآمد ثابت وجود ندارد و حتی به سرمایه‌گذاری یک‌روزه در این صندوق‌ها سود به نسبت سود سالانه تعلق می‌گیرد.

مورد دیگر ماه‌شمار بودن سود سپرده بانکی و روز‌شمار بودن سود صندوق‌های درآمد ثابت است.

به عبارتی سود سپرده بانکی هر‌ماه به اصل ارزش دارایی اضافه می‌شود ولی سود صندوق درآمد ثابت هر روز، این موضوع باعث بهره‌مندی سرمایه‌گذاران صندوق درآمد ثابت از سود مرکب یا سود از سود نیز می‌شود.

از جهتی اگر پول سرمایه‌گذار مثلا برای یک‌هفته در بانک بماند به آن پول هیچ سودی تعلق نمی‌گیرد ولی صندوق درآمد ثابت روزانه سود می‌دهد.

نقدشوندگی مزیت دیگر صندوق‌های درآمد ثابت است، مثلا نقدشوندگی صندوق درآمد ثابت «افران» با‌‌توجه به وجود بازارگردانی فعال ۲۰۰ میلیاردتومان است که شاید تامین این میزان نقدشوندگی برای بانک‌ها دشوار باشد.

سود روز شمار حتی در روزهای تعطیل

بهادر برهان، مدیر صندوق درآمد ثابت افران با اشاره به سود روزشمار این صندوق، می‌گوید: روند بازدهی افران هموار و روز شمار است، یعنی این صندوق هر روز درصد مشخصی سود می‌سازد که با روزهای دیگر یکسان است و حتی تعطیلات را هم شامل می‌شود. مثلا اگر صندوق افران سالانه ۲۵ درصد بازدهی داشته باشد این بازدهی بین ۳۶۵ روز سال تقسیم می‌شود و روزهای تعطیل هم شامل می‌شود.

مدیر صندوق درآمد ثابت افران می‌گوید: سرمایه‌گذاران می‌توانند با جستجوی نماد «افران» از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها تا روز ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ واحد‌های این صندوق را خریداری کنند و در ایام تعطیل نوروز نیز از سود این صندوق بهره‌مند شوند.

برهان همچنین افزود: صندوق درآمد ثابت افران طی فعالیت خود همواره سالانه ۲۳ الی ۲۵ درصد سود سالانه را محقق کرده است، در مواردی مانند بهمن ۱۴۰۱ نیز سود موثر سالانه این صندوق به ۲۷ درصد رسیده است.


بیشتر بخوانید: عملکرد متفاوت ترین صندوق سرمایه گذاری در سال ۱۴۰۱


چگونه در صندوق درآمد ثابت افران سرمایه‌گذاری کنیم؟

صندوق درآمد ثابت افران از نوع قابل معامله یا ETF است که نماد آن در تابلوی معاملات بورس درج شده است.

علاقه‌مندان برای سرمایه‌گذاری در این صندوق می‌توانند از طریق‌ سامانه‌های معاملاتی تمامی کارگزاری‌های بورسی با جستجوی نماد «افران» واحد‌های این صندوق را خریداری کنند.

این صندوق از صندوق‌های مجموعه مشاور سرمایه‌گذاری ترنج است که ۸ صندوق سرمایه‌گذاری در انواع مختلف: سهامی، مختلط، درآمد ثابت، جسورانه، بازارگردانی و صندوق در صندوق را در بازار‌سرمایه ایران مدیریت می‌کند.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری می‌توانند به صفحه صندوق درآمد ثابت افران مراجعه کنند.

نویسنده:

برچسب ها :

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هفده − دوازده =

نیلی

کارگزاری بانک صادرات

کارگزاری بانک صادرات

پراپ تریدینگ

کمان