تلگرام شهر بورس

تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۸:۱۴
کد خبر : 3330

۴ عامل رکوردشکنی شاخص بورس

بورس تهران در ادامه روند صعودی خود، روز شنبه با جهش ۹/ ۳ درصدی، برای اولین بار در تاریخ قدم به ارتفاع یک میلیون و ۶۸ هزار واحدی گذاشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهر بورس، بورس تهران در ادامه روند صعودی خود، روز شنبه با جهش ۹/ ۳ درصدی، برای اولین بار در تاریخ قدم به ارتفاع یک میلیون و ۶۸ هزار واحدی گذاشت. همزمان ۹۲ درصد از نمادهای فعال بورسی با مازاد تقاضا و تشکیل صف‌های طویل خرید همراه شدند. در حال حاضر عواملی چون افزایش نرخ تولیدات برخی صنایع، کمرنگ شدن فشار عرضه ناشی از آزادسازی سهام عدالت، بهبود نسبی شرایط در بازار جهانی و رشد دلار نیمایی به مدد بازار سهام آمده و شرایط بنیادی لازم برای تداوم صعود را فراهم آورده است.

عبور بورس از یک مرز جدید

بورس تهران در ادامه روند صعودی که از میانه هفته گذشته آغاز کرده بود، دیروز نیز ضمن صعود ۳/ ۹ درصدی، برای اولین بار قدم به ارتفاع یک میلیون و ۶۸ هزار واحدی گذاشت. به این ترتیب پس از پرسه ۱۴ روزه کاری شاخص سهام در سطوح پایین‌تر از قله ۲۲ اردیبهشت، این نماگر از مرز تاریخی خود عبور کرد. پس از تقویت جریان ورود پول به بازار سهام به دنبال افزایش زمزمه‌های افزایش نرخ برخی محصولات صنایع تولیدی، کمرنگ شدن ریسک فشار عرضه ناشی از آزادسازی سهام عدالت، بهبود شرایط بازار جهانی و همچنین پالس‌های مثبت دولت با عقب‌نشینی از سرکوب ارزی سبب رشد مضاعف تقاضا شده است که می‌تواند شرایط بنیادی لازم را برای تداوم صعود سهام فراهم آورد.

۲۲ اردیبهشت بود که شاخص کل بورس تهران در تداوم مسیر صعودی خود که از ابتدای سال جاری با شتاب بیشتری دنبال شده بود، توانست به قله تاریخی یک میلیون و ۴۸ هزار واحدی دست یابد. در ادامه اما به واسطه افزایش برخی ابهامات همچون آزادسازی سهام عدالت رو به کاهش گذاشت. درگیری بیش از نیمی از کشور با سهام عدالت، حضور شرکت‌های بزرگ و شاخص‌ساز در این پرتفو و البته اطلاعات ناچیز سهامداران عدالت درخصوص بازار سرمایه مهم‌ترین دلایل افزایش عرضه‌ سهام با انتشار خبرهای مربوط به کلیدخوردن آزادسازی سهام عدالت بود. در این میان سردرگمی سیاست‌گذار در وضع قوانین مربوط به این مهم به بازار نیز تزریق شد و هیجانات منفی را رقم زد. نوسان شاخص در سطوح کمتر از ارتفاع تاریخی اما برای ۱۴ روز ادامه پیدا کرد. شرایطی که کفی قیمتی برای این نماگر رقم زد و در نهایت روز گذشته توانست قله جدیدی را فتح کند. اما محرک رشد شاخص سهام در روزهای اخیر چه بود؟ آیا شرایط صعودی بازار ادامه می‌یابد یا همچنان با نوسان همراه خواهد شد؟

محرک‌های تداوم صعود بورس

همان‌طور که اشاره شد پس از نوسان سه‌هفته‌ای شاخص سهام زیر قله ۲۲ اردیبهشت‌ماه، دیروز شاهد رکورد جدید این نماگر بودیم. در این خصوص به نظر می‌رسد کاهش هراس سهامداران عدالت از روند آزادسازی، بهبود شرایط بازارهای کالایی، رشد نرخ دلار نیمایی، کف‌سازی شاخص و البته برخی عوامل دیگر در نقش محرک ظاهر شدند و شاخص سهام را به ارتفاع جدیدی رساندند.

در این شرایط صفوف فروش در هفته‌های گذشته جای خود را به صف‌های طولانی تقاضا داد. به‌طوری که دیروز همزمان با رشد ۹/ ۳ درصدی شاخص سهام، از ۳۱۱ نماد فعال بورسی، ۲۸۸ سهم معاملات روزانه خود را با رشد قیمت به پایان رساندند و ۸۸ درصد از این نمادها با مازاد تقاضا همراه شده و در مجموع نقدینگی حدود ۳۳۰ میلیارد تومانی را در صف‌های خرید به انتظار گذاشتند. در مقابل اما تنها ۸ نماد با صف فروش (به ارزش ۵۶۰ میلیارد تومان) مواجه شدند.

یکی از اتفاقات مهمی که در روزهای ابتدایی سال ۹۹ رخ داد، انتشار ناگهانی خبرهایی پیرامون آزادسازی سهام عدالت بود. امری که بعد از گذشت ۱۴سال، به مراحل نهایی رسیده است. درگیری بیش از نیمی از کشور با این طرح و البته وجود شرکت‌های بزرگ در پرتفوی سهام عدالت میزان اهمیت موضوع مذکور را برجسته‌تر کرد. در این میان افرادی که روش مستقیم را برگزیده‌ بودند از ۱۰ خردادماه مجاز شدند تا با مراجعه به شعب بانکی ۳۰ درصد از سهام خود را به فروش برسانند. از این رو بورس‌بازان نیز که از مدت‌ها قبل با نگاهی منفی به اثرگذاری آزادسازی سهام عدالت بر معاملات بازار سهام می‌نگریستند، بار دیگر پیش‌واکنشی نشان دادند و دست به ماشه فروش شدند. با این حال افزایش اطلاعات عمومی مردم درخصوص سهام عدالت و در مجموع بازار سرمایه سبب شد تا به مرور از هراس مذکور کاسته شود.

در این میان بخشنامه بانک مرکزی درخصوص وثیقه قرار دادن سهام عدالت برای صدور کارت اعتباری نیز مزید بر علت شد تا از فشار تحمیل شده بر بازار سهام کاسته شود؛ به‌طوری که نماگر بورس تهران که در بدترین حالت ۶/ ۱۱ درصد از قله پیشین خود فاصله گرفته بود، در ۶ روز معاملاتی اخیر ۱۵ درصد صعود کرد و به ارتفاع جدیدی دست یافت.

بهبود شرایط بازار جهانی

در هفته‌ای که گذشت بازار جهانی با بهبود نسبی شرایط همراه شد و جریان ریسک‌پذیری نیز تا حدودی تقویت شد. جایی که بازارها نه نگران اعتراضات آمریکا در واکنش به کشتن جورج فلوید رنگین‌پوست آمریکایی توسط یک افسر پلیس بودند و نه به روند آمار مبتلایان به ویروس کرونا و تعطیلی همیشگی برخی از کسب‌و‌کارهای آمریکایی توجهی نشان دادند. تنها آمار اقتصادی آمریکا بود که مورد توجه صاحبان سرمایه قرار گرفت. داده‌های اقتصادی آمریکا در هفته گذشته بسیار بهتر از انتظارات سرمایه‌گذاران بود و همین امر منجر به آن شد که بازارهای مالی از جمله بازار سهام و اوراق قرضه تمامی مسائل دیگر را نادیده بگیرند.

نرخ بیکاری در آمریکا که انتظار می‌رفت ارقامی در حدود ۲۵ درصد را هم ببیند، از ۷/ ۱۴درصد به ۳/ ۱۳ کاهش یافت. شاخص تغییرات اشتغال بخش غیرکشاورزی ایالات متحده نیز در ارزیابی ماه مه ‌که انتظارات برای آن کاهش حدود ۸ میلیون شغل بود، نه تنها کاهش پیدا نکرد بلکه ۵/ ۲ میلیون نفر نیز افزایش پیدا کرد. این آمار که می‌تواند حاکی از رشد بیش از انتظار اقتصاد جهانی باشد، تحرک مثبت به بازار جهانی داد.

در این مسیر در آخرین دادوستدهای شامگاه جمعه هر بشکه نفت برنت با صعود حدود ۵ درصدی به محدوده ۴۲ دلار نزدیک شد. نفت خام آمریکا نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد و به حدود ۳۹ دلار در هر بشکه رسید. علاوه بر این روند صعودی، در فصل تابستان به‌طور سنتی با افزایش تقاضا برای فرآورد‌ه‌های نفتی روبه‌رو خواهیم بود. فلزات نیز از این روند صعودی جا نماندند. اهمیت این موضوع برای بورس تهران جایی است که بدانیم بیش از ۶۰ درصد از کل ارزش بازار در اختیار سهام گروه‌های کامودیتی‌محور است. بنگاه‌هایی که پذیرای اثر محسوسی از تحولات جهانی هستند و به دلیل ارزش بازار بالا، شاخص کل را نیز با خود همراه می‌کنند.

همزمان با محرک‌های یاد شده تحلیلگران بازار سهام معتقدند با افزایش نرخ دلار نیمایی، اکثر سهم‌ها که در زمره گروه‌های بنیادی بازار قرار می‌گیرند، در سطوح ارزندگی مناسبی قرار گرفته‌اند. در عین حال نرخ بهره بین بانکی آن‌گونه که برخی از منابع اعلام کرده‌اند در محدوده ۱۰درصد نوسان می‌کند که نویدی برای کاهش نرخ بهره بدون ریسک در اقتصاد و به تبع آن افزایش P/ E بازار است.

ریسک‌های پیش‌روی سهام

هر چند محرک‌های بسیاری برای آغاز موج دوم رالی بورس وجود دارد اما ریسک‌هایی همچون آغاز موج دوم شیوع کرونا در کشور و همچنین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند در این مسیر سنگ‌اندازی کند. این روزها خبرهای زیادی درخصوص آغاز موج دوم شیوع کرونا به گوش می‌رسد. در صورت اوج‌گیری مجدد بیماری کرونا احتمالا شاهد اعمال بازگشت مجدد محدودیت‌های ترددی و البته تعطیلی فعالیت‌های اقتصادی خواهیم بود که باید دید چه میزان بر بازار سهام اثرگذار خواهد بود. در این خصوص در گزارش صفحه ۱۰ میزان اثرپذیری کرونا بررسی شده است. در این میان گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص افزایش میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران نیز می‌تواند بر روند بازار سهام اثرگذار باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

نویسنده:

برچسب ها :

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نیلی

کیش اینوکس

بانک توسعه تعاون

کارگزاری بانک سپه

کارگزاری بانک صادرات

ملل

پراپ تریدینگ