تلگرام شهر بورس

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۲
کد خبر : 94934

عرضه اوراق سلف استاندارد ساختمان در بورس کالا

عرضه اوراق سلف استاندارد ساختمان در بورس کالا
رئیس مرکز مشاوران حقوقی و تدوین مقررات سازمان بورس گفت: سازمان بورس امکان عرضه اوراق سلف استاندارد ساختمان در بورس کالا را فراهم خواهد کرد.
به گزارش شهر بورس، رئیس مرکز مشاوران حقوقی و تدوین مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: برای تسهیل خرید خانه توسط مردم و برای تامین مالی سازندگان از سوی دیگر، سازمان بورس و اوراق بهادار امکان عرضه اوراق سلف استاندارد ساختمان در بورس کالا را فراهم خواهد کرد.

زینب فلاح افزود: طی مدت زمان قریب به ٥ سال با برگزاری جلسات کارشناسی متعدد، اخذ نظرات متخصصین بازار سرمایه و کارشناسان حوزه ساخت و ساز مسکن، انتشار اوراق فوق در قالب اوراق سلف، پیشنهاد و پیرو بررسی ضوابط پیشنهادی در کمیته تدوین مقررات از حیث جنبه‌های تخصصی، فقهی و حقوقی، پیش‌نویس ضوابط مربوط تهیه و در قالب الحاق موادی به «دستورالعمل اجرایی معاملات سلف استاندارد در بورس کالای ایران» ، تدوین و نهایی شده است که پس از درج فراخوان عمومی و اعمال نظرات حاصل از فراخوان، به تصویب هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد رسید.

وی دامه داد: بر اساس ضوابط یاد شده، شخص حائز شرایط که دارای سوابق کافی و اعتبار لازم در حوزه صنعت ساخت و ساز باشد، برای تأمین مالی یک پروژه ساختمانی مشخص با تأیید هیأت پذیرش بورس، اقدام به انتشار اوراق سلف استاندارد ساختمان برمبنای متر مربع یا کسری از آن در واحدهای ساختمانی پروژه می‌کند.

عرضه‌کننده باید در مهلت معینی، اقدام به ساخت و تکمیل پروژه کرده و هیأت پذیرش بورس کالا و کمیته ارزیابی پیش‌بینی شده در این مقررات، بر نحوه اجرای پروژه توسط عرضه‌کننده نظارت خواهند داشت؛ به نحوی که عرضه‌کننده در صورت عدم ایفای تعهدات خود، مشمول ضمانت اجراهای مشخص از جمله پرداخت وجه التزام خواهد شد.


بیشتر بخوانید:کدام افراد یارانه تشویقی دریافت خواهند کرد؟


رئیس مرکز مشاوران حقوقی و تدوین مقررات گفت: دارندگان اوراق حائز شرایط با تکمیل ساختمان می‌توانند با لحاظ تعداد اوراق در اختیار و اولویت‌های پیشنهادی، اقدام به تحویل گرفتن واحد ساختمانی ‌کنند. همچنین اگر دارندگان اوراق تمایل به شرکت در فرآیند تخصیص واحد نداشته و یا مالک حداقل تعداد اوراق لازم برای دریافت یک واحد ساختمانی نباشند، می‌توانند قبل از سررسید نسبت به تسویه نقدی اقدام کرده یا بعد از سررسید واحد ساختمانی متناظر با اوراق ایشان در بازار فرعی بورس کالا به فروش رسیده و با ایشان تسویه گردد.

فلاح تصریح کرد: در همین راستا و در اجرای ماده ٧ «قانون بازار اوراق بهادار» و ماده ٣٠ الحاقی به «قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار»، پیش‌نویس اصلاحات دستورالعمل‌، به منظور بهره‌مندی از نظرات عموم، علی‌الخصوص صاحب‌نظران در حوزه بازار سرمایه و ساخت و ساز مسکن در تدوین نهایی این دستورالعمل، به شرح پیوند زیر منتشر می‌شود. بر این اساس از تمامی فعالان بازار سرمایه و نیز صاحب‌نظران در این حوزه دعوت می‌شود، نظرها و پیشنهادهای خود در خصوص پیش‌نویس تهیه‌شده را از طریق پیوند زیر به پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه ارسال کنند.

منبع: سنا

نویسنده:

برچسب ها :

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نیلی

کیش اینوکس

بانک توسعه تعاون

کارگزاری بانک سپه

کارگزاری بانک صادرات

ملل

پراپ تریدینگ