تلگرام شهر بورس

تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۰
کد خبر : 69110

شرط گرفتن تسهیلات از صندوق توسعه ملی چیست؟

شرط گرفتن تسهیلات از صندوق توسعه ملی چیست؟
عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی نیاز و درآمد ارزی را دو شرط مهم برای طرح‌هایی دانست که می خواهند از صندوق، تسهیلات بگیرند.

به گزارش شهر بورس، عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی نیاز و درآمد ارزی را دو شرط مهم برای طرح‌هایی دانست که می خواهند از صندوق، تسهیلات بگیرند.

علیرضا میر محمد صادقی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه طرح‌هایی می‌توانند از صندوق تسهیلات دریافت کنند؟ اظهار کرد: از آنجا صندوق توسعه ملی یک صندوق ارزی است، همه طرح‌هایی که درآمد ارزی داشته باشند یا به ارز نیاز داشته باشند، می‌توانند از صندوق توسعه ملی تسهیلات ارزی دریافت کنند، چراکه با توجه به نوسانات نرخ ارز تنها صاحبان طرح‌هایی می‌توانند اقساط تسهیلات ارزی صندوق را پرداخت کنند که درآمدشان ارزی باشد یا اینکه نوسانات قیمتی‌شان با نرخ ارز تغییر کند.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی ارزی است، افزود: یکی از اقداماتی که متقاضیان تسهیلات ارزی از صندوق باید انجام دهند، این است که زمانی که می‌خواهند از منابع ارزی این صندوق استفاده کنند باید اثبات کنند که درآمد ارزی دارند و نوسانات نرخ ارز را می‌پذیرند. در همین راستا آن‌ها باید به دفترخانه رسمی مراجعه کرده و اقرارنامه پذیرش نوسانات نرخ ارز را امضا کند.


بیشتربخوانید: سهم صندوق توسعه ملی از نفت در بودجه 1402 تعیین شد


عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی ادامه داد: یکی از دلایلی که بازپرداخت برخی تسهیلات صندوق در گذشته با مشکل مواجه شد، این است که نوسانات نرخ ارز در آن پیش‌بینی نشده بود. درحالیکه همواره در طول سالیان گذشته این نوسانات وجود داشته است و محدود به چند سال گذشته نیست.

میر محمد صادقی درباره چگونگی ارزیابی صلاحیت متقاضیان وام از صندوق توسعه ملی گفت: یکی از شروطی که برای وام‌های صندوق توسعه وجود دارد، اهلیت سنجی متقاضیان است. این اهلیت سنجی در درجه نخست از سوی بانک مورد تایید قرار می‌گیرد، چراکه واسطه صندوق و متقاضیان بانک‌ها هستند.

البته صندوق توسعه ملی متقاضی را دوباره راستی آزمایی می‌کند اما بانک به واسطه درصدی که از محل وام‌های صندوق سود می‌گیرد، موظف به اهلیت سنجی به عنوان بانک عامل است.

وی با اشاره به اینکه اهلیت سنجی بهترین معنای ارزیابی توانایی متقاضی در انجام طرح و توجیه پذیر بودن طرح است، گفت: صندوق توسعه ملی در تمامی مراحل روی تسهیلات و فرایند اعطای نظارت می‌کند.

منبع: تجارت نیوز

نویسنده:

برچسب ها :

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نیلی

بانک توسعه تعاون

کارگزاری بانک سپه

کارگزاری بانک صادرات

ملل

پراپ تریدینگ