نائب‌رئیس کمیسیون صنایع مجلس از نهایی شدن طرح تنظیم بازار خودرو در این کمیسیون خبر داد.

به گزارش شهربورس، پس از اینکه شورای نگهبان به مصوبۀ قبلی مجلس دربارۀ واردات خودرو ایراداتی وارد کرد، کمیسیون صنایع و معادن پس از برگزاری جلسات متعدد با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان خودروسازان، قطعه‌سازان و بانک مرکزی و اعضای شورای نگهبان، هفتۀ گذشته اصلاحات این طرح را نهایی و در نتیجه مصوبۀ کمیسیون را برای بررسی به صحن علنی مجلس ارسال کرد.

براساس مصوبۀ کمیسیون، هر فرد حقیقی و یا حقوقی می‌تواند به‌ازای صادرات خودرو، قطعات یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه یا از طریق ارز اشخاص با منشأ خارجی موردتأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تنظیم بازار و واردات خودرو اقدام کند.

بیشتر بخوانید:

ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف نمی شود/ واکنش منفی بورس

شاخص کیفیت و مصرف سوخت خودروهای وارداتی و نیز سقف تعداد مجاز واردات آن‌ها (متناسب با مابه التفاوت تولید داخل و تقاضای موثر آن‌ها طی یک سال گذشته)، سالانه با پیشنهاد وزارت صمت و با تائید هیات وزیران تعیین می‌شود.

هرچند باید از تولیدات داخل حمایت کرد، اما در حال حاضر که تولید داخل توان پاسخ به نیاز بازار را ندارد، باید این تقاضا را با عرضه خودروهای وارداتی تامین کرد، این موضوع موجب شد که کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اصلاح طرح ساماندهی صنعت خودرو، واردات مدیریت‌شدۀ این کالا را کلید بزند.

با واردات مدیریت‌شده، بازار تعدیل خواهد شد و حتی خودروسازان نیز برای تولید خودروهای باکیفیت‌تر تشویق می‌شوند.

آخرین اخبار اقتصادی را در اینستاگرام شهر بورس بخوانید