تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۵
کد خبر : 46479

معاون نظارت بازار فرابورس ایران:

حذف حجم مبنا در 22 نماد معاملاتی بازار پایه

حذف حجم مبنا در 22 نماد معاملاتی بازار پایه

معاون نظارت بازار فرابورس با اعلام اینکه «اصلاحات دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران با هدف افزایش نقدشوندگی در بازار پایه صورت گرفته است» از حذف حجم مبنا در 22 نماد معاملاتی بازار پایه خبر داد.

به گزارش شهر بورس، معاون نظارت بازار فرابورس با اشاره به اختیارات مندرج در بند 1 ماده 10 مکرر دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران، در خصوص حجم مبنا در 22 نماد معاملاتی بازار پایه که طی 20 روز کاری متوالی دارای صف خرید یا فروش هستند، گفت: این اقدام با هدف افزایش نقدشوندگی در بازار پایه صورت گرفته است تا شاهد روان شدن معاملات در نمادهای این بازار باشیم.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، سروش خواجه حق‌وردی درباره جزئیات این مصوبه توضیح داد: نمادهایی که مشمول حذف حجم مبنا می‌شوند باید در تمامی طول جلسه معاملاتی یعنی از 08:45 تا 12:30 دارای صف خرید یا فروش باشند و طی 20 روز معاملاتی متوالی نیز این وضعیت در آنها تداوم داشته باشد.

او درباره زمان تغییر حجم مبنا در نمادهای معاملاتی بازار پایه نیز گفت: پیام ناظر تغییر حجم مبنا دو روز پیش از اعمال آن در نماد معاملاتی موردنظر منتشر می‌شود، اما اگر طی این دو روز صف خرید یا فروش نماد از بین رفت دیگر مشمول تغییر حجم مبنا قرار نمی‌گیرد.

معاون نظارت بازار فرابورس درباره سایر نکات مهم در این مصوبه نیز افزود: بعد از حذف حجم مبنای نماد معاملاتی، در صورتی که معاملات نماد از وضعیت صف خارج شد، حجم مبنای نماد به وضعیت عادی برمی‌گردد و بازگشت حجم مبنا به وضعیت عادی، ۲ روز کاری قبل از اعمال، طی پیام ناظر به بازار اعلام می‌شود.

برچسب ها : ،

محل تبلیغات شما !محل تبلیغات شما