فارابی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
کد خبر : 13154

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد:

برقراری ثبات در بازار سرمایه اولویت نهاد ناظر

به گزارش شهر بورس، دکتر محمد علی دهقان دهنوی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، امروز (بیست و نهم بهمن ماه) در دومین همایش مالی ایران تحت عنوان “همراهی اقتصاد با سلامت در دوره کرونا و نقش بازارهای مالی” به ایراد سخن پرداخت و گفت: سوال اصلی این همایش چگونگی ایجاد تعادل بین معیشت، اقتصاد

به گزارش شهر بورس، دکتر محمد علی دهقان دهنوی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، امروز (بیست و نهم بهمن ماه) در دومین همایش مالی ایران تحت عنوان “همراهی اقتصاد با سلامت در دوره کرونا و نقش بازارهای مالی” به ایراد سخن پرداخت و گفت: سوال اصلی این همایش چگونگی ایجاد تعادل بین معیشت، اقتصاد و بازارهای مالی و سلامت انسانی است.

دبیر شورایعالی بورس ادامه داد: اقتصاد کشور به واسطه شیوع بیماری کرونا، متغیرهای مختلف اقتصادی و عوامل غیر اقتصادی که به ایران تحمیل شد آسیب دید و اقتصاد شاهد تلاطم و نوسان های شدید بود.

بانک آینده

وی افزود: شیوع ویروس کرونا در همه کشورها از جمله کشور ما موجب غافلگیری جمعی و ترس عمومی شد. با این حال و با توجه به امکانات، پس از مدت کوتاهی با تسلط بر شرایط بحران ناشی از شیوع این ویروس در ایران به خوبی مدیریت شد.

دکتر محمد علی دهقان دهنوی ادامه داد: در کنار این شرایط سخت و زیان بار و منفی، رویدادهای مثبتی نیز پدیدار شد. یکی از این اتفاقات، توسعه فرآیند خدمات الکترونیکی بود و در بازار سرمایه نیز شاهد تحول گسترده در این حوزه بودیم. احراز هویت الکترونیکی که یکی از مهمترین تحولات اخیر بازار سرمایه محسوب می شود به سرعت اجرایی شد.

رییس سازمان بورس با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا با اقبال عمومی جامعه به بازار سرمایه مصادف بود، افزود: با احراز هویت الکترونیکی، شیوع ویروس کرونا با حذف حضور فیزیکی کنترل شد.

وی ادامه داد: واریز الکترونیکی سود سهام از طریق سامانه متمرکز سجام از دیگر رویداد های مهم اخیر بازار سرمایه بود و اکنون نیز به دنبال توسعه آن هستیم. همچنین بهبود زیر ساخت های برگزاری الکترونیکی مجامع، اقدام دیگری بود که با هدف کنترل شیوع ویروس کرونا در بازار سرمایه پیش بینی و اجرا شد.

سخنگوی شورایعالی بورس با اشاره به اینکه خط دیگر مواجهه، تعادل بین معیشت و کنترل شیوع ویروس کرونا بود، افزود: بر اساس مسیولیت های اجتماعی نماد های کرونا یک و کرونا دو در بازار سرمایه بازگشایی شدند و به واسطه این دو نماد، منابع قابل توجهی جمع آوری و برای مقابله با ویروس کرونا به نهاد های مربوط اهدا شد.

دکتر محمد علی دهقان دهنوی ادامه داد: فروش سهام عدالت بستر دیگری بود که در بازار سرمایه فراهم شد. تا امسال امکان بهره برداری از این دارایی با ارزش، وجود نداشت و این فرصت فراهم شد تا برخی از خانواده ها که تحت فشار اقتصادی قرار داشتند برای عبور از شرایط سخت از این فرصت استفاده کنند. البته به عموم مردم توصیه میکنم سهام عدالت را به عنوان یک سرمایه حفظ کنند و تلاش می شود این دارایی با ارزش در دست خانواده ها باقی بماند.

رییس سازمان بورس در بخش دیگری از اظهارات خود به شرایط فعلی بازار سرمایه و برنامه های نهاد ناظر اشاره کرد و گفت: امروز حفظ آرامش و برقراری ثبات در بازار سرمایه اولویت نهاد ناظر بازار سرمایه است. تلاطم ها و نوسانات متغیرهای  اقتصادی می تواند فرصت تصمیم گیری و فرصت تحلیل سهامداران را تهدید کند؛ بنابراین نیاز داریم در فضای آرام تری حرکت کنیم. تصمیماتی که هفته گذشته اتخاذ و این هفته اجرا شد بخشی از همین برنامه بود تا سهامداران به دور از رفتارهای هیجانی و با تامل بیشتری در خصوص سهام و سبد دارایی تصمیم گیری کنند.

وی افزود: توسعه نهادهای مالی کشور، برنامه دیگر نهاد ناظر بازار سرمایه است. ما در بازار سرمایه شاهد حضور و استقبال گسترده مردم بودیم و تعداد سهامداران ما چند برابر شده اما نهاد های مالی توسعه قابل توجهی نداشته اند. بر این اساس متناسب با شرایط و برای ارایه خدمات بهتر در بازار سرمایه باید فرآیند صدور مجوزها تسهیل شود و ما شاهد افزایش حضور کارگزاران، سبدگردان ها، مشاورین سرمایه گذاری، تامین سرمایه و سایر نهاد های مالی باشیم.

دکتر محمد علی دهقان دهنوی با اشاره به اینکه نهاد های مالی سربازان جبهه توسعه کمی و کیفی بازار سرمایه هستند افزود: امیدوارم بتوانیم با این رویکرد شاهد ارتقای سواد مالی در جامعه باشیم.

وی محور دیگر اقدامات سازمان بورس را تعامل و هماهنگی بیشتر بازار سرمایه با سیاست های کلان اقتصادی کشور دانست و گفت: بازار سرمایه امروز نقش اساسی و جایگاه بزرگی در اقتصاد دارد و باید این جایگاه در سیاست گذاری های اقتصادی کانون توجه باشد و هماهنگی و تعادل میان همه بازار ها برقرار شود.

سخنگوی شورایعالی بورس با بیان اینکه بخشی از مقررات و همچنین قیمت گذاری به بنیان های تولید صدمه وارد می کند، افزود: در شرایطی که بسیاری از مردم در بازار سرمایه حضور دارند و قوانین می تواند حقوق و منافع آنها را تحت تاثیر قرار دهد، باید به نقش بازار سرمایه توجه کنیم. بنابراین نهاد ناظر بازار سرمایه این محور را با تمام توان دنبال می کند.

وی تاکید کرد: به سمتی حرکت می کنیم تا تولید کنندگان نیز بتوانند در فضای رقابتی و مبتنی بر روابط منصفانه و عادلانه منافع ناشی از تولید خود را با سهامداران شریک شوند و بخش مولد کشور از بازار سرمایه منتفع شود.

منبع: سنا

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

ارسال نظر شما

مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.